Skocz do zawartości

Hełm niemiecki - oblepiony smołą


Manierkarz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Udało mi się nabyć taki oto hełmik. Jest mocno oblepiony czymś co wygląda i pachnie jak smoła. Zacząłem już go trochę szorować i nożem ściągać grubsze połacie tej substancji. Mają Koledzy może jakieś rady jak to dalej rozegrać, żeby nie zepsuć ? Jest jakaś szansa, że coś pod tą smołą się uchowało ? Hełm z terenu walk zarówno 1939 jak i 1945, muszę odsłonić wywietrzniki, żeby sprawdzić czy to M40 lub M35. Pozdrawiam i z góry dziękuję za rady.

image_50590209 (4).JPG

image_50590209 (3).JPG

image_50590209 (2).JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to smoła to włożyć do wiadra z benzyną lub lepiej i bezpieczniej olejem napędowym . benzyna jak i olej napędowy rozpuszczają smoły nie uszkadzając farby która jest na hełmie. Prawdopodobnie służył hałerek jako nabierak smoły do terowania , ale że popękał to poszedł w odstawkę . Jak pomoczysz w oleju napędowym z dzień to potem zobaczysz jak zmięknie smoła to szmte w ręke i pucować aż zejdzie lepiszcze . Wtedy ocenisz jego stan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Hełm moczył się dwa dni w oleju napędowym, ale niestety nie wszędzie udało się pozbyć smoły. Następnie żmudne godziny delikatnego opukiwania zaschniętej smoły plus 15 minutowe namaczanie fosolem. Tak wyszło na tą chwilę. Byłem w szoku, ze pojawiła się farba i zarys kalkomanii. Nie wiem tylko czy to mogą być runy SS czy wczesny dekal WH. Hełm wyszedł w rejonie zarówno walk w 1939 jak i 1945. Dalej moczyć w oleju napędowym ? Nie zaszkodzi to farbie i kalkomanii ? 
Pozdrawiam 

537B816A-AA29-469B-8FB5-6034D9C92C55.jpeg

81D279FF-6CBE-48B0-A7FE-72C996C14BF1.jpeg

4B13AC94-1C98-498B-BB77-E0F8978BE830.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie