Jump to content

Wszystko co chcecie wiedzieć o lesie a boicie się zapytać

Recommended Posts

24 minuty temu, balans napisał:

Są trzy rodzaje prawdy, właśnie przedstawiłeś ten trzeci rodzaj.

1. Odnośnie lasów tropikalnych, to tam jest przez pół roku pora deszczowa.

2. U nas jako "lasy gospodarcze" traktuje się wszystkie lasy, nawet w parkach narodowych [ostatnio Kampinos].

3. Pamiętam, jak jeszcze za tzw. komuny apelowano, aby nie wycinać górskich lasów, acz w porównaniu z dzisiejszymi wycinkami to był ułamek tego co się tnie. Bo wtedy robiono to za pomocą koników, a dzisiaj szaleją w górach Harwestery.

4. Wycinając lasy na masową skalę leśnicy mają jednak wpływ na suszę w kraju, acz oczywiście głównym czynnikiem są zmiany klimatyczne.

5. Żeby to drewno szło jeszcze do polskich firm zajmujących się ich obróbką, ale coraz więcej eksportuje się do Chin i Niemiec...

5. Pytanie za 50 pkt. - od kiedy las można uznać że jest młody? Jak ma 20 lat, czy może 30 lat? Bo wcześniej to są tylko sadzonki.

1. Jak znika las deszczowy czy tropikalny a powstaje w tym miejscu uprawa rolna to właśnie taka gospodarka ma wpływ na susze, stepowienie i zmiany obiegu wody w przyrodzie.

2. To że w Parkach Narodowych coś się wycina to zasługa programu ochrony zatwierdzonego przez ministra, Rady Parku, naukowców. Czasami nawet się tereny chronione okresowo i w sposób kontrolowany podpala. Straszne, co ?

3. "Szaleją harwestery" ? Napisz od razu że mordują...

4. Wycięcie fragmentu lasu ma faktycznie wpływ na stosunki wodne - np. gdy to był las olchowy to czasami występuje przejściowe zabagnienie terenu. Czemu ? Bo stare ogromne drzewa pompują z gleby setki litrów ody na dobę ( od 100 do 450 - jedno drzewo w ciągu 24 h) a młode rośliny potrzebują tylko niewielkie ilości wody.

5. LP nie prowadzą polityki związanej z cłami.

6. Nawet roczne sadzonki mające kilkanaście cm wysokości tworzą las.  Formalnie ;)

2 minuty temu, takafura napisał:

3. "Szaleją harwestery" ? Napisz od razu że mordują...

Bo mordują polską przyrodę, w tym najcenniejsze drzewostany [ok. 15%], o zachowanie których od lat bezskutecznie apelują przyrodnicy i naukowcy.

Oświadczenie Krajowych Reprezentantów FSC® w sprawie komunikatu RDLP w Gdańsku z 11 sierpnia 2022 r. o rezygnacji z kontynuowania certyfikacji FSC

Sierpień 12, 2022

W świetle zainicjowanego przez FSC dialogu z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Gdańsku, ze zdziwieniem przyjęliśmy komunikat z 11 sierpnia br., w którym RDLP poinformowała o rezygnacji z kontynuacji certyfikacji gospodarki leśnej w systemie FSC. W związku z dużym niepokojem, jaki ta decyzja wzbudziła w przemyśle drzewnym, w trosce o transparentność naszej organizacji i systemu FSC chcielibyśmy przedstawić kilka istotnych informacji. Jednocześnie, biorąc pod uwagę, że FSC jest dobrowolnym systemem certyfikacji, szanujemy decyzję RDLP w Gdańsku i liczymy, że w przyszłości uda się nam kontynuować współpracę.

[...]

https://pl.fsc.org/pl-pl/newsfeed/oswiadczenie-krajowych-reprezentantow-fscr-w-sprawie-komunikatu-rdlp-w-gdansku-z-11

Ktoś pamięta, jak się nazywa panujący dyrektor w Gdańsku :-)

12 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Oświadczenie Krajowych Reprezentantów FSC® w sprawie komunikatu RDLP w Gdańsku z 11 sierpnia 2022 r. o rezygnacji z kontynuowania certyfikacji FSC

Sierpień 12, 2022

W świetle zainicjowanego przez FSC dialogu z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Gdańsku, ze zdziwieniem przyjęliśmy komunikat z 11 sierpnia br., w którym RDLP poinformowała o rezygnacji z kontynuacji certyfikacji gospodarki leśnej w systemie FSC. W związku z dużym niepokojem, jaki ta decyzja wzbudziła w przemyśle drzewnym, w trosce o transparentność naszej organizacji i systemu FSC chcielibyśmy przedstawić kilka istotnych informacji. Jednocześnie, biorąc pod uwagę, że FSC jest dobrowolnym systemem certyfikacji, szanujemy decyzję RDLP w Gdańsku i liczymy, że w przyszłości uda się nam kontynuować współpracę.

[...]

https://pl.fsc.org/pl-pl/newsfeed/oswiadczenie-krajowych-reprezentantow-fscr-w-sprawie-komunikatu-rdlp-w-gdansku-z-11

Ktoś pamięta, jak się nazywa panujący dyrektor w Gdańsku :-)

Same nazwisko świadczy, że wie lepiej niż jakieś ogólnoświatowe, renomowane organizacje.

W dniu 7.08.2022 o 11:06, takafura napisał:

2. To że w Parkach Narodowych coś się wycina to zasługa programu ochrony zatwierdzonego przez ministra, Rady Parku, naukowców. Czasami nawet się tereny chronione okresowo i w sposób kontrolowany podpala. Straszne, co ?

Skoro Parki Narodowe są są finansowane przez Lasy Państwowe, co samo w sobie jest chore, to co do gadania ma taka Rada Parku?

I jeszcze jedno, 20 lat temu było planowane powstanie 18 nowych Parków Narodowych, ale później tak zmieniono prawo, że nie powstał ani jeden. A obecnie tnie się tam na potęgę najcenniejsze drzewostany. Po nas tylko potop.

12 godzin temu, balans napisał:

Skoro Parki Narodowe są są finansowane przez Lasy Państwowe, co samo w sobie jest chore, to co do gadania ma taka Rada Parku?

Spokojnie, powinieneś precyzyjniej napisać że LP dofinansowują parki narodowe bo tak to sformułowałeś jakby LP musiały je wszystkie utrzymywać.

W tych 300 mln budżetu parków kasa z LP to tylko i aż ok. 10 %.

Szkoda, że się do tego nie odniosłeś:

"I jeszcze jedno, 20 lat temu było planowane powstanie 18 nowych Parków Narodowych, ale później tak zmieniono prawo, że nie powstał ani jeden. A obecnie tnie się tam na potęgę najcenniejsze drzewostany. Po nas tylko potop."

No i nie zapominaj, że sporo ludzi żyje z zapewnienia usług turystom odwiedzającym te Parki Narodowe, ale my wolimy rabunkową gospodarkę.

2 godziny temu, balans napisał:

Szkoda, że się do tego nie odniosłeś:

"I jeszcze jedno, 20 lat temu było planowane powstanie 18 nowych Parków Narodowych, ale później tak zmieniono prawo, że nie powstał ani jeden. A obecnie tnie się tam na potęgę najcenniejsze drzewostany. Po nas tylko potop."

No i nie zapominaj, że sporo ludzi żyje z zapewnienia usług turystom odwiedzającym te Parki Narodowe, ale my wolimy rabunkową gospodarkę.

Wałkowaliśmy tu kto i dlaczego blokuje powstanie nowych parków.

Google podaje tę informacje jako pierwszy wynik po 0,0002 sekundy.

10 minut temu, balans napisał:

Czyli kolejny, 1768 z kolei koniec świata zapowiadany zgodnie przez Balansa i polskojęzyczne portale internetowe ;)

Ps. Może jednak nie zginiemy:

- gospodarka leśna w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku certyfikowana jest także w systemie PEFC całkowicie równoważnym systemowi FSC.

- jest to też system certyfikacji popularniejszy na świecie, także w Europie. W Unii Europejskiej certyfikatem objęte jest około 55% powierzchni leśnej, z tego około 94% posiada certyfikat PEFC, a około 37%, certyfikat FSC.

Edited by takafura

Mając taką fuchę i rozliczne benefity, wcale się nie dziwię, że bronisz rabunkowej gospodarki leśnej. A przecież naukowcy od lat apelują, aby przestać wycinać lasy w górach i na obszarach wyjątkowo cennych przyrodniczo. W sumie chodzi tylko o 15% wszystkich lasów podległych LP, które powinny być zachowane dla przyszłych pokoleń i jako bank najlepszych genów, oraz jako unikatowe siedlisko flory i fauny. A właśnie tam szaleją obecnie harwestery. A z certyfikatu FSC zrezygnowano, bo ograniczał wycinkę, czego nawet leśnicy nie kryją.

Edited by balans

• 4 weeks later...
W dniu 8.09.2022 o 20:10, takafura napisał:

Nie wiem kto Ci takich kitów nawciskał ? Dobra pensja i dom w lesie bez czynszu. Więc co jeszcze mam za darmochę ?

23 godziny temu, balans napisał:

A chociażby asygnatę na drewno na opał i ryczałt na paliwo...

Fakt - mamy deputat na opał, tak jak górnicy mieli węgiel. 200 zł miesięcznie szału dzisiaj nie robi.

A ryczałt na paliwo to listonosze także dostają go za nic ?

Godzinę temu, takafura napisał:

Fakt - mamy deputat na opał, tak jak górnicy mieli węgiel. 200 zł miesięcznie szału dzisiaj nie robi.

A ryczałt na paliwo to listonosze także dostają go za nic ?

Ale ja nie o tym w tym wątku pisałem, ale o rabunkowej wycince najcenniejszych drzewostanów, które powinny zostać zachowane dla przyszłych pokoleń, a nie wywiezione gdzieś do Chin...

27 minut temu, balans napisał:

Ale ja nie o tym w tym wątku pisałem(...)

... w temacie "Reparacje za IIWS", a dywagacje o lesie czy leśnikach bardziej tu pasują :)

Więc ryczałt listonosza też nazwiesz "darmochą" za nic ? Czy ma jakoś związek z pracą i faktem używania prywatnego auta do pracy ?

12 godzin temu, takafura napisał:

... w temacie "Reparacje za IIWS", a dywagacje o lesie czy leśnikach bardziej tu pasują :)

Więc ryczałt listonosza też nazwiesz "darmochą" za nic ? Czy ma jakoś związek z pracą i faktem używania prywatnego auta do pracy ?

Ja tam ci nie zazdroszczę, bo nie mam takiego w zwyczaju, ale tak czy siak, koszty utrzymania jakie ponosisz są dużo niższe, od tych jakie ponosi większość mieszkańców naszego kraju, a to dopiero początek kryzysu...

PS. Właśnie w skrzynce znalazłem pismo od znanego dostawcy gazu, że będę musiał za niego płacić więcej. A uzasadnienie można streścić w jednym zdaniu: "Gaz drożeje bo jest drogi". Nasuwa się pytanie - dlaczego kupujecie drogi gaz zamiast tańszego? Do tego regularnie co kwartał dostaję podwyżki czynszu. Ja jeszcze wyrabiam, ale szału już nie ma. A co z małymi i średnimi firmami, które zaczynają padać jak muchy?

44 minuty temu, balans napisał:

Ja tam ci nie zazdroszczę, bo nie mam takiego w zwyczaju, ale tak czy siak, koszty utrzymania jakie ponosisz są dużo niższe, od tych jakie ponosi większość mieszkańców naszego kraju, a to dopiero początek kryzysu...

Brak czynszu to bardzo duży plus. Właściwie główny powód dla którego mieszkamy tak daleko od cywilizacji. Ale tylko w mojej firmie już co 4 leśniczy porzucił tą "darmochę" dla własnego lokalu.

44 minuty temu, balans napisał:

Nasuwa się pytanie - dlaczego kupujecie drogi gaz zamiast tańszego?

Dziwna ta zmowa w całej Europie, nikt nie chce taniego gazu Rosji. Nie licząc tych złych Węgier.

52 minuty temu, takafura napisał:

Dziwna ta zmowa w całej Europie, nikt nie chce taniego gazu Rosji. Nie licząc tych złych Węgier.

Wręcz przeciwnie, bo wszyscy chcą, tyle tylko, że postanowili narzucić tzw. "górny pułap ceny". A Ruscy na to, że jak taki pułap narzucą, to oni zamkną tym krajom kurek. A Węgry akurat nie są zainteresowane, aby zostać bez gazu...

7 godzin temu, balans napisał:

Wręcz przeciwnie, bo wszyscy chcą, tyle tylko, że postanowili narzucić tzw. "górny pułap ceny". A Ruscy na to, że jak taki pułap narzucą, to oni zamkną tym krajom kurek.

Kto komu i w jaki sposób narzucił "górny pułap cenowy" ???

A Ruscy walczą o niskie ceny gazu w Europie ? Chyba ta taka sama prawda jak to że na Ukrainie walczą o pokój z nazistami...

Co 5 obywatel naszego kraju jest opłacany z budżetu państwa czyli 3 na niego ryra minus emryci żeczy jasna.

Żadna ekipa(nawt komuszki) tyle kasy w dupsko aparatu państwowego kasy nie wepchnęli co obecna ekipa.A jak się takiego hujka zapytasz ile zarabia to ci powie że najnisza krajową....

Ale .. 13 premie kwartalne dzień zusowca śmieciarza urzendnika lesnika  etcetera etcetera drogowca dodatek stażowy 1 procent za każdy rok premie frekwencjna deputaty i w uj innych.

U prywaciarza tego nie uświadczych 

I to właśnie to grmium wygra kolejne wybory dla PIS.

TAKAFURA to klasyczny tego przykład.

27 minut temu, toska napisał:

Co 5 obywatel naszego kraju jest opłacany z budżetu państwa czyli 3 na niego ryra minus emryci żeczy jasna.

Żadna ekipa(nawt komuszki) tyle kasy w dupsko aparatu państwowego kasy nie wepchnęli co obecna ekipa.A jak się takiego hujka zapytasz ile zarabia to ci powie że najnisza krajową....

Ale .. 13 premie kwartalne dzień zusowca śmieciarza urzendnika lesnika  etcetera etcetera drogowca dodatek stażowy 1 procent za każdy rok premie frekwencjna deputaty i w uj innych.

U prywaciarza tego nie uświadczych 

I to właśnie to grmium wygra kolejne wybory dla PIS.

TAKAFURA to klasyczny tego przykład.

O, widzę bul dupy jak u kogoś z najniższą krajową. I jak zwykle pseudo "dyskusja" z własnymi wizjami plus pogarda od pierwszego zdania aż się wylewa z postu.

Ja gdzieś narzekałem na zarobki, @Balans ?  Może wyjaśnij koledze, że akurat stawianie zarzutu że LP są opłacane z budżetu to bzdura.

Ps. Nie mamy dodatku stażowego za każdy rok pracy. Nie mamy premii frekwencyjnych. Mamy 13-ki jak setki firm i instytucji. I deputat na drewno. I na tym uj innych się w sumie kończy.

Godzinę temu, takafura napisał:

O, widzę bul dupy jak u kogoś z najniższą krajową. I jak zwykle pseudo "dyskusja" z własnymi wizjami plus pogarda od pierwszego zdania aż się wylewa z postu.

Ja gdzieś narzekałem na zarobki, @Balans ?  Może wyjaśnij koledze, że akurat stawianie zarzutu że LP są opłacane z budżetu to bzdura.

Ps. Nie mamy dodatku stażowego za każdy rok pracy. Nie mamy premii frekwencyjnych. Mamy 13-ki jak setki firm i instytucji. I deputat na drewno. I na tym uj innych się w sumie kończy.

Do pierwszej kropki...

Dawno już nie pracuje za najniższą krajową od  dwudziestu lat pracuję w JEDNEJ prywatnej firmie jako starszy specjalista  CNC i linii wysoko wydajnych do produkcji mebli .Wczesniej dwa lata MAR-WOJ  a wcześniej cała branrza siatek ogrodzeniowych leśnych powlekanych wiozałek zbrojeniowych drutów kolczastych rabitz i innych . 

A do tego pochodzę z roli gdzie praca to obowiązek od malego.

---+++++

Dalej po kropce ...

NIKIM nie gardzę kto co dzień na 6-¹⁴ 14-²²22-⁶⁰ idzie i pracuje na swoje utrzymanie NAWET za najniższą krajową tylko taki ham jak ty może dezuować taką pracę bo tą którą masz ktoś załatwił.

Dalej takLasy Państwowe NIE są opłacane z budżetu ALE wasz system wynagrodzeń ma ten sam schemat co strit budżetówka.

Niewiem ile Balans zarabia tak samo kak Yeti czy inny ktoś....

No wam się poprostu należy.. 

Daj mi przykład 13 pensji u jakiegoś prywaciarza to solennie ci obiecuje że się od ciebie 

ODJEBIE

2 minuty temu, toska napisał:

że się od ciebie 

ODJEBIE

O, i to kwintesencja -Ty się przyjebujesz a nie zależy Ci na faktach, dyskusji, itp.

Nie miałem pojęcia ile i gdzie zarabiasz, nie o to tu chodziło aluzja dotyczyła poziomu agresji czyli w skrócie widocznym dla wszystkich czytających frustracji.

Nigdzie w najmniejszym stopniu nie kpię z najniżej zarabiających, bezrobotnych na zasiłkach, bez zasiłków, emerytów, rencistów, inwalidów, migrantów czy uchodźców.

Drwina dotyczyła tylko dziecinnych prowokacji przez lżenie rozmówcy (" chujek ") czy nazywanie mnie chamem za coś czego nie napisałem ani nawet nie sugerowałem.

A 13-ki płacą w sumie wszyscy główni pracodawcy w gminie - UG, szkoła, bank, policja, ZUS i LP. Normalnie szok.

Ps. Aby dostać umowę na czas nieokreślony potrzebowałem 10 lat nauki ( technikum i studia), rok stażu, zdanie egzaminu stażowego, egzaminu do służby leśnej, niekaralności, przeprowadzki i zamieszkania w ruderce z piecami kaflowymi.

Ktoś chętny ;)

No cóż piszesz o swojej pracy jak o dopuście Bożym.....i normalnie reszta społeczeństwa winna ci wdzięczność za twoje poświęcenie.

Otóż  obaj dobrze wiemy że miałeś jakiegoś wujka hujaka lub innego źomusia co ci poduszeczkę w postaci etatu podłożył 

Na ścianie wschodniej praca w szeroko pojętej budżetówce to dalej praca marzeń mam w swojej mieścinie zespół szkół leśnych i od bez mała 30 lat jakoś nie widzę wakatów na tej uczelni... wręcz przeciwnie i dobrze wiem że uczą się tak dzieciaki które już mają,,zapewniony,, start.

Nawet mi się nie chce  sprawdzić ale w przeciągu roku dostałeś okolo 1000 złotych miesięcznie podwyżki.

Żaden prywaciarz nie da ci lokum żaden prywaciarz nie da ci dodatkowych 13 i premii żaden prywaciarz nie pozwoli sobie zeby jego pracownik więcej siedział na L4 niż był w pracy żaden prywaciarz ci nie da deputatu .