Skocz do zawartości

Haubica 122mm M 30, z długą lufą.


ptasznik

Rekomendowane odpowiedzi

Nieco się wyjaśniło w kwestii wozów dowodzenia, mianowicie zakupiono w ZSRR niewielką liczbę BTR-152PU (po jednym w dowództwie pułku lub batalionu czołgów), polskie modyfikacje do roli wozów dowodzenia (te z charakterystycznym "stożkowym", spadzistym dachem) nosiły nazwę BTR-152WD-1 i BTR-152WD-2. Ponadto część z niewielu będących w służbie BTR-40 także dostosowano do roli wozów dowodzenia czyli BTR-40WD dla dowódców pododdziałów rozpoznawczych. Do tego należy dodać wcześniejsze "improwizowane" wozy dowodzenia na bazie zwykłych transporterów opancerzonych piechoty czyli BTR-152, improwizacja polegała na "doraźnym" dodaniu radiostacji (może dwóch, trzech ?) i przydzieleniu tychże wozów dla dowódców batalionów i pułków.

Były także w użyciu BRDM R-1 (dla dowódców pododdziałów rozpoznawczych) oraz późniejszy BRDM R-5 (na bazie BRDM-2) , czy były takowe na bazie rozpoznawczych węgierskich D-442 FUG, nie wiem. Gdzieś mi mignęło że FUG-i były w 7 ŁDD oraz w pododdziałach chemicznych (kompaniach chemicznych dywizji panc. i zmech.) do rozpoznania skażeń ale tam były zasadniczo BRDM RCh,  później BRDM-2RS oraz Gazy-69RS.

W małej liczbie zakupiono także "wyspecjalizowane" wozy dowodzenia OPL typu BTR-60PU-12 dla pułków artylerii przeciwlotniczej, typowych transporterów opancerzonych dla piechoty zmotoryzowanej typu BTR-60PB w WP nie użytkowano, były za to w Milicji Obywatelskiej (ZOMO) gdzie służyły także przekazane przez WP BRDM (pierwsze) i ex-enerdowskie BTR-152. MO nie użytkowała SKOT-ów ale możliwe że w czasie stanu wojennego jakieś były "wypożyczane" doraźnie przez WP.

 

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Edmundo napisał:

Ale od kiedy był w "linii" SKOT-Art.dla moździerzy i dział bezodrzutowych ?

 produkowany w latach 70 - 78 na wozie bazowym.

 

5 godzin temu, Edmundo napisał:

czy masz numery NTW

Sprawdzę.

Się Edmundo uparłeś na te moździerze 82 mm.

Co do artylerii zaś, to wychodzi na to, że zmodernizowane do wz./85 pokrywały z nawiązką całe zapotrzebowanie W wg planu z 1986 na rok 1990. Nawiązka dla każdego systemu to 9 - 11 sztuk. Według moich wyliczeń wziętych z tabelek, haubic wz.43/85 winno być na pięć dwubateryjnych   dywizjonów + 10 sztuk  w rezerwie. Na pewno 4, 8 i 12 DZ, raczej pewnie 1DZ i bardziej 2 niż 15 DZ.

Według tego planu nowe Goździki i Dany zwiększały ilość artylerii w pierwszoliniówkach.  W tych jest najłatwiej z liczeniem sprzętów, miały etaty W-P, były rozwinięte w czasie pokoju, więc posiadały wszystko co miały mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ptasznik napisał:

Się Edmundo uparłeś na te moździerze 82 mm.

No pewnie że się uparłem, bo "były" i moździerze i SKOT-y?. Ale co do moździerzy to wiele lat temu rozmawiałem z pewnym gościem który służył w zmechu. i twierdził że moździerze "U Nich" (zapewne 120 mm) były holowane przez bewupy, gościu za wielkiego pojęcia nie miał i być możliwe że pomylił bewupa z MTLB a te w zamyśle miały być holownikami i "nośnikamI" artylerii ppanc. i broni wsparcia.Czy tak było w WP, może w jednej, może w dwóch jednostkach, na pewno tak było w NVA.

1 godzinę temu, ptasznik napisał:

Według moich wyliczeń wziętych z tabelek, haubic wz.43/85 winno być na pięć dwubateryjnych   dywizjonów + 10 sztuk  w rezerwie. Na pewno 4, 8 i 12 DZ, raczej pewnie 1DZ i bardziej 2 niż 15 DZ.

To też już wcześniej wyliczyłem i o tym wcześniej napisałem. Ale zgadzam się z Tobą że na pewno w 4, 8 i 12 DZ oraz być możliwe iż w 2 DZ (choć ta była na etatach szkolnych jak 15 DZ). Z książki o 1 pa wynika że istotnie miał 3 dywizjony w tym dwa na pewno z haubicami wz. 38 122 mm a trzeci skadrowany ale niestety nie napisano co tenże skadrowany dywizjon miał na stanie.

Czy pamiętasz gdzie szkoleni byli podoficerowie w "Twoim" dywizjonie ? Jeśli w Kędzierzynie-Koźlu to zapewne tam były także wz. 43 152 mm a tamtejszy 37 pa (szkolny) wchodził w skład 2 DZ.

Druga hipoteza jest taka że dwa pozostałe dywizjony tychże haubic (poza pa z 4, 8 i 12 DZ) wcale nie musiały wchodzić w skład innych DZ (powiedzmy że 1, 2 czy też 15 DZ) a na przykład w skład dwóch DPanc.

A wspomniane artykuły o transporterach są w NTW Nr 1 i 2/2019, niestety przegapiłem, nie zakupiłem, nie mam. Dobry artykuł p.t."Prace nad rozwojem sprzętu pancernego w Polsce- przegląd lat 1955-1990" zamieszczono w "Poligonie"  Nr 5 (22) z 2010 r. 

 

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Edmundo napisał:

być możliwe że pomylił bewupa z MTLB a te w zamyśle miały być holownikami i "nośnikamI" artylerii ppanc. i broni wsparcia.Czy tak było w WP, może w jednej, może w dwóch jednostkach, na pewno tak było w NVA.

W WP MT-LB tylko WPT, TRI i R-ki. Tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Edmundo napisał:

Druga hipoteza jest taka że dwa pozostałe dywizjony tychże haubic (poza pa z 4, 8 i 12 DZ) wcale nie musiały wchodzić w skład innych DZ (powiedzmy że 1, 2 czy też 15 DZ) a na przykład w skład dwóch DPanc.

Wszystkie dywizje pancerne były na etacie W-P i miały haubice 122 mm.

_____________________________________________________________________

Meldunek o stanie bojowym, czyli tym co w jednostkach na 1.1.81 mówi o 46 haubicach 152 mm, reszta w ilości X w składnicach na czas W dla ?

Po 12 haubic (razem 36) 152 mm wz.43 było w 4, 8 i 12 DZ (I rzutu), które były na etacie W-P.

46 - 36 =10 w 1, 2 i 15 szkolnych DZ (II rzutu) w ilościach 0 - 7. Czyli gdzieś 0, gdzieś 3, gdzieś 7.

Mamy dwa dywizjony do uzupełnienia czternastoma, w sumie wychodzi pięć dywizjonów posiadających 60 haubic 152 mm wz.43. plus ilość X dla ? Być może 12 czyli jeszcze jeden dywizjon dla którejś z tych trzech szkolnych dywizji.

---------------------------------------

Tu dowiadujemy się, że w latach 1984-86 zmodernizowano na wz.43/85 sztuk 70, czyli mamy zapas 10. Po latach wychodzi w muzeach pięć nie ruszanych wz.43. Teoretycznie można było zmodernizować sześć dywizjonów + trzy sztuki w zapasie, ale może taki był zamysł, że będzie pięć dywizjonów + 10 w rezerwie? Może te pięć było wyeksploatowanych i nie nadawało się ?

-----------------------------------------

Etat W z 1986 roku na rok 1990 przewidywał w 4, 8 i 12 DZ (I rzutu) po 12 haubic 152 mm. Tu wszystko jasne, razem 36.

Wiedząc zaś o w sumie 70, upieram się przy 24 dla dwóch DZ (II rzutu) plus 10 w rezerwie.

W 1, 2 i 15 DZ wspomniany etat W przewidywał; 18 Goździk w 1 DZ, od 84 do 108 holowanych 122 mm (152 mm).

> 108 holowanych daje sześć dywizjonów po trzy baterii 122 mm, trzy w pułku artylerii (trzeci dywizjon 122 mm za dywizjon 152 mm dla którego nie ma sprzętu) i po jednym w trzech pułkach zmechanizowanych (taki sam etat był dla 3 i 9 DZ). To by była 15 DZ.

> Jeśli 108 było wartością podstawową, to 84 mówi o czterech dywizjonach 122 mm (72) i dywizjonie 152 mm (12), plus dywizjon (18) Goździków. Tu stawiam na 1 pz, który posiadał już ich baterię z dostawy z 1974 roku.

5 godzin temu, Edmundo napisał:

Z książki o 1 pa wynika że istotnie miał 3 dywizjony w tym dwa na pewno z haubicami wz. 38 122 mm a trzeci skadrowany ale niestety nie napisano co tenże skadrowany dywizjon miał na stanie.

Tak wiec 1 pa z dwoma dywizjonami 122 mm i jednym dywizjonem 152 mm (na czas P skadrowany). Dywizjon Goździków w 1 pz i pozostałe dwa dywizjony 122 mm w pozostałych dwu pz. Tu mamy 1 DZ.

> Pozostałe 12 haubic 152 mm wz.43 lokuję w 2 DZ.  W 37 pa ( na czas P szkolnym), który szkolił kaprali (i nie tylko) dla 22 pa. Do tego w pułku tym dwa dywizjony 122 mm i po jednym takim dywizjonie w pozostałych trzech pz.

18 Goździków w 1DZ. 

Od 84 holowanych 122 mm (72) i 152 mm (12) w 1DZ, przez 102 holowane 122 mm (90) i 152 mm (12) w 2 DZ, do 108 holowanych 122 mm w 15 DZ.

Tak mi to wyszło.?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ptasznik napisał:

W WP MT-LB tylko WPT, TRI i R-ki. Tylko.

To, to wiem plus wozy dowodzenia (to już chyba lata 90-te) na bazie MTLB i różne prototypy ale w starym temacie o ppk "Trzmiel" w WP sam wspominałeś (piszę z pamięci bez wglądu do tegoż tematu, więc wybacz jeśli coś mogłem pomylić, zresztą można to sprawdzić) o "niskich pojazdach gąsienicowych" stojących w parku maszyn 98 dappanc. sąsiadującego z "Twoim" 22 pa. Więc może były to właśnie MTLB w wersji pierwotnej, do tego dochodzą wspominki gościa o którym pisałem wcześniej i jego "bajania" o holowaniu moździerzy bewupami, więc może coś było na rzeczy z tymi MTLB w wersji pierwotnej co dostępna literatura pomija, przecież nie takie rzeczy wychodzą po latach. Zresztą Polska miała zdaje się zakupić armaty ppanc. T-12 100 mm ale "spadło" to z planu a dla tychże armat "dedykowanymi" ciągnikami były właśnie MTLB więc może kilka ciągników na "skalę mikro" pozostawiono w WP i testowano z armatami ppanc. 85 mm lub holowanymi moździerzami. Może. Jakby nie było opancerzony ciągnik gąsienicowy zwiększa przeżywalność obsługi holowanego działa na polu walki nie mówiąc już o właściwościach trakcyjnych czy też możliwości samoobrony oraz ochrony ABC. Na YT jest (a może był, oglądałem to jakiś czas temu) trzyczęściowy dokument bodajże z 1985 r. (na pewno z połowy lat 80-tych) tyczący służby kilku gości w jednostce artylerii ppanc. NVA (od wcielenia do wyjścia do cywila), pomijając oczywiście "ziejącą" stamtąd propagandę to jest tam kilka fajnych ujęć ze szkolenia poligonowego pokazujących MTLB w roli ciągnika armat ppanc. T-12 100 mm. A o transporterze SKOT czyli OT-64 w CSLA także kilka fajnych filmików prod. Czechosłowackiej w tym jeden pokazujący właściwości terenowe bazowego transportera z "zapakowanym" desantem działającym w warunkach pozorowanego pola walki.

2 godziny temu, ptasznik napisał:

W 37 pa ( na czas P szkolnym), który szkolił kaprali (i nie tylko) dla 22 pa. Do tego w pułku tym dwa dywizjony 122 mm i po jednym takim dywizjonie w pozostałych trzech pz.

I o to mi się rozchodziło. 

1 godzinę temu, ptasznik napisał:

Tak mi to wyszło.?

OK, zrobiłeś dobrą robotę.

1 godzinę temu, ptasznik napisał:

Znalazłem. Tego się nie da streścić / opowiedzieć własnymi słowami.

No to w wielkim skrócie, czy w tychże artykułach jest coś o "tajemniczym" TOSU-76 ? A te dwa numery NTW już zamawiam ale zapewne "chwilę" muszę poczekać. W którymś starszym "Poligonie" był też artykuł o zautomatyzowanych wozach dowodzenia zakupionych w malej ilości dla artylerii WP systemu  "Maszina" (nazwa oczywista z języka rosyjskiego), zdaje się też na bazie podwozia MTLB, wozy z "ogromną" nadbudową. Poszukam, "Poligony" mam niemalże pod ręką. 

P.S. To zdaję się temat haubic wz. 43 152 mm mamy "jako tako" ogarnięty. Można przejść do następnej "szufladki"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Edmundo napisał:

 Na YT jest (a może był, oglądałem to jakiś czas temu) trzyczęściowy dokument bodajże z 1985 r. (na pewno z połowy lat 80-tych) tyczący służby kilku gości w jednostce artylerii ppanc. NVA (od wcielenia do wyjścia do cywila), pomijając oczywiście "ziejącą" stamtąd propagandę to jest tam kilka fajnych ujęć ze szkolenia poligonowego pokazujących MTLB w roli ciągnika armat ppanc. T-12 100 mm.

Znalazłem ten dokument, warto obejrzeć, tytuł "NVA 18 Monate Panzerjäger Klietz". W sumie to myślałem że u nich było tak jak ówcześnie u nas 24 monate a tam tylko 18 monate znaczy miesięcy? W Klietz stacjonował Panzerjäger Abteilung 1 czyli "po naszemu" 1 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej, struktura podobna jak w WP, trzy baterie, pluton dowodzenia, pluton transportowy, punkt sanitarny, łącznie 18 armat T-12 100 mm plus MTLB w roli ciągników artyleryjskich (duże prawdopodobieństwo że naszej produkcji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Edmundo napisał:

No to w wielkim skrócie, czy w tychże artykułach jest coś o "tajemniczym" TOSU-76 ?

Coś jest, cośkolwiek, nie za dużo.

 

7 godzin temu, Edmundo napisał:

W którymś starszym "Poligonie" był też artykuł o zautomatyzowanych wozach dowodzenia zakupionych w malej ilości dla artylerii WP systemu  "Maszina" (nazwa oczywista z języka rosyjskiego), zdaje się też na bazie podwozia MTLB, wozy z "ogromną" nadbudową

''Maszina'' była właściwie na podwoziu Goździka.

Trafiłem na fragment tego artykułu na stronie Magnym X, ale bez podanego tytułu pisma.

 

7 godzin temu, Edmundo napisał:

o "niskich pojazdach gąsienicowych" stojących w parku maszyn 98 dappanc.

Nie w parku, a przed oknami ich oficera dyżurnego, na wspólnym z nimi placu apelowym. Pojawiły się w nocy i po paru dniach w nocy zniknęły. Małe, niskie, pierwsze skojarzenie - BWP bez wieży, było widać tylko tyle że na ''gąskach''. R - 137 T ? Dla szefa artylerii dywizyjnej (mieli jedno piętro w dapancu) ? Może przez pomyłkę ?

 

7 godzin temu, Edmundo napisał:

Jakby nie było opancerzony ciągnik gąsienicowy zwiększa przeżywalność obsługi holowanego działa na polu walki nie mówiąc już o właściwościach trakcyjnych czy też możliwości samoobrony oraz ochrony ABC

Może coś testowali / chcieli testować na początku 1987.

 

Jeszcze o SKOT Art.  W etacie 4 sztuki w kompanii wsparcia batalionu piechoty zmotoryzowanej. 12 w pz.

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ptasznik napisał:

Jeszcze o SKOT Art.  W etacie 4 sztuki w kompanii wsparcia batalionu piechoty zmotoryzowanej. 12 w pz.

I się zgadza, 2 dla przenośnych ppk "Malutka" albo "Fagot", dwa dla SPG-9, czyli cztery w plutonie przeciwpancernym, jakby to był SKOT-2 AM z własnymi ppk "Malutka" na wieży to były by tylko dwa w plutonie plus obsługa i SPG-9 w przedziale desantowym. Pomieszane to, to wszystko jak kapusta w bigosie.

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Edmundo napisał:

I się zgadza, 2 dla przenośnych ppk "Malutka" albo "Fagot", dwa dla SPG-9, czyli cztery w plutonie przeciwpancernym,

Nie.

Dwa ppk wynośne i  jedno działo bezodrzutowe wynośne  w jednym SKOT Art. na bazie  bazowego.

Dwa ppk na wieży i jedno działo bezodrzutowe wynośne w jednym SKOT -2 AM na bazie 2-A. W sumie to taka inna odmiana Art. ''Samoobronna''.

W pz była bateria (potem dywizjon) haubic 122 mm (sześć sztuk), komu to podlegało ?

W pz była bateria moździerzy 120 mm. To była bateria - bateria (dwa plutony po trzy), czy w sumie bateria (sześć sztuk), ale podzielona po dwa przy każdym batalionie ? Wersja Art to też SKOTy przeznaczone  tylko do ciągnięcia moździerza 120 mm i przewożenia obsługi i amunicji. Po dwa w kompanii wsparcia batalionu.

Nazwa Art jedna, a przeznaczenia dwa, niewymienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ptasznik napisał:

A lata 50-te i 60-te ?

Weź i weź jak nie ma z czego nabrać , jak to mawiał mój kumpel chcący zamówić piwo na "krechę" w miejscowym barze?

Godzinę temu, ptasznik napisał:

Nie.

Dwa ppk wynośne i  jedno działo bezodrzutowe wynośne  w jednym SKOT Art. na bazie  bazowego.

To też nie tak, "hop siup", to nie takie proste, hahaha. Jutro odniosę się do powyższego oraz do artylerii pułkowej. Fajny temat, lubię takie "zagwozdki'. A co do moździerzy 82 mm to były także na stanie MO wraz z działami bezodrzutowymi 82 mm, ckm, wkm plot. oraz armatami plot. ZU 23-2 23 mm z przeznaczeniem dla "wojennych" pułków manewrowych MO a zdaniem tychże było ?

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Edmundo napisał:

Weź i weź jak nie ma z czego nabrać

Trzeba by szukać w różnych BAA i BAH. Jest zdanie które mówi o 74 haubicach wz.43 dnia 1.1.81.Czyli możliwe że jakieś ówczesne etaty jednak przewidywały sześć dywizjonów.

____________________________________________________________________

Moździerze 82 mm zaczynają mnie drażnić. 1.1.81 było ich 832, z tego stan bojowy P to tylko 84 sztuki.

Etat P z 1.1.81 wymienia w

DPanc - 0

4,8 i 12 DZ - 0

1, 2 i 15 DZ - 0

3 i 9 DZ - 0

6 DPD - 20

7 DD - 45

Nie wiadomo gdzie 19. Nie ma ich w żadnej dywizji I i II rzutu.

----------------------------------

Stan P z 1.1. 86 to

ŚOW etat 5, stan 10

POW etat 50, stan 46

WOW etat 20, stan 32

----------------------------------

Etat W na 1990, wg planu z 1986 lokuje je w ilości po 54 sztuki w 31 i 32 RDZ (zamiast 120 mm), 38 sztuk w 6 BPD.

---------------------------------------

Spis z połowy 1988 to już tylko 233, wydzielenia do sił UW na początek 1989 195.

Spis z początku 1989 to 111, a wydzielenia do sił UW na poczatku 1990 64.

Są też dane, że z końcem 1990 roku, po rzezi fikcyjnych jednostek i nieperspektywicznego sprzętu było ich jeszcze około 200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2020 o 15:11, Edmundo napisał:

Jutro odniosę się do powyższego oraz do artylerii pułkowej.

Miałem napisać wczoraj ale przełożyłem na dzisiaj. Wiadomo, poniedziałek, "dzień majstrowski"?. A więc co do artylerii pułkowej ale tylko w odniesieniu do pułków zmechanizowanych to wyglądało to mniej więcej tak (poniżej etaty pokojowe, tak jak pisałem kilka razy wcześniej, nijak się mające do wojennego "OdB"):

Pułk zmechanizowany (rozwinięty, dywizja zmech. typ A) 1955 r.

- 4 armaty ppanc. wz. 42 76,2 mm

- 5 armat ppanc. wz. 43 57 mm

- 5 armat bezodrzutowych B-11 107 mm

- 5 armat bezodrzutowych B-10 82 mm

- 4 armaty plot. wz. 39 37 mm

- 4 wkm plot PKM-4 14,5 mm

- 10 wkm plot. PKM-2 14,5 mm

- 4 moździerze 120 mm

Pułk zmechanizowany (skadrowany, dywizja zmech. typ A) 1955 r.

- 4 armaty ppanc. wz. 42 76,2 mm

- 3 armaty ppanc. wz. 43 57 mm

- 3 armaty bezodrzutowe B-11 107 mm

- 3 armaty bezodrzutowe B-10 82 mm

- 4 armaty plot. wz. 39 37 mm

- 4 wkm plot PKM-4 14,5 mm

- 6 wkm plot. PKM-2 14,5 mm

- 4 moździerze 120 mm

Pułk zmechanizowany (dywizja zmech. typ B) 1955 r.

- 4 armaty ppanc. wz. 42 76,2 mm

- 5 armat ppanc. wz. 43 57 mm

-5 armat bezodrzutowych B-11 107 mm

- 5 armat bezodrzutowych B-10 82 mm

- 4 armaty plot. wz. 39 37 mm

- 3 wkm plot PKM-4 14,5 mm

- 10 wkm plot. PKM-2 14,5 mm

- 4 moździerze 120 mm

Pułk zmechanizowany (rozwinięty) 1957 r.

- 4 armaty ppanc. wz. 42 76,2 mm

- 6 armat ppanc. wz. 43 57 mm

- 2 armaty bezodrzutowe B-10 82 mm

- 4 armaty plot. wz. 39 37 mm

- 3 wkm plot PKM-4 14,5 mm

- 9 wkm plot. PKM-2 14,5 mm

- 4 moździerze 120 mm

- 12 moździerzy 120 mm

Pułk zmechanizowany (skadrowany) 1957 r.

- 6 armat ppanc. wz. 42 76,2 mm

- 4 armaty ppanc. wz. 43 57 mm

- 4 armaty plot. wz. 39 37 mm

- 4 wkm plot PKM-4 14,5 mm

- 11 wkm plot. PKM-2 14,5 mm

- 6 moździerzy 120 mm

- 16 moździerzy 120 mm

Pułk zmechanizowany (rozwinięty, dywizja pancerna) 1957 r.

- 4 armaty ppanc. wz. 42 76,2 mm

- 6 armat ppanc. wz. 43 57 mm

- 2 armaty bezodrzutowe B-10 82 mm

- 4 armaty plot. wz. 39 37 mm

- 3 wkm plot PKM-4 14,5 mm

- 11 wkm plot. PKM-2 14,5 mm

- 4 moździerze 120 mm

- 10 moździerzy 120 mm

Pułk zmechanizowany (rozwinięty) 1961 r.

- 6 armat ppanc. wz. 44 85 mm

- 6 armat ppanc. wz. 43 57 mm

- 6 armat bezodrzutowych B-10 82 mm

- 6 moździerzy 120 mm

- 6 moździerzy 82 mm

Pułk zmechanizowany (szkolny, typ I) 1961 r.

- 6 armat ppanc. wz. 44 85 mm

- 4 armaty ppanc. wz. 43 57 mm

- 4 armaty bezodrzutowe B-10 82 mm

- 4 wkm plot. PKM-2 14,5 mm

- 6 moździerzy 120 mm

- 6 moździerz 82 mm

Pułk zmechanizowany (szkolny, typ II) 1961 r.

- 6 armat ppanc. wz. 44 85 mm

- 4 armaty ppanc. wz. 43 57 mm

- 4 armaty bezodrzutowe B-10 82 mm

- 7 wkm plot. PKM-2 14,5 mm

- 6 moździerzy 120 mm

- 6 moździerzy 82 mm

Pułk zmechanizowany (rozwinięty, od połowy lat 60-tych)

- 6 haubic wz. 38 122 mm

- 9 armat ppanc. wz. 44 85 mm

- 6 armat bezodrzutowych B-10 82 mm

- 3 ppk "Trzmiel"

- 9 moździerzy 120 mm

- 9 moździerzy 82 mm

I teraz można wyciągać wnioski jak to wszystko rozdzielić pomiędzy poszczególne pododdziały (w ramach pułku), rozwinięte, skadrowane, szkolne itd. a ilości sprzętu aż do lat połowy lat 60-tych prawie praktyczne nie pokrywają się z należnościami "do boju" i nie ma tu znaczenia czy był to pułk rozwinięty czy też skadrowany (mający niekiedy więcej sprzętu niż "pokojowa" I linia). I tak to było z tą "kreatywną księgowością". Wystarczy spojrzeć do artykułu tyczącego T-34 w WP i tabel tam zamieszczonych, teraz tak patrzę i myślę że chyba oficjalnie nigdy się nie dowiemy co było, ile tego było i gdzie było albo miało być i nie było, bo etat etatem a stan faktyczny, stanem faktycznym a pomiędzy jeszcze "zastępstwo" w postaci tego czego już być nie powinno a było itd.

W dniu 28.06.2020 o 14:43, ptasznik napisał:

W pz była bateria (potem dywizjon) haubic 122 mm (sześć sztuk), komu to podlegało ?

Baterie artylerii haubic w pzmech. utworzono na początku lat 60-tych, podlegały dowódcy artylerii pułkowej. Równocześnie rozformowano baterie moździerzy 120 mm wchodzące w skład artylerii pułkowej a po jednym plutonie moździerzy 120 mm wcielono do kompanii wsparcia w batalionie piechoty zmotoryzowanej (w zamian za wycofany pluton moździerzy 82 mm, od tej pory kompania wsparcia miała dwa plutony moździerzy, jeden 120 mm a drugi 82 mm). Pułkowe dywizjony artylerii haubic (dwie baterie po 6 haubic 122 mm) utworzono w połowie lat 80-tych.

W dalszej części "wywodu' przedstawię jak to było z batalionami piechoty zmotoryzowanej i batalionami zmechanizowanymi od lat 50-tych do 70-tych.

 

 

 

 

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 6/28/2020 at 10:11 AM, Edmundo said:

A co do moździerzy 82 mm to były także na stanie MO wraz z działami bezodrzutowymi 82 mm,

Jeszcze warto dodać, że 82mm możdzierze i działa bezodrzutowe byly na stanie kazdej Brygady WOP, oczywiście zmagazynowane i nikt nie był szkolony w ich obsłudze.Były tam jeszcze na poczatku lat 90-tych.Może ckm-y i ZU też tam były, ponieważ magazyny, które widziałem zawalone były masą skrzyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.06.2020 o 21:45, husky1 napisał:

Jeszcze warto dodać, że 82mm możdzierze i działa bezodrzutowe byly na stanie kazdej Brygady WOP,

I zapewne armaty 85 mm bo takowe miały wejść na uzbrojenie dywizjonów artylerii przeciwpancernej wystawianych przez nadmorskie Brygady WOP w systemie obrony wybrzeża. Nie mylmy tego z 7 Łużycką Dywizją Desantową bo to był związek typowego desantu morskiego (piechoty morskiej), z całkiem innymi zadaniami.

11 godzin temu, ptasznik napisał:

No właśnie. Czy sprzęt i jego ilości w tabelach to tylko WP, czy jest w tym OTK, WOP, MO, czy co tam jeszcze ?

Dobre pytanie, lecz właściwsze byłoby, czy ten sprzęt z tabel obejmował wojska operacyjne czy też całość Sił Zbrojnych PRL w tym wojska operacyjne i system OTK w tym WOTK, WOW, WOP, NJW  i MO. Odpowiedzi na to pytanie nie znam, nie mam także dwóch numerów pisma "Wojsko i Technika-Historia" gdzie były artykuły o ostatniej dekadzie wojsk lądowych PRL.

W dniu 30.06.2020 o 08:23, Edmundo napisał:

W dalszej części "wywodu' przedstawię jak to było z batalionami piechoty zmotoryzowanej i batalionami zmechanizowanymi od lat 50-tych do 70-tych.

Batalion piechoty zmotoryzowanej (lata 50-te)

- 3 armaty ppanc. wz. 42 76,2 mm (lub wz. 43 57 mm)

- 6 moździerzy 82 mm

- 4 wkm plot. DSzK 12,7 mm

- 12 ckm SGM 7,62 mm

Batalion piechoty zmotoryzowanej (lata 60-te)

- 4 armaty ppanc. wz. 42 76,2 mm (lub wz. 43 57 mm)

- 6 armat bezodrzutowych B-10 82 mm 

- 3 moździerze 120 mm

- 3 moździerze 82 mm

- 4 wkm plot. 14,5 mm

- 12 ckm SGM 7,62 mm

Batalion piechoty zmotoryzowanej ( na SKOT, lata 70-te)

- 2 działa bezodrzutowe B-10 82 mm (lub SPG-9 73 mm)

- 2 ppk 9M14 "Malutka"

- 3 moździerze 120 mm

- 3 moździerze 82 mm

- 2 armaty plot. ZU-23-2 23 mm

- 4 wyrzutnie plot "Strzała-2"

Batalion zmechanizowany (na BWP, lata 70-te)

- 6 moździerzy 120 mm

- 2 armaty ZU-23-2 23 mm

- 4 wyrzutnie "Strzała-2"

I tyle mojej wiedzy w powyższym temacie, gdzieś może są błędy, tego nie wiem.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Armaty 85 mm wz.44 były w jednostkach WOW, jest zdjęcie takiego działonu podczas ostrego strzelania.

Sprzęt który schodził  do WOW szedł do ZN i nie był liczony.

Sprzęt któremu kończył się tesurs szedł do ZN i nie był liczony w ewidencji P, był wykazywany w ewidencji W.

Jednostki które dostawały BWP pozbywały się SKOT Art ppanc z granatnikiem i ppk-ami, gdyż każdy BWP miał własny granatnik i ppk.

Etat W z 1986 roku dla dywizji zmechanizowanej przewidywał 18 SKOT Art. Nie było zależności między ilością BWP i SKOT, czy 0 do 3, czy 1 do 2.

Brak rozbudowy obrony ppanc tłumaczono tym, że to NATO ma się obawiać naszych czołgów, a nie my ich.

Do zwalczania czołgów miały służyć ppk, armaty 85 mm do zwalczania transporterów.

Haubice 122 mm wz. 38/85 były przystosowane do walki z celami ruchomymi. 152 mm wz. 43/85 chyba też, w każdym bądź razie miały amunicję kumulacyjną i ćwiczono działoczyny w strzelaniu na wprost.

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.06.2020 o 15:27, ptasznik napisał:

Szczytowa ilość SKOTów to rok 1975. Dziwne, gdyż produkcję zakończono w 1971. Albo było ich więcej upchanych w ZN i akurat wyciągniętych do linii, albo pozyskane od Czechów ?

 

W dniu 27.06.2020 o 07:17, Edmundo napisał:

Właśnie wtedy przypadła duża liczba wprowadzanych wozów specjalistycznych w tym w wersji dowodzenia, a więc zapewne gdzieś "sobie stało" dużo wyprodukowanych wcześniej "bazówek" nie wprowadzonych do linii (bo pewnikiem czekały pod projektowane zabudowy specjalne), od CSRS raczej tego nie pozyskaliśmy

Mój błąd. Dziura w tabeli. Jest; 1.1.72, potem 1.1.75 Produkcję co prawda zakończono w 1971, ale ostatnie ukompletowane spłynęły w 1972, po 1 stycznia. Pięć sztuk które podniosły ogólną liczbę w danych na 1.1.75, R-ki na podwoziach 2A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ptasznik napisał:

Armaty 85 mm wz.44 były w jednostkach WOW, jest zdjęcie takiego działonu podczas ostrego strzelania.

Sprzęt który schodził  do WOW szedł do ZN i nie był liczony.

To może doprecyzujmy żeby nie było pomyłek i dalej (o ile będzie dalej) piszmy tak, WOWewn. czyli- Wojska Obrony Wewnętrznej, WOW czyli Warszawski OW tak jak pisaliśmy wcześniej analogicznie do SOW czy też POW.

11 godzin temu, ptasznik napisał:

Do zwalczania czołgów miały służyć ppk, armaty 85 mm do zwalczania transporterów.

Armaty 85 mm miały także jedną "malutką" przewagę nad ppk, mogły strzelać pociskami innymi niż ppanc. ogniem pośrednim a dywizjon art. ppanc. był także odwodem artyleryjskim dowódcy dywizji zmechanizowanej, zresztą armata wz. 44 pierwotnie była armatą dywizyjną i tak też była używana początkowo w WP (dywizjony armat 85 mm w pułkach artylerii). Drugim czynnikiem były koszty (ppk a armatni pocisk) a wbrew pozorom to także bardzo się liczyło w ówczesnych czasach. Ale chyba 85-tka spokojnie poradziła by sobie z Leopardem 1 (może nie tak bardzo z późniejszymi modyfikacjami) czy też AMX-30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej "napomknęliśmy" o autobusach sanitarnych, między innymi napisałem cyt. "I chyba nawet przewidywano wystawianie kompanii autobusów sanitarnych ale czy dla jednostek frontowych czy też dla OTK tego to nie wiem."

A więc planowano wystawianie batalionów autobusów sanitarnych wchodzących w skład brygad transportowych (te dla frontu ale były także pułki transportowe), w latach 70-tych batalion autobusów sanitarnych miał się składać z dowództwa, dwóch kompanii autobusów sanitarnych (każda po 36 wozów), plutonu zaopatrzenia i plutonu remontowego.

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Edmundo napisał:

To może doprecyzujmy żeby nie było pomyłek i dalej (o ile będzie dalej) piszmy tak, WOWewn. czyli- Wojska Obrony Wewnętrznej,

Tak jest ! Chodziło mi o te właśnie wojska.

 

14 godzin temu, Edmundo napisał:

Ale chyba 85-tka spokojnie poradziła by sobie z Leopardem 1 (może nie tak bardzo z późniejszymi modyfikacjami) czy też AMX-30.

Tego nie wiem.

M 60, Chieftain i późniejsze które wchodziły ''za żywota'' 85-tki (Leo 2, M 1, Chellenger) to już raczej tylko gąsienice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie