Jump to content

Dlaczego w Berlinie można zburzyć dar Stalina i odbudować zamek, siedzibę pruskich władców ?

Recommended Posts

@takafura

Zburzono niefunkcjonalny budynek, którego utrzymanie kosztowało dużo pieniędzy. Dobry żeby w nim urządzać parteitagi. W tym miejscu stoi coś co lepiej komponuje się z otoczeniem, przynajmniej z mojego subiektywnego punktu widzenia. Zajrzyj do sieci i porównaj plany obu budynków. Palast der Republik stanowił zagrożenie dla zdrowia ludzi, był nafaszerowany azbestem. Idąc Twoim tokiem rozumowania władze Berlina winny zlikwidować pomnik żołnierzy AC zlokalizowany w Treptower Park i Tiergarten. Zburzenie PK pozbawi w chwili obecnej wiele instytucji kultury i urzędów miejsca działania. Czy w chwili obecnej stać państwo, władze Warszawy na marnotrawstwo pieniędzy? Czy nie ma potrzeby wyłożenia pieniędzy na bardziej istotne z punktu widzenia miasta i państwa cele?

• Thanks 1

6 minut temu, Mirosław Jastrzebski napisał:

Czy nie ma potrzeby wyłożenia pieniędzy na bardziej istotne z punktu widzenia miasta i państwa cele?

Władze państwa czy też miasta szastają nie swoimi pieniędzmi więc co im tam , po nich choćby potop.

Jakoś jak znam życie, to Niemcy działali z pobudek pragmatycznych, a nasze "burzymurki" robią rwetes z przyczyn ideologicznych.

Przy czym skoro chcą zburzyć PKiN, to niech od razu zburzą Zamek Królewski, Starówkę i w zasadzie większość śródmieścia Warszawy. Deweloperzy się ucieszą.

PS jak ktoś chce upamiętniać Bitwę Warszawską (dobry pomysł) to niech walczy by Muzeum w Osowcu w końcu powstało - bo to zdecydowanie lepszy pomysł niż "wranglery".

• Thanks 1

10 minut temu, Mirosław Jastrzebski napisał:

Zburzono niefunkcjonalny budynek, którego utrzymanie kosztowało dużo pieniędzy. Dobry żeby w nim urządzać parteitagi. W tym miejscu stoi coś co lepiej komponuje się z otoczeniem, przynajmniej z mojego subiektywnego punktu widzenia. Zajrzyj do sieci i porównaj plany obu budynków. Palast der Republik stanowił zagrożenie dla zdrowia ludzi, był nafaszerowany azbestem.

Pominąłem to w jakim stanie był ów Pałac aby trochę podgrzać i ukierunkować dyskusję ;)

Rozbiórka była racjonalna z powodów architektonicznych, technicznych i ekonomicznych. Nie ma tu zbyt wiele analogi z Pekinem a właściwie ich brak. Prawda.

10 minut temu, Mirosław Jastrzebski napisał:

Idąc Twoim tokiem rozumowania władze Berlina winny zlikwidować pomnik żołnierzy AC zlokalizowany w Treptower Park i Tiergarten. Zburzenie PK pozbawi w chwili obecnej wiele instytucji kultury i urzędów miejsca działania. Czy w chwili obecnej stać państwo, władze Warszawy na marnotrawstwo pieniędzy? Czy nie ma potrzeby wyłożenia pieniędzy na bardziej istotne z punktu widzenia miasta i państwa cele?

Może to drobna różnica, ale Armia Czerwona to 17 września nas zaatakowała a nie Niemcy. Ba, zrobiła to w porozumieniu i pełnej harmonii z Niemcami. Nadążasz z moim mrocznym i pokrętnym tokiem rozumowania ? Katyń, Sybiracy, operacja polska NKWD ( ponad 100 000 zamordowanych), zsyłki na Syberię, żelazna kurtyna, miliony rodaków na emigracji po IIWS, sowietyzacja Polski na 40 lat...

Serio mamy hołubić pomniki w stylu "Czterech śpiących" w Warszawie ? Po tych wszystkich latach zniewolenia i zbrodniach ?

13 minut temu, takafura napisał:

Serio mamy hołubić pomniki w stylu "Czterech śpiących" w Warszawie ? Po tych wszystkich latach zniewolenia i zbrodniach ?

Jakoś czuję różnicę pomiędzy "zsowietyzowaniem" po 1944, a wymordowaniem co Niemcy planowali już od zimy 1939 roku. Sowietów nie kocham, ale patrząc obiektywnie, byli typowym mniejszym złem.

PS Burzenie pomników żołnierskich bardzo mi się nie podoba. Choć większość z nich ładna nie była.

• Thanks 1

@takafura

Nie znajdziesz we mnie dobrego rozmówcy w kontekście różnej maści pomników. Są mi obojętne co do zasady, a raczej potrzeby istnienia w przestrzeni publicznej. Jedyne co mnie jest w stanie zainteresować to wartość artystyczna. Tak jak zauważył Erich: "ładna nie była", bo stylistyka ośmieszyła  przesłanie. 

19 minut temu, Mirosław Jastrzebski napisał:

@takafura

Nie znajdziesz we mnie dobrego rozmówcy w kontekście różnej maści pomników. Są mi obojętne co do zasady, a raczej potrzeby istnienia w przestrzeni publicznej. Jedyne co mnie jest w stanie zainteresować to wartość artystyczna. Tak jak zauważył Erich: "ładna nie była", bo stylistyka ośmieszyła  przesłanie.

W sumie to problemem nie są 'różne" pomniki a wyłącznie te komunistyczne. Wielu zrównuje dwa zbrodnicze totalitaryzmy - faszyzm i komunizm, można się spierać w którym więcej ludzi zginęło z głodu i mrozu a w którym od kuli. Ale w Norymberdze potępiono i skazywano faszystów, komunizmu osądzono mimo milionów ofiar.

Ciekawi mnie, czy pomniki są Ci tak doskonale obojętne że nawet Adolfa byś tolerował gdyby miał sporą wartość artystyczną ?

takafura

"Cały czas przyprawia się mu gębę fanatyka i nieudacznika a tu widać pragmatyzm i chyba spory realizm. "

Współpraca z przyjacielem i sojusznikiem osoby, którą od -nastu lat ogłasza się za wroga, to pragmatyzm i realizm?

Fiu fiu...

Chyba hipokryzja i cynizm...

2 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura

"Cały czas przyprawia się mu gębę fanatyka i nieudacznika a tu widać pragmatyzm i chyba spory realizm. "

Współpraca z przyjacielem i sojusznikiem osoby, którą od -nastu lat ogłasza się za wroga, to pragmatyzm i realizm?

Fiu fiu...

Chyba hipokryzja i cynizm...

Kilka uwag:

"ogłasza z wroga" -  to se Kaczor wymyślił bajeczkę, nie lubi Putina, kiedyś sie na niego pogniewał i dąsa się do dzisiaj, dziecinada,

"współpraca" - ważne są intencje, można współpracując z właściwym politykiem coś ugrać dla interesów Polski, można porzucić urząd premiera i zostać oficjalnym kandydatem Niemiec na ważny europejski urząd kasując 120 000 zł miesięcznie pensji,

"pragmatyzm i realizm" - gdy się dąży do jakiegoś celu, zawiera taktyczne chwilowe lub bardziej trwałe sojusze - tak, jest tu duże prawdopodobieństwo pragmatyzmu i realizmu,

Hipokryzja i cynizm - pięknie to widać u total oposition gdy z automatu krytykują WSZYSTKO, totalnie wszystko cokolwiek robi lub próbuje robić dobra zmiana. Świetny przykład to Fundusz Odbudowy.

Ps. Nie wiedziałem że Ty widzisz politykę międzynarodową na poziomie lubienia się i nielubienia się, osobistych przyjaźni i animozji. Powiedz że nas wkręcasz ;)

takafura

""ogłasza z wroga" -  to se Kaczor wymyślił bajeczkę, nie lubi Putina, kiedyś sie na niego pogniewał i dąsa się do dzisiaj, dziecinada, "

Zaczekaj- Rosja/Putin są zagrożeniem i wrogiem dla naszej socjalistycznej Ojczyzny czy nie? Oficjalnie, patrząc na wystąpienia przedstawicieli przewodniej partii narodu i prezesa, jak najbardziej.

""współpraca" - ważne są intencje, można współpracując z właściwym politykiem coś ugrać dla interesów Polski"

Można, w ramach współpracy działać ramię w ramię patrz wyżej?

""pragmatyzm i realizm" - gdy się dąży do jakiegoś celu, zawiera taktyczne chwilowe lub bardziej trwałe sojusze"

Znaczy się w dni nieparzyste przewodnia partia narodu będzie popierać sojusznika Putina, w dni nieparzyste dla odmiany, że nigdy z sojusznikiem Putina się nie będziemy układać?

" można porzucić urząd premiera i zostać oficjalnym kandydatem Niemiec na ważny europejski urząd kasując 120 000 zł miesięcznie pensji,"

Pomijając "Niemiec" masz na myśli Szydło?

"Ps. Nie wiedziałem że Ty widzisz politykę międzynarodową na poziomie lubienia się i nielubienia się, osobistych przyjaźni i animozji. Powiedz że nas wkręcasz ;) "

To czekam, gdy prezes czy ktoś z przewodniej partii narodu zacznie we wrześniu o Becku wspominać...

Godzinę temu, Czlowieksniegu napisał:

Rosja/Putin są zagrożeniem i wrogiem dla naszej socjalistycznej Ojczyzny czy nie? Oficjalnie, patrząc na wystąpienia przedstawicieli przewodniej partii narodu i prezesa, jak najbardziej.

Rozumiem że to są fobie Kaczora ? Tylko jak przekonał do nich oficjeli ze Szwecji, Litwy, Łotwy, Estonii, Wielkiej Brytanii ? To jest zawarte w oficjalnych państwowych dokumentach i ich doktrynach obronnych. Więc drwiny z Kaczora co mówi wprost o tym co wszyscy widzą są dość desperackie i wskazują na spory poziom kaczofobii.

Można, w ramach współpracy działać ramię w ramię patrz wyżej?

W polityce ? Często trzeba. Są tacy publicyści ( historycy) którzy mają za złe że nie poszliśmy na kolaborację z Hitlerem tak jak np. Węgrzy.

Znaczy się w dni nieparzyste przewodnia partia narodu będzie popierać sojusznika Putina, w dni nieparzyste dla odmiany, że nigdy z sojusznikiem Putina się nie będziemy układać?

Polityka to gra. Co prawda cel nie uświęca wszystkich środków ale generalnie ważne jest jaką masz misję a nie z kim akurat się układasz w konkretnym celu. Popatrz na wybory w Polsce, z jednej strony Zjednoczona Prawica, z drugiej 3 duże partie i cały, dokładnie cały folklor polityczny ( feministki, socjaliści, komuniści, zieloni, różowi, tęczowi). Można ?

" można porzucić urząd premiera i zostać oficjalnym kandydatem Niemiec na ważny europejski urząd kasując 120 000 zł miesięcznie pensji,"

Pomijając "Niemiec" masz na myśli Szydło?

Jest drobna różnica, Tusk nie miał zgody i poparcia Polskiego rządu, nie był polskim kandydatem na to stanowisko. Pominąłeś też zapewne niechcący "porzucenie urzędu premiera" :)

13 godzin temu, takafura napisał:

Pominąłem to w jakim stanie był ów Pałac aby trochę podgrzać i ukierunkować dyskusję ;)

Rozbiórka była racjonalna z powodów architektonicznych, technicznych i ekonomicznych. Nie ma tu zbyt wiele analogi z Pekinem a właściwie ich brak. Prawda.

"ukierunkować dyskusję"? znaczy pokłócić się? zrobić zamęt i niezależnie od faktów zinterpretować czyjeś działania tak żeby pasowały do mojej wizji??

"nie ma zbyt wiele analogii" nie no po tym to już straciłeś w moich oczach jako dyskutant.

• Thanks 1

takafura...

Słuszną linię ma nasza partia...

Prezes Orlenu Daniel Obajtek nie wykluczył, że nie zdąży znaleźć nabywców na majątek Lotosu w terminie wyznaczonym przez Komisję Europejską. - Pewne służby straszą Polaków, mówią głupoty - zaatakował Obajtek, nie precyzując, kogo ma na myśli. Zaznaczył przy tym: - Będziemy współpracować z Rosjanami.

A wczoraj, czy kilka dni temu otwarcie oświadczył, że

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen zaznaczył, że pieniądze, jakie koncern wypłaca na odprawy dla dziennikarzy Polska Press nie są publiczne. - To my wpłacamy do budżetu państwa około 36 miliardów złotych co roku i nie mamy żadnych państwowych pieniędzy

Wydawać się mogło, że największym akcjonariuszem PKN Orlen jest Skarb Państwa ( 27,52% akcji)...

les- nie bądź taki... Nawet Lech Kaczyński, jako prezydent Warszawy nie był zainteresowany zburzeniem PKiN... Co więcej wcześniej obiecywał, że wokół niego, do 2006 będzie cud-miód centrum miasta rewitalizujące Plac Defilad...

6 godzin temu, Lupus napisał:

"ukierunkować dyskusję"? znaczy pokłócić się? zrobić zamęt i niezależnie od faktów zinterpretować czyjeś działania tak żeby pasowały do mojej wizji??

Wyrywanie z kontekstu dwóch słów i insynuowanie niecnych zamiarów na podstawie własnego widzimisię...

Przypomnę: pominąłem wątek stanu technicznego i oceny architektonicznej aby poczytać opinie oceniające pozostałe aspekty ( historyczne, kulturowe, patriotyczne).

6 godzin temu, Lupus napisał:

"nie ma zbyt wiele analogii" nie no po tym to już straciłeś w moich oczach jako dyskutant.

Pełne zdanie które Cię tak zbulwersowało brzmi:

"rozbiórka była racjonalna z powodów architektonicznych, technicznych i ekonomicznych. Nie ma tu zbyt wiele analogi z Pekinem a właściwie ich brak. Prawda"

Zgodziłem się z @Mirosław Jastrzebski który mądrze napisał:

Zburzono niefunkcjonalny budynek, którego utrzymanie kosztowało dużo pieniędzy. Dobry żeby w nim urządzać parteitagi. W tym miejscu stoi coś co lepiej komponuje się z otoczeniem, przynajmniej z mojego subiektywnego punktu widzenia. Zajrzyj do sieci i porównaj plany obu budynków. Palast der Republik stanowił zagrożenie dla zdrowia ludzi, był nafaszerowany azbestem.

I to by było na tyle.

Miłego wieczoru życzę :)

W dniu 31.05.2021 o 09:01, Tyr napisał:

historii żywcem przepisanej z WKP(b)!

Jeżeli już przepisanej , to z "Krótkiego kursu historii WKP(b) " - nawiasem mówiąc rok wydania 1938 - panie historyku ? (  bo trudno cokolwiek przepisać z partii ?)

ps. najpierw przeczytaj ( ja to zrobiłem ?) potem się powołuj...

Kryptonim tej operacji to wymowne słowo "Wisła" a stalin napisał o niej: „karłowate narodowe państwa, które znalazły się między dwoma olbrzymimi ogniskami rewolucji na Wschodzie i Zachodzie”. 

Se mógł napisać . Sprawdź sobie lepiej kto był "ojcem " koncepcji " permanentnej rewolucji " , dla ułatwienia podpowiem, że dostał czekanem między oczy ... i jaką rolę ( bardziej epizodzik ) pełnił wtedy  Ziutek Słoneczko

Za cienki w uszach jesteś w historii, 

Bardziej niż polemizowałbym  - patrz wyż.

ślepej miłości do rosji

Ja rozumiem - nie lubisz Rosji ( Twoje prawo ) ale aż oczy pękają od patrzenia jak kalasz język polski... co na to Twoja polonistka ? Żyd, Rosja piszemy wielką literą czy się nam te narodowości czy państwa podobają czy nie . 

3 godziny temu, szutnik napisał:

Jeżeli już przepisanej , to z "Krótkiego kursu historii WKP(b) " - nawiasem mówiąc rok wydania 1938 - panie historyku ? (  bo trudno cokolwiek przepisać z partii ?

Czyż byś sugerował, że 1938 to jeszcze przed wojną polsko-sowiecką było? Może balans czytał jakiś dłuższy kurs WKPb bo pisze bzdety większe niż te w krótkim…

ps. najpierw przeczytaj ( ja to zrobiłem ?) potem się powołuj...

No to może streścisz nam co tam jest napisane o interwencji, kontrrewolucji i wojnie polsko-sowieckiej…

Se mógł napisać . Sprawdź sobie lepiej kto był "ojcem " koncepcji " permanentnej rewolucji " , dla ułatwienia podpowiem, że dostał czekanem między oczy ... i jaką rolę ( bardziej epizodzik ) pełnił wtedy  Ziutek Słoneczko

Mienszewicy i bolszewicy ? A czekanem dostał nie za koncepcję rewolucji a za koncepcję walki o stołki… Pewnie porywających tekstów Tuchaczewskiego, Budionnego i innych też nie widziałeś?

Bardziej niż polemizowałbym  - patrz wyż.

Ja rozumiem - nie lubisz Rosji ( Twoje prawo ) ale aż oczy pękają od patrzenia jak kalasz język polski... co na to Twoja polonistka ? Żyd, Rosja piszemy wielką literą czy się nam te narodowości czy państwa podobają czy nie . 

Masz jakieś uprawnienia czy sam sobie uzurpujesz prawa do pouczania innych jak mają i chcą pisać?

A tak do twojej wiedzy to „żyd” można pisać małą literą. Doczytaj sobie o tym, o nadużywaniu, emotikonów i najważniejsze doucz się historii bo zieloniutki jesteś w tej dziedzinie!

2 godziny temu, Tyr napisał:

Czyż byś sugerował, że 1938 to jeszcze przed wojną polsko-sowiecką było? Może balans czytał jakiś dłuższy kurs WKPb bo pisze bzdety większe niż te w krótkim…

Ad.1 A co ma wspólnego operacja "Wisła" z 12 stycznia 1919 roku, gdzie faktycznie bolszewicy zostali przez nas pobici, z tym co miało miejsce od lipca 1919r w stosunkach z Rosją i to zarówno białą jak i czerwoną? A właśnie od lipca 1919 roku toczyliśmy z nimi rozmowy zarówno z Denikinem, który parł na Moskwę, jak i z Bolszewikami, którzy uchwalili wtedy Samostanowienie Narodów Rosji. Z Denikinem po kilku miesiącach negocjacji nic nie wyszło pomimo nacisków Francji, bo ten w swojej wielkoruskiej głupocie, nie zgadzał się na coś więcej ponad Polskę w granicach Kongresówki. Natomiast z Bolszewikami, którzy wtedy proponowali nam przywrócenie granic RP z przed zaborów, również nic nie wyszło, bo myśmy się w swojej głupocie uwzięli, że mają zgodzić się tak przy okazji na niepodległą Ukrainę, czemu nawet przeciwstawiała się Francja, a i zdecydowana większość Ukraińców nie była zainteresowana.

Krótka piłka - gdzie tu napisałem nieprawdę?

Antonio Cassese o dyrdymałach leninowskich napisał:" ...domagał się on wprost przyznania prawa do samostanowienia wszystkim narodom, zarówno kolonialnym, jak i pozostałym. Jak wiadomo z historii, późniejsza praktyka rewolucjonistów również była nieszczera i bolszewicy podejmowali działania zbrojne mające na celu zniweczenie niepodległościowych aspiracji narodów zamieszkujących tereny byłej carskiej Rosji (oprócz Polski były to np. Ukraina i Armenia). Pod wpływem Lenina zdecydowano się jednak na tworzenie nie państwa unitarnego, lecz formalnie federacji, związku teoretycznie niezależnych republik, dzięki czemu uznano odrębność od Rosji m.in. Białorusi i Ukrainy."

Czyli de facto narody mogły se stanowić pod warunkiem,  że postanowią być bolszewickie... Zapomniał dodać, że w ów czas kiedy im dostawało się po d.pie od kontrrewolucji, interwencji i Polaków gotowi byli nawet obiecać nam kolonie na Księżycu. Po uporaniu się z kontrrewolucją i interwencją przyszła by kolej na Polskę. Tak jak na Białoruś i Ukrainę. Jedyne co napisałeś a zgadzało by się z dostępną wiedzą to, że ci ostatni sami sobie są winni dobrodziejstw jakich doświadczyli o później od komunizmu.  

Posted (edited)

Poniżej cytaty wyłącznie z Twoich wypowiedzi:

W 2007 r. Bundestag postanowił, że Pałac Republiki zostanie zburzony, a pałac Hohenzollernów odbudowany. To tak jakby w Polsce parlament zdecydował o rozbiórce Pałacu Kultury i Nauki („Pekinu”.

Wątek założyłem z podziwu dla pragmatycznych Niemców - przegłosowali, zburzyli relikt komunizmu czyli "Pałac Republiki" i odbudowali wysadzony  zamek Hohenzollernów. Widzisz jakąś analogię ( historyczną, symboliczną, tożsamościową) pomiędzy w/w a naszym Pałacem Saskim i "Pekinem" ?

Aspekt ekonomiczny jest chyba najmniej kontrowersyjny, tu najłatwiej o konsensus ( w kontekście tych dwóch budowli, naszej i ich). Jednak w całej tej sprawie mam nieodparte wrażenie że nawet dla Niemców miał od znaczenie drugo - trzeciorzędne. Dla ustalenia co było na pierwszym miejscu kluczowe jest zestawienie CO zburzono i CO odbudowano.  Bo przecież mogli  zbudować tam centrum rozrywki, galerie handlowe, zoo, podziemne parkingi...

"rozbiórka była racjonalna z powodów architektonicznych, technicznych i ekonomicznych. Nie ma tu zbyt wiele analogi z Pekinem a właściwie ich brak. Prawda"

Chyba nie tylko ja widzę, że manipulujesz czytelnikami, ale oczywiście zaraz sobie zasłużę na miano zaprzańca, bolszewika, żyda (wyznawcy judaizmu) albo innego cyklisty.

Edited by Lupus

lupus... Ale, mam nadzieję, że wiesz, że to jest dokumentnie abstrakcyjna dyskusja wynikająca z ideologicznego zacięcia i żalu, że się za późno urodziło...

Koszt finansowy samego wyburzenia jest liczony bardziej powyżej MILIARDA złotych niż poniżej...

Nikt nie ma, zapewne, pomysłu, co z setkami tysięcy m3 gruzu zrobić...

Nikt nie ma, zapewne, pomysłu, skąd sprzęt i ludzi do wyburzenia zorganizować.

Nikt nie ma, zapewne, pomysłu, jak logistycznie to przeprowadzić- tysiące ciężarówek w centrum Wa-wy, które ruch w całym mieści przy okazji zablokują.

Nikt nie ma, zapewne, pomysłu gdzie-jak-za ile przenieść wszystko, co wewnątrz PKiN jest.

PS A gdyby Warszawiaków poinformować, że za wyburzenie zapłacą np MILIARD-DWA-TRZY z budżetu miasta, to zapewne nagle większość zapała pozytywnym uczuciem do PKiN, jeśli jeszcze takowego nie przejawiają.