Jump to content

95-letnia sekretarka z obozu koncentracyjnego oskarżona o pomocnictwo w zabójstwie


Recommended Posts

Kobieta o nieujawnionych w mediach personaliach pracowała jako sekretarka w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof. Teraz prokuratura w Itzehoe postawiła 95-letniej kobiecie zarzuty pomocnictwa w zabójstwie i współudziale w usiłowaniu zabójstwa.

O zarzutach dla 95-latki napisał niemiecki portal "Taeglicher Anzeiger". Prokuratura w Itzehoe w Szlezwiku-Holsztynie przekazała, że kobieta jest oskarżona o to, że jako sekretarka komendanta niemieckiego obozu, w latach 1943-1945, pomagała osobom odpowiedzialnym za systematyczne zabijanie żydowskich więźniów, polskich partyzantów i jeńców radzieckich. Prokuratura oskarża kobietę również o współudział w usiłowaniu zabójstwa w nieokreślonej liczbie przypadków. Uzasadniła to celem Stutthofu, który przekształcił się w obóz zagłady, w którym żaden więzień nie miał przeżyć.

Kobieta ma dziś 95 lat. Ponieważ w momencie popełnienia przestępstwa miała mniej niż 21 lat, oskarżenie zostało wniesione do wydziału dla nieletnich. Do niego należy teraz decyzja o przyjęciu aktu oskarżenia i otwarciu procesu.

Procesy funkcjonariuszy niemieckich obozów

W lipcu 2020 roku Sąd Okręgowy w Hamburgu skazał 93-letniego byłego funkcjonariusza niemieckiego Stutthofu na dwuletni wyrok w zawieszeniu z prawa dla nieletnich za pomocnictwo w zabójstwie w 5232 sprawach.

Od lat w Niemczech toczy się kilka procesów przeciwko byłym funkcjonariuszom niemieckich obozów zagłady Auschwitz i Stutthof. Niemieckie media są jednak zdania, że postępowania karne ciągną się w nieskończoność i że jest to "gra na czas".

W niemieckim obozie Stutthof podczas II wojny światowej SS przetrzymywało ponad sto tysięcy więźniów. Obóz funkcjonował od 2 września 1939 do 9 maja 1945. Ocenia się, że w Stutthofie życie straciło blisko 65 tysięcy więźniów. Całą liczbę więźniów niemieckiego obozu szacuje się od 110 do 127 tysięcy osób.

https://tvn24.pl/swiat/niemcy-sekretarka-z-obozu-koncentracyjnego-stutthof-postawiona-w-stan-oskarzenia-5009980

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information