Jump to content

Gorączka złota wokół byłego obozu koncentracyjnego. "Próbują przedostać się nielegalnie do tuneli"


Recommended Posts

Byłemu niemieckiemu obozowi koncentracyjnemu Buchenwald grozi najazd łowców skarbów. To konsekwencja sugestii zawartych w filmie wyemitowanym przez telewizję MDR, że w okolicy obozu, w dwóch nieodkrytych dotąd podziemnych korytarzach mogą być ukryte skarby zgromadzone przez nazistów. - Ludzie próbują przedostać się nielegalnie do tuneli, spotykamy również osoby z wykrywaczami metalu - powiedział dyrektor miejsca pamięci w byłym obozie, Jens-Christian Wagner.

Dyrektor miejsca pamięci na terenie dawnego obozu Jens-Christian Wagner zaapelował w sobotę do poszukiwaczy skarbów, by trzymali się z daleka od okolicy, gdzie od 1937 do 1945 roku zostało zamordowanych bądź zmarło w wyniku nieludzkiego traktowania 56 tysięcy osób. KL Buchenwald został zbudowany w Ettersberg w okolicy Weimaru w Turyngii.

Wezwanie może jednak nie ostudzić gorączki złota, którą wywołał film dokumentalny wyemitowany pod koniec listopada przez publiczną telewizję MDR. Wspomina on o sporządzonej odręcznie mapie, na której ma być zaznaczone miejsce, gdzie naziści ukryli skarb: złote obrączki i zęby wyrywane zabitym, ale też żywym więźniom. Dokument ma się znajdować w Archiwum Narodowym w Waszyngtonie.

"Czasami spotykamy również ludzi z wykrywaczami metalu. Nasi ochroniarze są czujni"

Kiedy amerykańscy żołnierze wyzwolili obóz w kwietniu 1945 roku, znaleźli tam 21 ton złota. Fakt ten dodatkowo pobudza wyobraźnię poszukiwaczy. Obrączki i koronki były ukryte w tunelach wykopanych przez więźniów, dokąd III Rzesza przeniosła część produkcji zbrojeniowej, by schować ją przed okiem pilotów bombowców. Film MDR sugeruje, że Amerykanie, a następnie sowieci przeoczyli dwa dobrze zamaskowane podziemne korytarze.

Wagner temu zaprzecza. - Wszystkie tunele zostały otwarte i przeszukane - powiedział w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Times". - Jedyne, co może jeszcze kryć ziemia dawnego obozu i okolicy, to stary sprzęt górniczy i amunicja z II wojny światowej. Mimo to ludzie wciąż próbują przedostać się nielegalnie do tuneli. Czasami spotykamy również ludzi z wykrywaczami metalu. Nasi ochroniarze są czujni - poinformował.

Niewolnicza praca, badania i eksperymenty na więźniach

KL Buchenwald funkcjonował od lipca 1937 do końca wojny. Z początku byli w nim więzieni i zmuszani do niewolniczej pracy w fabrykach uzbrojenia przeciwnicy NSDAP. Po inwazji na Polskę przetrzymywano tam także Polaków i Żydów. Na więźniach prowadzono badania naukowe i paranaukowe na zlecenie między innymi berlińskiego Instytutu Roberta Kocha.

Przed wyzwoleniem przez Amerykanów w obozie wybuchło powstanie. Więźniowie zdobyli szturmem strażnice i opanowali większość jego terenu.

https://tvn24.pl/swiat/niemcy-byly-oboz-koncentracyjny-buchenwald-i-goraczka-zlota-nielegalne-poszukiwania-tuneli-i-ukrytego-zlota-4781588

Link to post
Share on other sites

W artykule nie napisali jakiej narodowości są ci, którzy próbują kopać na terenie obozu. To ludzie, łowcy skarbów, skąd oni są trudno powiedzieć ale 200 km na wschód mieszkają Polacy a ci wiadomo, rozkopywanie takich miejsc, to ich sport narodowy. Może mój przypis będzie inspiracją dla panów GG. 

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information