Skocz do zawartości

MON rozpoczyna pilotażowy program dla szkół.


Rekomendowane odpowiedzi

Będzie nauczać z zakresu cyberbezpieczeństwa

Od nowego roku szkolnego rusza program pilotażowy pod patronatem MON, którego celem będzie uruchomienie klas o profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne. Jak podaje PAP, będzie to część programu Cyber.mil.pl mającego zwiększyć bezpieczeństwo państwa i obywateli w cyberprzestrzeni.

Pilotażowy program ma ruszyć w 16 wybranych szkołach, a klasy będą liczyć od 10 do 15 uczniów. "W pakiecie kandydat ma zapewnione doskonałe warunki nauczania, unikalny program oraz gwarancje rozwoju zawodowego po ukończeniu szkoły", zapewniło biuro programu Zostań żołnierzem odpowiedzialne za rozwój projektu.

Program został przygotowany tak, by zostać zrealizowanym przez trzy pierwsze lata nauki w liceach lub technikach. Obejmuje kształcenie uczniów w zakresie informatyki z uwzględnieniem zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa państwa. Nadzór merytoryczny sprawują Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

W programie znajdzie się historia kryptografii oraz jej podstawy; podstawy algorytmiki i cyberbezpieczeństwa; zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Zajęcia mają się skupiać przede wszystkim na współczesnych zagrożeniach cyfrowych oraz zarządzaniu ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa. Program zakłada również kryptograficzne aspekty danych osobowych.

Zajęcia mają być prowadzone w niewielkich grupach, do 15 osób w formie e-learningu. Planowane są także wizyty studyjne w jednostkach MON, instytutach naukowych oraz firmach z branży ceberbezpieczeństwa. Eksperci obiecują, że uczniowie zdobędą nie tylko teoretyczną, ale również praktyczną wiedzę.

MON jest odpowiedzialny za zapewnienie uczniom i nauczycielom pomocy dydaktycznych, odpowiedniego sprzętu komputerowego oraz licencji na niezbędne oprogramowanie. Celem całego projektu jest wyszkolenie potencjalnych kandydatów na żołnierzy i ekspertów Sił Zbrojnych do tworzonych wojsk obrony cyberprzestrzeni.

https://www.dobreprogramy.pl/MON-rozpoczyna-pilotazowy-program-dla-szkol.-Bedzie-nauczac-z-zakresu-cyberbezpieczenstwa,News,113151.html

 

Jest szansa, że się skończą włamania i "włamania" na twittery i facebooki członków przewodniej partii narodu i innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś się nie zaliczył, to kretyńskiej riposty o turbopatriotach i reputacjach, byś nie napisał. Jak się śmiejesz z posiadania narzędzi do walki bronią cybernetyczną  to zupełnie nie masz pojęcia o czym piszesz lub opcja o której wspomniałem wcześniej. Taka metoda uderz w stół a nożyce się odezwą;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOT ma dużo większe szanse niż w przypadku Krymu. Tam miał zaplecze w śród ludności. U nas dzięki Bogu takowego nie ma a wręcz ma po swojej stronie miejscowych i za takich też się uważa. No może paru i ma widać nawet na forum;) Pamiętaj Specnaz pokonali pasterze kóz w Afganistanie. Odnośnie programistów i informatyków to mamy jednych z lepszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ty mówiłeś o specnazie a nie o wojskach pancernych. Chyba przyznasz, że dysproporcje w uzbrojeniu między ruskimi i Afgańczykami były dużo większe niż teraz są w naszym przypadku. W Afganistanie można by powiedzieć, że WOT w bida wersji walczył z regularnymi ruskami i specnazem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie