Skocz do zawartości

Poszedł na grzyby. Zamiast nich znalazł skarb sprzed 3300 lat


Rekomendowane odpowiedzi

Do niezwykłego znaleziska doszło w Czechach. Grzybiarz, który udał się do lasu, natknął się w nim na starożytny miecz i topór. Jak później ustalili archeolodzy, obiekty liczą sobie około 3300 lat.

Według Radio Prague International Roman Novák udał się wiosną na grzyby w pobliżu swojego domu, w regionie Jesenicko. Było to krótko po ulewnych deszczach, ale na pewno nie spodziewał się, że zamiast grzybów odnajdzie starożytne antyki.

- Zauważyłam kawałek metalu i kopnąłem go - powiedział Novák w rozmowie z Radio Prague International. - Później zorientowałem się, że jest to ostrze miecza. Zacząłem kopać trochę głębiej i natknąłem się na topór. - Grzybiarz swoje znalezisko zgłosił archeologom, którzy potwierdzili, że broń została wykonana z brązu i liczy sobie ok. 3300 lat.

Archeolog Jiří Juchelka z Muzeum Śląskiego w rozmowie z Live Science potwierdził, że planowane są prace w miejscu, gdzie Novák natknął się na miecz i topór. Jednak teren, na którym odnaleziono zabytkową broń, znajduje się z dala od współczesnych miast i znanych starożytnych osad. Z tego względu naukowcy nie podejrzewali, że w tym rejonie można natknąć się na jakiekolwiek znaleziska.

Juchelka i jego koledzy ukończyli kilka analiz artefaktów, w tym testy składu chemicznego. Ustalili, że bogato zdobiony miecz został wykonany w epoce brązu w północnej Europie. Wydaje się najbardziej podobny do mieczy znajdowanych na terenach obecnej Szwecji. Z kolei topór zdaje się być wytworem lokalnych rzemieślników, co potwierdza analiza składu chemicznego.

Ze względu na technikę wykonania miecza - wytopienia go z formy zamiast wybijania - najprawdopodobniej nie służył on do walki. Nie byłby dostatecznie wytrzymały. Naukowcy podejrzewają, że był on wykorzystywany w ceremoniach, być może pochowano z nich zmarłego. Nie wiadomo jednak, jak miecz i topór trafił do czeskiego lasu. "Znaleziska mogą być związane z kultem religijnym lub być częścią jakiegoś większego skarby, ale nic nie jest pewne", podsumowują badacze.

https://tech.wp.pl/poszedl-na-grzyby-zamiast-nich-znalazl-skarb-sprzed-3300-lat-6576342425787008a

2ccee0ffd802ec99315760e685a78f61.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografia niestety fatalna . niby miecz ale te ostrze to ciut wygląda na żelazne w dodatku jest szersze od rękojeści , Rękojeść dość przypomina gladiusy "miecze rzymskie z brązu które były częstymi importami na bursztynowym szlaku" . Trudno tu cuś oceniać po tych dość słabych fotkach , ja tam w ogóle topora nie widzę. Jeśli żelazne to ostrze to raczej nie przypisywał bym do tej rękojeści a może być to skarb średniowieczny gdzie płatnerz schował w ziemi elementy uzbrojenia do przekucia lub przerobienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie forma miecza . Zobacz na tym super zdjęciu że ostrze wygląda ciut że z żelaza więc średniowiecze a uchwyt może być rzymski  jak z odlewanego gladiusa  jako materiał na przetopienie . Bardzo często rzymskie miecze były całe z brązu , jest ich kilkadziesiąt w polskich muzeach. Trzeba by lepszych fotek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Erih napisał:

No to 20 cm to raczej sztylet niż miecz.

Pamiętasz co to za opracowanie?

Tytułu nie pamiętam, pdf z chomikuj albo internetu.

Była tam opisana typologia i ewolucja mieczy i to że w różnych krajach różnie je klasyfikują.

Jedni jako krótkie noże mieszczańskie używane przez różnych łotrów, czy sztylety, inni już jako miecze. Służyły do walki w bliskim kontakcie i miały wiele wspólnego z arenowymi gladiusami. Też mnie zdziwiło, że takie krótkie, a już jako miecze ale tak jakiś profesor to opisał. To nam współczesnym wydaje się że miecz musi mieć metrowe ostrze. Wiele z krótkich mieczy było przerabianych po przypadkowym złamaniu dłuższego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie