Jump to content
Sign in to follow this  
BoiledCherryx

Identyfikacja munduru.

Recommended Posts

Witam, czy mógłby ktoś napisać, co to za mundur osoby siedzącej na krześle? 

Z góry bardzo dziękuję 

IMG_20200527_144656.jpg

Kurtka wz 19, rogatywka wz 27, ostrogi, czarny otok. st. szeregowy Dywizjon Artylerii Konnej. 

Jeśli artyleria to nie st. szeregowy tylko bombardier.

• Sad 1

7 godzin temu, Tyr napisał:

st. szeregowy Dywizjon Artylerii Konnej. 

Nie sądzę, artyleria konna miała na kołnierzach proporczyki, tu nie widać proporczyków tylko patki, otok na rogatywce istotnie ciemny ale czy aby na pewno czarny, to jest czarno-bała fotografia a z odcieniami różnie bywa. Ostrogi na butach także są ale takowe nosili także artylerzyści (przeca praktycznie cala artyleria miała trakcję konną), ostrogi mogły być "dodatkiem" tylko do tejże fotografii wykonanej w atelier a tam dla "przydania szyku" trafiały się różne "cuda" mundurowe. Bardzo dobrze widać z kolei sznur strzelecki dla "strzelca bardzo dobrego".

Posted (edited)

Jak dobrze się przyjrzysz na patce jest zarys czarnego górnego, cała patka nie jest jednolita, choć widziałem fotki bez proporczyków a z odznaką  DAK. Przejrzałem 

i na fotkach proporczyki niekiedy wyglądają b. podobnie lub są praktycznie niewidoczne. Fotka nie wygląda na podrasowywaną rekwizytami. Raczej coś z uroczystości rodzinnej. Otok czapki wygląda na czarny. Inne kolory dawały raczej by inny odcień. Co do sznura to przyznawany był także sznur granatowy i na takowy wygląda, przysługujący strzelcom mistrzowskiego szwadronu- kawaleria, kompani- piechota czy też baterii- artyleria. Sznury strzeleckie nadawano na etapie szkolenia strzeleckiego.

42473021_1704349983027983_8846564338249498624_o.jpg

Edited by Tyr

58 minut temu, Tyr napisał:

Jak dobrze się przyjrzysz na patce jest zarys czarnego górnego, cała patka nie jest jednolita, choć widziałem fotki bez proporczyków a z odznaką  DAK

Przyjrzałem się bardzo dobrze, powiększyłem, wyostrzyłem i na prawdę ja tego proporczyka nie widzę, widzę natomiast i to dość wyraźnie patkę z wypustką a nawet jak byłby proporczyk to naszywany bezpośrednio na kołnierzu jak w kawalerii a nie na patce bo takowych przecież artyleria konna nie miała. A z odcieniami otoków to też różnie bywa, są fotografie żołnierzy lotnictwa gdzie obowiązywał otok żółty (oczywiście do 1936 r.) a na czarno-białych fotografiach niekiedy wygląda także na ciemny, nieomal czarny.  Co do sznurów to masz rację.

Mając do dyspozycji cz-b zdjęcie nie da się określić, jaki był oryginalny kolor danego elementu. Ten sam odcień będzie inaczej oddany w skali szarości w zależności od uczulenia negatywu na barwę, ew użytego filtra.

Godzinę temu, Erih napisał:

Mając do dyspozycji cz-b zdjęcie nie da się określić, jaki był oryginalny kolor danego elementu. Ten sam odcień będzie inaczej oddany w skali szarości w zależności od uczulenia negatywu na barwę, ew użytego filtra.

Tak jest.

Sign in to follow this  

• Create New...

Important Information