Jump to content
Sign in to follow this  
ptasznik

Brygady Artylerii Armat, itp.

Recommended Posts

Wrzucałem w innym temacie, ale może ktoś tutaj pomoże w rozszyfrowaniu podpisu na focie?

173846722_lwp-Kopia.thumb.jpg.48eb887de8ca673c93898519bd14752c.jpg

Albo tak albo tak czyli:

- 1 bateria 3 dywizjonu armat 76 mm

- 1 bateria 3 dywizjonu armat 76 Pułku Artylerii Lekkiej

Oczywiście zdjęcie wojenne lub tuż powojenne.

4 godziny temu, Edmundo napisał:

Na pewno 1, 5, 6 i 23 BAA ale czy aby na pewno ? Te brygady były I liniowe

Na pewno 5 BAA i 6 BAA. 1 BAA to II rzut z WOW więc nie wiadomo, tak jak nie wiadomo co miał i co dostał 23 daa podczas transformacji w 23 BAA. Zobaczymy co się da wyliczyć.

Wyrzutnie rakietowe RM-70, było ich tylko 30, czyli 5 baterii. Wg W-1990 miały być w 1,6 i 23 BAA zamiennie z BM-21, w sumie w każdej po dywizjonie czyli razem 9 baterii. Jak było naprawdę ???

Posted (edited)
1 godzinę temu, ptasznik napisał:

1 BAA to II rzut z WOW więc nie wiadomo

1 BAA pomimo że stacjonowała na terenie Warszawskiego OW była w I rzucie, na "W" podlegała bezpośrednio pod dowództwo frontu, potem po sformowaniu 23 BAA pod dowództwo 4 Armii formowanej przez Warszawski OW.

23 daa na "W" miał się przeformować w 23 paa dla 4 Armii, potem nowo utworzona 23 BAA podlegała pod dowództwo frontu w zamian za 1 BAA.

O SKOT-ach R w tejże brygadzie było coś w opracowaniu o artylerii na Warmii i Mazurach.

1 godzinę temu, ptasznik napisał:

Wyrzutnie rakietowe RM-70, było ich tylko 30, czyli 5 baterii. Wg W-1990 miały być w 1,6 i 23 BAA zamiennie z BM-21, w sumie w każdej po dywizjonie czyli razem 9 baterii. Jak było naprawdę ???

I tylko 30 sztuk nabyto czyli jeden pełny dywizjon i dwie baterie, jedna bateria  na pewno była w 1 BAA (wspomniane opracowanie o artylerii na Warmii i Mazurach), jakby było planowo  9 baterii to było by ich 54 (po sześć wozów w baterii). A jak było naprawdę, kto to wie😀

Edited by Edmundo

1 BAA 6 szt RM-70 w 1987 roku.

23 BAA dopiero w 1991, nowe. Utworzono nowy dywizjon.

I znowu coś nie gra, 30 sztuk jest zapisane jako obecne 31 grudnia 1990. Może były, ale nie rozdysponowane ? Dywizjon czyli 18, wszystkie nówki ? Może część z likwidowanych 5 i 6 BAA ? W jakim przedziale czasowym były dostawy ?

Posted (edited)
17 godzin temu, ptasznik napisał:

Może część z likwidowanych 5 i 6 BAA ?

Raczej nie, te jednostki rozformowano dopiero w 2001 i 2002 r. A może RM-70 były tylko w bateriach (6 sztuk) które  wraz dwoma innymi bateriami (na BM-21) tworzyły dar, wtedy było by pięć baterii RM-70 w pięciu dar dla czterech brygad artylerii (1, 5, 6, 23 BAA) albo dla czterech dar w składzie tychże brygad artylerii plus jedna bateria w którymś z ówcześnie jeszcze istniejących dywizyjnych dar, tak czy siak wychodzi 5 baterii po 6 wyrzutni czyli łącznie 30 sztuk.

17 godzin temu, ptasznik napisał:

W jakim przedziale czasowym były dostawy ?

Gdzieś tam było że dostawy od (albo tylko) w 1985 r.

P.S. Jadą do mnie zamówione numery pisma WiT czyli Nr 1 i 2/2019 r., to popatrzę sobie w te tabelki, kurcze że też przegapiłem kilka fajnych artykułów w "zadanym temacie".

Edited by Edmundo

18 godzin temu, Edmundo napisał:

Gdzieś tam było że dostawy od (albo tylko) w 1985 r.

No i masz. Wg tabelki 1.1 86 sztuk 0. Następna tabelka 1.1.87 sztuk 30. W tekście, odebrane do końca 1987 sztuk 30, czyli znaczy się musi być jeszcze w 1986. A w innym opracowaniu 23 BAA dostała nówki w 1991. Jak ???

Posted (edited)
W dniu 7.07.2020 o 13:03, Edmundo napisał:

W opracowaniu tyczącym 1 BAA jest wzmianka o tym że ...  dywizjon a wyrzutnie BM-21 oraz RM 70/85 (odpowiednio 12 i 6 sztuk) weszły na stan tegoż dywizjonu dopiero w 1987 r.

Czyli wychodzi że 1 BAA. Dodatkowo 5 BAA która oddała swój dar BM-21 do 23 BAA i 23BAA gdzie po otrzymaniu RM-70 skadrowano dywizjon BM-21.

1 i 5 po jednej baterii, uzupełnione do stanu dywizjonu przez BM-21 i cały dywizjon w 23, tylko nie w 1991. Chyba.

Jaką rzutowość miał 23 daa ???

Edited by ptasznik

Posted (edited)
9 godzin temu, ptasznik napisał:

Jaką rzutowość miał 23 daa ???

23 daa z Warszawskiego OW rozrastał się do 23 Pułku Artylerii Armat dla 4 Armii, czyli II rzut.

Ale tak po raz "enty" czytając ten wątek i wcześniejszy (o haubicy M-30 i "pochodnych" od tegoż wątku), tak sobie myślę  (o czym też Ptaszniku napisałeś wcześniej) że te "Nasze" wyliczanki sprzętu z etatów pokojowych (jak najbardziej zakręconych i pogmatwanych, a chwała Temu co dojdzie do sedna sprawy) to trochę się z celem mijają. Bo na "ten przykład" bazując na przytaczanym już przeze mnie opracowaniu "Garnizony artyleryjskie na Warmii i Mazurach. Artyleria polska w XX wieku. W 70 rocznicę powstania 1 Warszawskiej Brygady Artylerii im. Gen. J. Bema w Węgorzewie" wydanym w 2014 r. to struktura pokojowa 1 BAA (a w latach 1989-1993 1 Ośrodka Szkolenia Specjalistów WRiA) nijak się miała do przewidywanej struktury wojennej. A więc będące na stanie 1 BAA i 1 OSSWRiA armaty, armatotohaubice, artyleryjskie wyrzutnie rakietowe czy też nawet moździerze 120 mm (te ostatnie w dywizjonie szkolnym dla szkolenia elewów SP) nie koniecznie miały stanowić uzbrojenie na czas "W". W wymienionym przeze mnie opracowaniu jest wzmianka o tym iż 1 BAA miała mieć na "W" cztery dywizjony artylerii a każdy z armatohaubicami wz. 37/85 kalibru 152 mm a więc gdzie się podziewały wyrzutnie rakiet (o wzmiankowanych moździerzach 120 mm nie wspominam bo wiadomym jest że to nie ten szczebel). To mnie troszkę już przerasta. Czekam na przesyłkę z dwoma numerami periodyku "Wojsko i Technika-Historia" czyli Nr 1 i 2/2019 (wydania specjalne), może mnie to troszkę oświeci.

Edited by Edmundo

12 godzin temu, Edmundo napisał:

tak sobie myślę  (o czym też Ptaszniku napisałeś wcześniej) że te "Nasze" wyliczanki sprzętu z etatów pokojowych (jak najbardziej zakręconych i pogmatwanych, a chwała Temu co dojdzie do sedna sprawy) to trochę się z celem mijają.

Nie popadajmy w czarną rozpacz.

12 godzin temu, Edmundo napisał:

Bo na "ten przykład" bazując na przytaczanym już przeze mnie opracowaniu "Garnizony artyleryjskie na Warmii i Mazurach. ...  to struktura pokojowa 1 BAA (a w latach 1989-1993 1 Ośrodka Szkolenia Specjalistów WRiA) nijak się miała do przewidywanej struktury wojennej. A więc będące na stanie 1 BAA i 1 OSSWRiA armaty, armatotohaubice, artyleryjskie wyrzutnie rakietowe czy też nawet moździerze 120 mm   ...   nie koniecznie miały stanowić uzbrojenie na czas "W". W wymienionym przeze mnie opracowaniu jest wzmianka o tym iż 1 BAA miała mieć na "W" cztery dywizjony artylerii a każdy z armatohaubicami wz. 37/85 kalibru 152 mm a więc gdzie się podziewały wyrzutnie rakiet    ...   To mnie troszkę już przerasta.

Widać taka specyfika szkolnego ośrodka, że w razie W przestaje być potrzebny i mobilizuje się jako podrzędna jednostka, zdając pewnie pożyczony sprzęt do macierzystych oddziałów. Nie zapominajmy też, że od 1988 mamy ciągłe redukcje, likwidacje i mieszanie wszystkiego ze wszystkim. Do 1988 można raczej spokojnie uprawiać gdybagologię.

Posted (edited)
20 godzin temu, Edmundo napisał:

Czekam na przesyłkę z dwoma numerami periodyku "Wojsko i Technika-Historia" czyli Nr 1 i 2/2019 (wydania specjalne), może mnie to troszkę oświeci.

Wczoraj zamówione periodyki dotarły, przeczytałem z "wielką starannością i uwagą". I mnie troszkę a nawet więcej niż troszkę oświeciło😀. W wielkim skrócie, wszystko wyjaśnia akapit drugi ze str. 81 i akapit drugi ze str. 82 ("WiT" Nr 1/2019) plus oczywiście "tabelki" (niezmiernie ciekawe). A więc, tak jak wielokrotnie już pisałem i powtórzę jeszcze raz, etaty pokojowe i wykazy sprzętu będącego na ich stanie nijak się miały do rzeczywistych stanów sprzętu będącego na stanie SZ, tak jak nijak się miały etaty pokojowe do etatów wojennych, pomijając na przykład dywizjony i brygady artylerii (rakiet taktycznych i operacyjno-taktycznych) bo te w większości były w gotowości stałej, to samo dotyczyło WOPL i WOPK. Wniosek jest takowy, co gdzie było i ile tego było (w czasie pokoju), to poza możliwościami mobilizacyjnymi oraz kwestiami szkoleniowymi, organizacyjnymi i stałą dyslokacją, nie miało znaczenia.

Edited by Edmundo

Posted (edited)
22 godziny temu, ptasznik napisał:

I co teraz ?

Jedziemy dalej😀. A gdzie "na ten przykład" organizacja wojenna powiedzmy na początek lat 80-tych. Gdzie mogły być przydzielone moździerze wz. 43 160 mm czy też armaty BS-3 100 mm albo ZiS 2 57 mm i ZiS 3 76,2 mm przechowywane w rezerwie (a tych dwóch ostatnich nie wymieniają nawet "tabelki" według stanu na 1981 r. a na pewno jeszcze były na składach) itd. Czy istniejące pułki OTK miały na czas "W" otrzymać jakiekolwiek wsparcie w postaci broni ciężkiej czy też pododdziałów artylerii. Oczywiście na większość podobnych pytań odpowiedzi nie znajdziemy ale można podyskutować opierając się na dostępnych publikacjach. 

Edited by Edmundo