Skocz do zawartości

Haubica 122mm M 30, z długą lufą.


ptasznik

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie środkowe z tego linku..

R-118 to ten zestaw po lewej stronie.W centrum zdjęcia nad stolikiem na samej górze po lewej wzmacniacz mocy UM-3 a obok niego R-105 lub inna radiosracja w tej obudowie(np.R-107,R-114).

Poniżej centralka do obsługi stacji(miejsce po zegarze czołgowym puste).

Centralka jest na radiostacji(poprzedniczkaR-123?)

Pod stolikiem sterowanie zasilaniem sprzętu.

Po prawej,na samej górze odbiornik R-311,poniżej urządzenia:do obsługi klucza telegraficznego,dalekopisu,i chyba przystawka inwersyjna uniemożiwiająca zwykły podsłuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Było tu o STARach 266, że w TBU itp. Jest nowa pozycja o przydługim tytule ''Modernizacja samochodów ciężarowo-terenowych STAR 266''. Numer 1 nowej serii Broń i wyposażenie Wojska Polskiego, takiego uzupełnienia TBU. Trochę o historii, w głównej mierze o modyfikacjach, dane, zdjęcia, rysunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, ptasznik napisał:

Numer 1 nowej serii Broń i wyposażenie Wojska Polskiego, takiego uzupełnienia TBU. Trochę o historii, w głównej mierze o modyfikacjach, dane, zdjęcia, rysunki.

I jak to się zapowiada, warto w to wchodzić ? I czy są zapowiedzi kolejnych numerów ? Byłem wczoraj w "Empiku" ale jakoś nie zauważyłem, stały za to pośród innych wydawnictw trzy "zebrane do kupy" czyli w jednym opakowaniu numery z serii "100 lat polskich skrzydeł" w bardzo dobrej cenie.

Ptaszniku posiadasz NTW Nr 2/2021, jest tam świetny artykuł "Przeciwpancerne pociski kierowane w ludowym Wojsku Polskim" a w nim na str. 95 to o czym dyskutowaliśmy czyli o wyposażeniu dywizjonów artylerii przeciwpancernej w ppk a więc to o czym Ty pisałeś albowiem widziałeś podczas zsw a ja nie dowierzałem, ale jest potwierdzone, napisane, artykuł polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Edmundo napisał:

Ptaszniku posiadasz NTW Nr 2/2021

Ano.

Nie wiedziałem, że tam w baterii było 9 sztuk, czyli 3 plutony po 3. 

11 godzin temu, Edmundo napisał:

I jak to się zapowiada, warto w to wchodzić ? I czy są zapowiedzi kolejnych numerów ?

STAR 266 zawsze warto.

Jak napisano we wstępie od wydawcy, zamiarem jest prezentowanie sprzętu o którym brak informacji w dostępnych publikacjach książkowych. Mają być wozy wojskowej straży pożarnej, kołowe WZT, kontenery z warsztatami itp., naczepy wieloosiowe, Jelcze 662 i 822, karabinki, rakiety NSM.

Jako że wydawcą jest CB, jest też o planach TBU. BTR-152, Pion, Fagot, Trzmiel, moździerz ML60 i inne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zapowiada się ciekawie a jaki ma być cykl wydawniczy ?  Jeden czy dwa numery w miesiącu czy też tak jak stare TBiU, czyli kiedy wyjdzie to będzie?. No i ten planowany TBiU dotyczący BTR-152 i ppków też może być na wysokim poziomie. Takich monografii brakowało.

3 godziny temu, ptasznik napisał:

Nie wiedziałem, że tam w baterii było 9 sztuk, czyli 3 plutony po 3. 

Kolega o którym już wspominałem a który to służył na przełomie lat 70/80-tych w dapppanc. też mówił o tym że po wcieleniu żołnierzy rezerwy baterie armat ppanc. "podniesiono" do 3 plutonów po trzy działa czyli 9 dział w baterii ale niestety nie wiem czy było to tylko po przyjęciu rezerwistów (na czas ćwiczeń czy też wyjazdu na poligon), czy też tak miało być na czas "W". Przydałby się takowy artykuł o klasycznych armatach ppanc. w "ludowym" WP. A co do artykułów ale troszkę w innym temacie i przedziale czasowym to polecam "Piechota Wojska Polskiego 1940" opublikowany w "Wojsko i Technika-Historia" Nr 1 /2021 r. Czyli co planowano i miało być a z przyczyn oczywistych nie było. Ponadto w serii Wielka Księga Piechoty Polskiej 1918-1939 "anonsowany" jest także tomik o takowym tytule. Zapowiada się naprawdę ciekawie.

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Edmundo napisał:

baterie armat ppanc. "podniesiono" do 3 plutonów po trzy działa czyli 9 dział w baterii ale niestety nie wiem czy było to tylko po przyjęciu rezerwistów (na czas ćwiczeń czy też wyjazdu na poligon), czy też tak miało być na czas "W".

Chyba podniesiono etat. Jeśli przedtem były w dywizjonie trzy baterie po dwa plutony po trzy działa, to można było bez problemu przenieść po plutonie do dwóch baterii. Wystarczyło łóżek trochę dołożyć, taka bateria na BRDM to się mieściła w jednej sali.

 

7 godzin temu, Edmundo napisał:

w serii Wielka Księga Piechoty Polskiej 1918-1939 "anonsowany" jest

Loteria. Co innego zapowiadają, co innego wychodzi i znowu inne zapowiedzi. Miały być mundury francuskie, wyszły legionowe. Ma wyjść łączność, a co wyjdzie ?

 

7 godzin temu, Edmundo napisał:

jaki ma być cykl wydawniczy ?  Jeden czy dwa numery w miesiącu czy też tak jak stare TBiU, czyli kiedy wyjdzie to będzie

Nie pisze, czyli raczej jak TBU. Tu zresztą też co innego w przygotowaniu, a co innego wychodzi.

 

7 godzin temu, Edmundo napisał:

No i ten planowany TBiU dotyczący BTR-152 i ppków też może być na wysokim poziomie.

Zależy od piszącego. Nawet w WLU zdarzają się pomyłki.

A wracając do STARa 266, wyszła seria z miniaturami ciężarówek. Nie oparem się, a w zapowiedziach STAR 66 i KrAZ 256B.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ptasznik napisał:

Chyba podniesiono etat. Jeśli przedtem były w dywizjonie trzy baterie po dwa plutony po trzy działa, to można było bez problemu przenieść po plutonie do dwóch baterii. Wystarczyło łóżek trochę dołożyć, taka bateria na BRDM to się mieściła w jednej sali.

Trochę żeśmy się chyba nie zrozumieli. Pisałem o tym że "owy" dywizjon artylerii przeciwpancernej w którym to na przełomie lat 70/80-tych miał przyjemność (albo nieprzyjemność) odbywać zsw mój ś.p. Kolega (a nawet dwóch Kolegów) miał standardowo trzy baterie po dwa plutony w każdej z baterii czyli łącznie 18 armat 85 mm (żadnych ppk) ale kiedyś tam po wcieleniu żołnierzy rezerwy (przy okazji większych ćwiczeń albo wyjazdu na poligon) w każdej z baterii utworzono trzeci pluton a więc każda z tychże baterii liczyła "chwilowo" 9 armat czyli łącznie w dywizjonie 27 armat. Pytanie brzmi, czy był to etat wojenny (chyba raczej nie, bo tenże dywizjon miał się rozrastać do pułku) czy też etat ćwiczebny, ale tego to się zapewne nie dowiemy, bo i w sumie po co?. Co do reszty czyli pomieszczenia stanu osobowego baterii ppk na jednej sali (zależy jeszcze jakiej) to pełna zgoda. W sumie to na jednej sali mogła się zmieścić cała kompania czołgów T-72 (oczywiście z wyłączeniem kadry, bo "łoni" to spali gdzie indziej? ).

A co do pierwszoliniowego 97 dappanc. z 4 DZ (oraz dwóch innych z 8 i 12 DZ) to jak pisze w artykule z NTW Nr 2/2021 Pan R. Rochowicz, nowo utworzone baterie ppk liczące 9 wyrzutni zastąpiły w tychże dywizjonach jedną z baterii armat 85 mm (dotychczasowy dywizjon miał trzy baterie po 6 armat 85 mm czyli 18 armat). A więc takowy dywizjon w nowym etacie liczył 9 ppk w jednej z baterii oraz 12 armat 85 mm w dwóch pozostałych ? Czy też etat wzrósł do 9 armat w każdej z "klasycznych" baterii (analogicznie do liczby ppk w "nowej" baterii) a więc w dywizjonie nadal pozostało by 18 armat 85 mm i 9 nowych ppk. Jest też jeszcze trzecia możliwość (ale to tylko moja hipoteza), czyli dywizjon pozostał przy trzech bateriach z klasycznymi armatami 85 mm (w każdej 6 armat)  a nowo sformowana bateria ppk (9 wyrzutni) była czwartą baterią, taki układ pozwolił by na tworzenie w warunkach bojowych trzech silnych mieszanych odwodowych baterii ppanc. składających się z 6 armat 85 mm (dwa plutony) do zwalczania celów "miękkich" i ewentualnego wsparcia ogniowego oraz 3 ppk (jeden pluton) służących do zwalczania lelów "twardych" czyli czołgów.

Wracając do artykułu z NTW Nr 2/2021 to fajna jest też wzmianka (str. 91)  o dyskusji która przetoczyła się na łamach jednego z popularnych forów dyskusyjnych poświęconych wojskowości (w odniesieniu do ppk "Trzmiel"), czyżby to była "nasza" dyskusja na forum "Odkrywcy" ? Eeee, chyba nie.

5 godzin temu, ptasznik napisał:

Ma wyjść łączność, a co wyjdzie ?

Zobaczymy, do "mojego" kiosku mam 200 metrów od miejsca zamieszkania. Serię WKPP kupuję wybiórczo ze względu na to że nie wszystko mnie interesuje i przede wszystkim brak miejsca, ale tomiki tyczące organizacji i umundurowania to obowiązkowo znajdują miejsce w moim księgozbiorze. Plus te związane "regionalnie" oraz te "sentymentalne" na przykład 20 DP albowiem w jednym z jej pułków służył mój ś.p. Dziadek (1914-2008) oraz 41 DPRez. który to w  jednym z pułków tejże dywizji "odbył" kampanię 1939 r.

5 godzin temu, ptasznik napisał:

A wracając do STARa 266, wyszła seria z miniaturami ciężarówek. Nie oparem się, a w zapowiedziach STAR 66 i KrAZ 256B.?

Kupował bym jak najbardziej ale tak jak wcześniej napisałem, brak miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Edmundo napisał:

Jest też jeszcze trzecia możliwość (ale to tylko moja hipoteza), czyli dywizjon pozostał przy trzech bateriach z klasycznymi armatami 85 mm (w każdej 6 armat)  a nowo sformowana bateria ppk (9 wyrzutni) była czwartą baterią


W artykule jest o przezbrojeniu baterii i zastąpieniu armat wyrzutniami rakietowymi.

Pytanie,co zrobiono z armatami ?

Czy przeniesiono po plutonie do pozostałych dwóch baterii, czy oddano innym dywizjonom co pozwoliło im zwiększyć ilość plutonów w bateriach z dwóch do trzech ?

8 godzin temu, Edmundo napisał:

"owy" dywizjon artylerii przeciwpancernej w którym to na przełomie lat 70/80-tych miał przyjemność (albo nieprzyjemność) odbywać zsw mój ś.p. Kolega (a nawet dwóch Kolegów) miał standardowo trzy baterie po dwa plutony w każdej z baterii czyli łącznie 18 armat 85 mm (żadnych ppk)

A można wiedzieć gdzie to on dywizjon był ?

 

8 godzin temu, Edmundo napisał:

Serię WKPP kupuję wybiórczo ze względu na to że nie wszystko mnie interesuje i przede wszystkim brak miejsca, ale tomiki tyczące organizacji i umundurowania to obowiązkowo znajdują miejsce w moim księgozbiorze. Plus te związane "regionalnie" oraz te "sentymentalne"

Tak samo, plus kawaleryjskie.

 

8 godzin temu, Edmundo napisał:

brak miejsca.

Oj brak, ale upycham.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Edmundo napisał:

ale kiedyś tam po wcieleniu żołnierzy rezerwy (przy okazji większych ćwiczeń albo wyjazdu na poligon) w każdej z baterii utworzono trzeci pluton a więc każda z tychże baterii liczyła "chwilowo" 9 armat czyli łącznie w dywizjonie 27 armat. Pytanie brzmi, czy był to etat wojenny (chyba raczej nie, bo tenże dywizjon miał się rozrastać do pułku)

Przecie były pułki przeciwpancerne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Edmundo napisał:

Co do reszty czyli pomieszczenia stanu osobowego baterii ppk na jednej sali (zależy jeszcze jakiej) to pełna zgoda.

Standardowa sala w poniemieckich koszarach, tych nowych, mieściła 12 łóżek, piętrowo 24. Załogi 9 wyrzutni to 18, jeszcze się zmieści załoga zwykłego BRDM-2. A przecież stany osobowe nigdy nie były 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ptasznik napisał:

A można wiedzieć gdzie to on dywizjon był ?

80 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach, jedyny samodzielny w WOW i w całym WP, na czas "W" miał formować 126 Pułk Artylerii Przeciwpancernej.

Godzinę temu, ptasznik napisał:

Przecie były pułki przeciwpancerne.

Ależ oczywiście, dwa pułku dla każdej z "pierwszorzutowej" armii i jeden "frontowy" (Gniezno, Pleszew, Kwidzyn) plus ten 126 dla armii "drugiego rzutu".

26 minut temu, ptasznik napisał:

Standardowa sala w poniemieckich koszarach, tych nowych, mieściła 12 łóżek, piętrowo 24.

A to znam, znam?

P.S. Tom 59 WKPP zakupiony, zabieram  się do lektury, zapowiada się nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, ptasznik napisał:

Wz43//85 w 1980 roku ?

Dlatego zadałem to pytanie. A może było i tak że to "prototyp" albo modernizację przeprowadzono "długo" przed 1985 r. a haubicę wraz ze zmodernizowanymi działami innych typów po prostu standaryzowano jako wz. 85. Coś mi te opony nie za bardzo pasują, takie były w standardowych zmodernizowanych haubicach D-1 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.03.2021 o 15:37, Edmundo napisał:

jak stare TBiU, czyli kiedy wyjdzie to będzie

No i masz, przed BTR-152 miał wyjść KTD, a tu zamiast KTD jest Dewoitine.

 

W dniu 3.03.2021 o 12:27, ptasznik napisał:

Mają być wozy wojskowej straży pożarnej, kołowe WZT

Kołowe WZT wyszły jako numer 1 jeszcze jednej nowej serii. Tu co prawda jednej firmy, a tam być może mają być jeszcze innych. Ciort wie, trzeba zaglądać na stronę wydawcy lub księgarń, bo strona cb coś szwankuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie