Skocz do zawartości

Morski Dywizjon Lotniczy- zdjęcia i materialy.


Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, formoza58 napisał:

Wg mnie ląduje w kierunku, na którym jest na dwóch pozostałych zdjęciach po wylądowaniu. W głębi widać port, więc jak na morzu?

Leci. W kierunku fotografującego. Jest gdzieś w miejscu gdzie dzisiaj jest torpedownia ''Formoza''. Przeleci między fotografującym a brzegiem. Na dwóch pierwszych zdjęciach płynie przez awanport, nie wiem czy można było tam wodować, czy wpłynął z redy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ptasznik napisał:

A gdzie ?

Tak się złożyło, że te trzy zdjęcia wrzucone przez Ciebie pochodzą z lata 1927 roku, kiedy " Bałtyk" w lipcu  wszedł do słuzby w MW , po przybyciu na Oksywie  i czekał go doskok do niemieckiej stoczni w Gdańsku. Powrócił stamtąd w czerwcu 1928 roku, trochę remontów w gdyńskiej stoczni MW i ponowny remont w Gdańsku, skąd ostatecznie powrócił na początku grudnia 1928 roku. Dopiero wtedy stanął na tradycyjnym miejscu w basenie nr. XI, przed wejściem do basenu nr.X.

Nie znalazłem mapy z 1927 roku, więc posłużę się z 1930. Pytasz się, gdzie? Mniej więcej, żółty to "Bałtyk", biały  Leo. Możesz powalczyć ze znalezieniem  miejscem z którego uczestnik wycieczki podoficerskiej zrobił zdjęcia z pokładu statku wycieczkowego ;-)

GDYNIA_PLAN_MIASTA_I_PORTU_1930.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, chociaż i nie. W takim ustawieniu,czyli na wschód, nie załapie się klif orłowski, musi więc być ustawienie na południowy wschód. Oprócz tego w1927, a nawet 1928 nie było jeszcze tego kawałka falochronu. Jest gdzieś lepsze jakościowo zdjęcie, ale teraz nie znajduję. Biała ''Iskra'', w służbie od maja 1928 i szerokie wolne wejście do awanportu.

Zrzut ekranu (1367).png

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

🙂 Oj Ptaszniku... Pierwsza Twoja wersja, że startuje do Pucka, jest na morzu poza falochronem było mylne. Druga wersja, że jest w miejscu, gdzie  stoi kompleks " Formozy", niestety było pudlem.

Teraz wiadomo , gdzie lądował LeO. Wskazujesz, że tego kawałka wskazanego przeze mnie w 1927 roku nie było. To może zdjęcia są opisane mylnie w NAC-u jako 1927 roku. Może pochodzą z 1929 roku?

Napisałem, że " Baltyk" stanął na tradycyjnym miejscu, po wszystkich remontach. Czy wiadomo konkretnie, kiedy tam zacumował na stałe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zdjęć z portu Gdynia.

Okres wykonania to lata  1928-1929

(LeO w użytkowaniu od 1927 do 1933 r.

ORP "Bałtyk" po przybyciu do Polski - Stocznia Gdańska i cumowanie w czerwcu 1928 r. w Gdyni. Na zdjęciu ma kapy na kominach a info podaje, że już ich w 1930 r. nie miał.

ORP "Bałtyk" cumuje od strony wewnętrznej a nie na zewnątrz falochronu (żaden statek/okręt nie cumuje na stałe na zewnątrz falochronu)

Wg mnie pierwsze zdjęcie to te gdzie w tle jest nabrzeże szwedzkie - basen węglowy (widać tzw. pomosty węglowe - dźwigi) potem kolejne a finalnie start (w tle ORP "Bałtyk").

Start przy spokojnej powierzchni (bez falowania) a taka jest (była) w awanporcie osłoniętym falochronami.

Pozostaje pytanie skąd robiono zdjęcie - wg mnie z lądu (nie statku/motorówki) mało prawdopodobne by teleobiektywem czy obiektywem szerokokątnym. Rozległa panorama zdjęć wynika ze znacznego oddalenia fotografa a sądzę, że używał typowego obiektywu 50 mm.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Sedco Express napisał:

potem kolejne a finalnie start (w tle ORP "Bałtyk").

Równie dobrze, lądowanie począwszy od zdjęcia z " Bałtykiem" w tle  i kolejne dwa po lądowaniu.  Również myślalem, że  wycieczka mogła , po zwiedzeniu Portu Wojennego, wyjść na plażę i jeden z uczestników pyknął to lądowanie.

Jeśli nie ma więcej " Leosiów", to może w antrakcie  uzupełnienie poprzednich typów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapka ciekawa, ale trochę przyszłościowa.

9 godzin temu, formoza58 napisał:

Pierwsza Twoja wersja, że startuje do Pucka, jest na morzu poza falochronem było mylne. Druga wersja, że jest w miejscu, gdzie  stoi kompleks " Formozy", niestety było pudlem.

Nie dopatrzyłem, że ,,Bałtyk'' ma dziób w prawo (w ''docelowym'' miejscu miał w lewo), a Orłowo wziąłem za Oksywie. Że też nie zwróciłem uwagi na brak zabudowy portowej w tle. 🤦‍♂️

---------------------------------------------------------------------------------------------------

''Bałtyk'' przy tym samym falochronie, bez LeO, ale za to z wieżami armatnimi, a te usunięto przy pierwszym dokowaniu. Tak więc rok 1927.Tu zdjęcie zrobione z brzegu.

No i faktycznie, stoi przed falochronem.

1123733183_marbaltyk4.JPG.78e1ad66b84e067837554f1ad067a6f1.JPG

baltyk.jpg.d87022f2bf4a33e21f56259eeda6fbb6.jpg

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ptasznik napisał:

''Bałtyk'' przy tym samym falochronie, bez LeO, ale za to z wieżami armatnimi, a te usunięto przy pierwszym dokowaniu. Tak więc rok 1927.Tu zdjęcie zrobione z brzegu.

Hej, to nie jest wątek o " Bałtyku". Wróćmy już do MDLot ;-)

Ponowię po raz kolejny... Jeśli nie ma więcej " Leosiów", to może w antrakcie uzupełnienie poprzednich typów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie