Skocz do zawartości

Sądził, że wyciąga korzeń, gdy "to" obejrzał, stanął jak wryty. "


Rekomendowane odpowiedzi

Żona mówiła, że wyglądałem, jakbym zobaczył ducha"

Mieszkaniec Świebodzic (województwo dolnośląskie) wyciągnął z ziemi pamiątkę po żołnierzach, którzy stacjonowali w okolicy w XIX wieku. Nie wiadomo, jak i dokładnie kiedy pruska szabla artyleryjska znalazła się nad niewielkim strumieniem. Po latach zapomnienia trafiła do miejscowych urzędników.

Tomasz Wierzbicki, mieszkaniec Świebodzic, wybrał się na rodzinny spacer. Nie spodziewał się, że piesza wędrówka nad strumień Lubiechowska Woda zakończy się inaczej niż zwykle. - Postanowiliśmy przysiąść nad wodą. Znaleźliśmy dogodne miejsce, około 15-20 metrów od drogi, przy samym strumyku. Wziąłem się za rozgarnianie gałęzi i innych rzeczy naniesionych tam przez wodę. W pewnym momencie trafiłem na coś, co początkowo wyglądało jak korzeń - relacjonuje Wierzbicki.

"Wyglądałem, jakbym zobaczył ducha"

Mężczyzna postanowił usunąć przeszkodę. - Okazało się, że to wbita pionowo w ziemię szabla. Przez kilka minut stałem jak wryty. Żona mówiła, że wyglądałem, jakbym zobaczył ducha - opowiada znalazca, który natychmiast zaczął zastanawiać się, co ze skorodowanym artefaktem z przeszłości zrobić. - Początkowo myślałem, że to szabla paradna Trzeciej Rzeszy. Jednak była tak skorodowana, że trudno było ustalić coś więcej. Uznałem, że to część historii miasta, więc do miasta powinna należeć - przyznaje Wierzbicki, który szablę postanowił przekazać władzom Świebodzic.

Zgubiona przez XIX-wiecznego oficera?

Okazało się, że szabla to nie pamiątka po nazistowskich Niemczech Adolfa Hitlera, ale broń starsza. Razem z nadgryzioną zębem czasu rękojeścią ma około metra długości. - To typowa pruska szabla artyleryjska pochodząca z XIX wieku, która w tamtym okresie była prawdopodobnie na wyposażeniu oficerów - mówi Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej. Nie wiadomo, jak i kiedy broń znalazła się nad strumieniem. - Najciekawsze mogą być właśnie te nieznane nam okoliczności. Nie łączyłbym tego znaleziska z żadną jednostką wojskową ze Świebodzic, bo w tamtejszym garnizonie od połowy XIX wieku nie stacjonowały wojska artyleryjskie - podkreśla Mucha. Jego zdaniem szabla mogła być własnością któregoś z żołnierzy 42. Pułku Artylerii Polowej, który stacjonował w Świdnicy. - W tamtym czasie nie było tu żadnych bitew, a więc któryś z oficerów mógł zgubić szablę w trakcie zorganizowanych manewrów - przyznaje historyk. I dodaje: - Czy tak rzeczywiście było raczej nigdy się nie dowiemy.

Chce szukać dalej

Szabla jest w takim stanie, że nie da się odczytać oznaczeń, jakie mogą się na niej znajdować. Jednak dla znalazcy nie ma to dużego znaczenia. - Najfajniejsze jest to, że udało mi się coś takiego znaleźć gołymi rękami, a nie wykrywaczem metali. A kiedyś z takim chodziłem, ale po niepowodzeniach i zmianie przepisów zrezygnowałem - mówi nam Wierzbicki, który teraz ośmielony swoim odkryciem planuje założyć w Świebodzicach stowarzyszenie poszukiwawczy. - Nasza ziemia skrywa jeszcze tyle tajemnic, a chciałbym je odkryć zanim zgniją i nie będziemy mieli z nich żadnego pożytku - wyjaśnia znalazca.

https://tvn24.pl/wroclaw/swiebodzice-xix-wieczna-szable-znalazl-nad-strumieniem-wygladalem-jakbym-zobaczyl-ducha-4637464

 

FREE_840.jpg

FREE_840.jpg

FREE_840.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

No dobra.Poszedł nad strumyk, korzeń wyszarpał."Korzeń" to szabla "ale nie paradna Trzeciej Rzeszy",jak myślał szczęśliwy znalazca, tylko jakiś inny metalowy zabytek, znaleziony "bez pomocy wykrywacza metali", który kiedyś miał i zaprzestał jego użytkowania "po serii niepowodzeń I zmianie przepisów". Nie wiem, czy wszystkie wtręty dobre, ale wychodzi na to, że gościu "niechcący" znalazł zabytek, nie wiedział co znalazł (żona mówiła,że ducha ), zgłosił to do odpowiednich służb i planuje założenie " Klubu Poszukiwaczy itd..." bez detektorów i na chwałę władzy. Głupi czy o drogę pyta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie