Jump to content

Nietypowe znalezisko na budowie II linii metra w Warszawie


Recommended Posts

Podczas budowy II linii metra w Warszawie budowlańcy natrafili na nietypowy obiekt. Po usunięciu ziemi i gruzów oczom pracowników budowy okazały się dobrze zachowane rogi, które najprawdopodobniej należą do wymarłego gatunku prażubra. Warto dodać, że to nie pierwsze tego typu znalezisko, na które natrafiono podczas budowy II linii metra.

Takie „trofea” robią wrażenie. Na budowie bródnowskiego odcinka II linii metra w Warszawie znaleziono rogi wymarłego ssaka. Choć na razie nie wiadomo, do jakiego gatunku mogą należeć rogi, jest kilka podjerzeń. Niektóre wskazują na tura, inne na żubra pierwotnego (prażubr), a niektóre - te bardziej humorystyczne - wskazują na renifery Świętego Mikołaja. „Chyba renifer Świętego Mikołaja zgubił rogi. Mamy kolejne znalezisko z budowy II linii Metro Warszawskie na Bródnie. Jak myślicie, czyje to?” - czytamy w komunikacie Miasta Stołecznego Warszawy na Facebooku.

Najbardziej prawdopodobna wersja mówi, że znalezione rogi należały do żubra pierwotnego, bowiem już kilkukrotnie natrafiano w Warszawie na jego szczątki. W roku 2013 mówiono o 14 odnalezionych na terenie Polski fragmentach czaszki prażubra, a kolejny wraz z rogiem odkryto w 2017 w Mikoszewie pod Gdańskiem. W 2019 na szczątki dwóch osobników natrafiono podczas budowy stacji metra Bródno w Warszawie. Jest on jednym z najpospolitszych ssaków kopalnych Polski.

Żubr pierwotny osiągał 2,5 m wysokości w kłębie, 4,5 m długości i ważył 2,5 tony. Posiadał rogi prawie dwa razy dłuższe niż współczesny żubr – ich rozpiętość dochodziła do 120 cm. Żubr pierwotny to gatunek siostrzany wobec żubra współczesnego. Różnił się od niego trybem życia i zwyczajami pokarmowymi: prażubr zasiedlał nie tylko puszcze, ale także tereny trawiaste, a żywił się trawą, pędami drzew i krzewów oraz porostami.

Szeroko zakrojone badania na temat zwyczajów żywieniowych Bison priscus prowadzi obecnie (2016-2019) Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Gatunek wymarł 6 tysięcy lat temu, przy czym najdłużej przetrwał na Syberii. Kości żubra pierwotnego znajdujące się w polskich zbiorach ocenia się na ponad 70 egzemplarzy.

Warto dodać, że to nie pierwsze tego typu znalezisko. W grudniu 2018 roku podczas budowy odcinka przy stacji Potocka odnaleziono szczątki wymarłego słonia leśnego.

https://www.onet.pl/styl-zycia/whitemad/nietypowe-znalezisko-na-budowie-ii-linii-metra-w-warszawie/2cy9180,30bc1058

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information