Jump to content

Wszystko co chcecie wiedzieć o lesie a boicie się zapytać

Recommended Posts

Fascynujące jak komuna tkwi głęboko w nas mimo 30-tu lat przemian.

Daję foto sprawcy wycięcia własnoręcznie posadzonej  rośliny drzewiastej, na własnym gruncie, która to  była o centymetr grubsza niż pozwalają urzędnicy:

fdb5bbfb-d3ed-4d72-a2e2-41df674d4397.jpg

6 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Mamy rozumieć, że w ten sposób próbujesz bronić i Szyszki, i jego podejścia do przyrody, jej ochrony, gospodarki, itp?

Że pominę bardziej osobiste tematy, jak, np, deficyty w oświadczeniach majątkowych, itp

Wystarczy czytać ze zrozumieniem, bez tradycyjnej nadinterpretacji i polemizowania z czymś czego nie napisałem.

1 godzinę temu, takafura napisał:

Fascynujące jak komuna tkwi głęboko w nas mimo 30-tu lat przemian.

Daję foto sprawcy wycięcia własnoręcznie posadzonej  rośliny drzewiastej, na własnym gruncie, która to  była o centymetr grubsza niż pozwalają urzędnicy:

Pomogę w tłumaczeniu:

- w pierwszym zdaniu sugeruję tkwienie badal w wielu z nas komunistycznej mentalności,

- uważam że własność prywatna jest prawie święta,

- czasy, gdy milicjanci sprawdzali głębokość orki na PGR-skim podobno polu minęły,

Ps. To jest moje subiektywne zdanie. Czy ktoś z tu obecnych uważa że pozwolenia na ścięcie własnego drzewka czy lasu obwarowane karami idącymi w setki tysięcy złotych należało by rozszerzyć na np.

- zakaz koszenia trawników - tylko trawniki "ekologiczne"

- zakaz posiadania w domu "zamordowanych" czyli ciętych kwiatów,

- zakaz trzymania roślin w niewoli czyli w doniczkach

- likwidację plantacji choinek, wikliny,

- bezwzględny zakaz wycinania drzew na gruntach prywatnych,

46 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura...

Mamy rozumieć, że w ten sposób próbujesz bronić i Szyszki, i jego podejścia do przyrody, jej ochrony, gospodarki, itp?

Że pominę bardziej osobiste tematy, jak, np, deficyty w oświadczeniach majątkowych, itp?

Moralnie potępiał te braki i deficyty Piotr Kraśćko zwany też Brak Pit.

takafura

"Wystarczy czytać ze zrozumieniem, bez tradycyjnej nadinterpretacji i polemizowania z czymś czego nie napisałem. "

No to napisz, czy i co sądzisz, o działaniach wymienionego...

"- zakaz koszenia trawników - tylko trawniki "ekologiczne"

- bezwzględny zakaz wycinania drzew na gruntach prywatnych"

Obaj wiemy, nie tylko my na marginesie, że powyższe ma tyle wspólnego z Lex Szyszko, co szczanie w piwnicy z piciem w Szczawnicy...

Tyr

"Moralnie potępiał te braki i deficyty Piotr Kraśćko zwany też Brak Pit. "

Ty na serio nic od siebie nie potrafisz? Wszystko na zasadzie przekazu dnia i "A w Ameryce murzynów biją"?

3 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

Obaj wiemy, nie tylko my na marginesie, że(...)

Kolejny raz proszę nie wypowiadaj się w moim imieniu co niby czuję, myślę czy wiem.

Wiem że łatwiej  Ci się wtedy ironizuje bo komentujesz własne tezy ale nie oto chodzi w zapomnianej już trochę sztuce konwersacji.

Patrz parę postów powyżej casus Karpika który insynuował mi teoretyczną wiedzę o lesie samemu powielając bzdury o tzw. chrust +.

A wracając do zbrodniczej ustawy "lex Szyszko" zacytuję gotowe podsumowanie:

Lex Szyszko

Krótka historia. Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach zwiększyła uprawnienia właścicieli nieruchomości odnośnie wycinki drzew i krzewów na nich rosnących. Innymi słowy „Lex Szyszko” likwidował absurdalny obowiązek uzyskiwania od urzędników zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów rosnących na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych. Brak takich zezwoleń w latach wcześniejszych prowadził często do wielotysięcznych i kompletnie niewspółmiernych do wyrządzonych czynów kar finansowych. 

Na przykład rolnik z województwa warmińsko-mazurskiego dostał rachunek za wycięcie topoli na 101 tys. złotych, inny właściciel działki w Łodzi za nielegalnie ścięty buk musiał zapłacić 150 tys. złotych. Były nawet sytuacje, że drzewo zostało zniszczone przez piorun, właściciel posesji je uprzątnął a następnie otrzymał drakoński paragon do zapłacenia. Albo, że z czyjejś posesji zostały wycięte nielegalnie (ukradzione) drzewa, a gdy o sprawie dowiedzieli się urzędnicy natychmiast ukarali, ale nie złodziei a ludzi, których okradziono i to wcale niemałą karą bo aż 456 tysięcy złotych. Takich artykułów jest wiele w Internecie po dziś dzień i myślę, że w wielu przypadkach rozgrywały się ludzkie dramaty, przez tak niewłaściwie skonstruowane prawo. Podkreślę, aby nie było tutaj niedomówień, że nie mówię tutaj o pomnikach przyrody ani o terenach przeznaczonych dla deweloperów. Mówię o zwykłych gospodarstwach domowych.

Kiedy Lex Szyszko weszło w życie, chyba nie można było się dziwić, że właściciele działek zechcieli wreszcie zarządzić aktywnie swoim terenem – tak jak oni tego chcieli a nie jak chcieli urzędnicy wydający zezwolenia

3 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

"- zakaz koszenia trawników - tylko trawniki "ekologiczne"

- bezwzględny zakaz wycinania drzew na gruntach prywatnych"

Obaj wiemy, nie tylko my na marginesie, że powyższe ma tyle wspólnego z Lex Szyszko, co szczanie w piwnicy z piciem w Szczawnicy...

Serio ?

Czym się różni ścięcie drzewka w ogrodzie od ścięcia piennej czy rabatowej róży ?

Czemu nie zakazać codziennego koszenia trawnika. Chcesz info jak fantastyczne i cenne przyrodniczo są tzw. łąki i trawniki ekologiczne ?

A wiklina ? Plantacje choinkowe ? Skoro urzędnik gminy czuwa nad nad moją jedną lipą w ogródku i nie mogę jej wyciąć bez wniosku i oględzin specjalisty w wydziału ochrony środowiska to czemu zostawiać bez ochrony pozostałe obszary "prywaciarzy, kułaków i obszarników" ( słownictwo nieprzypadkowe) ?

Bronisz tego co jest kwintesencją komunizmu.

Wszystko zależy od tego kto wycina - jak robi to wikary, to mu wolno...

PS. Pamiętam jak dawno temu jeździłem na ryby nad taką miejscówkę, trochę poniżej Nowego Targu [pstrąg, lipień, a od wielkiego święta głowatka]. Spora góra powyżej była pokryta lasem, ale jak wprowadzili wtedy po raz pierwszy przepis, że wycinać każdy może, to co tam przyjechałem, to lasu było coraz mniej, aż na koniec wcale. Czyli był las nie było nas, będzie las nie będzie nas.

Taka zagadka:

sąsiad od lat przyjeżdża gównie w weekendy i na wakacje, miał ochotę urządzić sobie las/park na kilkunastu hektarach wokół domu. Teren ten nadal jest nieużytkiem, nie interesuje go uprawa roli czy wydzierżawienie aby nikt mu pod domem się nie szwendał.

Co go powstrzymało przed zalesieniem ?

23 godziny temu, balans napisał:

Spora góra powyżej była pokryta lasem, ale jak wprowadzili wtedy po raz pierwszy przepis, że wycinać każdy może, to co tam przyjechałem, to lasu było coraz mniej, aż na koniec wcale(...)

Jak zwykle siejesz zamęt w głowach maluczkich.

Lex Szyszko nie dotyczyło lasów prywatnych. Na podstawie tych przepisów nie wycięto legalnie ani jednego hektara, ba, ani jednego drzewa w lesie.

Lex Szyszko ułatwił wycinkę zadrzewień. Czyli wszystkiego co nie było formalnie lasem.

takafura

Ciekawe, czy wycinane w potwornych ilościach drzewa miały świadomość, że nie są formalnie lasem... na wypadek, gdyby miało to dla przyrody znaczenie...

A na marginesie.. nie chcę, ale muszę:

"Bronisz tego co jest kwintesencją komunizmu. "

czekam, aż to samo powiesz/napiszesz, w sytuacji, np CPK i podobnych, w przypadku przymusowych przesiedleń i/lub wysiedleń...

Człowieksniegu widzę że jesteś z grona silnie zielonych takich gdzie absurd zielonych goni normalnych ludzi. akurat argumenty Takiejfury sa logiczne i czytając co pisze a nie "co może myśli " to jego odpowiedzi w większości są prawidłowe . Balans to że prywaciarz wyciął swój las to normalka . Mam 4 hektary lasów , swoich prywatnych które sadził mój ojciec jak był mały teraz tniemy las i sprzedajemy na pniu , niestety zostaliśmy do tego zmuszeni przez kradzieże drzewa . Jedna dorodna sosna o obwodzie 80 -100 cm to teraz 150 - 200 zł . jak nam ukradli 40 drzew to jeśli się nie mylę spora kasa mi znikła a drewno coraz droższe. Nie miałem sentymentu i musieliśmy 3 h lasu wyrżnąć i wszystko za zgodą nadleśnictwa razem z wszystkimi pozwoleniami które nie jest trudno otrzymać. Takafura sam potwierdzi i napisze jaki areał lasów jest w rękach prywatnych a zapewniam że jest gigantyczny . Obecnie teraz zacznie się rżnięcie w lasach prywatnych , skuli cen węgla i opału . Nikt nie będzie się przejmował ochroną przyrody bo dupę ogrzać trzeba. Zobaczymy po tej zimie co będzie jak mieszkańcy w blokach na wiosnę zobaczą rachunki za ogrzewanie tych wygodnych mieszkań spółdzielczych czy kwaterunkowych. Oni chrustu nie zbierają , oni zapłacą jak za zborze.  przy obecnej cenie 3500 zł za tonę węgla !!!. Tak że jeszcze przed nami cięcia lasów prywatnych które i tak są zdecydowanie mniej eksploatowane niż lasy państwowe. Lex Szyszko była bardzo dobrym pomysłem ale niestety jak każdy przepis ktoś znajdzie lukę i zdefrauduje przepis. Prawda jest taka że żyjemy w państwie kapitalistycznym i własność prywatna powinna być święta . Daleko nam jeszcze do takich stanów USA gdzie jak ktoś chce to niech poogląda filmy pt . Poszukiwacze złota , poszukiwacze drogocennych kamieni , czy budujemy dom z drewna i pokazane działanie człowieka na przyrodę i kompletne nie liczenie się z nią , przy poszukiwaniach złota mieli się za parę kilo złota całe góry z lasami i przekształca się cały teren w rumowisko , tak samo w poszukiwaniach drogocennych kamieni , wykupuje się licencje na dany teren i kopie się bez opamiętania , lasy Kanady czy stanów USA tnie się najstarsze i najgrubsze drzewa pozostawiając las goły bez zadrzewienia i jeśli ktoś uważa że tam ktoś po tej rujnacji rekultywuje teren i nasadza to przepraszam ale g....o wie o wyrębach w cywilizowanych krajach. Nasz Kraj pod względem zarządzania lasami jest super cywilizowany a nie działa na zasadzie wytnij i zapomnij. Niech z was ktoś zacznie w naszym kraju poszukiwać złota przekształcając linie brzegowe rzek !! mimo że rzeka przepływa przez wasz teren. Lex Szyszko jest potrzebny ale w formie poprawionej gdzie zostaną wyeliminowane możliwości łamania ewidentnie zasad działających na szkodę obywateli jak wycięcie sporej ilości drzew w Warszawie w centrach miast- bo nie trzeba było ubiegać się o pozwolenia

2 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura

Ciekawe, czy wycinane w potwornych ilościach drzewa miały świadomość, że nie są formalnie lasem... na wypadek, gdyby miało to dla przyrody znaczenie...

Przez analogię - czy popierasz rozszerzenie urzędniczego nadzoru nad resztą przyrody mordowanej na prywatnych działkach i prywatnych domach ?

Mam na myśli wspomniane trawniki, róże, wiklinę, choinki...

To że muszę walczyć o zgodę na wycięcie lipy która sam posadziłem naście lat temu na własnym gruncie to jest relikt komunistycznej mentalności.

2 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

A na marginesie.. nie chcę, ale muszę:

"Bronisz tego co jest kwintesencją komunizmu. "

czekam, aż to samo powiesz/napiszesz, w sytuacji, np CPK i podobnych, w przypadku przymusowych przesiedleń i/lub wysiedleń...

Że niby w kapitalizmie czy liberalnych demokracjach nie ma wysiedleń pod drogi, zapory, lotniska ? Błądzisz i to nie bez udziału własnej świadomości...

• 1 month later...
30 minut temu, Orsza napisał:

Co się dzieje w polskich lasach? Wycinki potężne, rabunek na maksa! Co to ma być, gdzie my żyjemy? Tak dalej i wszystkie lasy znikną, zanim nowy urośnie minie sporo czasu.

Zanim Wytną Twój Las (lasyiobywatele.pl)

Najbardziej infantylny materiał jaki spotkałem odkąd mi neostradę połączyli. Tyle bzdur, niedomówień i fantasmagorii że nawet nie podejmuję się polemiki.

O tej mapie zawierającej graficzne zobrazowanie wykonanych i planowanych zrębów zupełnych w sporym przedziale czasowym ( ponad 20 lat) już w tym temacie dyskutowaliśmy.

Jak Ciebie jakaś informacja w szczególnie zaskoczyła czy zbulwersowała to chętnie wyjaśnię.

• 2 weeks later...

Lasy Państwowe podejmują ważne kroki w kierunku usystematyzowania problemu lasów wokół dużych miast. I tych terenów, wobec których wyrażane są oczekiwania zmniejszenia pozyskiwania drewna, rozwoju infrastruktury rekreacyjnej czy organizacji imprez masowych. Decyzja wydana przez kierownictwo LP wskazuje na potrzebę wyznaczania takich terenów i modyfikowania zasad ich zagospodarowania.

Wytyczne nie wprowadzają nagłej rewolucji. Wskazują drogę, której ostateczny finał można nastąpić na etapie tworzenia 10-letnich planów urządzenia lasu dla nadleśnictwa. Na etapie tworzenia planu można wypracować takie rozwiązania, które zadowolą wszystkich interesariuszy gospodarki leśnej. Rozwiązania będą miały swoją rangę, gdyż każdy plan zatwierdza się na poziomie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Leśnicy konsekwentnie podchodzą do problemu lasów na obszarach zurbanizowanych. Świadczy o tym fakt, że elementy zarysowane w zarządzeniu zostaną zapisane w najważniejszych instrukcjach gospodarczych Lasów Państwowych. Zyskają przez to rangę kanonu prowadzenia gospodarki leśnej.

Zasady gospodarowania w takich lasach stawiają jako priorytet ich trwałość, bezpieczeństwo odwiedzających i utrzymanie walorów krajobrazowych. Co ważne – nie sprowadzą lasów do roli podmiejskich parków czy niedostępnych dla rekreacji rezerwatów. W takich lasach nadal będą realizowane prace leśne, ale w sposób jak najbardziej zindywidualizowany, z minimalnym udziałem zrębów.

Nowe regulacje będą wchodziły stopniowo wraz z nowymi planami urządzenia lasu. Każdego roku plany powstają dla ok. 40 nadleśnictw (10% w kraju). Jednak z określaniem granic „lasów o zwiększonej funkcji społecznej” nadleśnictwa nie będą musiały czekać aż obecne plany wygasną. Zarządzenie dyrektora generalnego wchodzi w życie od 1 września br. i już wówczas można rozpocząć wytyczanie nowej kategorii lasów.

Nowa kategorialasy o zwiększonej funkcji społecznej
Celowo nie mówimy o lasach „miejskich” czy „podmiejskich”, gdzie koncentrują się społeczne oczekiwania. Niekiedy chodzi również o intensywnie odwiedzane lasy na wsi czy w okolicach wypoczynkowych. W tej kategorii będziemy ujmować:
- lasy intensywnie użytkowane rekreacyjnie,
- tereny leśne w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodków wypoczynkowych,
- lasy uzdrowiskowe w strefach A i B (w rozumieniu ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych).

Jak wyznaczymy te obszary?

Obszary lasów o zwiększonej funkcji społecznej wyznaczą nadleśnictwa. Wytyczne Dyrektora Generalnego LP wskazują także na możliwość szerszej partycypacji strony społecznej. Chodzi o płaszczyznę wymiany informacji o lasach i wzajemnych potrzebach, ale i obowiązkach względem zachowania lasów dobrym stanie dla przyszłych pokoleń. W ostatecznym rozwiązaniu, na etapie tworzenia planu urządzenia lasu, mogą powstawać tzw. zespoły lokalnej współpracy.
– na etapie tworzenia planu można będzie wyodrębnić tzw. gospodarstwo specjalne, czyli wydzieloną grupę lasów, dla których wskazane zostaną odrębne reguły zagospodarowania;
– tam, gdzie lasy są wyjątkowo chętnie odwiedzane, możliwy będzie dodatkowy podział na strefę intensywnego oddziaływania (wytyczne obligatoryjne) i strefę zrównoważonego oddziaływania (gdzie wytyczne będą fakultatywne).
Wytyczanie obszarów nie będzie schematyczne (np. odległość od granic miasta itp.). Również nie w każdym nadleśnictwie zaistnieje potrzeba ich wytyczenia.

Priorytety
Lasy na obszarach zurbanizowanych to nie przyszłe parki podmiejskie ani rezerwaty przyrody, które znacznie ograniczają możliwości rekreacyjne. Będą nadal zagospodarowywane. Najistotniejsze w lasach o zwiększonej funkcji społecznej będą kwestie:
- zachowania trwałości lasu,
- bezpieczeństwa publicznego i pożarowego,
- krajobrazowe.
Następstwem tych ostatnich mają być takie zasady gospodarowania, które nie powodują nagłych zmian w krajobrazie.

Zasady gospodarowania

Przede wszystkim jak najbardziej elastyczne podejście do kwestii zagospodarowania, sprowadzające się wręcz do myślenia kategoriami pojedynczych drzew i ich grup. Uwzględnianie różnorodnego charakteru potrzeb społecznych.
- ograniczenie stosowania zrębów zupełnych i preferowanie rębni złożonych (długotrwała przemiana pokoleń, nie skutkująca jednorazowym odsłanianiem powierzchni),
- zabiegi gospodarcze nakierowane na poprawę stanu zdrowotnego i zróżnicowanie struktury,
- nacisk na odnowienia naturalne,
- terminy wykonywania prac w okresie minimalnego ruchu rekreacyjnego.

Inne tematy wskazane w wytycznych

- zintensyfikowanie zagospodarowania turystycznego i jego promocja;
- priorytet bezpieczeństwa publicznego (pożarowe, upadki martwych drzew);
- współpraca (z samorządami, społecznościami lokalnymi i in.) oraz informacja i konsultacje.

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/lasy-spoleczne-2

W dniu 19.06.2022 o 18:28, takafura napisał:

Jak zwykle siejesz zamęt w głowach maluczkich.

Lex Szyszko nie dotyczyło lasów prywatnych. Na podstawie tych przepisów nie wycięto legalnie ani jednego hektara, ba, ani jednego drzewa w lesie.

Lex Szyszko ułatwił wycinkę zadrzewień. Czyli wszystkiego co nie było formalnie lasem.

To co opisałem, nie dotyczy Lex Szyszko, bo to miało miejsce na początku lat 90-tych. Gdy to ogłoszono, że wszystko należy sprywatyzować, bo prywatne będzie lepiej zarządzane niż państwowe. A ponieważ zaczynała się wielka bieda, no to kto mógł, to się rzucił do wycinania lasów. Chwilę to trwało, aż ktoś to zastopował. Podobnie było z jeziorami - gdy gospodarował PGRyb to odławiali, ale i zarybiali, tak, że np na Mazurach można było całkiem fajnie powędkować, a teraz jest tam pustynia.

Lex Szyszko spowodował gigantyczne straty przede wszystkim w drzewostanie w miastach, pośród zadrzewień śródpolnych i alei wzdłuż dróg. Ale to nie tylko, bo zwiększył wyrąb w lasach, a ponieważ było mu mało, to zabrał się za wycinkę Puszczy Białowieskiej. Znajomy kupił wtedy działkę pod budowę, na której w kącie rosła dorodna lipa i nikomu nie przeszkadzała, ale pierwsze co zrobił, to wziął szwagra i ją wycieli, bo mogli...

Oczywiście, jeżeli ktoś posadził drzewo na własnej działce, to powinien mieć prawo do jego wycięcia i to bez dwóch zdań. Natomiast faktycznie tej zimy czeka nas armagedon, bo zamiast zgromadzić odpowiednie zapasy dobrej jakości i taniego węgla z Rosji, na co UE dała nam 4 miesiące i dopiero wtedy ogłosić bojkot, to oczywiście nasi mądrale chcieli być bardziej papiescy od papieża i w ten sposób nałożyli wszystkim pętle na szyje. A jak się doda do tego ceny gazu, paliwa, energii elektrycznej, żywności, czynszów i kredytów, to czarno to widzę. Tak, że lasy zapewne będą znikać, bo czymś trzeba w zimie palić, aby nie zamarznąć.

Jest dużo gorzej, bo rzeki zaczynają wysychać. Wiele z nich ma źródła w górach, a tam właśnie tnie się lasy na potęgę i jeszcze do tej wycinki się dopłaca. A lasy w górach magazynują wodę. Czy ktoś powstrzyma to szaleństwo? Wątpię.

2 godziny temu, balans napisał:

Jest dużo gorzej, bo rzeki zaczynają wysychać. Wiele z nich ma źródła w górach, a tam właśnie tnie się lasy na potęgę i jeszcze do tej wycinki się dopłaca. A lasy w górach magazynują wodę. Czy ktoś powstrzyma to szaleństwo? Wątpię.

Jak zwykle mieszasz fakty z bzdurami co w efekcie ( zamierzonym czy nie) daje manipulację a nawet perfidne kłamstwo.

Prawda:

w Polsce wody brakuje. Także w rzekach i jeziorach. W górach wycina się lasy gospodarcze. Lasy skutecznie magazynują wodę i chronią glebę przed erozją.

Bzdury:

ktoś coś słyszał że  trwałe wylesienia lasów tropikalnych wpływa na braki wody na ogromnych obszarach. Nie ma to związku z tym co sugerujesz w Polsce bo u nas lasów przybywa, wycięte są z automatu niezwłocznie obsadzane, a młody las tak samo chroni glebę i także magazynuje wodę.

U nas od kilku lat występuje susza hydrologiczna, leśnicy mają na nia taki sam wpływ jak meteorolodzy na pogodę.

Poczytaj i nie grzesz więcej "newsami" z wp.pl czy pudelka:

https://stopsuszy.imgw.pl/susza-najwazniejsze-pytania-i-odpowiedzi/

Godzinę temu, takafura napisał:

Bzdury:

ktoś coś słyszał że  trwałe wylesienia lasów tropikalnych wpływa na braki wody na ogromnych obszarach. Nie ma to związku z tym co sugerujesz w Polsce bo u nas lasów przybywa, wycięte są z automatu niezwłocznie obsadzane, a młody las tak samo chroni glebę i także magazynuje wodę.

U nas od kilku lat występuje susza hydrologiczna, leśnicy mają na nia taki sam wpływ jak meteorolodzy na pogodę.

Są trzy rodzaje prawdy, właśnie przedstawiłeś ten trzeci rodzaj.

1. Odnośnie lasów tropikalnych, to tam jest przez pół roku pora deszczowa.

2. U nas jako "lasy gospodarcze" traktuje się wszystkie lasy, nawet w parkach narodowych [ostatnio Kampinos].

3. Pamiętam, jak jeszcze za tzw. komuny apelowano, aby nie wycinać górskich lasów, acz w porównaniu z dzisiejszymi wycinkami to był ułamek tego co się tnie. Bo wtedy robiono to za pomocą koników, a dzisiaj szaleją w górach Harwestery.

4. Wycinając lasy na masową skalę leśnicy mają jednak wpływ na suszę w kraju, acz oczywiście głównym czynnikiem są zmiany klimatyczne.

5. Żeby to drewno szło jeszcze do polskich firm zajmujących się ich obróbką, ale coraz więcej eksportuje się do Chin i Niemiec...

5. Pytanie za 50 pkt. - od kiedy las można uznać że jest młody? Jak ma 20 lat, czy może 30 lat? Bo wcześniej to są tylko sadzonki.