Jump to content

Recommended Posts

Za Defence24.pl

https://www.defence24.pl/ostatni-rejs-okretow-podwodnych-kobben

Ostatni rejs okrętów podwodnych Kobben

Dwa ostatnie polskie Kobbeny: ORP „Bielik” i ORP „Sokół” zostały odholowane z Portu Wojennego Oksywie do Gdańskiej Stoczni Remontowej im. j. Piłsudskiego S.A. w Gdańsku, gdzie nastąpi wyokrętowanie baterii akumulatorów. Po tym procesie obie te jednostki pozostaną oficjalnie jednostkami Marynarki Wojennej, ale już nie okrętami podwodnymi.

Proces faktycznej dezaktywacji dwóch ostatnich, polskich okrętów podwodnych typu Kobben rozpoczął się 2 marca 2021 roku, gdy obie te jednostki zostały przeholowane przez pchacze „Nosorożec G-01” i „Nosorożec G-02” z Gdyni do Gdańska. To właśnie bowiem w gdańskiej Stoczni Remontowej im. j. Piłsudskiego S.A. odbędzie się operacja wydobycia z ORP „Bielik” i ORP „Sokół” baterii akumulatorów (BA) typu SUNLIGHT 2X38ST10A (po 138 podwójnych ogniw) w ramach umowy podpisanej z Komendą Portu Wojennego Gdynia o wartości 999 990 zł.

W przetargu uczestniczyły jeszcze trzy inne podmioty, z których jeden nie był brany pod uwagę z powodu odrzucenia oferty (Balt Yard Sp. z o.o.), a dwa inne zaproponowały wyższą cenę za wykonanie prac (PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. z Gdyni i NET MARINE – Marine Power Service Spółka z o. o. ze Szczecina).

Operacja przeprowadzona w gdańskiej Stoczni Remontowej będzie procesem nieodwracalnym, ponieważ razem z akumulatorami zdemontowany zostanie systemu monitoringu i chłodzenia BA, połączenia poszczególnych ogniw, halonowy system gaśniczy (z demontażem butli i neutralizacją halonu), odcinków systemów wodnych za zaworami dublującymi zawory burtowe (z zainstalowaniem zaślepek) oraz zaokrętowana zostanie odpowiednia ilość balastu stałego do jam bateryjnych nr 1-3.

Efektem tych działań będzie więc całkowite i bezpowrotne wyłączenie obu okrętów z gotowości do działań bojowych (faktycznie nie będą one już okrętami podwodnymi) i może się zakończyć tylko opuszczeniem bandery, co nastąpi najprawdopodobniej w połowie 2021 roku. Wynika to z harmonogramu prac stoczniowych, który zakłada zakończenie prac na obu okrętach (realizowanych najpierw na ORP „Sęp”, a później na ORP „Bielik”) do 7 maja 2021 r. Później oba okręty będą już tylko obciążeniem dla Marynarki Wojennej RP, która na pewno będzie się chciała ich jak najszybciej pozbyć.

Wycofane Kobbeny zostaną następnie najprawdopodobniej przekazane do Agencji Mienia Wojskowego, która już je podobno wyceniła na około 750 tysięcy złotych za sztukę. Można je oczywiście zezłomować, ale o wiele bardziej rozsądnym rozwiązaniem wydaje się zagospodarowanie tych jednostek jako atrakcja turystyczna, wystawiając je w różnych miastach nadmorskich. Decyzję o zagospodarowaniu w ten sposób wcześniej wycofanego okrętu podwodnego typu Kobben ORP „Sokół” podjęła już Gdynia. Na przyjęcie tego rodzaju jednostek pływających przygotowane są również Szczecin i Kołobrzeg.

Po wycofaniu wszystkich Kobbenów w Marynarce Wojennej RP pozostał już tylko jeden okręt podwodny - ORP „Orzeł” (projektu 877). Jest to jednostka wyprodukowana jeszcze w Związku Radzieckim i jak najszybciej powinna być zastąpiona nowymi okrętami podwodnymi. Problem polega na tym, że program „Orka”, który miał wprowadzić następców „Orła” został zawieszony, a szwedzkie rozwiązanie pomostowe okazało się być za drogie. Sposób rozwiązania tej sytuacji jest jak na razie nieznany.

 

Link to post
Share on other sites

To dobrze, że wycofano te okręty, bo były już w takim stanie, że zagrażały życiu załóg. Gorzej, bo po "remoncie" w naszej stoczni Orzeł również nadaje się na złom. Szkoda, bo miał jeszcze potencjał i Francuzi kilka lat temu proponowali nam go wyremontować i zmodernizować, ale myśmy ich olali. Podobnie jak olaliśmy niemiecką propozycję wydzierżawienia nam op klasy 212. I tak zostaliśmy bez okrętów podwodnych, bo próba zrobienia wałka ze Szwedami nie wypaliła. Co zresztą nie robi specjalnej różnicy, bo nasza MW praktycznie już nie istnieje, tylko jest tylko zbieraniną różnych złomów, a niby nowy Ślązak z uzbrojeniem jakie posiada nie nadaje się nawet do zwalczania somalijskich piratów...

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Gimnazjalisto "Moskit1/2" pewnie nie zdajesz sobie sprawy z tego, że dodając mi ten "uśmiech" właśnie dodałeś mi plusa. Na czym mi zresztą nie zależy, a tym bardziej od Ciebie - bo lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information