Jump to content

Nie żyje major Antoni Chrościelewski, uczestnik walk pod Monte Cassino


Recommended Posts

W Nowym Jorku zmarł major Antoni Chrościelewski - sybirak, żołnierz 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, uczestnik walk pod Monte Cassino i polonijny działacz społeczny. Pełnił funkcję komendanta Okręgu 2. i członka zarządu głównego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP). Miał 97 lat.

Jak powiedział w sobotę PAP p.o. naczelnego komendanta SWAP Tadeusz Antoniak, jako patriota Antoni Chrościelewski zawsze pracował na rzecz niepodległej Polski. Współdziałał z różnymi organizacjami, w tym z harcerzami, Klubami Gazety Polskiej i Komitetem Smoleńsko-Katyńskim.

"Niekwestionowany autorytet moralny"

- Dla nas, pierwszego pokolenia pełniącego funkcje w Zarządzie Głównym (SWAP), Antoni był niekwestionowanym autorytetem moralnym jako niepodległościowiec i państwowiec. Zaświadcza o tym całe jego życie, niezależnie, czy przebywał w przedwojennej Polsce, na Syberii, w 2 Korpusie pod dowództwem gen. Andersa czy na imigracji w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Zawsze kierował się dewizą "Bóg, Honor, Ojczyzna” – podkreślił Antoniak.

Kim był major Chrościelewski?

Chrościelewski zmarł 1 kwietnia. Od 1950 roku mieszkał w USA. Przez wiele dekad był aktywnym działaczem społecznym i kombatanckim. Środowisko polonijne znało go m.in. jako prezesa Polskiego Domu Narodowego "Warsaw" na Greenpoincie, organizującego m.in. wiele wydarzeń patriotycznych, społecznych i kulturalnych. Był współzałożycielem chóru Angelus.

Jako komendant Okręgu 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP), koncentrował się na wspomaganiu uczestników walk o niepodległość, byłych polskich żołnierzy w ich zmaganiach z inwalidztwem, chorobami i trudną sytuacją materialną.

Urodził się w 1924 roku. W wieku 15 lat wraz z matką i rodzeństwem został wywieziony z rodzinnego Augustowa na Syberię. Spędził dwa lata północnym Kazachstanie.

W 1942 roku znalazł się w szeregach Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. Przystąpił do armii Andersa, a jego oddział połączono z Samodzielną Brygadą Strzelców Karpackich, która walczyła już wcześniej na froncie pod Tobrukiem. Z generałem Andersem przemierzył szlak przez Rosję, Irak, Liban, Palestynę i Włochy.

"Żołnierze przeszli intensywne ćwiczenia, uzbrojono ich i pod koniec 1942 roku przerzucono nad Kanał Sueski. Tam stoczyli walkę z Niemcami, którzy stacjonowali w okolicy Aleksandrii i dokonywali nalotów nad Kanał Sueski. Następnie oddział przerzucono do Palestyny. Później, już jako żołnierzy 3 Dywizji Strzelców Karpackich, przetransportowano ich kolejno do Egiptu i Włoch" - przypomina Muzeum II Wojny Światowej.

We Włoszech Chrościelewski walczył m.in. w bitwie pod Monte Cassino, a także w Loreto, Ankonie i Bolonii. Po wojnie wraz 3 Dywizją Strzelców Karpackich trafił do Anglii.

Major Chrościelewski został odznaczony za zasługi m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino.

Spocznie 17 kwietnia u boku żony Walerii, również sybiraczki, na cmentarzu weterańskim w "amerykańskiej Częstochowie" w Doylestown w stanie Pensylwania.

https://wiadomosci.dziennik.pl/historia/artykuly/8134109,major-antoni-chroscielewski-nie-zyje-monte-cassino-polonia-nowy-jork.html

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information