Jump to content

Czyszczenie głębokich wżerów na aluminium


Recommended Posts

Dawno temu wpadł mi w ręce (pusty i legalny, ktoś wypier..wotnił cały mechanizm, została obudowa) zapał, generalnie ładny że błyszczy w 70%, 30% ma wżery na jakieś 4mm, zjadło go tam fest. Co się dało wyszorowałem plastikową twardą szczotką miejscowo na korozję dawałem kroplę ługu sodowego i czekałem aż zje tlenek, potem zmywałem i tak kilka razy. W efekcie większość syfu zeszła, ale w zakamarkach wciąż szpeci zapał, chcę do gołego metalu to usunąć i paraloidem pociągnąć żeby więcej nie niszczał, bo na prawdę ładny jest, ale nie mam pojęcia jak. Ktoś ma jakieś doświadczenia w tej materii w tak głębokimi wżerami w alu? To jedyny jaki mam tego modelu i jest mi bardzo potrzebny, więc wszystkie niesprawdzone rzeczy odpadają. Może go jakoś elektrolizą się da wyczyścić, tylko jaki elektrolit wtedy dać? NaOH wiem, że je alu, a w tym robię, w soli kuchennej też  rozpuszcza, kiedyś próbowałem w soli na jakimś kawałku ze złomu wziętym z ciekawości i po godzinie niezłe wżery były (gładki był przed, współczesny kawał złomu).

Pzdr

Julek

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

podobno kwas fosforowy żre tlenki alu a nie konsumuje samego alu . ale nie wiem czy dostaniesz . jest to kwas spożywczy i ogólnie stosowany w produkcji napoi gazowanych np coca cola , pepsi cola ,polo cocta ,itd . jest jednym z składników tego napoju . tyle że tobie trzeba czystego kwasu fosforowego lub wysoko procentowego. Ja sie nie pieprzyłem jak nie ma napisów na zapale to go piaskowałem pyłem szklanym, a [potem zdrowe powierzchnie filcem na polerce aby nie było matowe ,za to całe białe parchajstwo zostało wywiane i alu sie dalej nie utlenia . jak zostawisz choćby troche to za 2-3 lata będzie wyglądał jak zdrowa biała pieczarka .

Link to post
Share on other sites

Co do kwasu fosforowego to popularny FOSOL jest roztworem wodnym tegoż kwasu (25%) z dodatkiem kwasu szczawiowego (5%). Do aluminium można spróbować, bo np cynk rozpuszcza. Sam kwas fosforowy (75%) też bez problemu można kupić.

Edited by kolo83
Link to post
Share on other sites

Kwas zawsze coś ugryzie ze zdrowego metalu, szczególnie to widać na porowatych skorodowanych klamotach z gleby.Co do samego aluminium to zależy od składu i dodatków, szczególnie łyżką, itp cywilnym szpargałom bardziej do cynkowego gównolitu niż czystego alu.

Link to post
Share on other sites

Już zapał wyczyściłem 2 dni temu, ale dzięki i tak za zainteresowanie. Sprawa wygląda tak. Z racji że mam kilo kwasu fosforowego 80% to postanowiłem jego użyć. Rozcieńczylem do 30% i nakładałem punktowo, dużo było roboty, ale metalu  w ogóle nie ruszyło bo przestawałem jak zszedł cały syf. Kiedyś na aliexpress kupilem też szczotki, rzekomo stalowe. Żelaza jednak w nich nie ma ani grama (magnes nie łapie) i są bardziej miękkie niż mosiężne. Dlatego też je użyłem. Ani rysy nie zostawiły. Potem wygotowałem w wodzie destylowanej, na to paraloid i wyszło super. Korozji ani grama. Polecam tą metodę. 

 

Co do elektrolizy to zjada Alu w soli kuchennej, naoh to wiadomo że też, innych elektrolitów nie testowałem. Tak czy owak to niezbyt łatwy do dostania zapał, a w takim stanie mam tylko jeden, który mi uzupełnia wydmuszkę pocisku, więc nie mogłem eksperymentować czy zje czy nie. Może kiedyś jakiś kawał złomu Alu wezmę i wypróbuję różne elektrolity. 

 

Wodorotlenek zaś jest mało agresywny wobec tlenków, a dużo bardziej wobec alu i do tak głębokich wzerow się nie nadaje. Próbowałem nim najpierw punktowo i niewiele dał. Trochę trawi tlenki ale wolno. Zaraz wam fotę jak wyszło podrzucę. 

Link to post
Share on other sites

To muszą szukać kto wypatroszył i na złom wywalił. Hehehe, powodzenia życzę. A ja już niestety zapomniałem co to był za skup złomu i na pewno sobie nie przypomnę. Mogę co najwyżej producenta groszku, który w owej puszce niegdyś był wyjawić 😂 

Edited by Julekcezar
Link to post
Share on other sites

Cóż, lepszy taki niż żaden. Jak się wkręci w korpus pocisku nie widać nic. Pewnie wywalił bo dzięki rozwaleniu wewnętrznego gwintu się na 2 części rozpadł. Ja go mam wkręconego w pustaka odłamkowego do 3,7 cm SK C/30 z resztą też znalezionego na tym samym złomie. Może kiedyś dorwę jakiś rozbieralny. 

Edited by Julekcezar
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information