Jump to content

Gryfia sprzedaje najstarszy statek w Polsce.


Recommended Posts

Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" S.A. z siedzibą w Szczecinie ogłosiła przetarg pisemny nieograniczony na sprzedaż promu pasażersko-samochodowego Gryfia.

Nie byłoby w tym nic dziwnego – stocznia ma ostatnio sporo kłopotów i wyprzedaje swój majątek – ale tutaj jest jedno "ale". Gryfia to najstarszy statek w Polsce. Prom został wybudowany w 1887 roku, a jego cena wywoławcza to 170 tysięcy złotych, co oznacza cenę złomu.

Składanie ofert wyznaczono na 12 listopada. -

"My jako Gryfia pozbywamy się majątku, który jest nam zbędny, który musimy utrzymywać i ponosić koszty. Nie stać nas na utrzymywanie dalej tej jednostki, to po pierwsze, pod drugie ta jednostka wymaga nakładów, po trzecie jest ściśle określony ustawowo tryb zbywania majątku trwałego spółki i my musimy się do tego stosować – powiedział "Radiu Szczecin" prezes Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia", Krzysztof Zaremba

Kawał historii

40-metrowy prom "Gryfia" został zbudowana w 1887 roku w szczecińskiej stoczni Vulcan. Jednostka nosiła wówczas nazwę "Swinemunde 2". Prom został zatopiony w czasie II wojny światowej, ale wkrótce po niej został podniesiony z dna i wyremontowany. Przez dziesięciolecia służył stoczni remontowej "Gryfia" jako prom samochodowo-kolejowo-pasażerski. Podczas jednego z remontów maszyna parowa zastąpiona została silnikiem spalinowym, a oryginalny napęd można oglądać w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Stocznia wystawiła teraz jednostkę na sprzedaż, bo po wybudowaniu mostu prom jest już niepotrzebny…

http://m.infobus.pl/gryfia-sprzedaje-najstarszy-statek-w-polsce-w-cenie-zlomu_more_128386.html

PS

Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” wycofała z przetargu prom Gryfia. Jak poinformował na łamach Radia Szczecin prezes stoczni, Krzysztof Zaremba, to najstarszy statek pływający w Polsce.

Stocznia chce go sprzedać teraz za 170 tys. złotych, ale czeka na konkretne oferty ze strony prezydenta Szczecina i marszałka województwa zachodniopomorskiego, dotyczące dalszych losów statku - informuje Radio Szczecin. 

[...]

https://www.portalmorski.pl/m-stocznie-statki/46956-historyczny-prom-gryfia-zostal-wycofany-z-przetargu

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, balans napisał:

Prom powinien trafić do muzeum, a nie na żyletki. Może jak na pokładzie urządzą kaplicę, to będzie do uratowania?

a jak będzie dowoził "uchodźców" z Afryki to unia wyasygnuje kasę na prom i stocznię i doposaży prom w luksusy... 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Tyr napisał:

a jak będzie dowoził "uchodźców" z Afryki to unia wyasygnuje kasę na prom i stocznię i doposaży prom w luksusy... 

I to byłby doskonały biznes! Uchodźcy z Afryki i tak by natychmiast nawiali do Niemiec, bo u nas socjal to dno i wodorosty [podobnie zresztą jak nawiali Czeczeni, których nasze debile ściągnęli do Polski i teraz to Niemcy mają z nimi coraz większy problem], a kasa by została, no i zabytkowy statek też by ocalał dla przyszłych pokoleń.

Link to post
Share on other sites

Z Francji i Niemiec Czeczeńcy odsyłani są do Polski jeżeli nie zdobyli jeszcze właściwego obywatelstwa a my ich osadzamy ponownie w ośrodkach albo wysyłamy na Białoruś (kiedyś, dziś już ich tam nie przyjmują). 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information