Skocz do zawartości
  • 0

żelazny obuch narzędzia


Kee

Pytanie

Witam, takie coś zostało wymyte przez deszcze, podejrzewam że było to coś w rodzaju siekierko-motyki ? Przedmiot wygląda na ręczna robotę. 

A może to tylko wykręcona siekiera?

Jesli ktoś ma jakieś spostrzeżenia czekam z niecierpliwością. 

IMG_20210505_152009.jpg

IMG_20210505_152015.jpg

IMG_20210505_152021.jpg

IMG_20210505_152026.jpg

IMG_20210505_152104.jpg

IMG_20210505_152115.jpg

IMG_20210505_152607.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
19 minut temu, Kee napisał:

Tyle że z pozostałości wynika że ostrze było prostopadle do obucha.

Raczej coś ciężkiego na nią spadło, abo po nie przejechało, dlatego też jest rozwarstwiona i przekręcona. Możliwe, że to efekt jakiegoś pożaru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, kolczyk96 napisał:

Niedokończona kowalska robota. Mały toporek który nie został zakuty / zespawany metoda kucia/ i nie zostało wykonane ostrze.

Pozdrawiam!

Marek.

I to odpowiedź która bardziej trafia moim zdaniem w ten przedmiot. 

 

 

Co masz na myśli mówiąc nie dokończona? Chodzi o rozwarstwienie? Bo ewidentnie widać że obuch powiadał prostopadle ostrze tylko najpewniej zostało odłamane. 

 

Czyli może to też być robota wtórna, czyli tzw radosna twórczość?

 

Myślisz że mocno się pomylę jak powiem że to może mieć 100lat?

(Bo mam pewną teorie)  

Sam obuch waży około 1.5kg. 

Edytowane przez Kee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam Cię Kee!

Muszę  się trochę rozpisać żeby przybliżyć Ci metody kucia tego typu narzędzi w starej kuźni. Dlaczego napisałem / niedokończony toporek/?Ponieważ ze zdjęcia i z tego co piszesz teraz , to waga ok. 1,5 kg. to taka niewielka siekierka. Dlaczego niedokończony? Ponieważ kiedyś nie było spawarek elektrycznych , elektrod otulonych , MIG , TIG etc. etc. Łączenie metali następowało poprzez odpowiednie , bardzo silne ogrzanie metalu i odpowiednie go kucie. Kolor rozgrzanego metalu informował kowala o tym ,czy ten proces można już rozpocząć. Z tego co widzę na fotkach to uważam , że nie zostało do końca wykonane /zakute / osadzenie styliska toporka , a materiał na wykonanie ostrza to chyba tam jest. Jeżeli nie to ,tak jak pisałem metodą zakuwania dokładamy brakujący kawałek stali . Ale tu ja dałbym już lepszą wysoko węglową np. kawałek szyny kolejowej , resoru , grubej sprężyny. Natomiast co do czasu wykonania tego artefaktu to ja nie zabiorę głosu. Można to było wykonać wieki temu ale również niezbyt dawno.

Pozdrawiam!

Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie