Jump to content
Sign in to follow this  
alkoran

Toporek saperski???

Recommended Posts

Witam

Dziś natrafiłem podczas remontu dachu na taki toporek podejrzewam iż może być Wojskowy przynajmniej tak jest pomalowany. Jest dość dziwny ponieważ z jednej strony jest normalne ostrze a z drugiej jakieś 2 śruby wkręcone na stałe, coś tam kiedyś było ale co nie mam pojęcia. Może koledzy pomogą mi w ustaleniu pochodzenia tego urządzenia.

DSC_0030.JPG

DSC_0031.JPG

DSC_0034.JPG

DSC_0035.JPG

DSC_0036.JPG

DSC_0037.JPG

DSC_0038.JPG

DSC_0040.JPG

DSC_0041.JPG

DSC_0042.JPG

Te 2 śruby to po prostu mocowanie trzonu,

Możliwe że tak jest ale czy kolega potrafi stwierdzić czy to produkt dla wojska czy cywil i z jakiego może być okresu.

20 minut temu, bjar_1 napisał:

Jakaś samoróbka.

Na to wygląda. Na pewno nie saperski.

Nie wydaje mi się żeby to była samoróbka, ponieważ montaże śrub są oryginalnie wspawane, co widać na foto, wydaje mi się, że tam brakuje jakiegoś elementu może młotka albo czekana coś w tym stylu (nie jestem znawcą tematu), a z przodu to wydaje mi się standardowym ostrzem WP.

Tu znalazłem coś podobnego
http://www.weu1918-1939.pl/toporek-saperski/

Toporek_2.jpg

12 minut temu, alkoran napisał:

Nie wydaje mi się żeby to była samoróbka, ponieważ montaże śrub są oryginalnie wspawane, co widać na foto, wydaje mi się, że tam brakuje jakiegoś elementu może młotka albo czekana

Co to znaczy oryginalnie wspawane? To nie oryginalne było by widać? Spaw to spaw. Zelaziec do ucha też jest przyspawany a to raczej nie za dobre rozwiązanie. Kombinowany, więc nie ma co się skupiać na całości tylko trzeba na poszczególnych elementach i może się coś znajdzie 

44 minuty temu, alkoran napisał:

Nie wydaje mi się żeby to była samoróbka, ponieważ montaże śrub są oryginalnie wspawane, co widać na foto, wydaje mi się, że tam brakuje jakiegoś elementu może młotka albo czekana coś w tym stylu (nie jestem znawcą tematu), a z przodu to wydaje mi się standardowym ostrzem WP.

Jeżeli uważasz, że przed wojną toporki saperskie były spawane, a nie w całości kute, no to oczywiście wolno Ci w to wierzyć, a nam nic do tego.

Nie jestem znawcą tematu, ale nie wiem czemu kolega zakłada że on nie mógł być naprawiany już po wojnie, ale ok. Nie wnikam może tylko przypomina toporek z tamtych lat a jest powojenny.

Pewnie ktoś sobie zrobił, żeby łby kurom na pieńku obcinać.

• Thanks 1

"może młotka albo czekana coś w tym stylu"

A gdzie powyższe na tej eksplozji ludzkiego geniuszu chciałbyś zamocować?

Czołem.

Ten "toporek" - to jakaś garażowa samoróbka i to w pośpiesznej improwizacji.

Do kawałka rury (osada), przyspawano kawałek żelaza (ostrze) i dwie nakrętki, aby zablokować trzonek.

Kowal (dobry) tego nie widział - bo z pewnością tak by nie zrobił.

Abstrahując od jakości ostrza, toporek był używany, ponieważ śruby są z lekka "zmęczone".

od pobijania czymś po obuchu (śrubach). A po "robocie" - pomalowano żelazo - i jest jak nówka.

3 godziny temu, alkoran napisał:

a z przodu to wydaje mi się standardowym ostrzem WP.

....to tylko się - wydaje - 

DSC_0040.JPG.7d682e0fc0f516f7d0248f992c6c6604.thumb.jpg.b76f66bbaf50d9e80f0da8f6ae62ffd7.jpg

Bo z żelazem toporka saperskiego, to nie ma nic wspólnego,.

pzdr.

stani

Czołem.

10 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

jaki miał rozmiar buta

Jeżeli pod uwagę bierzemy ten - papilarny - ślad-

DSC_0038.JPG.bf4a3df4946290a546f1d3f7d5a99268.thumb.jpg.09e9e956683824e822e221ee41ee1148.jpg

....to but - musiał być słusznych rozmiarów - obstawiam "52"

pzdr.

stani

2 godziny temu, bjar_1 napisał:

Pewnie ktoś sobie zrobił, żeby łby kurom na pieńku obcinać.

I świniaka rozprawić na porcje. 

• Sad 2

Posted (edited)

Patrząc na zdjęcie z odciskiem na farbę to obstawiam odcisk skarpety a nie palca. Wg mnie to odcisk płótna a nie skóry. Skarpeta 😉 jak nic... uwentualnie (cytując poetę Rewińskiego) rękawica...

Pozdr.

Edited by bialawy

Sign in to follow this  

• Create New...

Important Information