Jump to content
Sign in to follow this  
takafura

Wszystko co chcecie wiedzieć o lesie a boicie się zapytać

Recommended Posts

Od małego chodzę po polach, lasach i kiedyś dziczyzny praktycznie nie widziałem. Od kilkunastu lat na polach stada saren, w lasach, jelenie, dziki i łosie a nawet wilki. Wszystko widziałem na własne oczy w centralnej.

Byle tylko miśki się nie przywlekły, bo już wystarczającego strach miałem jak watahę w lesie spotkałem;)

Godzinę temu, Erih napisał:

I widzę też że nie dzieje się to dzięki krzykliwym działaczom, tylko dzięki wzrostowi rzetelnej wiedzy.

Balans jest tak zacietrzewiony że bije na oślep.

Pominął zapewne z niewiedzy a nie z dobroci serca ważne aspekty funkcjonowania LP które chwały nam nie przynoszą. Ja mu nie będę ułatwiał 😉

Ma rację że lasy są zbyt ważne by w 100 % zostawić je leśnikom.  Technokraci nie doceniają funkcji pozaprodukcyjnych lasu - przyrodniczych, rekreacyjnych, zdrowotnych, kulturowych.  Potrafimy się dogadać z wieloma organizacjami zajmującymi się ochroną przyrody - np. Komitet Ochrony Orłów zajmujący się ptakami drapieżnymi robi szkolenia dla pracowników LP i chwali sobie współpracę z nami.

takafura, może będziesz się orientował - mam jakieś 40 arów lasu (w podziale na siedem działek niestety), zupełnie prywatnego. Jest szansa "zamienić" się z LP na jedną działkę, nie wiem mniejszą, z młodszym drzewostanem, ale jedną? Przeprowadza się takie wymiany? Ewentualnie czy jest możliwość zupełnego wycięcia takiego lasu w celu pozyskania drewna, czy potrzebna jest zgoda właściwego leśniczego? - w moim odczuciu wartość drewna to jedyna wartość tych działek w obliczu w/w okoliczności. Zupełnie nie orientuję się temacie - stąd moje może naiwne pytania. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Posted (edited)
W dniu 1.06.2020 o 09:01, gregc79 napisał:

takafura, może będziesz się orientował - mam jakieś 40 arów lasu (w podziale na siedem działek niestety), zupełnie prywatnego. Jest szansa "zamienić" się z LP na jedną działkę, nie wiem mniejszą, z młodszym drzewostanem, ale jedną? Przeprowadza się takie wymiany? Ewentualnie czy jest możliwość zupełnego wycięcia takiego lasu w celu pozyskania drewna, czy potrzebna jest zgoda właściwego leśniczego? - w moim odczuciu wartość drewna to jedyna wartość tych działek w obliczu w/w okoliczności. Zupełnie nie orientuję się temacie - stąd moje może naiwne pytania. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Teoretycznie można zamienić. W praktyce znam tylko zamianę lasu prywatnego na grunty nieleśne ( pola, łąki, nieużytki). Bardzo istotne jest by LP zyskały na tej wymianie nie tyle na wartości co na uproszczeniu granic - jeżeli Twoje siedem działek graniczy lub jest otoczone w 100 % przez grunty Lasów Państwowych to szanse rosną. Choć wątpię czy to będzie wymiana las za las. Rozmowa z nadleśniczym błyskawicznie wszytko Ci wyjaśni bo to on decyduje co i jak.

Co do wycinki - jeżeli faktycznie te działki są w ewidencji ujęte jako las to to musisz skontaktować się z leśniczym nadzorującym lasy prywatne lub bezpośrednio ze Starostwem Powiatowym. Gdy tych działek nie będzie w ewidencji jako lasu to wycinasz tzw, zadrzewienia na podstawie wniosku złożonego w Urzędzie Gminy. 

Edited by takafura

2 godziny temu, szutnik napisał:

Polityka z ekonomią...

Spalanie drewna jest neutralne jeżeli chodzi o emisję dwutlenku węgla. Paradoks, prawda ? Mimo że powstaje wtedy CO2 to tyle samo jest wiązane z czasem przez młody las - czyli jest to energia odnawialna.    Dla branży energetycznej drewno jest bardzo atrakcyjne bo stawianie np.  wiatraków jest kosztowne a przygotowanie bloku elektrowni do współspalania  10 % drewna tanie i proste. Co więcej, energia wytwarzana z drewna nie cierpi z powodu „przerw w dostawie”, jak ta z wiatru i słońca: nocą czy w bezwietrzny dzień nie trzeba mieć zapasowego źródła mocy. Wreszcie, drewno jest szalenie popularne wśród spółek energetycznych. Pozwala bowiem uchronić przed zamknięciem elektrownie, które bez współspalania nie spełniałyby nowych norm środowiskowych.

Dla branży meblarskiej i płytowej konkurencja ze strony energetyki oznacza kolejny wzrost cen i spadek rentowności. Trzeba uważać aby nie wylać dziecka z kąpielą. LP oraz drwale zarobią kasę lecz zbankrutują duże firmy przerabiające drewno na płyty czy meble ogrodowe.

W dniu 21.05.2020 o 22:46, Penetrator napisał:

Czyli dalej będę trzymał się swojej wersji, że "w tym temacie można posiłkować się Słownikiem Języka Polskiego PWN , który mówi, że biwak to odpoczynek w namiotach podczas wycieczki [...]" I ewentualnie mogę przyjąć upomnienie 🙂

Sprawa nadal nie daje mi spokoju. Mam opinie dwóch komendantów Straży Leśnej, mocno rozbieżne. Dla jednego biwakowaniem jest nawet piknik na kocu dla drugiego tylko rozbicie namiotu lub obozowisko z noclegiem. Powinna to być prosta i jasna sprawa a jest zupełnie odwrotnie.

"Spalanie drewna jest neutralne jeżeli chodzi o emisję dwutlenku węgla."

Nie, nie jest- obojętnie na jaką perspektywę czasową się patrzy.

Więcej CO2 daje więcej ciepła i bardzo dobrze, bo zmarzłem w maju. Greta ty....... .

Posted (edited)
W dniu 6.06.2020 o 00:53, takafura napisał:

Polityka z ekonomią...

Spalanie drewna jest neutralne jeżeli chodzi o emisję dwutlenku węgla. Paradoks, prawda ? Mimo że powstaje wtedy CO2 to tyle samo jest wiązane z czasem przez młody las - czyli jest to energia odnawialna.    Dla branży energetycznej drewno jest bardzo atrakcyjne bo stawianie np.  wiatraków jest kosztowne a przygotowanie bloku elektrowni do współspalania  10 % drewna tanie i proste. Co więcej, energia wytwarzana z drewna nie cierpi z powodu „przerw w dostawie”, jak ta z wiatru i słońca: nocą czy w bezwietrzny dzień nie trzeba mieć zapasowego źródła mocy. Wreszcie, drewno jest szalenie popularne wśród spółek energetycznych. Pozwala bowiem uchronić przed zamknięciem elektrownie, które bez współspalania nie spełniałyby nowych norm środowiskowych.

Dla branży meblarskiej i płytowej konkurencja ze strony energetyki oznacza kolejny wzrost cen i spadek rentowności. Trzeba uważać aby nie wylać dziecka z kąpielą. LP oraz drwale zarobią kasę lecz zbankrutują duże firmy przerabiające drewno na płyty czy meble ogrodowe.

Nie pitol , bo nie o to chodzi. Pytanie , czy S-4 nie wyląduje wyłącznie w molochach energetycznych o czy pod pozorem Koronki nie będziecie sprzedawać do elektrociepłowni S-2 na opał i pytanie w jakiej cenie ? Smrodek jakiś daje się wyczuć. Czyżby kolejny Covidowy wał?

Edited by szutnik

10 godzin temu, Czlowieksniegu napisał:

"Spalanie drewna jest neutralne jeżeli chodzi o emisję dwutlenku węgla."

Nie, nie jest- obojętnie na jaką perspektywę czasową się patrzy.

W dłuższej perspektywie jest neutralne - po 100 latach będzie w drzewach związane tyle samo CO2 co dzisiaj w drewnie którym palimy a wycięliśmy je z tego samego hektara lasu. Trochę długo ale taki mamy cykl produkcyjny, a tony CO2 uwięzione na hektarze lasu będą się zgadzać .

1 godzinę temu, szutnik napisał:

Nie pitol , bo nie o to chodzi. Pytanie , czy S-4 nie wyląduje wyłącznie w molochach energetycznych o czy pod pozorem Koronki nie będziecie sprzedawać do elektrociepłowni S-2 na opał i pytanie w jakiej cenie ? Smrodek jakiś daje się wyczuć. Czyżby kolejny Covidowy wał?

Drewno sprzedajemy na przetargach i zależy nam aby sprzedać wszystko co możemy w danym okresie wyciąć sprzedać jak najdrożej.

Tak w skrócie - jak TY kupisz przyczepę S4 do kominka to wali mnie co z tym zrobisz. Bo możesz urządzić mega ognisko spalając wszystko w jedną noc albo palić tym przez rok w nowoczesnym kominku. Możesz przerobić to na doniczki, budki dla ptaków, ozdobne wazoniki, toczyć galanterię drzewną lub przerobić na wełnę drzewną.

Gdzie jest wał i w czym problem ?

10 minut temu, takafura napisał:

Drewno sprzedajemy na przetargach i zależy nam aby sprzedać wszystko co możemy w danym okresie wyciąć sprzedać jak najdrożej.

Taa, i nie wiesz kto miał mieć "lepszy " dostęp do owych przetargów wg. pomysłów "zaszczutego" stodolarza? 

13 minut temu, takafura napisał:

Tak w skrócie - jak TY kupisz przyczepę S4 do kominka to wali mnie co z tym zrobisz.

O ile kupię , zanim wyparuje w elektrowniach 😄 . Ale rozumiem , że "wali" Cię to, kto i w jakim celu kupi... Jak dla mnie czy ktoś robi palety czy pali w kominku (piecu) czy robi galanterię jest znacznie lepsze niż tuszowanie syfu pudrem w energetyce. I bardziej efektywne gospodarczo. Ale co Ciebie to obchodzi? Byle plan był wykonany i premia spłynęła...

A wału się spodziewam ( z doświadczenia ostatnich lat ) przy sprzedaży S-2, której poszczenie przez komin jest czystym marnotrawstwem . Ale rozumiem - wali Cię to . Ty tylko tniesz i sprzedajesz.

ps. nie pracuję w drewnie.

Posted (edited)
25 minut temu, szutnik napisał:

Taa, i nie wiesz kto miał mieć "lepszy " dostęp do owych przetargów wg. pomysłów "zaszczutego" stodolarza?

Ja dopiero 30 lat w branży, musisz pisać jaśniej.  Że niby przetargi w LP są ustawiane ?

25 minut temu, szutnik napisał:

O ile kupię , zanim wyparuje w elektrowniach 😄 . Ale rozumiem , że "wali" Cię to, kto i w jakim celu kupi... Jak dla mnie czy ktoś robi palety czy pali w kominku (piecu) czy robi galanterię jest znacznie lepsze niż tuszowanie syfu pudrem w energetyce. I bardziej efektywne gospodarczo. Ale co Ciebie to obchodzi? Byle plan był wykonany i premia spłynęła...

A wału się spodziewam ( z doświadczenia ostatnich lat ) przy sprzedaży S-2, której poszczenie przez komin jest czystym marnotrawstwem . Ale rozumiem - wali Cię to . Ty tylko tniesz i sprzedajesz.

Rozumiem że mam śledzić Twoją przyczepę z drewnem kominkowym, prowadzić całodobową obserwację  co się stanie z tym drewnem ? To wolny kraj, wolny rynek i jak kupisz to możesz robić z tym co chcesz.

Tak potwierdzam - wali mnie w jakim celu kupiłeś ( hipotetyczne) to drewno. A że Tobie się wydaje że zrobienie z tego palet jest lepsze niż palenie w kominku ... to masz problem. Ktoś inny ma w d... palety bo mu jest zimno. Gospodarka nakazowo-rozdzielcza podobno się skończyła z 30 lat temu.

Edited by takafura

27 minut temu, szutnik napisał:

Problem jest dużo wyżej niż moje kompetencje i skoro nie mam na to zupełnie wpływu to mam do tego zdrowy dystans. Trzeba serducho chronić w tym wieku.

To co Cię wnerwia to faktycznie dotowanie tzw. współspalania, wielkie koncerny energetyczne zyskują na tym miliardy rocznie. A energetyka wykupująca drewno wpływa na ceny drewna i bardzo utrudnia życie firmom meblarskim i płytowym. 

Ps. Ciekawa sprawa była kiedyś z projektem spalania zboża. Energetyka była w stanie zapłacić rolnikom 100 % więcej niż w skupach. Ale prezesi stwierdzili że z powodów etycznych i historycznych w Polsce nie będą skupować zboża do celów energetycznych. Potem politycy, ekolodzy, ekonomiści zaczęli zmieniać definicję "biomasy" czy "drewna energetycznego" które mogą spalać elektrownie aby otrzymywać cenne zielone certyfikaty.

11 minut temu, takafura napisał:

Ja dopiero 30 lat w branży, musisz pisać jaśniej.  Że niby przetargi w LP są ustawiane ?

Trybu warunkowego i czytania ze zrozumieniem Cię nie nauczyli ?  I przeczytaj sobie Panie znawco propozycje Szyszki dotyczące przetargów na drewno i jakie podmioty miały być uprzywilejowane . Teraz pod płaszczykiem korony to wraca . I dowiedz się u źródła w jakiej cenie ma być sprzedawane  owe drewno na na nowo "zenergetyzowane" https://www.money.pl/gospodarka/drewno-z-lasu-trafi-do-piecow-przez-koronawirusa-6518531686758017a.html

20 minut temu, takafura napisał:

Gospodarka nakazowo-rozdzielcza podobno się skończyła z 30 lat temu.

I teraz ponownie się zaczyna . Chyba ,że nie rozumiesz , że uprzywilejowanie ustawowo jakiegokolwiek podmiotu jest właśnie symptomem takiej gospodarki.

6 minut temu, takafura napisał:

Problem jest dużo wyżej niż moje kompetencje i skoro nie mam na to zupełnie wpływu to mam do tego zdrowy dystans. Trzeba serducho chronić w tym wieku.

I dlatego pracuję na "swoim" . żeby nie świecić oczami i tłumaczyć ,że tylko wykonywałem polecenia ( rozkazy )

Co do spalania drewna - w Europie coś ok. 60 % energii OZE pochodzi z biomasy ( głównie drewno, ale też słoma). Skoro przemysł nie chce kupić pewnej ilości drewna na płyty wiórowe to czemu ich nie sprzedać elektrowniom ? Mnie to CZASOWE rozwiązanie nie bulwersuje, sam palę od zawsze drewnem.

takafura

"    W dłuższej perspektywie jest neutralne - po 100 latach będzie w drzewach związane tyle samo CO2 co dzisiaj w drewnie którym palimy a wycięliśmy je z tego samego hektara lasu. Trochę długo ale taki mamy cykl produkcyjny, a tony CO2 uwięzione na hektarze lasu będą się zgadzać . "

A gdzie cały proces przygotowania do spalania?

4 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

A gdzie cały proces przygotowania do spalania?

Możesz sprecyzować o jakim procesie myślisz ?

Mogę- należało by sprawdzić ślad od momentu wsadzenia w ziemię, aż do momentu, gdy fizycznie do kotła trafi. Pamiętaj, że do pieca idzie mocno przetworzone, co generuje i koszta, i CO2. Może się okazać, że samo współspalanie jest tak samo "ekologiczne", jak samochody elektryczne.

Faktycznie, gdy jako główne kryterium oceny przyjmiemy emisję węgla to ten 100 letni okres kiedy emisja i pochłanianie się zbilansuje jest za długi. Dodatkowo ta sprawa o której wspomniałeś wygląda wg fachowców tak:

"drewno emituje dwutlenek węgla dwa razy: w elektrowni i w łańcuchu dostaw. Proces produkcji pelet wiąże się z mieleniem drewna, przetwarzaniem tego w ciastowatą masę i poddawaniem ciśnieniu. To, oraz transport, pochłania energię, a do atmosfery ulatnia się dwutlenek węgla – 200 kg CO2 na ilość drewna potrzebną do wytworzenia 1 MWh prądu"

Wniosek: dotowanie spalania drewna w celu obniżenia emisji CO2 jest nieefektywne.

( http://prosperity.memes.pl/dok6349,drewno-–-paliwo-przyszlosci-czyli-ekologiczne-szalenstwo-w-europie.htm )

W tym problem, nie na prostym liczeniu start/las-meta/kocioł... ale na ilości CO2, która przy okazji jest generowana, a w prostych partyjnych przekazach nie jest ujmowana.

Dwa- jak poszukasz dalej, to się możesz zorientować, jaka potworna ilość twardego drewna jest importowana z Kanady czy USA, wobec przewagi popytu nad podażą na rynku europejskim.

Powtarzam- jest to pic na wodę-fotomontaż zbliżony do ekologiczności samochodów elektrycznych. Już pal licho, że potrzebują prąd, aby żyć i ile kosztowych materiałów jest stosowane do produkcji. Na dziś, z tego co mi wiadomo, nie ma sensownej metody utylizacji ogni samochodowych i dlatego pomysłem jest wykorzystanie ich ponownie, jako magazynów energii dla przemysłu czy zastosowań domowych. Tyle, że nie spotkałem się z pomysłem wykorzystania takich, które już nie nadają się do ponownego ładowania- a zakładam, że poza elementami bezpieczeństwa* jest to główny powód demontażu z samochodów elektrycznych.

PS Zrobiłeś wrzutkę, że OZE typu wiatraki się nie sprawdzają. Z jednej strony masz rację, patrząc na problem z recyklingiem elementów z włókna, z drugiej popatrz, jak rośnie liczba dni, gdy np w Niemczech czy Danii OZE zapewnia z naddatkiem 100 % potrzeb.

* ilości cykli

7 godzin temu, Czlowieksniegu napisał:

PS Zrobiłeś wrzutkę, że OZE typu wiatraki się nie sprawdzają. Z jednej strony masz rację, patrząc na problem z recyklingiem elementów z włókna, z drugiej popatrz, jak rośnie liczba dni, gdy np w Niemczech czy Danii OZE zapewnia z naddatkiem 100 % potrzeb.

Tylko że na tą ilość energii, trzeba zapewnić odpowiednią moc z paliw kopalnych, by w razie flauty nie mieć lockdownu.

Interes wcale nie tak fajny jakby się wydawało.

Erih

Zapaść w zużyciu prądu spowodowana nałożonymi na gospodarkę restrykcjami "koronawirusowymi" oraz rekordowo słoneczny maj przyczyniły się do zwiększenia uzależnienia gospodarki od energii z paneli słonecznych i wiatraków - podał dziennik "The Guardian".

- Konkretnym momentem, w którym minie dwa miesiące jest północ z wtorku na środę, co oznacza równe 61 dni odkąd ostatni generator węglowy został odłączony od systemu - powiedział we wtorek rzecznik National Grid, głównego operatora systemu przesyłowego na Wyspach (odpowiednik polskiego PSE).

Obecnie większość energii w Zjednoczonym Królestwie produkowana jest z gazu, a na drugim miejscu są elektrownie jądrowe. 30 maja jednak dobre dla OZE warunki pogodowe spowodowały, że z wiatraków powstawało 26 proc., a z paneli słonecznych aż 13 proc. energii.

ja w dwa lata 15 megawata;) 170 drzew+ i 15 ton co2 minus🙂