Jump to content

Szczur saper. Zajmuje się wykrywaniem min i właśnie otrzymał złoty medal


Recommended Posts

Były psy, były gołębie, były konie, był kot, a teraz do tego zacnego grona dołącza szczur. Przedstawiciel tego gatunku jest żywym detektorem min i właśnie został odznaczony prestiżowym medalem.

Wielkoszczur gambijski o imieniu Magawa jest honorowym “obywatelem” Kambodży. W swojej karierze wykrył 39 min lądowych oraz 28 innych niewybuchów. Oczyścił ponad 14 hektarów terenu, co jest odpowiednikiem 20 boisk piłkarskich. Wszystko dzięki wyszkoleniu przez organizację charytatywną APOPO.

Teraz Magawa został odznaczony Złotym Medalem PDSA – zwierzęcym odpowiednikiem Krzyża Jerzego. Brytyjska charytatywna organizacja weterynaryjna przyznała mu wyróżnienie "za poświęcenie i odwagę w ratowaniu ludzkiego życia poprzez pomoc w oczyszczaniu Kambodży ze śmiertelnie groźnych min". Swój mini medal z dumą nosi na szyi.

Bohaterski gryzoń ma siedem lat, waży 1,2 kg i ma 70 cm długości z ogonem. Takie wymiary pozwalają mu bezpiecznie poruszać się po polach naszpikowanych minami i nie aktywować w nich zapalnika. Ma na tyle dobry węch, że wyczuwa chemikalia znajdujące się w bombach. Znalezienie jednej z nich sygnalizuje drapaniem w ziemię.

Co ciekawe, do tej pory takim wyróżnieniem odznaczono 30 zwierząt. Były to głównie gołębie i psy, ale również kilka koni i jeden kot. Oby tylko nie pokłócił się ze szczurem.

https://www.onet.pl/styl-zycia/ckmpl/szczur-saper-zajmuje-sie-wykrywaniem-min-i-wlasnie-otrzymal-zloty-medal/31y3r11,30bc1058

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information