Skocz do zawartości

Samoloty gdańskie 1919-1939


Rekomendowane odpowiedzi

A tutaj foto

W dniu 9.04.2021 o 07:30, balans napisał:

...gdańskie F-13 w odróżnieniu od niemieckich, posiadały czerwone pasy z białymi krzyżami.

A no właśnie niekoniecznie.

PP-ALA.thumb.jpg.821c432a0e2894dc3a30a74d8e65eefd.jpg

Lotnisko Danzig-Langfuhr, lato 1922.

Tu masz D-190, wówczas na stanie DzLP z krzyżami na sterze, ale niemiecką rejestracją i białymi od spodu, a czarnymi od góry pasami na skrzydłach. Stojący obok D-189 nawet nie ma krzyży na ogonie, chociaż też wykazywany jest w chwili zrobienia fotografii na stanie DzPL.
A moment można oszacować bardzo precyzyjnie - PP-ALA ma rejestrację, której już nigdzie potem nie widać w tej postaci, a co więcej - pod skrzydłem ma białe pasy pozostałe po malowaniu Dz-30. To najprawdopodobniej moment tuż po przekazaniu tego samolotu na stan Aerolloyda - czyli koniec sierpnia, może początek września 1922.
Jak już kiedyś pisałem, to jest chyba pierwsze - w ogóle, licząc na osi czasowej - zdjęcie polskiego samolotu pasażerskiego z polskimi rejestracjami. Co prawda mam w zbiorach inne foto, zrobione jeszcze wcześniej i pokazujące polską rejestrację, ale samolotu widać tylko fragment.

54656747_dz30hala640.thumb.jpg.ef761b803bd798d774bfbcf2b4e83a09.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Sedco Express napisał:

...narodowosocjalistyczny?...

A faktycznie, to tylko "czysty Niemiec". Co i tak nie zmienia wydźwięku mojego wpisu.

W każdym razie teraz dwa razy Junkers 13 WNr 579 z rejestracją Dz-32.
W latach 1920-21 latał na liniach obsługiwanych przez Lloyd Ostflug GmbH z Gdańska do Królewca i dalej do Kłajpedy i Kowna, potem do Petersburga (zanim jeszcze nazwali to miasto imieniem Wiecznie Żywego), a na końcu aż do Moskwy. To drugie foto to właśnie stamtąd. Pierwsze - ponoć niedaleko Kowna.

154502108_Dz-32(WNr579)LLO-wypadekLitwa1921.thumb.jpg.fd4a6ed1b8119dbd2c3b24258e9739c5.jpg

1511597422_JunkersJ13579Dz-32LLOMoskau1921.thumb.jpg.23e564ff1f10df77632dff55dd3f3ce4.jpg

Samolot z serii wyprodukowanej na zamówienie amerykańskiej firmy Larsen, miał zostać wysłany w październiku 1920 za ocean, ale ILÜK zakwestionował ten transport i samoloty zostały skonfiskowane w porcie w Hamburgu. Oddano je wiosną 1921 do wytwórni w Dessau. Ponieważ nie można było ich sprzedać, przekazano je spółkom lotniczym WMG (jako udział materialny w tychże ze strony Junkersa). Już jako gdańskie nie podlegały restrykcjom alianckim i zostały wkrótce rozsprzedane po Europie. Łatwo je poznać po charakterystycznej dla "Larsenów" okrąglej płycie przynitowanej po bokach kadłuba, na której Amerykanie umieszczali własne logo.
Zakłady Junkersa nadawały tym samolotom numery seryjne przydzielone już wcześniej sprzedanym i np. zniszczonym za oceanem, aby zasugerować, że to stara produkcja i wolna od ograniczeń sprzedaży. Stąd w źródłach jest spory bałagan, niektóre numery seryjne pojawiają się i znikają.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.04.2021 o 10:43, KayFranz napisał:

Tu masz D-190, wówczas na stanie DzLP z krzyżami na sterze, ale niemiecką rejestracją i białymi od spodu, a czarnymi od góry pasami na skrzydłach. Stojący obok D-189 nawet nie ma krzyży na ogonie, chociaż też wykazywany jest w chwili zrobienia fotografii na stanie DzPL.

Dzięki za ciekawe informacje - faktycznie te pierwsze F-13 były nietypowo pomalowane i oznaczone. Gdzieś się spotkałem z informacją, że te, które na zdjęciach są w ciemnych kolorach, to były pomalowane na żółto?

Tak przy okazji chciałem zapytać, czy ten samolot ze zdjęcia był "gdański", czy tylko okazjonalnie tam bywał?

 

 

Gdańsk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, balans napisał:

...spotkałem z informacją, że te, które na zdjęciach są w ciemnych kolorach, to były pomalowane na żółto?

To proponuję jednak zapoznać się z tymi PDF-ami  z wcześniejszych wpisów.
Przy okazji dowiesz się dlaczego te rejestracje były niemieckie, a nie "Dz".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Sedco Express napisał:

Dornier D-1079 tego typu samolotów nie było w lotnictwie WMG. Ten jest z rosyjsko-niemieckiego towarzystwa lotniczego DURULUFT. Międzylądowanie.

Dzięki za odpowiedź. I tak przy okazji chciałem zapytać, czy jakieś Ju-52 latały w "gdańskich" barwach, bo mam wrażenie, że gdzieś takie zdjęcie widziałem?

PS. Pliki pdf strasznie mulą mojego starego kompa, więc po cichu liczyłem na to, że coś ciekawego dowiem się w tym wątku bez ich ściągania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Koloman napisał:

A skąd wiesz kolego otton1, że Kolega balans to emeryt?

Sprawa prosta jak drut; młody nie skarżyłby się na starego kompa tylko dzieciom zabrałby 500+ i kupił sobie najnowszy model. A emeryt to ściboli i potem się skarży na braki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejny gdański Junkers 13. Po WNr 533 czas na numer 534. Ten samolot trafił najpierw do spółki Lloyd Ostflug GmbH, a na początku 1921 - do Danziger Luftpost. A potem nastąpił "polski rozdział" w jego życiorysie.
Ale na razie jedna z fotografii z 1920 roku:

670720903_Junkers13WNr534D-133(LloydOstflug1920).thumb.jpg.f17297fd1ff362ef73b7a2c5d44823cd.jpg

Oznakowany "spartańsko", nosił wtedy tylko numer na kadłubie. Od spodu - białe pasy na skrzydłach, ale bez rejestracji. Od góry - nic.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, KayFranz napisał:

Towarzystwa lotnicze WMG skończyły się w 1926 roku, kiedy te, które przetrwały do tego roku weszły w skład Deutsche Luft Hansa. A Ju-52 to znacznie późniejsza historia. Po prostu nie miał szans.

No to niewiele zostało:

Jakieś wodnosamoloty pasażerskie latające do Gdańska, ale krótko i nie wiem w jakich barwach. Coś zbliżonego do aeroklubu przy gdańskiej uczelni technicznej, zapewne kilka prywatnych i być może coś policja posiadała na stanie, bo wyczytałem, że korzystali z lotniska we Wrzeszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Koloman napisał:

Danzig Langfuhr; LOT-u Fokker, Ju G-38 Luft Hansy i jakiś lokals do lotow widokowych.

Danzig-Langfuhr. SP-AAO Fokker F-VII-1m,  Ju G-38.jpg

Sądzę, że jest to ex Rumpler C.I - jeden z ogólnej liczby 15 egz. użytkowanych swego czasu w WMG .

Ma wprawdzie osłonę (kołpak) śmigła i inny przebieg kolektorów spalin ale może silnik został wymieniony lub dokonano remontu.

Poniżej Rumpler C.I Dz 24 - 1922 r.

 

Rump.C.I Dz 24 1922 r..png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ef-dwa w oznakowaniu Danziger Aero-Lloyd - czyli gdzieś tak 1923-25.

1793072729_Fokker-GrulichF.IIDz-3(KF).thumb.jpg.f528198c05f05aa0f83de624a6457287.jpg

Ładne, dobre technicznie, ale i tak jest przysłowiową pierdołą w świetle tego, co właśnie wylądowało mi na dysku. Czyszczę, pochodzące z rodzinnego albumu pewnego przemiłego człowieka, dwie fotki "gdańskiego" Junkersa 13.

Fotografie zrobione w Warszawie. Samolot jest z szachownicami... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.04.2021 o 16:11, Sedco Express napisał:

Związane z tematem - loty widowiskowe ....

Sterowiec na Sopotem.jpg

 

Tytułem uzupełnienia opisu:

Zdjęcie zostało wykonane 6 lipca 1913 roku podczas przelotu sterowca SL 1 nad Gdańskiem i Sopotem. Sterowiec w tym dniu lądował również we Wrzeszczu. Konstrukcja była konkurencją dla Zeppelina, a główny konstruktor był absolwentem gdańskiej uczelni technicznej [obecnie Politechnika].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie