Jump to content
Sign in to follow this  
takafura

Wszystko co chcecie wiedzieć o lesie a boicie się zapytać

Recommended Posts

Rozmawiałem wczoraj z kumatym zawodnikiem z wierchuszki LP. Podobno przy tym tępie cięcia lasów starczy jeszcze na 25 lat. Później same młodniki zostaną.

1 godzinę temu, bjar_1 napisał:

Rozmawiałem wczoraj z kumatym zawodnikiem z wierchuszki LP. Podobno przy tym tępie cięcia lasów starczy jeszcze na 25 lat. Później same młodniki zostaną.

Dzisiejsze "młodniki" będą miały wtedy 50-70 lat. Chyba, że koalicja sprywatyzuje...

Tyr

"Dzisiejsze "młodniki" będą miały wtedy 50-70 lat...."

Musi jakaś nowa matematyka... chyba, że dla Ciebie młodnik, to coś, co dziś ma 30-40 lat...

Oxytree - nie bardzo bo grzyby nie rosną i się naród zbuntuje.

4 godziny temu, balans napisał:

Nie ulega wątpliwości, że LP prowadzą gospodarkę rabunkową, chociaż na papierze wszystko się zgadza - lasów przybywa, a nie ubywa. Tyle tylko, że tych prawdziwych lasów ubywa w tempie zastraszającym. Stąd zapędy do wycięcia Bieszczad, Puszczy Karpackiej, czy ponownie Puszczy Białowieskiej. Jak już zeszło na tą Białowieską, to powodem gradacji Kornika jest tam meliorowanie lasu i obniżenie poziomu wód gruntowych. Świerki zaczynają wtedy chorować i pojawia się Kornik, no więc piły w ruch... Śmiejemy się z Baćki, ale tam po białoruskiej stronie nie dość, że ich Park Narodowy jest dużo większy niż nasz, a wycinki na pozostałym obszarze Puszczy Białowieskiej są minimalne, to jeszcze walczą z kornikiem nie piłami, ale zaprosili niemieckich naukowców w celu wypracowania sposobów na podniesienie wód gruntowych na terenie Puszczy. I gdzie nam do Białorusi? A do tego jeszcze nasi pazerni głupole wymyślili palenie lasami w elektrowniach, chyba na zasadzie - po nas tylko potop...

Wstawiłem jeszcze raz, bo na tamtej stronie się szybko schowało.

A odnośnie "dobrej zmiany" to ma talent do obsadzania stanowiska ministra [anty]środowiska. Poprzedni "zasłynął" z Lex Szyszko na podstawie, którego wycięto w Polsce dziesiątki milionów drzew i od tego czasu na zdjęciach satelitarnych widać latem zjawisko wcześniej u nas niespotykane, czyli burze piaskowe. A obecny "zasłynął" z tego, że nakazał Kołom Łowieckim wystrzelać wszystko, pod groźbą surowych kar za szkody wyrządzane przez zwierzynę, a teraz chce koniecznie palić lasami w elektrowniach. Tego by nawet w kabarecie nie wymyślili...

6 godzin temu, balans napisał:

Jak już zeszło na tą Białowieską, to powodem gradacji Kornika jest tam meliorowanie lasu i obniżenie poziomu wód gruntowych. Świerki zaczynają wtedy chorować i pojawia się Kornik, no więc piły w ruch.

Staram się nie reagować na tanie prowokacje ale jak czytam takie brednie to trudno wytrzymać.

Tylu naukowców głowi sie nad problemem a Balans takiego odkrycia dokonał. Na nic analizy granic zasięgu występowania, analizy średniorocznych opadów, zmian klimatu, badania cykliczności gradacji ( bo gradacje sie powtarzają ) itp.

Przyjmij miszczu do wiadomości że zamieranie drzewostanów m.in. świerkowych dotyczy CAŁEJ Europy a nie tylko lasów zarządzanych w Polsce. A po drugie świerka nie sadzimy na gruntach okresowo podtapianych a więc wymagających melioracji.

No i Lasy Państwowe nie meliorują ani nic nie wycinaj na terenie Parku Narodowego Puszcza Białowieska tak od 90 lat... 

4 godziny temu, bjar_1 napisał:

Moje leśnictwo w 50 % to dawne pola zalesione do połowy lat 50-tych tak jak całe Ziemie Odzyskane i za 20-25 lat osiągną wiek rębności.

A patrząc szerzej na strukturę wiekową lasów w Polsce to dzisiaj 35 % powierzchni ma 50 średnio lat i za te mityczne 25 lat ( plus minus) zbliży się do wieku rębności.

Więc nie wiem czy zawodnik był z wierchuszki ale na pewno nie był kumaty.

Widocznie macie taką niekumatą wierchuszkę w tym przedsiębiorstwie.

7 godzin temu, takafura napisał:

Staram się nie reagować na tanie prowokacje ale jak czytam takie brednie to trudno wytrzymać.

Tylu naukowców głowi sie nad problemem a Balans takiego odkrycia dokonał. Na nic analizy granic zasięgu występowania, analizy średniorocznych opadów, zmian klimatu, badania cykliczności gradacji ( bo gradacje sie powtarzają ) itp.

Przyjmij miszczu do wiadomości że zamieranie drzewostanów m.in. świerkowych dotyczy CAŁEJ Europy a nie tylko lasów zarządzanych w Polsce. A po drugie świerka nie sadzimy na gruntach okresowo podtapianych a więc wymagających melioracji.

No i Lasy Państwowe nie meliorują ani nic nie wycinaj na terenie Parku Narodowego Puszcza Białowieska tak od 90 lat... 

Tu masz kilka linków na temat, a wypowiadają się tam również osoby z tytułami profesorskimi i to nie po KUL-u, to sobie z nimi podyskutuj miszczu. A odnośnie zmian klimatu - to palcie dalej lasami w elektrowniach, to się będzie zmieniał jeszcze szybciej...

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwimorjK7Y_rAhXpsYsKHZFyDL8QFjABegQIBRAB&url=https%3A%2F%2Fwyborcza.pl%2F7%2C75400%2C21596237%2Cpuszcza-za-drutem-kolczastym.html&usg=AOvVaw0YjWhYtLPrcZgiJo6bdG69

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi4qOSA7o_rAhVkw4sKHQTvBzUQFjAEegQIAhAB&url=https%3A%2F%2Foko.press%2Fpuszcza-bialowieska-nastepne-155-tys-m3-do-wyciecia-to-leczenie-slepoty-przez-amputacje%2F&usg=AOvVaw2ASEeVmtbqGhYFwrrQJXg3

Posted (edited)
13 godzin temu, balans napisał:

Tu masz kilka linków na temat, a wypowiadają się tam również osoby z tytułami profesorskimi i to nie po KUL-u, to sobie z nimi podyskutuj miszczu. A odnośnie zmian klimatu - to palcie dalej lasami w elektrowniach, to się będzie zmieniał jeszcze szybciej...

Dzięki za linki do okopress - to pierwsza linia ideologicznego frontu.

Łykanie tego bezkrytycznie i wybiórczo przez laików jest toksyczne.  Dziwne że Czesi wycinają 6-7 mln m3 rocznie drewna z powodu kornika, Niemcy zwiększyli w ramach walki z gradacją wycinkę z kilku mln do 32 rocznie.

A Ty nam linkujesz na poważnie tezy że te planowane 0,15 mln m3 do końca 2021 roku z lasów gospodarczych wokół Puszczy Białowieskiej to zbrodnia i miliardowe zyski dla LP....

Ps. O melioracjach faktycznie wspomnieli w kontekście remontu drogi - muszę poszukać dokładniejszych informacji bo nie słyszałem o tym wcześniej.

Edited by takafura

57 minut temu, takafura napisał:

Dzięki za linki do okopress - to pierwsza linia ideologicznego frontu.

Łykanie tego bezkrytycznie i wybiórczo przez laików jest toksyczne.  Dziwne że Czesi wycinają 6-7 mln m3 rocznie drewna z powodu kornika, Niemcy zwiększyli w ramach walki z gradacją wycinkę z kilku mln do 32 rocznie.

A Ty nam linkujesz na poważnie tezy że te planowane 0,15 mln m3 do końca 2021 roku z lasów gospodarczych wokół Puszczy Białowieskiej to zbrodnia i miliardowe zyski dla LP....

Ps. O melioracjach faktycznie wspomnieli w kontekście remontu drogi - muszę poszukać dokładniejszych informacji bo nie słyszałem o tym wcześniej.

Zamiast komentarza link. I jeszcze tylko taka uwaga - ja się nie czepiam tego co LP robią na swoich plantacjach drzew, bo to Wasze zbójeckie prawo i mnie nic do tego. Ja jestem natomiast oburzony, że korzystając z tego, że w naszym kraju jest skandalicznie mało terenów chronionych, tniecie bez opamiętania cenne drzewostany zbliżone do naturalnych gdzie tylko się da. Zapewne w chorej interpretacji biblijnego "Czyńcie sobie ziemię poddaną", chociaż tak naprawdę chodzi Wam tylko o kasę, bo inaczej nie palilibyście lasami w elektrowniach.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjD1JvbrpHrAhVEZcAKHYigDCcQFjAJegQIARAB&url=https%3A%2F%2Fdzikiezycie.pl%2Farchiwum%2F2019%2Fczerwiec-2019%2Fnie-tylko-puszcza-bialowieska-ani-kroku-dalej&usg=AOvVaw27IqlfDXCTBkNYfQcMj3Vf

Sporo tego a szczególnie dużo emocji i półprawd. Pierwszy fragment w klimacie jaki panuje w całym materiale:

"Przyjrzyjmy się kolejnym liczbom. Tylko w 2017 r. przychody Lasów Państwowych ze sprzedaży drewna wyniosły 8 mld zł. Środki przeznaczane przez PGL LP na podstawowy cel funkcjonowania tej instytucji – czyli ochronę i hodowlę lasu – stanowiły zaledwie 13% kosztów. Reszta wypracowanych z wycinek przychodów została wydana na wysokie pensje urzędnicze."

Ps. Jak to nazwać - pomyłka, bzdura, manipulacja czy wierutne kłamstwo ? Pozostałe 87 %  czyli 7,0 mld poszło na pensje :classic_blink:  To są sprawy co można zweryfikować w 3 minuty, gorzej z tymi naukowymi argumentami bo to specjalistyczna wiedza z zakresu entomologii, ekologii czy botaniki. Ale jak zaufać autorowi jak takie bzdury jak powyższa pisze ?

Posted (edited)

Nie rozumiem tej histerii z powodu kupna przez elektrownie gorszego drewna którego obecnie nikt nie chce.

Od setek lat drewno główny surowiec energetyczny, nawet dzisiaj połowa mojej wioski pali w piecach drewnem. Biomasa jest ekologiczna i prawdziwie odnawialna. Przerabianie tyczek na trociny i sklejanie ich aby otrzymać płyty MDF jest ok, a wykorzystanie ich jako źródła ciepła i energii elektrycznej to zbrodnia.

Ps. Od lat z lasów pozyskuje się gorsze drewno do celów energetycznych, podobno biomasa to paliwo XXI wieku.

Edited by takafura

Godzinę temu, takafura napisał:

Sporo tego a szczególnie dużo emocji i półprawd.

Polityka podlana ideologią to mieszanka silnie toksyczna.

57 minut temu, takafura napisał:

Ps. Jak to nazwać - pomyłka, bzdura, manipulacja czy wierutne kłamstwo ? Pozostałe 87 %  czyli 7,0 mld poszło na pensje :classic_blink:

Zapewne od tego należy jeszcze odliczyć działkę dla Czarnoksiężnika z Torunia...

Ale wracając do tematu, wcale mi nie chodzi o to co LP robią ze swoimi plantacjami drzew. Mnie chodzi o to, że LP sukcesywnie wycinają również najbardziej cenne lasy o składzie zbliżonym do naturalnego, a Ty to starasz się na siłę usprawiedliwiać. Uważam, że obowiązkiem każdego Polaka-Patrioty jest obrona takich cennych obszarów, bo to jest nasze Dziedzictwo Narodowe i Kulturowe i powinno być zachowane dla przyszłych pokoleń. Bo nie tylko bożek mamony powinien się liczyć, jak to ma miejsce obecnie...

Posted (edited)
30 minut temu, balans napisał:

Zapewne od tego należy jeszcze odliczyć działkę dla Czarnoksiężnika z Torunia...

Wreszcie jakieś rzeczowe argumenty oparte na jawnym i dostępnym w necie budżecie LP.  Czyli  w 2017 roku 7,0 mld na pensje i darowizny dla Rydzyka 🙂

30 minut temu, balans napisał:

Mnie chodzi o to, że LP sukcesywnie wycinają również najbardziej cenne lasy o składzie zbliżonym do naturalnego, a Ty to starasz się na siłę usprawiedliwiać. Uważam, że obowiązkiem każdego Polaka-Patrioty jest obrona takich cennych obszarów, bo to jest nasze Dziedzictwo Narodowe i Kulturowe i powinno być zachowane dla przyszłych pokoleń. Bo nie tylko bożek mamony powinien się liczyć, jak to ma miejsce obecnie...

OK.  Już lepiej pisz własnymi słowami zamiast cytować tak ideologicznie zaangażowane strony 😉

Też jestem za tym aby od jutra np.  3 deficytowe ( serio !) nadleśnictwa na terenach Puszczy Białowieskiej przekazać w zarząd władzom parku. Dla LP to same korzyści.

Spróbujmy ustalić kto tak naprawdę to blokuje. Choć w przybliżeniu.

Edited by takafura

3 godziny temu, takafura napisał:

Też jestem za tym aby od jutra np.  3 deficytowe ( serio !) nadleśnictwa na terenach Puszczy Białowieskiej przekazać w zarząd władzom parku.

Rąbać, rąbać bo premii nie będzie.W tym się zamyka ta wasza ekologia i dbanie o lasy.Już raz ci wypomniałem że masz urąbać wyznaczoną ilość bo góra będzie niezadowolona z niewykonania planu.Trudno jest zmusić las do wzrostu w/g planu "góry" więc się różne cuda dzieją bo plan musi być wykonany aby góra miała medale i kasę , a gajowy  święty spokój.

8 godzin temu, takafura napisał:

Wreszcie jakieś rzeczowe argumenty oparte na jawnym i dostępnym w necie budżecie LP.  Czyli  w 2017 roku 7,0 mld na pensje i darowizny dla Rydzyka 🙂

A gdzie ja napisałem, że chodzi mi o Rydzyka? Ja pisałem o Czarnoksiężniku, do którego szeroką rzeką płyną miliony ze Spółek Skarbu Państwa i od Rządu z naszych podatków.

A wracając do tematu - Ręce Precz od takich miejsc jak Bieszczady, Puszcza Białowieska, Puszcza Bukowa, Puszcza Dulowska, czy Puszcza Karpacka. No i przestańcie mordować 300-letnie dęby. A na swoich plantacjach drzew "Róbta co chceta", bo nikt się Wam w to nie wcina.

@takafura - serio pytam - czy to normalne, że ze ściętych drzew zabierane są same pnie jako dłużyca, a ten cały drobny syf zostaje w lesie? W ten sposób leśni załatwili mi tereny łowieckie borowika. Najważniejsze są pnie 100-letnich jodeł i świerków, a reszta niech gnije?

takafura

"Od setek lat drewno główny surowiec energetyczny, nawet dzisiaj połowa mojej wioski pali w piecach drewnem. Biomasa jest ekologiczna i prawdziwie odnawialna. "

Zlituj się- już kiedyś pisaliśmy i pokazałem po śladzie węglowym, że traktowanie drzew/drewna jako ekologiczny-inaczej dodatek do węgla jest nieporozumieniem.

Dwa- celowo lub nie przeskakujesz nad kolejnym problemem.

Nasze tytany intelektu mają nadzieję, że jeśli zmienią proporcje bio-węgiel na koszach zasypowych, to nagle będą ekologiczni i będą walczyć ze zmianami klimatu. A tu [...], bo jednocześnie mają głęboko w tyle wszelkie inne OZE.

Ciekawe, co zrobi Sasin z kolegami, jeśli Solorz faktycznie część PAK'u przestawi na OZE- podpowiem, że w przeciągu kilku ostatnich lat zainwestował w PAK dobrych kilka miliardów złotych na remonty instalacji opartych na węglu.

PS A a'propos i exilibris Puszczy Karpackiej, to ostatnio przeczytałem oficjalną informację, że w sumie to powinniśmy się cieszyć, że nie istnieje tam Turnicki Park Narodowy. Cieszyć, gdyż teraz utrzymanie lasu finansuje NL Bircza, a jak się jej teren zabierze, to wtedy podatnicy będą musieli płacić...