Skocz do zawartości
  • 0

Kolec / widelec


Van Pelt

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, szutnik napisał:

Przeoczyłeś , że Robert już takowy komplet zapodał( cudeńko?) i to od " nadwornego dostawcy " 

 

Nie przeoczyłem, i nie widzę w tym zestawie inwentarza. Ciekawe co byśmy zobaczyli, biorąc inkryminowany obiekt pod lupę stereoskopową. Rysy na sztychu czy na krawędziach?

A co do nożorobów, to poza Zakonem Lustrzanej Krawędzi, wszędzie dziś ostrzy się pod włos, nigdy za włosem - bo takie ostrzenie nie dosyć że jest skrajnie nietrwałe, to bardzo przyspiesza erozję ostrza. Tak że, tego.

PS Nawet przy takim podejściu, obok szpikulca do wygładzania, powinna być stalka do normalnego ostrzenia w zestawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2021 o 12:29, takafura napisał:

Nie jest to stalka do ostrzenia noży - świadczą o tym wklęsłe płaszczyzny.

Rzeźnik którego obserwowałem przy pracy podostrzał noże okrągła w przekroju stalką.

Wygląda to jak rodzaj widelca służącego do przenoszenia czy przytrzymania pieczeni podczas porcjowania.

To, że nie widziałeś stalki z wklęsłymi płaszczyznami nie znaczy ,że takowych nie było. Ostrzenie za pomocą stalki polega na przeciąganiu po ostrej krawędzi i fakt ,że teraz dominują stalki gęsto rowkowane. Ale wcześniej bywały także graniaste 

https://imged.pl/stalka-do-ostrzenia-nozy-25927281.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem.

46 minut temu, Erih napisał:

wszędzie dziś ostrzy się pod włos, nigdy za włosem - bo takie ostrzenie nie dosyć że jest skrajnie nietrwałe, to bardzo przyspiesza erozję ostrza.

Waszmość Erih - chyba trochę przesadziłeś...!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, toyotomi napisał:

Czołem.

Waszmość Erih - chyba trochę przesadziłeś...!!!

Szanowny toyotomi, absolutnie nie. Ostrzenie za włosem tworzy bardzo cienki film na krawędzi ostrzonej, owszem, bardzo ostry - ale tez, zupełnie nietrwały. Tak ostrzona krawędź tnąca utraci swoje właściwości po przecięciu kartki papieru.

I tu tzw honowanie może mieć zastosowanie .  Na krótko przywraca ostrość.

Tylko że  takowa metoda ostrzenia użytkowo nie ma racji bytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Erih napisał:

co do nożorobów, to poza Zakonem Lustrzanej Krawędzi, wszędzie dziś ostrzy się pod włos, nigdy za włosem - bo takie ostrzenie nie dosyć że jest skrajnie nietrwałe, to bardzo przyspiesza erozję ostrza. Tak że, tego.

Metoda ostrzenia noża, zależy od jego przeznaczenia. Można na kilka sposobów ostrzyć nóż, w zalaznosci, co i jak będziesz nim ciał, kroil, siekal, filetowal, trybowal, wykrawal, itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Waszmościom.

Żelazo / ostrze - prezentowanego "narzędzia" nie ma nic wspólnego ze stalką do ostrzenia noży.

Stalki - czy to kiedyś, czy obecnie - miały przekroje okrągłe bądź soczewkowe.

O różnej gradacji części roboczej 

8 godzin temu, szutnik napisał:

Ale wcześniej bywały także graniaste

Stalka którą podlinkowałeś, to stalka o przekroju soczewkowym.

Nie mająca nic wspólnego z 6-cio graniastym żelazem.

1.stalka.thumb.JPG.62bf732a73fa0ba699905d8ae92da1da.JPG

Również i dziś można taką - nową - stalkę kupić.

 

pzdr.

stani

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błądzisz kolego Erih, "przestrzeliłeś temat" a idziesz w zaparte i nie potrafisz się do tego przyznać , wymyślasz jakieś głupoty o lodzie ,cukrze, ostrzeniu ,gładzeniu a to po prostu jest część zestawu do krojenia mięs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolą mnie oczy od patrzenia na te bzdury. Każde ostrze, stworzone do konkretnego celu, w konkretnym stylu, ma swój własny, indywidualny styl/sposób ostrzenia. Nie znam uniwersalnego sposobu "śmigania" ostrza do wszystkich celów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to stalka do ostrzenia noży - świadczą o tym wklęsłe płaszczyzny.

Rzeźnik którego obserwowałem przy pracy podostrzał noże okrągła w przekroju stalką.

Wygląda to jak rodzaj widelca służącego do przenoszenia czy przytrzymania pieczeni podczas porcjowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bert.F - masz rację,że nie jest to narzędzie rzeźnicze,tylko element zastawy stołowej (kuchennej), na targach Polagra widziałem kiedyś porcjowanie pieczonego prosięcia przez dwóch kucharzy, jeden dzielił tuszę nożem przytrzymując ją "szpikulcem", drugi porcjował i podawał do degustacji korzystając z noża i dużego widelca. Jak napisał Cyrograf15 "stalką da się przytrzymać kawał mięsa", być może niezgodnie z jej przeznaczeniem ale całkowicie funkcjonalnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2021 o 07:33, toyotomi napisał:

Żelazo / ostrze - prezentowanego "narzędzia" nie ma nic wspólnego ze stalką do ostrzenia noży.

Stalki - czy to kiedyś, czy obecnie - miały przekroje okrągłe bądź soczewkowe.

Nie podważam Twojej wiedzy ale z stalkami ( a przynajmniej o sugestii co do ich przeznaczenia) o takim kształcie już wcześniej się spotkałem . Głównie import z Niemiec lub GB.

https://www.ebay.com/itm/Antique-Knife-Sharpening-Steel-Bone-Handle-6-Sided-Cast-Steel-Edge-Honing-Rod-12-/333408206862

Kiedyś trafiłem nawet na taki komplet jak niżej , w której  "ów" szpikulec najprawdopodobniej pełnił rolę stalki.

ps. chyba ślepnę , ale nie zauważyłem od razu soczewki na zdjęciu ☹️

stalka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ( oraz Panie? ) może już dajmy sobie spokój z tą dziwną dyskusją , w której argumenty i przekonania pojawiają się coraz dziwniejsze i bardziej absurdalne. Jeżeli ktoś potrzebuję dobrego, dużego kubła zimnej wody na eb proponuję przeczytać sobie jedną z bajek Leszka Kołakowskiego - " Legendę o cesarzu Kennedym " . Może to pozwoli złapać dystans do wiedzy minionej i niestety już zapomnianej , której nikt nie opisał z racji trywialności w żadnym elaboracie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie