Jump to content
Julekcezar

Czyszczenie głębokich wżerów na aluminium

Recommended Posts

Dawno temu wpadł mi w ręce (pusty i legalny, ktoś wypier..wotnił cały mechanizm, została obudowa) zapał, generalnie ładny że błyszczy w 70%, 30% ma wżery na jakieś 4mm, zjadło go tam fest. Co się dało wyszorowałem plastikową twardą szczotką miejscowo na korozję dawałem kroplę ługu sodowego i czekałem aż zje tlenek, potem zmywałem i tak kilka razy. W efekcie większość syfu zeszła, ale w zakamarkach wciąż szpeci zapał, chcę do gołego metalu to usunąć i paraloidem pociągnąć żeby więcej nie niszczał, bo na prawdę ładny jest, ale nie mam pojęcia jak. Ktoś ma jakieś doświadczenia w tej materii w tak głębokimi wżerami w alu? To jedyny jaki mam tego modelu i jest mi bardzo potrzebny, więc wszystkie niesprawdzone rzeczy odpadają. Może go jakoś elektrolizą się da wyczyścić, tylko jaki elektrolit wtedy dać? NaOH wiem, że je alu, a w tym robię, w soli kuchennej też  rozpuszcza, kiedyś próbowałem w soli na jakimś kawałku ze złomu wziętym z ciekawości i po godzinie niezłe wżery były (gładki był przed, współczesny kawał złomu).

Pzdr

Julek

podobno kwas fosforowy żre tlenki alu a nie konsumuje samego alu . ale nie wiem czy dostaniesz . jest to kwas spożywczy i ogólnie stosowany w produkcji napoi gazowanych np coca cola , pepsi cola ,polo cocta ,itd . jest jednym z składników tego napoju . tyle że tobie trzeba czystego kwasu fosforowego lub wysoko procentowego. Ja sie nie pieprzyłem jak nie ma napisów na zapale to go piaskowałem pyłem szklanym, a [potem zdrowe powierzchnie filcem na polerce aby nie było matowe ,za to całe białe parchajstwo zostało wywiane i alu sie dalej nie utlenia . jak zostawisz choćby troche to za 2-3 lata będzie wyglądał jak zdrowa biała pieczarka .

Posted (edited)

Co do kwasu fosforowego to popularny FOSOL jest roztworem wodnym tegoż kwasu (25%) z dodatkiem kwasu szczawiowego (5%). Do aluminium można spróbować, bo np cynk rozpuszcza. Sam kwas fosforowy (75%) też bez problemu można kupić.

Edited by kolo83

Elektroliza > miękka szczota druciana > wygotować w destylowanej > b44

Kwas to ogólnie syf jaki by nie był, dobre coś na szybko przemyć lub dla ratowania resztek farby.

Niestety Foso rozpuszcza alu . mieszałem łyżką aluminiową i zostawiłem w fosolu i zaczął ją ćamkać. Ale widzę na Alledrogo że jest w ofertach kwas ortofosforowy spożywczy 75 % więc można spróbować.

Kwas zawsze coś ugryzie ze zdrowego metalu, szczególnie to widać na porowatych skorodowanych klamotach z gleby.Co do samego aluminium to zależy od składu i dodatków, szczególnie łyżką, itp cywilnym szpargałom bardziej do cynkowego gównolitu niż czystego alu.

Już zapał wyczyściłem 2 dni temu, ale dzięki i tak za zainteresowanie. Sprawa wygląda tak. Z racji że mam kilo kwasu fosforowego 80% to postanowiłem jego użyć. Rozcieńczylem do 30% i nakładałem punktowo, dużo było roboty, ale metalu  w ogóle nie ruszyło bo przestawałem jak zszedł cały syf. Kiedyś na aliexpress kupilem też szczotki, rzekomo stalowe. Żelaza jednak w nich nie ma ani grama (magnes nie łapie) i są bardziej miękkie niż mosiężne. Dlatego też je użyłem. Ani rysy nie zostawiły. Potem wygotowałem w wodzie destylowanej, na to paraloid i wyszło super. Korozji ani grama. Polecam tą metodę. 

Co do elektrolizy to zjada Alu w soli kuchennej, naoh to wiadomo że też, innych elektrolitów nie testowałem. Tak czy owak to niezbyt łatwy do dostania zapał, a w takim stanie mam tylko jeden, który mi uzupełnia wydmuszkę pocisku, więc nie mogłem eksperymentować czy zje czy nie. Może kiedyś jakiś kawał złomu Alu wezmę i wypróbuję różne elektrolity. 

Wodorotlenek zaś jest mało agresywny wobec tlenków, a dużo bardziej wobec alu i do tak głębokich wzerow się nie nadaje. Próbowałem nim najpierw punktowo i niewiele dał. Trochę trawi tlenki ale wolno. Zaraz wam fotę jak wyszło podrzucę. 

Znalazłem go na złomie w puszce po groszku 🙂 Był w 2 częściach, Rozleciał się jak go ktoś tak wypatroszył. Ale przynajmniej mam pewność że legalny i bezpieczny. 

IMG_20200823_122332.jpg

IMG_20200823_122325.jpg

IMG_20200823_122315.jpg

Cytat

Ale przynajmniej mam pewność że legalny i bezpieczny. 

W naszym pięknym kraju miodem i cebulą pachnącym, to jaśnie wielmożny konserwator i pan pirotechnik, decydują co jest legalne i bezpieczne.

• Thanks 1

Otóż to! Nie jest wykluczone, że ten zapalnik to szczególnie cenne dobro kultury narodowej. I co? 

Posted (edited)

To muszą szukać kto wypatroszył i na złom wywalił. Hehehe, powodzenia życzę. A ja już niestety zapomniałem co to był za skup złomu i na pewno sobie nie przypomnę. Mogę co najwyżej producenta groszku, który w owej puszce niegdyś był wyjawić 😂 

Edited by Julekcezar

KZ40 ogólnie dość rzadki zapał, stosowany raczej do flak4cm.Jestem pod wrażeniem, że jakiemuś zjebowi się go chciało tak rozwiercać.Zapewne umknął mu fakt , że się toto rozkręca na dwie części.

Posted (edited)

Cóż, lepszy taki niż żaden. Jak się wkręci w korpus pocisku nie widać nic. Pewnie wywalił bo dzięki rozwaleniu wewnętrznego gwintu się na 2 części rozpadł. Ja go mam wkręconego w pustaka odłamkowego do 3,7 cm SK C/30 z resztą też znalezionego na tym samym złomie. Może kiedyś dorwę jakiś rozbieralny. 

Edited by Julekcezar