Jump to content

Question

Witam, 

Od wielu lat w mojej rodzinie mamy rower - wydaje mi się, że jest przedwojenny. Dostałam go od dziadka. Bardzo prosiłabym pomoc w identyfikacji marki. Bardzo mnie ciekawi jego historia. 

IMG_20210502_092819.jpg

IMG_20210502_090923.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Posted (edited)

Niestety ale to już rower powojenny marki Ural, tak jak napisał kolega powyżej. Moim zdaniem lata 60-70. A pro po to kiedyś było takie powiedzonko o radzieckich rowerach: "nie pił wódki, nie pił wina kupił rower Ukraina". 

Edited by HD1940
Link to comment
Share on other sites

  • 1
9 minut temu, HD1940 napisał:

Niestety ale to już rower powojenny marki Ural, tak jak napisał kolega powyżej. Moim zdaniem lata 60-70. A pro po to kiedyś było takie powiedzonko o radzieckich rowerach: "nie pij wódki, nie pij wina lepiej kup rower Ukraina". 

Nie pij wódki nie pij wina kup se rower Ukraina - chyba tak szło. Pozdro

Link to comment
Share on other sites

  • 0
On 2.05.2021 o 12:38, balans napisał:

Trochę OT, ale też do rymu:

Sprzedaj furę, sprzedaj konie, kup zegarek marki Błonie. Wodoszczelny - woda wleci i wyleci.... Dalej nie pamiętam;[

No właśnie wleci i NIE wyleci - na tym cały myk z tą socjalistyczną wodoszczelnością polegał ;) a rower z tematu faktycznie Ural - lata 70, mocno sfatygowany, w oryginale był najpewniej czarny albo zielony. Konkretów można dojść po numerze ramy.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 hour ago, _oderstellung_ napisał:

No właśnie wleci i NIE wyleci - na tym cały myk z tą socjalistyczną wodoszczelnością polegał ;) a rower z tematu faktycznie Ural - lata 70, mocno sfatygowany, w oryginale był najpewniej czarny albo zielony. Konkretów można dojść po numerze ramy.

Dziękuję za pomoc. Rower zdecydowanie widział lepsze czasy, przez ostatnie 9 lat leżał w stodole. Chcoalabym6 go odrestaurować na tyle ile to będzie możliwe. Wydaje mi się, że był czarny. Rocznik na ramie jest podany 1974, nr z ramy na zdjęciu 

IMG_20210502_112037.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 0

"odrestaurować" to znaczy przywrócić do stanu jezdnego (wyczyszczenie, wymiana smarów, dętek i łańcucha) czy przywrócić do stanu oryginalności? Uprzedzam że to drugie może być ciężkie bądź nieopłacalne - ten egzemplarz wygląda na w miarę kompletny, ale ktoś go bestialsko przefarbował, nawet razem ze sztycą, korbą i plakietkami - więc należy mu się piaskowanie i lakierowanie (potem jeszcze kalkomanie i wzorki z błotników). Obręcze mogą być scentrowane albo przegnite, wtedy trzeba bezwarunkowo wymienić na zdrowe, albo przepleść. Można potraktować zębatki, kierownicę i chromy pastą tempo albo delikatnym papierem ściernym - żeby pozbyć się tych rdzawych nalotów. Renowacji wymaga też na pewno po tylu latach siodełko - niektórzy polecają na starą skórę nasmarować wazeliną, włożyć do piekarnika na pół godziny, a potem dokładnie wytrzeć (w przesuszone pory naciągnie tłuszczu i będzie miękkie i błyszczące, byle nie przedobrzyć). Z częściami zamiennymi nie powinno być problemu - sporo tego w internecie, bo Ural podobnie jak Ukraina mnogo występował w Polsce, plus wala się ich setki po lokalnych złomowiskach czy pchlich targach, a jako że sowieci stosowali najczęściej (poza kolarzówkami) standardowe gwinty i wymiary (jak na epokę w której to produkowali, t.j. np. rozstaw tylnych widełek 122mm, gdzie współcześnie jest to 130) to i w sklepie rowerowym coś się skompletuje, a nie tylko od zdzierców z aledrogo. W kwestii detali i porad stricte rowerowych mogę odesłać na fora rowerowe - tam jest na pęczki znawców konkretnych modeli i części, no i tematów o renowacji konkretnych modeli i części ;) Cuda prawdziwe potrafią zdziałać. No i na koniec - życzę sukcesów!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information