Jump to content

Wszystko co chcecie wiedzieć o lesie a boicie się zapytać

Recommended Posts

To ja jeszcze poproszę o dane nt zalesienia Szwecji, najlepiej w odniesieniu do gruntów do tego się nadających (takie tereny wysokogórskie czy skaliste wysepki fest zaburzają wynik).

16 minut temu, takafura napisał:

( nigdzie nie sugerowałem jakiś związek lasow Szwecji z Polską) a wiek rębności to być może dla Ciebie zbyt specjalistyczne pojęcie, polecam

Podając różnice np. wieku rębnego automatycznie i z kontekstu sugerujesz lepsze rozwiązanie . Czynisz podobnie do MNP , którzy a hoc wyrywają elementy z systemów innych państw , pomijając rozwiązania systemowe. Jeżeli nie widzisz korelacji  poziomu rozwoju gospodarki leśnej a własnością prywatną i de facto monopolem, to polecam okulistę .

21 minut temu, takafura napisał:

Wiek rębności 40, 60 latek  -super, prawda ?

3 godziny temu, takafura napisał:

a wiek rębności który tu już wałkowaliśmy  mają ustalony w przedziałach od 40 lat ( brzoza) do 60 lat ( świerk).

Patrz co piszesz lub myśl co piszesz, no chyba że pod pojęciem brzozy i świerka widzisz wszystkie gatunki.

22 minuty temu, takafura napisał:

Drzewiarze w Polsce dbają o swój interes ( i dobrze) dlatego lobbują za cłami, ograniczeniami

Taa, może najpierw oceń co eksportują Szwedzi a co my? Ja osobiście wolę nawet palety :) czy tarcicę niż surowe pnie. A poza tym "drzewiarze" płacą tutaj  podatki , dają zatrudnienie i rozwijają gospodarkę, więc dbanie o ich interesy( w granicach rozsądku) służy całemu społeczeństwu.

W dniu 31.07.2021 o 12:19, les05 napisał:

Pustynia Błędowska z powodu ocieplania się klimatu ? zmieniła się w Las Błędowski. Wojsko musiało wykarczować drzewa, żebyś miał tzw. pustynię. 

Nie, nie zmieniła się w "Las Błędowski", a jedynie porosła krzaczorami i karłowatymi drzewami. I to dużo wcześniej nim zaczęto mówić o ociepleniu klimatu. A było o to tym bardziej łatwo, bo przez jej środek przepływa Przemsza.

Wracając jeszcze do "najwybitniejszego przyrodnika" na miarę całego naszego tysiąclecia zresztą, to należy dodać, że tak przy okazji chciał wystrzelać prawie wszystko co u nas biega po lasach i łąkach. Z tym, że wcześniej też się zdarzali "wybitni przyrodnicy", na ten przykład był taki jeden chyba z PSL'u [?], który chciał wystrzelać wszystkie łosie żyjące w Polsce, bo te powodują... wypadki drogowe. Jeszcze więcej takich "wybitnych" się trafi, to faktycznie z tego kraju pozostanie ch.., d... i kamieni kupa, jak mawiał klasyk.

1 godzinę temu, balans napisał:

Nie, nie zmieniła się w "Las Błędowski", a jedynie porosła krzaczorami i karłowatymi drzewami. I to dużo wcześniej nim zaczęto mówić o ociepleniu klimatu. A było o to tym bardziej łatwo, bo przez jej środek przepływa Przemsza.

Wracając jeszcze do "najwybitniejszego przyrodnika" na miarę całego naszego tysiąclecia zresztą, to należy dodać, że tak przy okazji chciał wystrzelać prawie wszystko co u nas biega po lasach i łąkach. Z tym, że wcześniej też się zdarzali "wybitni przyrodnicy", na ten przykład był taki jeden chyba z PSL'u [?], który chciał wystrzelać wszystkie łosie żyjące w Polsce, bo te powodują... wypadki drogowe. Jeszcze więcej takich "wybitnych" się trafi, to faktycznie z tego kraju pozostanie ch.., d... i kamieni kupa, jak mawiał klasyk.

Musisz się zdecydować, czy chcesz żyć w skansenie razem z łosiami, czy tak jak na Zachodzie chcesz zobaczyć dziki, łosie i in. to do zoo iść trzeba. Ślad węglowy i notoryczna, niczym niepohamowana produkcja metanu, który jak wiadomo wrogiem klimatu jest okrutnym, sprawiają że los zwierzą, tak dzikich jak i hodowlanych, w zasadzie jest już przesądzony. Podstępnym trucicielom klimatu UE mówi stanowcze - nie.

3 minuty temu, balans napisał:

Jeżeli uważasz, że po wymordowaniu przez Troglodytów wszelkiej zwierzyny przestaniemy być skansenem, to się grubo mylisz.

To nie ma znaczenia, zaczyna się bój o klimat i tylko on jest ważny. A na wojnie jak to na wojnie straty będą, bo być muszą, trzeba coś poświęcić, żeby ocalić tych, którzy przeżyją. W Europie przeżyją Niemcy, to pewne, co do innych, to rokowania są różne.

Posted (edited)
5 godzin temu, szutnik napisał:

Podając różnice np. wieku rębnego automatycznie i z kontekstu sugerujesz lepsze rozwiązanie . Czynisz podobnie do MNP , którzy a hoc wyrywają elementy z systemów innych państw , pomijając rozwiązania systemowe. Jeżeli nie widzisz korelacji  poziomu rozwoju gospodarki leśnej a własnością prywatną i de facto monopolem, to polecam okulistę .

Nie pisałem o strukturach własności lasów.

Nie miałem  zamiaru analizować "korelacji poziomu rozwoju gospodarki leśnej a własnością prywatną" w lasach Polski i Szwecji.

Nie wspominałem także o głodujących dzieciach w Afryce, globalnym ociepleniu i wielu innych ważnych sprawach.

Porównałem  dwie kwestie, przypomnę:

"Ciekawostka - Szwedzi, bardziej od nas ekologiczni pozyskują 90% rocznych przyrostów drewna, a wiek rębności który tu już wałkowaliśmy  mają ustalony w przedziałach od 40 lat ( brzoza) do 60 lat ( świerk)."

I tak jak trafnie tym razem zauważyłeś, sugeruję że to co mamy to dla naszych lasów lepsze rozwiązanie.

Podkreślę - dobrze że pozyskujemy tylko 65 % rocznego przyrostu a nie 90 %i mamy dużo, zajebiście dużo  w porównaniu do Szwecji starodrzewi. Mogę jeszcze kilka elementów porównać ale dla laika to zbyt nudne, choć porównanie max. powierzchni zrębów robi wrażenie - u nas to 4 ha, w Szwecji rekordowy zrąb miał 730 ha.

Patrz co piszesz lub myśl co piszesz, no chyba że pod pojęciem brzozy i świerka widzisz wszystkie gatunki.

Nie jestem tak przenikliwy jak Ty, ale skoro piszę podając wiek rębności dla Brz i Św to ma na myśli wyłącznie te dwa gatunki. Tak mi sie przynajmniej wydaje - takie miałem intencje, o tych gatunkach wspomniałem. Czyżbyś wiedział lepiej co chciałem napisać ?

A poza tym "drzewiarze" płacą tutaj  podatki , dają zatrudnienie i rozwijają gospodarkę, więc dbanie o ich interesy( w granicach rozsądku) służy całemu społeczeństwu.

Bardzo mi zależy tym aby naszym drzewiarzom wiodło się dobrze i stabilnie, to oni w 100 % zasilają kasę LP czyli moją wypłatę też.

Wiem też że zmiany cen surowca jaki u mnie kupują są wręcz zabójcze dla eksporterów mających długookresowe umowy z odbiorcami w UE - zmienić cenę choć o 1 euro za kubik w trakcie trwania umowy jest bardzo trudno.

Edited by takafura

Andrzej Konieczny kilka miesięcy temu stracił stanowisko dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Stało się to po tym, jak media opisały, że kupił od LP dom z 95-procentową bonifikatą. Teraz Konieczny powrócił jako dyrektor regionalny w Poznaniu.

[...]

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,27404419,stracil-stanowisko-przez-afere-z-domem-za-9-5-tys-zl-teraz.html#s=BoxOpImg1

Od lat 90-tych budynki z bonifikatą kupili już byli pegeerowcy, najemcy mieszkań komunalnych, tysiące emerytowanych lub byłych  pracowników fizycznych Lasów Państwowych -  pilarzy, kierowców.

Dziesiątki tysięcy afer ?

A tak dokładniej to takie przepisy naruszył Konieczny ?

Odnośnie Koniecznego, to ujmę to tak - dżentelmen by tak nie postąpił...

Ale to mały pikuś, bo po katastrofalnym dla Polski "Lex Szyszko" i mocno szkodliwym "Lex Dewelopers" dobra zmiana szykuje nam następną ekologiczną katastrofę w postaci "Lex Izera". Pamiętajmy przy tym o tym, że od 20 lat nie powstał w Polsce ani jeden Park Narodowy, a było planowanych takich parków aż 18. Czyli po nas tylko potop!

https://www.onet.pl/informacje/chronmyklimat/lex-izera-to-cios-dla-polskiej-przyrody-i-ochrony-klimatu/m29lsb2,30bc1058

• Like 1

1 godzinę temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura...

"z bonifikatą kupili już byli pegeerowcy"

rozwaliłeś mnie do szczętu...

Ten sam mechanizm, ta sama filozofia - zamiast wykwaterować / eksmitować ludzi z tysięcy lokali w różnym stanie technicznym i wymagających w perspektywie lat sporych nakładów pozbywano sie kłopotu sprzedając za ułamek wartości.

Więc co Cię rozwaliło bo analogia jest dość wyraźna moim skromnym zdaniem. Ale mogę się mylić...

2 godziny temu, balans napisał:

Pamiętajmy przy tym o tym, że od 20 lat nie powstał w Polsce ani jeden Park Narodowy, a było planowanych takich parków aż 18. Czyli po nas tylko potop!

Czyli po nas tylko skansen? Atrakcyjna perspektywa dla Zachodu, móc zobaczyć dziką przyrodę i Polaków zbijających palety. 

takafura

"Ten sam mechanizm, ta sama filozofia - zamiast wykwaterować / eksmitować ludzi z tysięcy lokali w różnym stanie technicznym i wymagających w perspektywie lat sporych nakładów pozbywano sie kłopotu sprzedając za ułamek wartości."

Konieczny wyleciał nie za sam fakt kupienia z rabatem, ale za

Dyrektor generalny mógł zakupić dom dzięki zasadom obowiązującym w Lasach Państwowych. Leśne Gospodarstwo wyprzedaje zbędne nieruchomości, a prawo pierwokupu mają oczywiście leśnicy. Do 2016 roku obowiązywał jednak zapis, że wartość promocyjnie wyprzedawanych nieruchomości nie może przekraczać 100 tys. złotych.

Onet ujawnił, że w listopadzie 2019 roku sam Andrzej Konieczny zdecydował o zmianie limitu wartości nieruchomości do 150 tys. złotych. Zmiana ta umożliwiła mu nabycie nieruchomości w Pomorzu na prawie pierwokupu. Już po dokonaniu transakcji, 9 stycznia 2020 roku, przywrócony został limit w wysokości 100 tys. złotych.

To raz.

Dwa- porównanie umożliwienia wykupu mieszkań przez pracowników LIKWIDOWANYCH i/lub ZLIKWIDOWANYCH PGR'ów, to jednak coś innego, niż możliwość wykupu mieszkania czy domu przez emerytowanego pracownika np LP.

Podobnie, jak wykup mieszkania komunalnego, które należy do majątku samorządu. Choć idę w zakłada, że akurat sprzedaży mieszkań komunalnych towarzyszył nie jeden i nie dwa wałki co do wartości, uprawnień, itp itd.

2 godziny temu, les05 napisał:

Czyli po nas tylko skansen? Atrakcyjna perspektywa dla Zachodu, móc zobaczyć dziką przyrodę i Polaków zbijających palety. 

Skansenem nie jesteśmy już od dość dawna, bo dla Zachodu dzięki coraz tańszej sile roboczej u nas [zarobki w Polsce rosną wolniej niż w starych krajach UE] jesteśmy tanią MONTOWNIĄ i fabryką części, oraz rynkiem zbytu. I jakieś barbarzyńskie wycinanie lasów pod pretekstem "Lex Izera" nic tu nie zmieni, a jedynie zniszczy przyrodę. Najbardziej szokujący w tym wszystkim jest to, że na Śląsku są tysiące hektarów terenów poprzemysłowych, ale NIE! My pod fabrykę, która może kiedyś powstanie albo i nie, będziemy wycinać 1200 ha lasu. I jak tu nie posądzać tych, którzy podejmują decyzje o sabotaż?

na Śląsku są tysiące hektarów terenów poprzemysłowych, ale NIE! My pod fabrykę, która może kiedyś powstanie albo i nie, będziemy wycinać 1200 ha lasu. I jak tu nie posądzać tych, którzy podejmują decyzje o sabotaż?

Raczej o bezmyślność, cwaniactwo (jedno drugiego nie wyklucza) i kręcenie lodów.

PS Oczywiście również skąpstwo - teren poprzemysłowy zanim powstanie na nim fabryka musi być dokładnie posprzątany - również w głąb.

A taką strefę ochronną (taką rolę pełnią lasy na G.Śląsku - za komuny to mieli łeb!) rach ciach - i można budować.

Skansenem nie jesteśmy już od dość dawna, bo dla Zachodu dzięki coraz tańszej sile roboczej u nas [zarobki w Polsce rosną wolniej niż w starych krajach UE] jesteśmy tanią MONTOWNIĄ i fabryką części, oraz rynkiem zbytu. I jakieś barbarzyńskie wycinanie lasów pod pretekstem "Lex Izera" nic tu nie zmieni, a jedynie zniszczy przyrodę. Najbardziej szokujący w tym wszystkim jest to, że na Śląsku są tysiące hektarów terenów poprzemysłowych, ale NIE! My pod fabrykę, która może kiedyś powstanie albo i nie, będziemy wycinać 1200 ha lasu. I jak tu nie posądzać tych, którzy podejmują decyzje o sabotaż?

No patrz, jak budowali fabrykę Tesli pod Berlinem, to również wycieli lasy, zmówili się czy co?

1 minutę temu, Czlowieksniegu napisał:

les- no to jak wreszcie jest? Przewodnia partia narodu czerpnie wzory z niemieckich doświadczeń czy wcale?

Nic z tych rzeczy, wszyscy chcą budować szybko i tanio, czyli w lesie wychodzi najtaniej, to mądrość uniwersalna.

6 godzin temu, Czlowieksniegu napisał:

Konieczny wyleciał nie za sam fakt kupienia z rabatem,

To raz.

Dwa- porównanie umożliwienia wykupu mieszkań przez pracowników LIKWIDOWANYCH i/lub ZLIKWIDOWANYCH PGR'ów, to jednak coś innego, niż możliwość wykupu mieszkania czy domu przez emerytowanego pracownika np LP.

Podobnie, jak wykup mieszkania komunalnego, które należy do majątku samorządu. Choć idę w zakłada, że akurat sprzedaży mieszkań komunalnych towarzyszył nie jeden i nie dwa wałki co do wartości, uprawnień, itp itd.

Masz rację, z tą chwilową i pewnie przypadkową zmianą limitu ze 100 na 150 to się dyrektor straszliwie podłożył.

PGR, samorządy, spółdzielnie mieszkaniowe, wojsko, Lasy Państwowe i inne firmy mające tzw. mieszkania zakładowe - od 30 lat ( w uproszczeniu bo są oczywiście różnice z detalach) sprzedają lokale najemcom z bonifikatami do 95 %.

Wiem, że pracownik PGR to nie to samo co robotnik leśny, ale procedura i filozofia pozbywania się lokali ta sama. Znasz jakąś sporą firmę która każdemu zatrudnionemu zapewnia od razu mieszkanie lub domek w lesie ? W latach 80-tych moje nadleśnictwo musiało gospodarować ok. 120 lokalami. Obecnie nadleśnictw jest ponad 470. Trzeba sporego uporu aby nie chcieć zrozumieć jakie to koszty. Lub upierać się by tych ludzi eksmitować po sądowych wyrokach i sprzedawać pustostany.

10 godzin temu, Erih napisał:

Raczej o bezmyślność, cwaniactwo (jedno drugiego nie wyklucza) i kręcenie lodów.

PS Oczywiście również skąpstwo - teren poprzemysłowy zanim powstanie na nim fabryka musi być dokładnie posprzątany - również w głąb.

A taką strefę ochronną (taką rolę pełnią lasy na G.Śląsku - za komuny to mieli łeb!) rach ciach - i można budować.

Wygląda na to, że po komunie już tylko lasy zostały do rozkradzenia. Swoją drogą to ktoś wyjątkowo sprytnie wymyślił ten wałek, bo tak przy okazji ciemnemu elektoratowi będzie można wmówić, że lasy wycinamy po to aby Polska nie była skansenem...

"Wielki boom na węgiel na świecie. Idą złote czasy dla kopalni.

1. W zaledwie 7 miesięcy ceny węgla na rynkach światowych wzrosły o blisko 100%. Węgiel osiągnął 160 $ za tonę, cenę nie widzianą od 2008 roku.

2. Przy koszcie wydobycia w Polsce ok. 360 zł/tonę polskie kopalnie węgla stały się niezwykle dochodowe i już prawdopodobnie w tym roku z nawiązką odrobią wszystkie straty, jakie poniosły w ostatnich kilku latach- a w kolejnych latach zaczną przynosić gigantyczne zyski.

3.Według analityków popyt na węgiel na świecie będzie rósł i ceny raczej nie spadną. Tak wysokie ceny, spowodowane są z jednej strony wzrostem popytu, głównie w Azji, a z drugiej niepewnością co do wielkości wydobycia, spowodowaną między innymi likwidacją kopalń w Europie.

4.Chiny, Indie, Japonia, Indonezja i Wietnam planują w najbliższych latach budowę ok. 600 nowych elektrowni na węgiel.

5. Na każda 1 likwidowaną głównie w Europie elektrownię węglową stawiane jest w Azji 10 nowych.

Sumując, wydaje się idą złote czasy dla węgla i gigantyczne zyski dla właścicieli kopalni. Pierwszy możliwości gigantycznych zysków dostrzegł koncern Glencore, który właśnie kupił kopalnię węgla w Kolumbii."