Skocz do zawartości
  • 0

Śruba


Koperacho

Pytanie

Witam, pytanko od czego to jest? Z tego co mi się udało dowiedzieć (od wujka -rolnika) od żadnej z nowoczesnych maszyn rolniczych i na jego oko to przedwojenna robota kowala (nie widział tylko po zdjęciu) kwadratowy łeb, śruba 53cm długości a samego gwintu 8cm. fi nie pamiętam za późno ? Na tym polu byłem z 3 miesiące temu ale ponoć tam się coś działo, chciałbym by się potwierdziło i wracam na zimę ? Dzięki z góry za identyfikację.
/edit: niestety żadnych historycznych wzmianek, więc tylko domniemania (oby )

 chętnie bym się pochwalił ale to mrzonki raczej...

sruba.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, awe napisał:

Czołem. 

Na sto procent śruba od belek stropowych, oddzielających piętra. Tak jak piszą przedmówcy często wystają takie na starych ceglanych budynkach. 

Pzdr Adrian. 

W starych ceglanych budynkach to się nawet gwoździ przy belkach nie używało. Wszystko łączone na wpusty, pióra itp + drewniany klin 

Przynajmniej na terenach byłych Prus nie wiem jak na innych terenach polskich 

Jak stary dom masz na myśli? Bo mnie to zaciekawiło 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem. 

Poniemieckie budynki gospodarcze. Miasto Szczecin. Budynek jest dosyć długi, cały wykonany z cegły. Konstrukcja dachu oczywiście z drewnianych belek łączonych poprzez wpusty, kolki itd. Natomiast cała podłoga wykonana jest z cegieł. Mniej więcej co metr wkomponowany jest profil stalowy. W środek idą cegły. Profile łączone są ze ścianami poprzez takie śruby. Z tą tylko różnicą, że na wystającą poza ścianę śrubę, dawany jest żeliwny okrąg o średnicy 20-25cm (ozdobna podkładka) i następnie idzie nakrętka. W budynku trzymane były konie. 

Pzdr Adrian. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.10.2020 o 19:53, Kee napisał:

W starych ceglanych budynkach to się nawet gwoździ przy belkach nie używało. Wszystko łączone na wpusty, pióra itp + drewniany klin 

Przynajmniej na terenach byłych Prus nie wiem jak na innych terenach polskich 

Jak stary dom masz na myśli? Bo mnie to zaciekawiło 

Zdjęcie budynku

20201023_100404.jpg

20201023_100414.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie