Jump to content

Wszystko co chcecie wiedzieć o lesie a boicie się zapytać

Recommended Posts

50 minut temu, takafura napisał:

Nie spotkałem w/w.

Skonsultuję się z myśliwymi bo taki minimalistyczny kojec z 4 słupków i siatki leśnej z niczym mi sie nie kojarzy.

Jest to miejsce gdzie dosyć łatwo o zrzuty i zastanawia mnie czy to  nie jakiś rodzaj pułapki na poroża. Jedzonko do środka i jak Jeleń próbuje się dostać zostawia to i owo. 

Póki co wnętrza są puste więc to tylko moje przypuszczenia. 

Edited by Kee

• 2 months later...

Mam pytanie o zwierzęta leśne, a dokładnie o mrówki. U sąsiadki, dwa domy dalej w ogrodzie jest mrowisko wysokości 1,5 m. Zamieszkują je wielkie czarne gryzące mrówki. Jest około 250 m od mojej posesji ale mrówki docierają i do mnie czym nie jestem specjalnie zachwycony. Czy to można gdzieś zgłosić, jakoś się tego pozbyć?

Wojtek

te wielkie leśne to łechtają... Trafiłem na podmokłych łąkach małe czarno-rude bydlaki które atakowały z gałęzi chaszczy i to masowo. Ból dużo większy niż osa, szerszeń- znam. Przyjechałem z bąblami jak śliwki, choć nie jestem uczulony. 

3 godziny temu, Cyrograf15 napisał:

Mam pytanie o zwierzęta leśne, a dokładnie o mrówki. U sąsiadki, dwa domy dalej w ogrodzie jest mrowisko wysokości 1,5 m. Zamieszkują je wielkie czarne gryzące mrówki. Jest około 250 m od mojej posesji ale mrówki docierają i do mnie czym nie jestem specjalnie zachwycony. Czy to można gdzieś zgłosić, jakoś się tego pozbyć?

Wojtek

Obstawiam że nic nie zdziałasz. Poza tym, mrówki są zwyczajnie pożyteczne - po co je przeganiać?

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Na wiochę jeżdżę odpoczywać a nie być gryzionym przez mrówki. Dodatkowo od miejsca gdzie je widuję jest kilkadziesiąt metrów do moich uli, jak mi zaatakują pszczoły co jest bardzo prawdopodobne to się zacznie sąsiedzkie piekło. Wiele gatunków mrówek leśnych jest  pod ochroną, tyle że te zamieszkały w środku wsi, nie bardzo wiem co na to prawo, i kto jest władny z tym coś uczynić. 

Wojtek

PS 

Czy to Rudnica to nie wiem, wielkość się zgadza, chyba są bardziej czarne, ale mogę się mylić. Zwłaszcza że jestem stary i ślepy. 

Znam gościa który miał podobny problem x 7. Tak, siedem mrowisk rudnicy bardzo blisko domu.

Po zmroku, gdy wszystkie mrówki powinny być już w swoich kopcach za pomocą szufli, przyczepki samochodowej wyłożonej folią i latarki czołówki "przeprowadził" wszystkie osobniki tak z kilometr w las. Oficjalnie nie polecam bo mrowiska są pod ochroną. Ale pomogło.

Ps. Po ok. 5 latach blisko domu ma ponownie dwa spore mrowiska...

W dniu 23.02.2022 o 19:38, Kee napisał:

Wybaczcie że wleze z buciorami w środek dyskusji ale mam pytanie które mnie nurtuje. 

Od jakiegoś czasu na Polach uprawnych w okolicy, na obrzeżach lasów pojawiają się takie o to konstrukcję, ślady samochód świadczą że są one odwiedzane przez człowieka, jaki pomysł czemu one mają służyć? 

IMG_20220223_190456.jpg

Za mało szczegółów. Gdyby były tropy, ślady, itp.

Sam prezes KŁ oglądał to cuś i nic konkretnego nie przyszło nam do głowy.

- Import z Rosji i Białorusi drewna oraz jego półfabrykatów kompletnie stanął. Ukraina, głównie zachodnia, dostarcza nam może 25 proc. tego co przed wojną - wyjaśnia dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Rafał Szefler. Waldemar Buda, minister rozwoju, zapowiada reakcję rządu.

Minister rozwoju Waldemar Buda zapowiedział, że rząd będzie dążył do zwiększenia dostępności drewna dla polskich przetwórców. Spore problemy w tym zakresie wywołała bowiem wojna. O decyzje rządu w tej sprawie apelowała branża. 

Polska ma problem z dostępnością drewna. Wojna zatrzymała import

- Import z Rosji i Białorusi drewna oraz jego półfabrykatów kompletnie stanął. Ukraina, głównie zachodnia, dostarcza nam może 25 proc. tego co przed wojną - wyjaśnił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Rafał Szefler.

Buda zapowiada, że resort podejmie działania, z których przetwórcy drewna mają być zadowoleni. - Tego oczekuje m.in. polska branża meblarska, a przypomnę, że pod tym względem jesteśmy europejską potęgą. Więc zagwarantowanie surowca jest dla nas kluczowe. Teraz np. podwykonawcy dużych sieci meblowych nie mają surowca do produkcji mebli. A to powoduje, że szukają innych rynków i innych dostawców - stwierdził Buda. Zapowiedział, że drewno stanie się surowcem strategicznym.

Drewno drożało już w zeszłym roku. Nie tylko zmiany klimatu

Niedobór drewna może przełożyć się na wyższe ceny m.in. mebli, materiałów budowlanych czy wielu innych produktów. Trend wzrostowy widoczny był już w zeszłym roku. Wśród powodów eksperci wskazywali pandemię czy zmiany klimatyczne. 

Sytuacja pogarsza się, bo, jak wynika z analiz PKO BP, Rosja i Białoruś były do tej pory jedynymi z najważniejszych eksporterów surowca. 30 proc. trafiało do producentów produktów w drewna. Od sąsiadów Polski pochodziło też 60 proc. importowanego drewna, które trafiało na opał. "Szacujemy, że ewentualne całkowite zahamowanie importu z Rosji i Białorusi przełoży się w krótkim terminie na zmniejszenie dostępności płyt drewnopochodnych i tarcicy na polskim rynku o mniej więcej 10-15 proc."  - pisali analitycy państwowego banku. 

No i nawet przemysł zbijania palet drewnianych nam upadnie .

Pracuję prawie ćwierć wieku w branży meblarskiej i tam regres materiałowy jest od roku mniej więcej 2014 .Przed tym rokiem przemysł operował grubościami blaty górne dolne 28 mm korpusy 22 mm półki stałe i wkładane 18mm boki i tył szuflad byl z 15mm.

Dziś te grubości obniża koszt i dostępność materiału o ile ?   A no teraz wygląda to tak 

Blat 22 korpus 18 p.stale 16 wkladane 15 a szuflady to 12.

Malo tego jakość płyty jest taka że trawersa w barksztedzie podnosi po 3 plyty naraz bo są takie ,, gęste,,

Cytat z linku:

"W dodatku sami leśnicy nie wiedzą, co dzieje się z pociętym drewnem"

🤣🤣

Żeby pokazać absurd tego zarzutu napiszę dla porównania:

- handlowcy nie wiedzą co się dzieje z żywnością kupioną w marketach,

- cementownia nie wie na co będzie przeznaczony cement,

- producent łączników do drewna i gwoździ sam nie wie kto, co i gdzie będzie budował...

itp.

Zamiast twardych danych "ekspertyza" pani Beaty:

- nikt mnie nie przekona, że tak duża skala wycinek to zwyczajna gospodarka leśna,

- na Mazurach, w okolicach Morąga, to co zobaczyłam w okolicznych lasach, zrobiło na mnie przygnębiające wrażenie

- duże połacie lasu były całkowicie wycięte,

Mnie przygnębia z kolei poziom takiego dziennikarstwa...

10 minut temu, karpik napisał:

Ktoś mi ostatnio mówił, że wszystko jedzie do Chin. Nawet w kontenerach. Mokre, prosto ze lasu. Biorą każdą ilość za duże pieniądze.

Ps. Mówił jeszcze, że na przetargach ci "eksporterzy" dają takie ceny, na które nie może pozwolić sobie żaden "tubylec".

38 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Cytat z pierwszego linku:

"w dalszym ciągu tego drewna nie dość, że nie ma to jak bardzo drogie".

To w końcu jak to jest, niby tniemy za dużo ( popularna opinia) a jednak drewna nie ma ?

Ceny na przetargach wylicytowane za wysokie ? To co, ceny urzędowe ? Zakaz eksportu ?

Ps. Bardzo ważna i ciekawa informacja - tylko bardzo niewielki procent surowca kupują od LP zagraniczne firmy. Ponad 90 % drewna okrągłego jadącego za granicę zostało kupione przez polskie firmy i odsprzedane...

Edited by takafura

Ale to wszystko nic. Nie mam teraz pod ręką danych ile mln m3 surowca nie trafi na rynek europejski z Rosji, Białorusi i Ukrainy.

Jak macie kominki to kupujcie opał teraz, za rok będziemy wspólnie zbierać chrust i szyszki.

takafura

"To w końcu jak to jest, niby tniemy za dużo ( popularna opinia) a jednak drewna nie ma ? "

Pamiętasz, jak pisaliśmy o ekologii i spalaniu biomasy? Wtedy napisałem i zdania nie zmieniam, że to wielki pic na wodę-fotomontaż, żeby się papiery zgadzały...
Masz też o tym wzmiankę...

16 minut temu, takafura napisał:

Cytat z pierwszego linku:

"w dalszym ciągu tego drewna nie dość, że nie ma to jak bardzo drogie".

To w końcu jak to jest, niby tniemy za dużo ( popularna opinia) a jednak drewna nie ma ?

Ceny na przetargach wylicytowane za wysokie ? To co, ceny urzędowe ? Zakaz eksportu ?

Ps. Bardzo ważna i ciekawa informacja - tylko bardzo niewielki procent surowca kupują od LP zagraniczne firmy. Ponad 90 % drewna okrągłego jadącego za granicę zostało kupione przez polskie firmy i odsprzedane...

I tu nagle państwowa firma ma związane ręce. Nic się nie da zrobić. Nie da się ustalić cen, ceł, limitów. Nie da rady tego zrobić w jedno sejmowe późne popołudnie. No i pewnie Unia nie pozwala. Baju baj.

4 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura

"To w końcu jak to jest, niby tniemy za dużo ( popularna opinia) a jednak drewna nie ma ? "

Pamiętasz, jak pisaliśmy o ekologii i spalaniu biomasy? Wtedy napisałem i zdania nie zmieniam, że to wielki pic na wodę-fotomontaż, żeby się papiery zgadzały...
Masz też o tym wzmiankę...

Pamiętam, szczególnie kontrowersyjne jest tzw. współspalanie czyli dokładanie na siłę biomasy do elektrowni przystosowanych do spalania węgla.

4 godziny temu, karpik napisał:

I tu nagle państwowa firma ma związane ręce. Nic się nie da zrobić. Nie da się ustalić cen, ceł, limitów. Nie da rady tego zrobić w jedno sejmowe późne popołudnie. No i pewnie Unia nie pozwala. Baju baj.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem:   LP będące praktycznie monopolistą mają arbitralnie ustalać ceny, limity, domagać się zaporowych ceł aby doprowadzić do np. spadku cen surowca o 50 % ?.

Co takiego strasznego jest w sprzedaży 30 % drewna na tysiącach licytacji ( bo mamy ok. 470 nadleśnictw, można wystawiać drewno kilka razy w miesiącu) ?

takafura

Pytanie, z ciekawości- na co, od strony czysto ekonomicznej nastawione są LP, które jakby nie patrzeć via Skarb Państwa należą do wszystkich obywateli raju nad Wisłą?

PS To nie jest tak, jak np z GAzoty, która pokazuje kosmiczny wynik finansowy, a rolników nie stać na zakup nawozów, tudzież z Orlenem, gdzie Obajtek szumnie ogłasza zyski, a cena paliwa wciąż i wciąż w górę?