Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gen. dyw. prof. dr hab. inż. Sylwester Kaliski, minister nauki, szkolnictwa wyższego i techniki, rektor WAT, założyciel Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy. Był inicjatorem polskich badań nad mikrosyntezą termojądrową za pomocą lasera. Według niepotwierdzonych i nieobiektywnych informacji, otrzymanych od jednego oficera WP, Sylwester Kaliski został zamordowany rzekomo przez KGB, ponieważ pracując nad całkowicie polską bombą wodorową nie zgodził się na podzielenie się wiedzą ze Związkiem Sowieckim. (źródło: https://lustronauki.wordpress.com/2009/05/08/sylwester-kaliski/).

Informacja o śmierci jednego z najwybitniejszych polskich naukowców wstrząsnęła środowiskiem naukowców i partyjnych dygnitarzy. I zaczęła rodzić plotki. Nie wszyscy wierzyli w nieszczęśliwy wypadek. Niektórzy węszyli spisek, nawet z udziałem KGB, które miało przeprowadzić zamach na generała. 53-letni Kaliski dowodził wtedy zespołem prowadzącym badania nad syntezą termojądrową, nie brakowało opinii, że generał w tajemnicy pracuje nad pierwszą polską bombą termojądrową, co miało nie spodobać się "Wielkiemu Bratu". (źródło: https://wiadomosci.onet.pl/kiosk/sylwester-kaliski-bombowa-legenda-generala/7plx4).

Głos Akademicki na stronach 41 – 76 (tutaj można poczytać:  https://www.yumpu.com/xx/document/read/8899922/gen-dyw-prof-dr-hab-inz-sylwester-kaliski-1967-1974-wojskowa- ), szeroko opisuje postać Profesora. Jak naprawdę przebiegało tragiczne zakończenie życia Profesora? Kim byli i w jakich zespołach pracowali współpracownicy Profesora? Nad czym naprawdę pracowali?

Nurtują mnie odpowiedzi na tego typu pytania tym bardziej, że mój ojciec studiował u Profesora, a jego koledzy z wojska przekazali mi, że ponoć był jego asystentem. Załącznikami są zdjęcia dyplomów Profesora oraz mojego ojca, Lucjana Adamowskiego, na którym widnieje podpis Profesora Kaliskiego. Ponoć na studia u Profesora, kandydatów wybierał wyłącznie on sam, osobiście.

Profesor Kaliski.png

Lucjan Adamowski.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, balans napisał:

Tu  jest trochę na ten temat

Uprzejmie dziękuję Koledze balans za zamieszczony link. Jest to świetne, aczkolwiek niepełne źródło wiedzy. Dziwnym trafem znalazłem w treści tej publikacji pewną zbieżność z historią mojego Ojca (Patrz w załączniku jego zdjęcie z tego okresu). Otóż padły tam następujące stwierdzenia:

Otwarty na Zachód Gierek, postanowił zrealizować w Polsce wielki program modernizacyjny, w którego wyniku zacofany i siermiężny PRL stałby się w bloku państw komunistycznych krajem o najbardziej nowoczesnej gospodarce. Służyły temu nie tylko oficjalnie kupowane licencje, ale również działania wywiadu, których celem było omijanie embarga na najnowsze technologie, nałożonego na kraje komunistyczne przez USA i ich sojuszników.

... Na czym polegały te działania? Oficerowie służb PRL, pod przykrywką pracowników central handlu zagranicznego lub fikcyjnych firm założonych przez wywiad za granicą, nawiązywali kontakty z menedżerami korporacji z sektora nowoczesnych technologii, składając im ofertę kupna know-how poza międzynarodową kontrolą.

Na marginesie wspomnę, że mój Ojciec ponoć (informacje o szczególnym znaczeniu pochodzące z tego okresu można opatrzyć jedynie stwierdzeniem ponoć lub przypuszczalnie) był oficerem wywiadu w tamtym czasie. 

Dalej można przeczytać:

O ile wyniki badań Kaliskiego i jego zespołu z początku lat 70. były w większości jawne i publikowane w czasopismach, o tyle wiele eksperymentów przeprowadzonych po 1975 r. zostało utajnionych. W tym czasie profesor był również pilnie obserwowany przez wojskowy kontrwywiad. Nad czym wówczas pracował?

Dziwnym zbiegiem okoliczności właśnie wtedy rozpoczęły się prześladowania mojego Ojca i rozpadła mu się rodzina - jego żoną i zarazem moją Matką zainteresował się generał Jan Sawicki. Ojciec trafił do jednostek liniowych. Potem było już tylko gorzej.  Dalej napisano:

Przeprowadzone eksperymenty potwierdziły jego przypuszczenia. W 1977 r. Polska stała się zatem pierwszym na świecie krajem, któremu udało się przeprowadzić fuzję termojądrową za pomocą czystego, nieatomowego wybuchu. Oznaczało to, że teoretycznie można zbudować bombę wodorową, nie dysponując wcześniej bombą atomową, spełniającą dotychczas przy wybuchu rolę zapalnika.

2 godziny temu, les05 napisał:

Laserów o potrzebnej mocy do dziś nie skonstruowano. To była jeszcze jedna ślepa uliczka.

Jak widać, w świetle powyższego teza Kolegi les05 nie jest do końca prawdziwa. Ostatecznie pewne światło na poczynania Profesora rzucają kolejne cytaty z tego artykułu:

... „Mam pewność, że generał Kaliski nie zginął przypadkowo, że zadziałał mechanizm powiązań handlowo- -wywiadowczych" - powiedział Jaroszewicz w wywiadzie udzielonym Januszowi Rolickiemu na początku lat 90. Nic więcej nie chciał dodać. Co oznaczały te słowa? Sam Jaroszewicz został brutalnie zamordowany w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992 r. w swoim domu w Aninie. Sprawców zbrodni nie wykryto, nie ustalono też jej motywów.

... Słowa „system powiązań handlowo-wywiadowczych" wskazują na ludzi ze służb PRL, którzy brali udział w kupowaniu nowoczesnych technologii, omijając amerykańskie embargo. A jeśli pracowali na dwie strony? Czy możliwe, że zaoferowali służbom innego kraju wykradzenie i sprzedaż opracowanych przez Kaliskiego technologii? A może on sam to zaproponował?

... Uruchamianej za pomocą zwykłego materiału wybuchowego bomby wodorowej lub neutronowej, czyli takiej, która przy stosunkowo małej sile eksplozji emituje śmiercionośne promieniowanie, zabijające ludzi w promieniu kilku kilometrów. Bomby neutronowe, ale odpalane za pomocą ładunku atomowego, pod koniec lat 70. miały tylko USA, jednak w latach 80. broń taką uzyskały też ZSRR, Francja i Chiny. Czy konstruktorzy z tych krajów korzystali z technologii podobnej do tej, jaką opracował prof. Kaliski? Nie wiadomo.

... Może więc badania prowadzone przez profesora Kaliskiego nie miały sensu i były wyłącznie wynikiem jego próżności? Czy może, gdyby żył, znaleźlibyśmy się w awangardzie krajów, zajmujących się energią termojądrową zarówno na płaszczyźnie cywilnej, jak i wojskowej? Odpowiedzi na te pytania już nie poznamy. Na pocieszenie zostaje nam fakt, że 40 lat temu, przez krótki czas, dzięki jednemu człowiekowi Polska była w naukowej elicie krajów zajmujących się najtrudniejszymi zagadnieniami fizyki i miała w tej dziedzinie swoje własne oryginalne osiągnięcia.

Mnie w dalszym ciągu, wręcz tym bardziej, nurtuje pytanie jaka jest prawda o Profesorze i jednym z jego asystentów, czyli moim Ojcu. Na zakończenie jeszcze raz pragnę podziękować Kolegom  balans oraz les05  za aktywność w tym temacie.

Mój Ojciec.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wa1aw

Wielce szanowny Kolega w łaskawości swojej raczył zasugerować, że postawiona przeze mnie teza nie do końca jest prawdziwa. Być może tak jest, aczkolwiek mimo, że nie jestem specjalistą w poruszanej tematyce, to jednak sprawa prof. Kaliskiego w przeszłości trochę mnie interesowała i czytałem co nie co na jego temat. Z tego co pamiętam, to niektórzy autorzy sugerowali, że jeżeli profesor zginął w zamachu, to z powodu kosztów jakie generowały jego badania i totalnego fiaska jakim się skończyły. Były uzasadnione przypuszczenia, że profesor wcześniej wiedział o niepowodzeniu swojego planu ale poinformował dopiero wtedy, gdy braku sukcesów nie można było dłużej ukrywać. A koszty prac zespołu profesora były bardzo duże i władze komunistyczne oraz ich służby poczuły się oszukane. Czy tak było naprawdę, to pewnie się nie dowiemy, jak Kolega słusznie zauważył.

Faktem jest, że Amerykanie interesowali się jego badaniami i przetłumaczyli na angielski książki i artykuły autorstwa prof. Kaliskiego ale szybko doszli do wniosku, że plan profesora jest niemożliwy do zrealizowania i dali sobie spokój. Pracami prof. Kaliskiego interesował się również Izrael ale tu może kol. Balans miałby coś do powiedzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, les05 napisał:

Faktem jest, że Amerykanie interesowali się jego badaniami i przetłumaczyli na angielski książki i artykuły autorstwa prof. Kaliskiego ale szybko doszli do wniosku, że plan profesora jest niemożliwy do zrealizowania i dali sobie spokój. Pracami prof. Kaliskiego interesował się również Izrael ale tu może kol. Balans miałby coś do powiedzenia. 

Spotkałem się swego czasu z inną interpretacją tamtych wydarzeń. A mianowicie taką, że Amerykanie na jakimś międzynarodowym sympozjum naukowym, bodajże w Kanadzie, celowo podsunęli ideę fuzji termojądrowej z użyciem lasera, licząc na to, że Rosjanie się nabiorą i pójdą w koszty. Rosjanie się na to nie nabrali, bo mieli zbyt duże doświadczenie w tej dziedzinie, ale nabrał się Gierek, który koniecznie chciał zrobić z Polski 10 mocarstwo świata z własną bronią jądrową i termojądrową niezależną od nikogo. Faktycznie przeznaczył wielkie pieniądze na budowę i wyposażenie ośrodka naukowo badawczego, ale miał pecha bo trafił mu się światowy kryzys związany wojną naftową. Niektórzy nawet twierdzą, że ta inwestycja dobiła w dobie kryzysu polską gospodarkę, tym bardziej, że prowadził jeszcze kilka innych wielkich inwestycji, w tym budowę elektrowni atomowej. Ale czy te pieniądze tak całkowicie poszły na marne? Niezupełnie, bo tak niejako przy okazji staliśmy się wtedy jednym z czołowych światowych pionierów wykorzystania laserów w medycynie, wojsku i przemyśle. Bo ten wyszydzany obecnie PRL inwestował w naukę i różne instytuty naukowo badawcze i pomimo ograniczeń systemowych, to wtedy produkowaliśmy np własne komputery na światowym poziomie. A obecnie to specjalizujemy się w technologiach zbijania palet drewnianych, seryjnej produkcji krasnali grodowych, oraz w ławkach patriotycznych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koledzy les05 i balans, dziękuję Wam bardzo za wypowiedź. Jest w nich jeden wspólny element – kontestujecie perspektywę dokonań Profesora Kaliskiego. Być może macie rację. Zatem znowu odniosę się do historii mojego Ojca. Przed śmiercią, a nie żyje już od wielu lat, powiedział mi, że jako oficer wywiadu na terenie Niemiec w jednej z ambasad skopiował formułę i nie zgodził się jej przekazać (tu moje określenie) ruskiej, sowieckiej swołoczy. Nigdy nic więcej nie powiedział. Zniszczyli go. Bał się nawet po ustaniu PRL-u, ponieważ sugerował, że nawet po tym okresie ukryty PRL istniał. Osobiście interpretuję jego słowa tak, że zrobił to by być może by dostarczyć Profesorowi dane. Profesor być może nad nimi pracował. I co dalej? Dokładnie to mnie nurtuje! Mit PRL-u zakłamywał rzeczywistość, często promując bandytów i grzebiąc bezimiennych bohaterów. Osoby niewygodne wsadzano do więzień, szpitali psychiatrycznych lub likwidowano potajemnie w niby wypadkach (przykład ŚP. WP. Generał Kukliński – jego synowie). Czy syn Profesora (widoczny na zdjęciu udostępnionym przez Krajowy Punkt Kontaktowy Euratom-IFPiLM) będzie miał coś w tej materii do powiedzenia? O bym się mylił, lecz chyba nie.

 

kuk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wa1aw napisał:

Szanowni Koledzy les05 i balans, dziękuję Wam bardzo za wypowiedź. Jest w nich jeden wspólny element – kontestujecie perspektywę dokonań Profesora Kaliskiego.

Kiedy ja nie kontestuję dokonań prof. Kaliskiego, cyt. to co napisałem wcześniej "Ale czy te pieniądze tak całkowicie poszły na marne? Niezupełnie, bo tak niejako przy okazji staliśmy się wtedy jednym z czołowych, światowych pionierów wykorzystania laserów w medycynie, wojsku i przemyśle."

A co do Kuklińskiego to się różnimy, bo ja go akurat uważam za zdrajcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, balans napisał:

A co do Kuklińskiego to się różnimy, bo ja go akurat uważam za zdrajcę.

W takim razie zdrajcami byli również - Kościuszko, Pułaski, Poniatowski, Dąbrowski, Wysocki, Piłsudski, Sikorski i wielu, wielu innych bohaterów naszej historii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, les05 napisał:

W takim razie zdrajcami byli również - Kościuszko, Pułaski, Poniatowski, Dąbrowski, Wysocki, Piłsudski, Sikorski i wielu, wielu innych bohaterów naszej historii.

Tym porównaniem obrażasz wszystkich wymienionych, bo Oni nie wskazywali wrogiemu [wtedy] wobec nas paktowi militarnemu, celów w Polsce do ich ataku nuklearnego na między innymi polskich żołnierzy i naszą infrastrukturę. Dodam jeszcze, że w tym wrogim [wtedy] pakcie militarnym była RFN, która nie uznawała naszej zachodniej granicy i wprost zapowiadała, że te tereny są "pod tymczasową administracją polską". Granice uznali dopiero w 1990 roku, a i to pod silnym naciskiem międzynarodowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.07.2020 o 08:42, balans napisał:

nabrał się Gierek, który koniecznie chciał zrobić z Polski 10 mocarstwo świata z własną bronią jądrową i termojądrową niezależną od nikogo. Faktycznie przeznaczył wielkie pieniądze na budowę i wyposażenie ośrodka naukowo badawczego, ale miał pecha bo trafił mu się światowy kryzys związany wojną naftową. Niektórzy nawet twierdzą, że ta inwestycja dobiła w dobie kryzysu polską gospodarkę, tym bardziej, że prowadził jeszcze kilka innych wielkich inwestycji, w tym budowę elektrowni atomowej.

i chyba - ta wersja jest wielce prawdopodobna

4 stycznia 1975 został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy

W 1976 utworzył Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy i został jego pierwszym dyrektorem.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Kaliski

-------------

Manewr gospodarczy (1976–1980) nazwa programu gospodarczego ratowania gospodarki Polski Ludowej po przyspieszeniu z I połowy lat 70. XX w.

Koncepcja „manewru gospodarczego” została przedstawiona przez Edwarda Gierka na Plenum KC PZPR w grudniu 1976, sprowadzała się do stopniowego ograniczenia inwestycji gospodarczych jedynie do najważniejszych, powstrzymania wzrostu konsumpcji, ograniczenia importu z krajów drugiego obszaru płatniczego i zwiększenia eksportu dewizowego, zwiększenia produkcji artykułów kierowanych na rynek i rozmiarów budownictwa mieszkaniowego. Zapowiedziano preferencje inwestycyjne dla rolnictwa, przemysłu konsumpcyjnego, energetyki, transportu i przemysłu materiałów budowlanych.

Inwestycje

Znaczne ograniczenie nakładów inwestycyjnych (planowano zatrzymanie 2500 inwestycji) spowodowało iż w latach 1976–1980 spadek nakładów na środki trwałe wynosił średniorocznie 9,2%, a w sferze produkcji materialnej aż 16,2%. W efekcie wartość nieprzekazanych do użytku inwestycji w 1980 r. szacowano na około 70 proc. ich wartości kosztorysowej, a w niedokończonych inwestycjach pogrzebano około biliona złotych. Powszechnym widokiem polskiego krajobrazu stały się zwaliska niszczejących materiałów i unieruchomionego sprzętu (m.in. pozostałości po budowie autostrady „Olimpijki”). Nie przerwano natomiast prac przy wielkich inwestycjach PRL: Huta Katowice, Elektrownia Bełchatów, Lubelskie Zagłębie Węglowe. Przy ogólnym spadku inwestycji znacznie zwiększono nakłady na budownictwo mieszkaniowe – w latach 1976–1980 oddano 82,9 mln m² powierzchni użytkowej wobec 63,6 mln m² w latach 1971–1975 (po 1979 jednak i w tym sektorze nastąpiło załamanie produkcji).

Program zbrojeniowy

Zdaniem Piotra Jaroszewicza jedną z głównych przyczyn kryzysu gospodarczego drugiej połowy lat 70. był skokowy wzrost polskich wydatków zbrojeniowych w stosunku do poziomu z lat 1971–1975. Nakłady inwestycyjne na obronność w dziale przemysłu wzrosły 3-krotnie, a również część cywilnych zakupów nowych licencji ze strefy dewizowej wynikała z zamówień sektora zbrojeniowego. Zakupiono m.in. wozy BWP-1, czołgi T-72 wraz z licencją (1977) na produkcję seryjną, rozpoczęto produkcję seryjną jedynego na świecie samolotu rolniczego z napędem odrzutowym PZL M-15 (możliwe zastosowanie jako nosiciel broni chemicznej), uruchomiono programy Iryda i Sokół, zakupiono samoloty Su-17 (dostawa 20 szt. w 1976), MiG-21UM (dostawa 34 szt. w latach 1980–1981) oraz MiG-23 (dostawa 42 szt. w latach 1979–1982), rozpoczęły się dostawy śmigłowców Mi-24 (4 szt. w 1978 i 4 w 1981), zakupiono nowe zestawy rakiet przeciwlotniczych: Krug M (od 1976), Kub M (od 1975), 9K33 Osa (od 1980) oraz rakiety przeciwpancerne 9K111 Fagot (od 1975).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Manewr_gospodarczy_(1976–1980)

---------------------------

teraz tylko pytanie  "w czyje dobro"...

gdyby "praca" Profesora rokowała zysk,  mogłaby zostać przechwycona w każdym momencie zrealizowanego projektu

wygląda to - na złożenie kilku czynników - z  pieniędzmi na zakup uzbrojenia w tle....

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, balans napisał:

Tym porównaniem obrażasz wszystkich wymienionych, bo Oni nie wskazywali wrogiemu [wtedy] wobec nas paktowi militarnemu, celów w Polsce do ich ataku nuklearnego na między innymi polskich żołnierzy i naszą infrastrukturę.

Tu muszę przyznać Ci rację, żaden z wymienionych - Kościuszko, Pułaski, Poniatowski, Dąbrowski, Wysocki, Piłsudski, Sikorski, nie wskazywał NATO celów do ataku nuklearnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koledzy, cenię waszą mądrość, pomijam emocje. Szczególnie ciekawy jest wpis Kolegi kopijnik2 . 6 listopada 2019 roku BBC News w zakładce Science & Environment zamieściła artykuł pod tytułem, Nuclear fusion is 'a question of when, not if', czyli w języku polskim: Fuzja jądrowa to „pytanie, kiedy, a nie jeśli”. Z lektury wynika, że być może temat Profesora był do zrealizowania! Przecież bombę „N” (jako produkt wynikowy badań nad fuzją jądrową) już wtedy mieli Amerykanie za dużo większe nakłady inwestycyjne. Ogólnoświatowa gra wywiadów i interesów państwowych powodowała, że Żydzi badania nad swoją bombą atomową przez lata prowadzili w ścisłej tajemnicy, co skutkuje tym, że obecnie, już oficjalnie Izrael jest „państwem atomowym”.

12 godzin temu, kopijnik2 napisał:

Zdaniem Piotra Jaroszewicza jedną z głównych przyczyn kryzysu gospodarczego drugiej połowy lat 70. był skokowy wzrost polskich wydatków zbrojeniowych w stosunku do poziomu z lat 1971–1975.

Szanowni Koledzy, tak, przyznaję temu stwierdzeniu rację. W latach od 1984 roku byłem studentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, którego efektem (nauki w szkole) było zdobycie szlifów pilota śmigłowcowego. Tak potwierdzam, że wtedy były pieniądze na wyjątkowo drogie szkolenie bardo dużych grup pilotów, nawigatorów i innych.

Ad rem - czy jednak gdyby nie "Ogólnoświatowa gra wywiadów i interesów państwowych"  oraz "koncepcja „manewru gospodarczego"", Profesor Kaliski uczyniłby z Polski mocarstwo nuklearne? Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.bbc.com/news/science-environment-50267017 i przedstawia wizualizację reakcji termojądrowej. Drugie zdjęcie odnosi się do bieżących wydarzeń i zostało zaczerpnięte ze strony: https://www.environmentalleader.com/2016/11/can-nuclear-fusion-get-a-gust-of-wind-with-trumps-supposed-support/

fuzja.jpg

nuclear-fusion.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Świetny temat. Gratuluję autorowi wątku. Być może rozwiązanie zagadki Pana ojca znajduje się we wspomnieniach… Mariana Zacharskiego.

Marian Zacharski będąc oficerem wywiadu PRL działając pod przykryciem działalności gospodarczej zdołał nawiązać kontakt w dziale zajmującym się elektronika koncernu McDonell Douglas. Z jego wspomnień wynurza się postać szpiega, który w sposób brawurowy zdobywa najnowsze technologie, które jednak przerastają zdolności aparatu naukowego PRL. W pewnym momencie pada stwierdzenie, że Zacharski poprosił o wsparcie (coś w rodzaju zastępcy ds. naukowych). Wspólnik miał pomoc w ocenie zdobytego materiału oraz pomoc „zadaniować” kontakt. We wspomnieniach Zacharskiego miał to być wojskowy (student WAT). Plany te ostatecznie pokrzyżowało ujęcie Z. Nie Twierdzę, że tym kandydatem był Pana ojciec ale czy dostrzega Pan pewien wzorzec działania służb PRL. Kandydat mógł być „trzymany” na WAT a następnie (po zakończeniu sprawy) uwolniony do tzw. linii. Pewnie w miedzy czasie było prowadzone jakieś szkolenie wywiadowcze. Cóż lepszego niż ćwiczebna wyprawa do Berlina Zachodniego.

 

Man nadzieję, że nie uraziłem Pana pamięci o ojcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Bomba atomowa Gierka? Marzenia pierwszego sekretarza i tajemnicza śmierć genialnego naukowca

Czy zatem KGB mogło stać za śmiercią Sylwestra Kaliskiego? Sugerował to były premier Piotr Jaroszewicz w wywiadzie udzielonym na początku lat 90., niedługo przed tym, jak został zamordowany: "Mam pewność, że generał Kaliski nie zginął przypadkowo, że zadziałał mechanizm powiązań handlowo-wywiadowczych". Tezy tej nie sposób udowodnić, brak ku temu dokumentów. Jedno jest pewne – wraz ze śmiercią generała Kaliskiego polska nauka straciła jeden z najwybitniejszych umysłów w swoich dziejach.

http://polskieradio24.pl/39/156/Artykul/2886658,Bomba-atomowa-Gierka-Marzenia-pierwszego-sekretarza-i-tajemnicza-smierc-genialnego-naukowca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, les05 napisał:

Czy zatem KGB mogło stać za śmiercią Sylwestra Kaliskiego?

Jeżeli już, to bardziej wywiad USA lub RFN za tym stał, bo po pierwsze silna Polska wtedy nikomu na Zachodzie nie pasowała, a po drugie - bo szczególnie Niemcy nas serdecznie wtedy nienawidzili i mieli w tym całkowite poparcie USA. Acz osobiście uważam, że najbardziej prawdopodobny był jednak wypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie