Jump to content

Nowe i jak dotychczas największe odkrycie na terenie Mamerek


Recommended Posts

Pięć podziemnych tuneli technicznych odnaleziono na terenie Mamerek - poinformowali w czwartek przedstawiciele Muzeum w Mamerkach, którzy wraz z badaczami powrócili do poszukiwań pamiątek z II wojny światowej. Aby uniknąć nieproszonych poszukiwaczy skarbów, miejsca odkryć zostały zamaskowane.

Bunkry w Mamerkach na Mazurach, wykorzystywane przez nazistów w czasie II wojny światowej zajmują obszar ok. 200 ha. Jest to teren na tyle rozległy, że choć od zakończenia wojny minęło 75 lat, co pewien czas wciąż jeszcze "przeczesywane" są jego kolejne fragmenty.

Jedna z hipotez mówi, że gdzieś pod ziemią ukryta może być nawet słynna Bursztynowa Komnata. Muzealnicy poszukują także innych pamiątek historii - m.in. dokumentów, sztućców oraz porcelany.

Jak poinformowali w komunikacie przesłanym PAP przedstawiciele Muzeum w Mamerkach, w tym roku, po dwuletniej przerwie, poszukiwania zostały wznowione. Tym razem muzealnikom pomagają ochotnicy z organizacji wyspecjalizowanych w poszukiwaniach pamiątek historii. Nie bez znaczenie jest też fakt wykorzystywania jeszcze lepszego sprzętu niż w latach wcześniejszych. Pierwsze efekty już są - informują.

- Dzięki zastosowaniu nowoczesnego georadaru, odnaleźliśmy pięć wejść do podziemnych tuneli technicznych. Jak dotychczas, jest to największe odkrycie na terenie Mamerek. Wygląda na to, że odkryta sieć tuneli ma co najmniej 50 m długości, a po dokładnym zbadaniu może się okazać jeszcze dłuższa - podkreślił Bartłomiej Plebańczyk z Muzeum w Mamerkach.

Kanały te stanowią część nieznanego dotychczas systemu podziemnych korytarzy, który wymaga dokładnej penetracji. Kanały mogą być idealnym miejscem do ukrycia skarbów, które tak bardzo frapują muzealników z Mamerek. Czy doprowadzą one do Bursztynowej Komnaty? Na razie niczego nie można wykluczyć - oceniają.

Aby uniknąć nieproszonych poszukiwaczy skarbów, miejsca odkryć zostały zamaskowane.

"Wystąpiliśmy o pomoc do profesjonalnej firmy zajmujące kamerami inspekcyjnymi, aby przed wejściem wykluczyć obecność niewypałów. Gdy to już się uda, zajmiemy się dokładnym zbadaniem zawartości kanałów"

- dodał Plebańczyk.

Otwarcie i zejście do tuneli technicznych planowane jest na drugą połowę czerwca. Do tego czasu muzeum w Mamerkach planuje przygotować formalne opinie prawne, niezbędne do przeprowadzenia tej operacji. Prowadzone są też rozmowy ze studiami filmowymi, które mogą być zainteresowane udokumentowaniem tych poszukiwań na potrzeby telewizyjnych programów historycznych.

Na terenie kwatery Wehrmachtu na Mazurach w czasie II wojny światowej stacjonowało ok. 1,5 tys. żołnierzy, w tym generałów i oficerów, jednak po ich obecności pozostało bardzo niewiele "pamiątek". Muzealnicy są przekonani, że kolejne poszukiwania doprowadzą ich odkrycia.

https://www.onet.pl/turystyka/onetpodroze/nowe-i-jak-dotychczas-najwieksze-odkrycie-na-terenie-mamerek-to-piec-tuneli/9n775lz,07640b54

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kolejna próba odnalezienia Bursztynowej Komnaty nieudana

W kompleksie bunkrów w Mamerkach podjęto kolejną próbę odnalezienia Bursztynowej Komnaty. Dzierżawca kompleksu Bartłomiej Plebańczyk nie odnalazł legendarnego wystroju komnaty Fryderyka I.

[...]

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/mamerki-nieudane-poszukiwania-bursztynowej-komnaty/7ep7vb5,79cfc278

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

"Bunkry w Mamerkach na Mazurach, wykorzystywane przez nazistów w czasie II wojny światowej"  ludzie ... jeśli nie będziemy wyraźnie i wielkimi literami pisać NIEMCY zamiast naziści, to naprawdę za kilka lat oficjalna wersja dotycząca II WŚ będzie brzmiała następująco: "1 września 1939 Polska napadła na niczego nie spodziewające się Niemcy, a kilkanaście dni później - 17 września - zdradliwie i znienacka zaatakowała ZSRR. Agresorzy przeliczyli się i zostali pobici w wyniku walki na dwa fronty. Przeczuwając nadchodzącą klęskę, w swej wielkiej nienawiści zdążyli jeszcze wymordować miliony Żydów." Tylko błagam, nie piszcie mi, że to niemożliwe ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information