Skocz do zawartości

Kamuflaż zimowy w Wojsku Polskim.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 119
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Teraz, ArturSZ2 napisał:

"Na punkcie obserwacyjnym".  D-ca kompanii narciarskiej w ubiorze śniegowym wz. 35.

1 tytułowe.JPG

Extra ;-) To pod tytułowe zdjęcie przedstawione w tym wątku...

Mam pytanie, czy te ubiory stosowane przez KOP na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych to konkretny typ ubioru, czy robione doraźnie w oddziałach? Chodzi mi o te z czapeczkami w kształcie stożka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Formoza: "Mam pytanie, czy te ubiory stosowane przez KOP na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych to konkretny typ ubioru, czy robione doraźnie w oddziałach? Chodzi mi o te z czapeczkami w kształcie stożka."

Poniżej dodaję kolejne zdjęcie pochodzące najprawdopodobniej z tej samejj serii zdjęć z tego samego okresu i jednostki. Niestety poza spostrzeżeniem dzięki tym zdjęciom,  że pod koniec lat 20  w baonie KOP "Suwałki"  używano ubiorów śniegowych o nietypowych, stożkowych  pokrowcach nakryć głowy - niestety nie mam więcej informacji poza obserwacjami i własnymi wnioskami z tych obserwacji. Wobec braku jakichkolwiek innych informacji o tym typie ubioru,  nazywam go umownie "ubiorem śniegowym TYP I". Właściwe, seryjnie produkowane  ubiory pojawiły się w latach 30 i było to związane z rozwojem narciarstwa wojskowego iw Polsce  zasadami jego taktycznego użycia. Poza ubiorami "TYP I" widocznymi dotąd pod koniec lat 20 w KOP mamy poza tym już  częściej widoczne ubiory wz. 29 (kaptury bez otworów do nasłuchiwania) , wz. 35 )kaptury z otworami do nasłuchiwania  i wz.36 ) bez kapturów, z odrębnym pokrowcem na rogatywkę).  Jest to jeden z pierwszych, jeśli nie pierwszy typ polskiego ubioru śniegowego.

Jedburggh_Ops:  "Wspaniałe zdjęcia. Z jakiej one są GRH?"

Dziękuję, cieszę się, że się spodobały.  To "Cytadela" SRH - Projekt  " Kompania Narciarska" rozwijany od 2009 roku na tyle, na ile zima pozwala ;-) 

 

Baon KOP Suwałki ubiory sniegowe typ I.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ArturSZ2 napisał:

Jedburggh_Ops:  "Wspaniałe zdjęcia. Z jakiej one są GRH?"

Dziękuję, cieszę się, że się spodobały.  To "Cytadela" SRH - Projekt  " Kompania Narciarska" rozwijany od 2009 roku na tyle, na ile zima pozwala ;-)

„Cytadela” - i wszystko jasne. Klasa sama dla siebie. Wszyscy moi koledzy „wrześniowcy” mają wielki podziw i szacunek dla Was.

Super zdjęcia. Bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, formoza58 napisał:

Arturze, co się pod tymi " pierożkami" nosiło. Chyba tylko furażerki?

 

Tak, w tamtym okresie do jazdy na nartach przede wszystkim furażerka sukienna z nausznikami zakładanymi w przypadku mrozów. 

Załączam także to samo foto które wstawiłeś, lecz lepsze jakościowo, dzięki czemu nie tylko klimat tego świetnego zdjęcia, ale i wyraźniejsze szczegóły płaszczy śniegowych przeznaczonych dla artylerii oraz j maski na działo można podpatrzyć.

Artyleria sniegowe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ArturSZ2 napisał:

Załączam także to samo foto które wstawiłeś, lecz lepsze jakościowo, dzięki czemu nie tylko klimat tego świetnego zdjęcia, ale i wyraźniejsze szczegóły płaszczy śniegowych przeznaczonych dla artylerii oraz j maski na działo można podpatrzyć.

Kiedyś widziałem zdjęcie z zimowych ćwiczeń artylerii. kanonierzy bez kamuflażu, natomiast koła dział zarzucone białymi płachtami. Taki osobliwy kamuflaż sprzętu, czy  zdjęte płaszcze maskujące kanonierów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, formoza58 napisał:

Kiedyś widziałem zdjęcie z zimowych ćwiczeń artylerii. kanonierzy bez kamuflażu, natomiast koła dział zarzucone białymi płachtami. Taki osobliwy kamuflaż sprzętu, czy  zdjęte płaszcze maskujące kanonierów?

Wiem o jakim zdjęciu piszesz ( zawsze  robi mi się wesoło gdy rozmawia się o znanych fotografiach  bez ich oglądania i "wiadomo o co chodzi"  :-) ) Niestety chyba go nie zapisałem na dysku, nie widzę go. ale jak się odnajdzie warto je tu wrzucić, bo jak najbardziej "na temat".

Tymczasem wrzucam jeszcze jedno zdjęcie  z 1929 roku.  To polska ekipa na zawodach FIS w Zakopanem startująca w wojskowym biegu patrolowym ( nazwy "biathlon" jeszcze wówczas nie znano). Widać ubiory śniegowe określane  jako wz. 29 lub też można nazywać je "TYP II".  Zastanawiałem się nad prawdziwym przeznaczeniem poziomych rozcięć bluz na klatce piersiowej w tych ubiorach jak i w ubiorach wz. 35. Próbując to logicznie wytłumaczyć  ( wobec barku informacji w żródłach jaki znalazełem) zakładałem umożliwienie dostępu do górnych kieszeni kurtki. Ale dochodzę do wniosku, że to nonsens, bo mundury sukienne szeregowych noszone pod spodem bluz jako zasadnicze umundurowanie  - nie miały przecież wówczas górnych kieszeni. Moim zdaniem w zamierzeniu projektantów chodziło raczej o zapewnienie możliwości zaczepienia szelek plecaka do ładownic w sytuacji gdy plecak noszono na ubiorze śniegowym a pas z ekwipunkiem dla lepszego maskowania pod ubiorem śniegowym. Co ciekawe taki patent działa ( rekonstrukcja historyczna jako metoda badawcza  :-) )   W ubiorze śniegowym wz. 36 plecy bluzy powiększono o integralny pokrowiec na plecak/ tornister i tym samym całość ciemnego ekwipunku mogła być okryta/ zamaskowana. Zniknęły także tym samym poziome rozcięcia na wysokości klatki piersiowej jako zbędne przy tej koncepcji.

 

narc Fis zakopana luty 1929 por Artur Kasprzycki (2).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym ostatnim zdjęciu, na przodzie por. Kasprzyk z 21 PAP-u, który był szefem ekipy polskiej na zawodach międzynarodowych w Zakopanem w 1929 roku. Może trening przed, lub sam bieg.

Teraz, ArturSZ2 napisał:

Niestety chyba go nie zapisałem na dysku, nie widzę go. ale jak się odnajdzie warto je tu wrzucić, bo jak najbardziej "na temat".

To zdjęcie jest w wątku Leszka, do którego namiary podałem w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie