Jump to content

Żołnierz gen.Maczka?


Recommended Posts

Witam panowie czy dało by się coś więcej powiedzieć na temat tego żołnierza?Kupiłem pamiątki po rzekomo jak twierdził sprzedajacy żołnierzu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Zygmuncie Łobodzińskim.Dodam że z tego co wynika z rozmowy ze sprzedającym najpierw wcielony przymusowo do wehrmachtu.Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

IMG_20210128_123206.jpg

IMG_20210128_123213.jpg

IMG_20210128_123414.jpg

IMG_20210128_123425.jpg

IMG_20210128_122600.jpg

IMG_20210128_122454.jpg

IMG_20210128_122511.jpg

Link to comment
Share on other sites

Celem zweryfikowania posiadanych przez Ciebie informacji, polecam skontaktować się z Instytutem Sikorskiego w Londynie lub ze Stowarzyszeniem Rodzin 1 PDPanc- tu ich adres mailowy: rodziny1pdpanc@wp.pl

Dodam od siebie, że taki figuruje na liście Wojskowego Biura Historycznego, w bazie osobowej Kolekcji akt żołnierzy polskich powracających z PSZ na Zachodzie 1945-1948. Jednak oprócz imion- jego i jego ojca, nazwiska, daty i miejsca urodzenia w tej bazie nie ma innych informacji. Jest jeszcze nr. sygnatury II.53.33779. Zapewne WBK ma jakieś info na temat tego człowieka. Tutaj link do wyniku, jaki przyniosło mi wyszukiwanie: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_bazy_personalne/?strona=1736&kategoria_bazy_osobowej=4&imie=&nazwisko=&imie_ojca=&sygnatury=&sort=kategoria_bazy_osobowej&sort_type=%2B&miejsce_urodzenia=

Edited by Salieri16000
Link to comment
Share on other sites

Dzięki bardzo Salieri16000 twoje informacje pokrywają się z resztą dokumentów które posiadam.Mam również jego dokumenty powojenne świadectwa itp.A po umundurowaniu da się go przypisać do jednostki pancernej?

Link to comment
Share on other sites

Przejrzałem przed chwilą w książce pt. "Od podwody do czołga" autorstwa gen. Maczka, indeks nazwisk żołnierzy odznaczonych, jednak nie znalazłem nazwiska Łobodziński. Przyszła mi do głowy ta książka i ten indeks, bo kiedyś znalazłem tam wpis dotyczący rodzonego brata mojego dziadka, który służył u gen. Maczka i został odznaczony V.M. W książce jest również zdjęcie ze szkolenia w Szkocji, na którym widać- wśród innych żołnierzy- wspomnianego przeze mnie członka rodziny, a osoby widoczne na fotografii są wymienione z nazwisk w opisie pod zdjęciem- w tym brat mojego dziadka.

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Panowie, ciekawy jest na wpis w dokumencie "trzecim od końca" czyli: "Wymieniony pełnił służbę wojskową w Polskich Siłach Zbrojnych od dnia 5.7.44 r." a więc musiał się dostać do niewoli alianckiej troszkę wcześniej, niekoniecznie we Francji, może we Włoszech. Ciekawe jest też skreślenie nazwiska Olszewski i dopisanie prawdziwego czyli Łobodziński co widać na drugiej z fotografii. Jeżeli wcześniej służył w Wehrmachcie a potem w PSZ w jednostce frontowej to bardzo prawdopodobne że na czas służby frontowej miał zmienione nazwisko (a może i inne dane osobowe) co był praktykowane w PSZ, niestety jak to wyglądało nie wiem, szczegółów dotyczących takowych praktyk nie znam, natomiast chyba wszyscy wiemy z czego to wynikało. Jeżeli  jest na fotce z czołgiem to można go przypisać do konkretnej jednostki używającej tego typu czołgu czyli Cromwella, natomiast z niemieckiego nieśmiertelnika wynika iż początkowo miał przydział do kompanii kadrowej 39 Batalionu Zapasowego Grenadierów. To tyle, na ile mogłem pomóc.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki bardzo Edmundo za kolejne cenne informacje.Powoli wszystko zaczyna układać się w całość.Można powiedzieć że ciekawa historia zwiazana z panem Zygmuntem.Swoje przeszedł najpierw ściągnięty do armi nazistowskiej zapewne po podpisaniu listy DVL a następnie spowrotem do swoich tyle że poza granicami państwa.Cieszę się że udało mi się zakupić te pamiątki zwłaszcza że pan Zygmunt przeżył wojenną tułaczke i żył jeszcze po wojnie.Mam jego świadectwa legitymację kombatancka i innego rodzaju dokumenty.Jeszcze raz dziękuję i czekam na kolejne informacje pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

A sprawdzałeś w WBH. Kolekcja akt osobowych żołnierzy polskich powracających z Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie 1945-1948, Zygmunt Łobodziński syn Antoniego, ur 13-02-1923, Turznice pow. Grudziądz, sygnatury II.53.33779

Sorki, te dane już były podane. Coś nie doczytałem.

Edited by Witek Cisłak
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information