Jump to content

Dlaczego w Berlinie można zburzyć dar Stalina i odbudować zamek, siedzibę pruskich władców ?

Recommended Posts

Ależ ja właśnie tak postrzegam pomysł rozbiórki Pałacu.

Boję się jednak, że obecna ekipa będzie w stanie "wyłuskać" te miliardy ze skarbu państwa. Boję się, że wtedy zaczną się powoływać na vox populi i wskażą, że na różnych miejscach takie głosy pojawiały się już wcześniej. 

Dlatego w każdym miejscu, czy to na forum, czy w rozmowach realnych, uważam za zasadne sprzeciwiać się takim pomysłom. Nas, społeczeństwo dorobkiewiczów, nie stać na to żeby "zburzyć Bastylię".
Historii nie można studiować dla zasady i po to żeby spierać się czy "ten-czy-inny" wielkim patriotą był, albo czy był wizjonerem czy wariatem. Moim zdaniem, historii uczymy się żeby nie popełniać tych samych błędów. A nie słyszałem jeszcze żeby, po za znaczeniem symbolicznym,  zburzenie Bastylii przyniosło komuś coś dobrego. Tłuczenie rzeźb, tylko dlatego że były w świątyni innego wyznania, nie poprawiło nigdy stosunków międzyludzkich. Palenie ksiąg nie spowodowało zaprzestania głoszenia pewnych tez i wiedzy. 

A czy PKiN jest brzydki? Brzydkie to są blokowiska z lat '70. 
Niefunkcjonalny? no bez przesady, bez funkcji to są "zabytki" w Polsce: muzeum albo urząd. O ile jeszcze muzeum może pokazywać np. architekturę obiektu, to te budynki na pewno nie są przystosowane do nowoczesnej administracji. 

Zwykle, staram się też nie kłócić z przeciwnikiem w dyskusji, ale i nie pozwolę sobie, żeby ze mnie wariata robić.

Był w Nowej Hucie pomnik Lenina - chyba jeden z słynniejszych pomników tego Pana . Kolos , którego nawet próbowano wysadzić . Mocna historia PRL-u. Wspólczesne władze wyszły z założenia że ta historia to be dla Polski i Polaków i należy rozebrać i wywalić pomniczek . Na szczęście pomnikiem zainteresowała się natychmiast zagranica i milioner szwedzki Bengtow Erlandsson który zakupił go za cenę złomu. Kawał ciekawej historii Polski i polaków nie jest w Polsce . Wasze wnuki i prawnuki nawet nie będą wiedziały że w Polsce panowała komuna bo wszystko co ją upamiętnia najlepiej rozebrać i teraz mamy tego już widoczne powoli skutki , nasza polityka wraca na stare tory pod nowymi partiami . Dlaczego bo normalny kraj ceni swoją historię i ta udaną i tę koszmarną i uczy następne pokolenia czym co śmierdziało i co pachniało . Nasz kraj jest jak islamiści co wyburzyli pomniki Buddy które miały prawie 2000 tysiące lat . Trzeba zniszczyć historię i zostawić białą plamę aby następne pokolenie znowu weszło w g..wno tyle że głębiej . Zniszczyć Pałac kultury , nie problem tyle że on niesie w tych murach kawał historii tego miasta i to historii pozytywnej i negatywnej , sam w sobie jest bardzo ciekawym architektonicznie obiektem jedyny w swej klasie i architekturze w kraju , nie ma nic podobnego . Sam w sobie jest pomnikiem czasów w dodatku nadal bardzo praktycznym , to nie jest budynek porównywalny z niemieckim byłym pałacem republiki który był nie do przebudowy i nieekonomiczny a zarazem nigdy nie był budynkiem kultury. Jak ktoś chce oba budynki porównywać i stwierdza że i ten i tamten to jedno kopyto i można oba wysadzić to widzę ze dla takiej osoby picie kawy w porcelanie czy to z filiżanki czy z pisuaru jest bez różnicy bo to porcelana i to porcelana - smacznego .  Mimo że Hunowie i Wandalowie już dawno znikli jako barbarzyńskie plemiona to w żyłach pewnych osób nadal ich krew wrze , wykształcenia zero ale siła myśli niszczenia bardzo nagła i niestety sporo osób bezmyślnie to powiela i popiera.

• Thanks 1

6 godzin temu, Tyr napisał:

Antonio Cassese o dyrdymałach leninowskich napisał:" ...domagał się on wprost przyznania prawa do samostanowienia wszystkim narodom, zarówno kolonialnym, jak i pozostałym. Jak wiadomo z historii, późniejsza praktyka rewolucjonistów również była nieszczera i bolszewicy podejmowali działania zbrojne mające na celu zniweczenie niepodległościowych aspiracji narodów zamieszkujących tereny byłej carskiej Rosji (oprócz Polski były to np. Ukraina i Armenia). Pod wpływem Lenina zdecydowano się jednak na tworzenie nie państwa unitarnego, lecz formalnie federacji, związku teoretycznie niezależnych republik, dzięki czemu uznano odrębność od Rosji m.in. Białorusi i Ukrainy."...

Nie interesuje mnie co powiedział ten Cassese Cassabubu Mombassa, bo odnoszę się jedynie do tego, że w chwili słabości Bolszewicy zaproponowali Litwie, Łotwie, Estonii, Finlandii i Polsce uznanie ich niepodległości i granic. W przypadku Polski miały to być granice I RP z przed rozbiorów. Zarówno Bałtowie jak i Finowie na to przystali i przez 20 lat mieli spokój [do czasu aż Hitler postanowił zmienić mapę Europy i namówił do tego Stalina, ale to inna bajka jest]. Polska odmówiła, bo w swej głupocie zażądała od Bolszewików aby uznali niepodległość Ukrainy i to pomimo tego, że sami Ukraińcy w zdecydowanej większości nie byli tym zainteresowani, a i nawet Francja była przeciwna odrywaniu Ukrainy od Rosji. Wyszliśmy więc wtedy na pajaców oderwanych od rzeczywistości, podobnie jak prawie 90 lat później, gdy znowu w nie swoim interesie nie zgodziliśmy się na JAMAL II i w związku z tym będziemy mieć po 2022 roku najdroższy gaz w Europie, który tak przy okazji wykończy nasz przemysł chemiczny...

Tak, tak balans i pewnie z powodu podarowania Łotyszom wolności przez bolszewię Polacy weszli w sojusz z Łotyszami i razem musieli "darczyńców" wyganiać z Łotwy;)  

4 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

lupus... Ale, mam nadzieję, że wiesz, że to jest dokumentnie abstrakcyjna dyskusja wynikająca z ideologicznego zacięcia i żalu, że się za późno urodziło...

Lupus tropi to wielką manipulację z mojej strony że pomijałem różnice a chciałem skupić się na podobieństwach. Czyli aspektach historycznych i patriotycznych.

Trudno, sprawa się rypła. Nie kumam czemu sobie wmawia że zaraz ktoś go powyzywa od cyklistów. Wolę nie pytać bo mi to na generację "płatka śniegu" wygląda...

Co do ideologicznego zacięcia to masz rację, Pekin zbudowano wyłącznie z przyczyn ideologicznych. A za psychoanalizę dziękuję ale to chyba nie należy do Twoich obowiązków więc nie rób nadgodzin.

3 godziny temu, Landszaft napisał:

Nasz kraj jest jak islamiści co wyburzyli pomniki Buddy które miały prawie 2000 tysiące lat . Trzeba zniszczyć historię i zostawić białą plamę aby następne pokolenie znowu weszło w g..wno tyle że głębiej .

Pekin jak  pomnik Buddy sprzed tysięcy lat. Ostro. Myślałem że mnie tu już nic nie zaskoczy ;)

Historię to niszczono i gwałcono 45 lat PRL.  Były białe plamy, cenzura, zmuszanie do emigracji, były wilcze bilety dla pisarzy, poetów, historyków.  Mam 4 historyków w rodzinie więc wiem co piszę.

3 godziny temu, Tyr napisał:

Tak, tak balans i pewnie z powodu podarowania Łotyszom wolności przez bolszewię Polacy weszli w sojusz z Łotyszami i razem musieli "darczyńców" wyganiać z Łotwy;)  

Akurat z Łotyszami jest całkiem inna historia. A zaczęło się od tego, że Strzelcy Łotewscy w całości przeszli na stronę bolszewików i to już na samym początku Rewolucji. Mało tego, stanowili wtedy jedyną zwartą siłę i powszechnie uważa się, że to właśnie Łotysze rzucani na najbardziej zagrożone odcinki, uratowali Rewolucję przed upadkiem i to już na samym jej początku. Lenin zresztą nazwał ich wtedy "podporą Rewolucji". Zapewne niewielu też wie o tym, że od 6 września 1918 roku do 8 czerwca 1919 roku głównodowodzącym Armii Czerwonej był Łotysz, a Łotysze przy tym pełnili również wysokie stanowiska w Czeka. Nic więc w tym dziwnego, że chcieli tak przy okazji zrobić rewolucję i u siebie. Na przeszkodzie stanęli im wtedy Brytyjczycy i Polacy. Ironia losu polegała na tym, że Stalin w walce z wpływami trockistów uznał ich za wrogów i zlikwidował. Ale to zupełnie inna historia, która działa się dużo później.

Takafura a ty żyłeś w czasach komuny czy ją z bajek znasz ?? A teraz co nie ma cenzury ??? naprawdę ?? i co nie ma wyjazdów na emigrację za chlebem , tak dobrze w tym kraju ??? i co twierdzisz że jak napiszesz coś co innym się nie spodoba to tak sobie normalnie wydasz ??, I białych plam w histori nie ma , wszystko jest jawne i prawdziwe ???. No to ty żyjesz ale chyba nie w Polsce , powiedz gdzie ty mieszkasz ???, mam nadzieję że nie w lesie !!! bo takie bzdety to może pisać tylko człowiek który widzi tylko albo czarne albo białe a na resztę ma zaćmę i jaskrę .

• Thanks 3

takafura

"Lupus tropi to wielką manipulację z mojej strony że pomijałem różnice a chciałem skupić się na podobieństwach. Czyli aspektach historycznych i patriotycznych.

Trudno, sprawa się rypła. Nie kumam czemu sobie wmawia że zaraz ktoś go powyzywa od cyklistów. Wolę nie pytać bo mi to na generację "płatka śniegu" wygląda....."

Może inaczej, skoro Malbork zostaje, przynajmniej na razie...
A co by było, gdyby "ktoś" o wyburzeniu MRU, Wilczego Szańca i wielu, wielu innych z germańskiego betonu zbrojonego? W sumie to jakby III Rzesza bardziej dla II RP niezdrowa była..

Swego czasu we wrogich Polsce mediach np. TVN czy GW promowana była postawa zwana symetryzmem, zakładała ona, że nie ma wrogów i przyjaciół, dobra i zła, wartości słusznych i tych innych. Jeżeli przyznawali komuś rację, to zaraz dodawali, że przeciwnicy również mają pozytywne stanowisko, albo osoba ma wprawdzie rację ale należy pamiętać, że kiedyś nie uniknęła błędów. Jeżeli w rocznicę PW pisano w GW życzliwie o powstańcach, to jednak zaznaczano, że popełniali również zbrodnie albo źle odnosili się do tych czy innych. Jeżeli pokazywano martyrologię Polaków w czasie okupacji, to zawsze na końcu pojawiał się komunikat, pamiętajmy o Jedwabnym, Polacy też byli sprawcami. Albo, no dobrze wiemy, że hitlerowcy mordowali ale zrozumiejmy, byli też ludźmi i w święta było im smutno i tęsknili za rodzinami w Niemczech.

Przeglądając Forum nie sposób nie zauważyć, że są tu osoby, którym postawa symetryzmu jest, świadomie lub nie, bardzo bliska. Uważają, że powstańcy są bohaterami, walczyli za wolną Polskę, chcieli wyzwolić spod okupacji ale jednocześnie okupanci, jacy byli to byli ale zostawili nam dar w postaci pałacu, który warto podziwiać, który ma tyle zalet, że dech zapiera. Takie stanie w rozkroku świadczy nie tylko o poważnych deficytach moralnych, kompleksach ale o braku lojalności i słabym przywiązaniu do polskiego dziedzictwa i wartości.

Moje stanowisko (a jest tu kilka osób myślących podobnie) jest inne. Nie ma dobrych wrogów, okupantów, kolaborantów – wszyscy won!!! Razem ze swoimi darami, pałacami, pomnikami i poplecznikami. Nie ma miejsca w centrum kraju, w stolicy, w środku miasta na istnienie symbolu zniewolenia, ośmieszającego pamięć tych, którzy za wolną Polskę ginęli i cierpieli. W jego miejscu powinna stanąć budowla symbolizująca dumę i siłę suwerennej Polski, która nie dzieliłaby Polaków a stanowiła rozpoznawalny w Polsce i Europie znak naszej obecności.

• Like 1
  • Thanks 1

les

Chyba nie bardzo zrozumiałeś, czym jest symetryzm.

"Uważają, że powstańcy są bohaterami, walczyli za wolną Polskę, chcieli wyzwolić spod okupacji ale jednocześnie okupanci, jacy byli to byli ale zostawili nam dar w postaci pałacu, który warto podziwiać, który ma tyle zalet, że dech zapiera."

Wypisałem pierwsze z brzegu powody, dla których pomysł wyburzenia PKiN jest nierealny w realizacji. Ty, miast choć próbować odnieść się do moich punktów, znów kocopoły wypisujesz...

"Nie ma dobrych wrogów, okupantów, kolaborantów – wszyscy won!!! "

Pytałem, co zrobić z Salvinim i Putinem- wyszło, że są OK i mogą coś dla naszej socjalistycznej Ojczyzny zrobić. No ton weź się chłopie zdecyduj...

"budowla symbolizująca dumę i siłę suwerennej Polski*, która nie dzieliłaby Polaków a stanowiła rozpoznawalny w Polsce i Europie znak naszej obecności."

O takim właśnie zadęciu ideologicznym pisałem, przywołując przykład Finlandii...

* to już wyszliśmy z EU, czy się wraz ze srebrnikami koncepcja zmieniła i zostajemy?

1 minutę temu, Czlowieksniegu napisał:

les

Pokazałem opierając się na twoich cytatach, że sam nie bardzo wiesz, co piszesz, albo zmieniasz zdanie w zależności faz księżyca (?)...

Może temat jednak dla ciebie jest za trudny, nic nie poradzę. Spróbuj przeczytać jeszcze raz powoli i głośno w podstawówce ta metoda działała. 

les- z jakiegoś powodu, gdy brakuje się dokumentnie pomysłu na odpowiedź, nawet niezbyt mądrą, stosujesz wycieczki osobiste.

Piszesz, dla przykładu

"Takie stanie w rozkroku świadczy nie tylko o poważnych deficytach moralnych, kompleksach ale o braku lojalności i słabym przywiązaniu do polskiego dziedzictwa i wartości"

"Nie ma dobrych wrogów, okupantów, kolaborantów – wszyscy won!!! "

"symbolizująca dumę i siłę suwerennej Polski"

A jednocześnie, dla przykładu, nie tylko nie widzisz problemu, ale i usprawiedliwiasz wchodzenie w układy i konszachty z osobami, które są sojusznikami Moskwy czy osobiście Putina...

2 godziny temu, takafura napisał:

Historię to niszczono i gwałcono 45 lat PRL.  Były białe plamy, cenzura, zmuszanie do emigracji, były wilcze bilety dla pisarzy, poetów, historyków.  Mam 4 historyków w rodzinie więc wiem co piszę.

Z perspektywy wielu lat uważam, że obecnie historia pisana przez WKP[pis] jest dużo bardziej zakłamana, niż ta z czasów PRL-u. Tak ogólnie to w obecnie pisanych na nowo podręcznikach do historii, będzie tylko o Cudzie nad Wisłą, Wyklętych i o tym jak Bracia K. obalili komunizm i ZSRR.

A teraz będzie trochę prywaty, ale to @takafura wywołał ten temat.

Ja tam się od zawsze interesowałem historią, a przez jakiś czas miałem nawet dostęp do tzw. resów [nie wiem czy dobrze zapamiętałem nazwę]. Do tego trochę obracałem się w latach 70-tych i na początku 80-tych w środowisku znajomych studentów i młodych absolwentów Wydziału Historii na UJ - późniejszych aktywistów NZS. Z jednym takim znanym, to nawet miałem "przyjemność" w drugiej połowie lat 80-tych spędzić trochę czasu pod celą. Wiało nudą w przerwach na przesłuchania, więc grałem z nim w warcaby - w celi na środku był na stałe przymocowany do podłogi kwadratowy stolik pomalowany na zielono, a na nim wyryta szachownica. Za pionki robiły kulki z chleba i z papieru. Byłem wtedy przed czterdziestką, a więc u szczytu możliwości mojego intelektu, no i w związku z tym wszystkie partie kończyły się remisem. Aż w pewnym momencie popełnił błąd i przegrał - pamiętam jak bardzo to przeżywał, ale rewanże nic nie zmieniły. Swoją drogą, to już wtedy taki młody nie byłem, a jaki głupi...

58 minut temu, Landszaft napisał:

Les ty naprawdę przypominasz Justyniana I i takie same masz podejście , dobrze że nie jesteś u władzy bo bym się ślizgał po kałużach krwi.

Nie jestem od spełniania twoich chorych marzeń.

1 godzinę temu, Czlowieksniegu napisał:

A jednocześnie, dla przykładu, nie tylko nie widzisz problemu, ale i usprawiedliwiasz wchodzenie w układy i konszachty z osobami, które są sojusznikami Moskwy czy osobiście Putina...

Nie wiem gdzie wyczytałeś o układach i konszachtach. Jeżeli podasz przykład, to będę mógł się do niego odnieść i wyprowadzić cię z błędu.

2 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

les- z jakiegoś powodu, gdy brakuje się dokumentnie pomysłu na odpowiedź, nawet niezbyt mądrą, stosujesz wycieczki osobiste.

Robisz tak samo, tylko mnie to nie rusza i nie mam w zwyczaju wypominać ci osobistych przytyków. 

5 godzin temu, Landszaft napisał:

Takafura a ty żyłeś w czasach komuny czy ją z bajek znasz ?? A teraz co nie ma cenzury ??? naprawdę ?? i co nie ma wyjazdów na emigrację za chlebem , tak dobrze w tym kraju ??? i co twierdzisz że jak napiszesz coś co innym się nie spodoba to tak sobie normalnie wydasz ??, I białych plam w histori nie ma , wszystko jest jawne i prawdziwe ???. No to ty żyjesz ale chyba nie w Polsce , powiedz gdzie ty mieszkasz ???, mam nadzieję że nie w lesie !!! bo takie bzdety to może pisać tylko człowiek który widzi tylko albo czarne albo białe a na resztę ma zaćmę i jaskrę .

Serio chcesz porównywać pisowski "reżim" z PRL-m ? Coś tam jeszcze z komuny pamiętam bo miałem w technikum propedeutykę nauki o społeczeństwie a składając pierwszą przysięgę w syfie deklarowałem "stać nieugięcie na straży pokoju w braterskim przymierzu z Armią Radziecką".

A bajki to ja czytam w pięknych czasach komuny, gdzie żyło się dostatniej i rosło w siłę. Za komuny to nie pozwalali jeździć za chlebem chyba że partyjni - to dostałeś paszport. Wtedy emigrowało się bez prawa powrotu wiec nawet nie próbuj porównywać obecnych wyjazdów. Za jakim "chlebem" teraz wyjeżdżają - młodzi budują domy za euro, wracają autami za 100 000 zł.

I porównujesz cenzurę ?! Ja kupowałem "Res Publicę"  z wstawkami [....] Ustawa o kontroli publikacji i widowisk, teraz w tym "reżimie" książki wydają Urban, Piątek, Grabowski, antypisowcy celebryci, jest TT, FB, itp.

Ps. No chyba że Twoja rodzina to po linii partyjnej - u mnie były zwolnienia z pracy za Solidarność, wyrzucenie ze studiów, ucieczka za granicę, nachodzenie ubeków w pracy. Rozumiem że ktoś może mieć inne wspomnienia.

20 godzin temu, Tyr napisał:

Masz jakieś uprawnienia czy sam sobie uzurpujesz prawa do pouczania innych jak mają i chcą pisać?

A tak do twojej wiedzy to „żyd” można pisać małą literą.

https://sjp.pwn.pl/szukaj/Rosja.html

https://sjp.pwn.pl/szukaj/żyd.html

ps. z kontekstu Twoich wypocin nie wynika , że piszesz o starozakonnych czy innych wyznawcach tej religii a raczej o przedstawicielach tej narodowości. Nie mam specjalnych uprawnień tak jak i Ty nie posiadasz takowych ( całe szczęście ) do zmian zasad pisowni języka polskiego.

ps.2 Współczuję Twoim nauczycielom j. polskiego .

ps.3 Do reszty się nie odniosę , jako że jest tak marnej jakości , że nie ma do czego się odnosić. Chociaż z mieńszewikami to tak pojechałeś ,że zabrakłoby mi emotek , żeby wyrazić mój ubaw .

5 godzin temu, Czlowieksniegu napisał:

Może inaczej, skoro Malbork zostaje, przynajmniej na razie...
A co by było, gdyby "ktoś" o wyburzeniu MRU, Wilczego Szańca i wielu, wielu innych z germańskiego betonu zbrojonego? W sumie to jakby III Rzesza bardziej dla II RP niezdrowa była..

A broniłem osobiście MRU przed przeznaczeniem go na składowisko odpadów z Żarnowca. No ale MRU to tylko 30 km tuneli w Lubuskim a nie wizytówka stolicy Polski.

11 minut temu, takafura napisał:

No ale MRU to tylko 30 km tuneli w Lubuskim a nie wizytówka stolicy Polski.

Niestety, za wizytówkę Polski to robią baraki w Brzezińce. Nieliczni wizytujący, doceniają PKiN czy Wawel.

Tak że tego...

• Thanks 2