Jump to content

Tej mogiły szukali od 20 lat, spoczywali w niej trzej żołnierze


Recommended Posts

Szczątki trzech żołnierzy niemieckich odnaleźli w Sierczynku (woj. lubuskie) członkowie stowarzyszenia Pomost. - Przy szczątkach odkryliśmy dwa znaki tożsamości - mówi Tomasz Czabański, prezes Pomostu.

- Sygnał o tym grobie mieliśmy już w 1999 roku. Szukaliśmy go ręcznie, bo tak wtedy działaliśmy. Nie został znaleziony, trafił do naszego archiwum x - mówi Tomasz Czabański, prezes Pomostu.

Po latach do sprawy wrócili. - Były mieszkaniec Sierczynka wskazał nam tę samą mogiłę. Za jego wskazaniem pojechaliśmy i tym razem udało nam się ten pochówek znaleźć - mówi.

Jak się okazało, 22 lata temu byli bardzo blisko, bo ledwie 10-20 metrów od miejsca, w którym wtedy kopali. - Tam przepływa ciek wodny. W 1999 roku ten teren był podmokły, teraz poziom wody wyraźnie się obniżył i ten teren jest suchy. 22 lata temu w tak wysokim poziomie wody nie udało się znaleźć grobu - podkreśla Czabański.

Polegli w walkach w pobliżu dawnej granicy

Grób znajdował się w pobliżu skrzyżowania lokalnych dróg. Członkowie Pomostu dokonali ekshumacji. W grobie pochowani byli trzej żołnierze niemieccy polegli w dniach 28-29 stycznia 1945 roku.

- Historia walk w tym rejonie jest nam bardzo dobrze znana. W tych lasach z mogił wydobyliśmy już około 200 żołnierzy. Tam toczyły się walki o przełamanie tak zwanej Trzcielskiej Pozycji Przesłaniania. To była taka pierwsza niemiecka linia obrony, powiązana z dawną granicą polsko-niemiecką, która przebiegała w okolicach Trzciela i była przedpolem Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. To tutaj Rosjanie szukali słabych punktów i przedzierali się w okolicy dzisiejszej miejscowości Borowy Młyn i rozproszyli się po lasach, przechodząc tak do Międzyrzecza i dalej do Odry. A Niemcy się wycofywali - objaśnia Czabański.

Przy szczątkach dwóch z trzech odnalezionych żołnierzy znaleźli nieśmiertelniki. Znaki tożsamości były nieprzełamane. - Teraz będą poddani identyfikacji, na pewno dwie rodziny dowiedzą się o swoich poległych krewnych - mówi.

Jak dodaje, ci żołnierze nie byli ujęci w spisach osób poległych w Sierczynku i okolicach, na co wskazują nieprzełamane nieśmiertelniki. - Przeważnie, gdy pozostawiona jest jego połówka, to znaczy, że jakiś ślad po nim został w jakichś dokumentach. Prawdopodobnie figurowali jako "nn", nie wiadomo gdzie polegli - wyjaśnia Czabański.

Ich identyfikacją zajmie się strona niemiecka. To ona teraz będzie szukać rodzin tych żołnierzy. - To na pewno trochę potrwa - kilka miesięcy, a może nawet ponad rok - mówi Czabański.

Wiadomo już, że ekshumowani żołnierze zostaną pochowani na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Niemieckich w Glinnej pod Szczecinem. - To jeden z szesnastu cmentarzy niemieckich powojennych w naszym kraju - tłumaczy Czabański.

Nie wiadomo natomiast kiedy. Zwykle pogrzeby odnalezionych na terenie Polski żołnierzy niemieckich, których szczątki znajdowano przy okazji prac budowalnych, archeologicznych bądź w bezimiennych mogiłach, odbywały się wiosną. Teraz nie pozwala na to pandemia. - Pochowamy ich prawdopodobnie jesienią, jeśli sytuacja nam na to pozwoli - mówi Czabański.

Dla członków Pomostu prace w okolicach Sierczynka jeszcze się nie zakończyły. - Będziemy tu wracać, mamy wskazania na kolejne mogiły leśne - mówi Czabański.

Jak dodaje, tych mogił dziś już nie widać. Często muszą szukać po omacku. - Trafiamy na nie najczęściej dzięki sygnałom od osób, które kiedyś je widziały - tłumaczy.

- Na tym terenie mocno zmienił się krajobraz. Tam były kiedyś niemieckie gospodarstwa i pola. Po II wojnie światowej Niemcy wyemigrowali, uciekli lub zostali wyrzuceni, a gospodarstwa upadały, nie było chętnych by je zasiedlić. W latach pięćdziesiątych była w tym rejonie wielka akcja zalesiania. Także jak ktoś nam wskazuje, że na narożniku jego pola była mogiła, to dziś w tym miejscu może rosnąć już duży las - kończy Czabański.

https://tvn24.pl/poznan/sierczynek-odnaleziono-grob-trzech-niemieckich-zolnierzy-poleglych-w-styczniu-1945-r-5063702

 

 

Link to post
Share on other sites
21 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

To na pewno trochę potrwa - kilka miesięcy, a może nawet ponad rok - mówi Czabański.

Hehe, cieszy mnie ten optymizm. Powodzenia :D

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information