Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
elpetros

Znaczek atrapy BENZ z Lwem

Question

Witam jak w temacie wszedłem w posiadanie takiego znaczka wygląda na samochodowy lecz nie potrafie znaleźć z jakiego pojazdu on jest. Wysokość razem ze śrubą 7 cm szerokość ok 6.5 cm.

IMG_20200915_160611.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0


Co prawda nie piszą, co to za model, ale masz podpowiedź, że prawdopodobnie z lat 1920-tych i za ile poszedł na aukcji: https://www.handh.co.uk/auction/lot/235-benz-alloy-radiator-badge/?lot=50388

Data tam zamieszczona wydaje się prawdopodobna, przy czym dodałbym "nie później niż 1926 r." A to dlatego, że w tym roku nastąpiła fuzja Benza z Daimlerem i odtąd zaczęli wypuszczać wspólne samochody już pod nazwą Mercedes Benz, ze znanym wszystkim logo...

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

znaczek interesujący, znalazłem też jeszcze na innej stronie ale bez definitywnego wskazania pochodzenia. Emblemat firmy Benz & Cie, czyli z okresu przed połączeniem z Daimlerem (1926) wyglądał tak jak na zdjęciu poniżej:

BENZ radiator emblem radiator badge vintage

Z tego co można wyczytać, logo powyższe powstało około  roku 1908,  w następstwie nabycia firmy SAF. Logo w tym kształcie zastąpiło poprzednie, które było podobne - zmiana dotyczyła zastąpienia koła zębatego wokół centralnego napisu BENZ widocznym powyżej wieńcem z liści laurowych. Ten poprzedni znak funkcjonował od roku 1903. A na bryczkach silnikowych Benza  z przełomu wieków widać malowany napis Benz lub też brakuje jakiegokolwiek oznaczenia producenta.

Gdzie wyszedł znaczek i czy odwrotną stronę możemy zobaczyć?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Muzeum C.Benza mówi, że nie jest to samochodowe logo, natomiast zasugerowało inną, mało znaną działkę produkcji Benza - rowery. Co prawda w necie można odnaleźć pod tym kluczem taki emblemat (właściwego wcale):

BENZ Head Badge Emblem For BENZ Vintage Bicycle NOS Free | Etsy

ale pośrednio myślę, że trop jest całkiem prawdopodobny. wpisując w google hasło: "Fahrrad Schutzblech Emblem (Figur)" znajdujemy podobne w konstrukcji wizualne identyfikacje rowerowe jak te poniżej. co prawda niektóre jak Miele kłócą się z AGD ale może. a może znaczek pochodzi z jeszcze innego niszowego działu produkcji Benza?

s-l1600.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information