Jump to content

Wszystko co chcecie wiedzieć o lesie a boicie się zapytać

Recommended Posts

les

"Jeśli wytną kilkadziesiąt tys. km 2 lasów w Twojej ulubionej Amazonii, to wrośnie tam inna roślinność, będą inne zwierzęta ale to nadal będzie Amazonia.."

Z ciekawości- jaka roślinność i inne zwierzęta będą na monokulturze soi tudzież na pastwiskach dla bydła?

Gdzie mają się odnaleźć organizmy, które ewolucja przygotowała do życia w wyciętej Puszczy?

Gdzie mają się odnaleźć rdzenni mieszkańcy, którzy ostatnie -set lat zamieszkiwali Puszczę?

"rządzą tu odwieczne prawa natury"

Ty na serio piły, harvestery, itp, itd nazywasz "prawami natury"?
Jeśli tak, to ja tym bardziej rozumiem skrajne głupoty, które wypisujesz w tym i innych wątkach...

PS Jeśli potrafisz, sprawdź, ile wody potrzebne jest na wyprodukowanie 1 kg wołowiny z bydła, także tego, które pasie się w ex-Puszczy. Tudzież, jakie ilości CO2 hodowla bydła generuje...

36 minut temu, takafura napisał:

Dwa, to nie mam nic do lasów tzw. Puszczy Karpackiej o czym dobitnie pisałem.

No to w końcu przyznałeś, że w Karpatach to jednak nie chodzi zwalczanie tego paskudnego świerka, ale o dobranie się do najcenniejszych drzewostanów. Masz za to u mnie dużego plusa.

PS. Nie wiem czy coś ci mówi "Inżynieria Sanitarna i Wodna". Ale to i tak się nie liczy, bo to było za głębokiej komuny, czyli jest nieważne.

takafura

Kiedyś, wyżej, dyskutowaliśmy o przekształceniu lasy w "coś" zgodnie z jednostronną decyzją w Warszawie:

Wycinka 230 ha lasu pod budowę fabryki samochodów elektrycznych? Minister Kurtyka się zgodził

Radni Jaworzna zdecydują, czy wyciąć ponad 230 ha lasu pod fabrykę polskich samochodów elektrycznych marki IZERA. Choć leśnicy negatywnie ocenili przeznaczenie gruntów leśnych w Jaworznie na cele produkcyjno-usługowe, to jednak minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka zgodził się na przeznaczenie ziemi pod fabrykę.

Rząd chce inwestycję przepchnąć. Poselski projekt PiS (umożliwiał zamianę gruntów leśnych na inne), który miałby ułatwić jej realizację na terenach pozyskanych od Lasów Państwowych, był napisany pod fabrykę Izery w Jaworznie – informuje jeden z leśników.

Urszula Sara Zielińska, posłanka Partii Zielonych, słyszała, że złożono wniosek o wyłączenie nawet 500 ha lasów właśnie pod budowę tej fabryki. - Mam wielką obawę, że ta presja na inwestycję pójdzie w tę stronę, że zrobimy to po najmniejszej linii oporu, czyli wycinając lasy. Ponieważ te grunty leśne należą do Skarbu Państwa, więc nie trzeba ich skupować ani przekształcać jakoś specjalnie, tylko można szybką ustawą to rozwiązać. To jest bardzo alarmujące - powiedziała.

Jak tłumaczy Zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Jurand Irlik, leśnicy wydali negatywną opinię, bo miasto nie wykazało, dlaczego wnioskuje o wycinkę tak dużej powierzchni lasu. - Możemy tam mówić o 300 boiskach piłkarskich. Dla przykładu fabryka Opla w Gliwicach zajmuje tylko 74 ha - zauważył.

Dodał, że nie ma też zabezpieczenia, iż grunt zostanie przeznaczony tylko pod fabrykę Izery, poza tym nie wykazano, że jest to jedyna możliwa lokalizacja. - Absolutnie szkoda tego lasu. Mamy inne gminy, które posiadają potężne areały nieużytków: Ruda Śląska czy Zabrze (tu w pobliżu autostrady, czyli dobrze skomunikowane). Nikt mnie nie przekona, że nie ma na Śląsku innego terenu, który mógłby być wykorzystany w tym celu. Miasto Jaworzno byłoby najdalej w procedurach planistycznych, dlatego może przebiło się z tą ofertą - powiedział.

Dyrektor tłumaczy, że po decyzji ministra klimatu wszystko zależy od decyzji radnych. Jednak - jak informuje Tomasz Sędor, wiceprzewodniczący rady z opozycyjnej KO - większość z nich jest za wycinką i tworzeniem nowych miejsc pracy. - Liczymy, że tam powstaną inwestycje, które uratują Jaworzno po transformacji energetycznej i powstaną tam nowe miejsca pracy, ale jednocześnie radni z mojego klubu raczej mają wątpliwości, czy ta fabryka rzeczywiście powstanie - powiedział Sędor. I dodał, że sesja w tej sprawie mogłaby się odbyć pod koniec sierpnia.

Sejmowy projekt ws. wymiany gruntów leśnych wycofany

We wtorek do sejmowej komisji środowiska trafił projekt poselski w sprawie wymiany gruntów leśnych. Stoją za nim politycy PiS. Pozwala na wymianę gruntu leśnego na dowolny inny grunt, w stosunku jeden do jednego. - Dowolny fragment lasu w zarządzie Lasów Państwowych, choćby to był las cenny przyrodniczo, choćby rezerwat, choćby fragment Puszczy Białowieskiej, może być zamieniony na inny teren na cele przemysłowe - ostrzegała posłanka Partii Zielonych Urszula Zielińska.

Wczoraj ta sama grupa posłów PiS, która ten projekt zgłosiła, nagle go wycofała, na chwilę przed pierwszym czytaniem. - Grupa posłów, która się podpisała pod projektem będzie występowała z bardzo ważnymi autopoprawkami i w związku z tym potrzebujemy czasu. Składam wniosek formalny, aby dzisiaj nie rozpatrywać tego punktu - mówiła sprawozdawczyni projektu, posłanka Ewa Malik.

Dziś - jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza" - posłowie PiS szybko wrócili z autopoprawką do kontrowersyjnej ustawy o lasach. - Mamy ją omawiać już w czwartek na komisji - przekazała gazecie posłanka Daria Gosek-Popiołek.

https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,27104269,wycinka-230-ha-lasu-pod-budowe-fabryki-samochodow-elektrycznych.html

PS Pomysł nacjonalizacji Izery i produkcji wespół z Toyotą jest.. fascynujący.
Policzono, nawet Gróbarczyk coś wspomniał, że całość, włącznie z siecią sprzedaży, to... ok 5 MILIARDÓW złotych. Pytanie za 100 pkt- ile z tego dołożą Japończycy?

1 godzinę temu, Czlowieksniegu napisał:

Ty na serio piły, harvestery, itp, itd nazywasz "prawami natury"?

W którym miejscu pisałem o piłach, naprawdę nazywałem to prawami natury? Funkcja moderatora daje Ci duże możliwości szkoda tylko, że skupiasz się na przekłamywaniu i manipulacji. Skrajna głupota? Jak mam nazwać to co wypisujesz? Mógłbym napisać, że nic głupszego nie przeczytałem ale wiem, że jutro znowu mnie zaskoczysz.

Gdzie mają się odnaleźć organizmy, które ewolucja przygotowała do życia w wyciętej Puszczy?

Chodzi Ci zapewne o te, których natura nie przygotowała do życia w wyciętej puszczy. Live is brutal and full of zasadzkas, niestety. Skończą tak jak nasze tury czy dropie, natura jest okrutna - nie potrafisz się dostosować musisz zginąć.

Gdzie mają się odnaleźć rdzenni mieszkańcy, którzy ostatnie -set lat zamieszkiwali Puszczę?

Ich pobratymcy w Ameryce czy Australii już to przeszli i na swój sposób dali radę. Jeśli się nie dostosują do zmian, to odejdą, tak jak podobni im w dziejach świata. Takie są prawa natury - nie potrafisz, nie chcesz się dostosować - odpadasz.

2 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

PS Jeśli potrafisz, sprawdź, ile wody potrzebne jest na wyprodukowanie 1 kg wołowiny z bydła, także tego, które pasie się w ex-Puszczy. Tudzież, jakie ilości CO2 hodowla bydła generuje...

Wiedziałem, wiedziałem, że Spurek kogoś przekona. Chcesz nam mięso odebrać, no teraz pojechałeś po bandzie, toż to prawie faszyzm i komunizm w jednym. 

Z ciekawości- jaka roślinność i inne zwierzęta będą na monokulturze soi tudzież na pastwiskach dla bydła?

Zapewniam Cię, że będzie ich na tyle dużo, że ekolodzy będą mieli co bronić i chronić a i nie jeden doktor się shabilituje.

2 godziny temu, balans napisał:

No to w końcu przyznałeś, że w Karpatach to jednak nie chodzi zwalczanie tego paskudnego świerka, ale o dobranie się do najcenniejszych drzewostanów.

Tu już mocno nad interpretujesz lub pamięć Cie odrobinę zawodzi bo sporo tu wątków pobocznych i dygresji przerobiliśmy.

Oczywiście że w górach generalnie chodzi  o kornika plus anomalie pogodowe - głównie susze.

"Dobieranie się" do najcenniejszych drzewostanów wynika nie perfidnego planu wycięcia starodrzewia bo trzeba przed utworzeniem PN tylko z bezdusznego, biurokratycznego stosowania zasad zawartych w tzw. Planach Urządzania Lasu ( głównie chodzi o wiek rębności).

Ps. Pamiętam też że mnie zaszokowały dopłaty z Funduszu Leśnego do nadleśnictw pozyskujących drewno w Karpatach. TYLKO w 2018 roku Regionalna Dyrekcja w Krośnie dostała z FL 120 mln zł dopłat.

9 godzin temu, les05 napisał:

Nigdy na Saharze, Syberii czy Amazonii nie będzie dużych skupisk ludzi, bo są to regiony, w których warunki życia są bardzo trudne,

Co do Syberii nie mam danych, ale Sahara była swego nie tak odległego czasu zieloną sawanną całkiem gęsto jak na ów czas zaludnioną, a wzdłuż całej Amazonki i jej dopływów do przybycia Europejczyków wiocha stała przy wiosze i dom przy domu. To był praktyczne jeden wielki indiański ogródek - podobnie jak lasy parkowe APn.

les

"Chodzi Ci zapewne o te, których natura nie przygotowała do życia w wyciętej puszczy. Live..."

Z przykrością stwierdzam, że i dobre wychowanie, i Regulamin Forum, niestety nie pozwala mi napisać co myślę o tobie i twoim toku "rozumowania".

Ewentualnie posłużę się "cytatą"- co do twojej osoby z kapitana Wagnera...

takafura

Kiedyś, wyżej, dyskutowaliśmy o przekształceniu lasy w "coś" zgodnie z jednostronną decyzją w Warszawie:

Wycinka 230 ha lasu pod budowę fabryki samochodów elektrycznych? Minister Kurtyka się zgodził

Ja tam sie nie znam na wielkiej polityce ale ktoś wie ile jest wart  hektar gruntu pod działalność gospodarczą w okolicach Jaworzna ? Może chodzi o czas, wielkość działki i kilkaset mln oszczędności ?

4 minuty temu, Czlowieksniegu napisał:

Z przykrością stwierdzam, że i dobre wychowanie, i Regulamin Forum, niestety nie pozwala mi napisać co myślę o tobie i twoim toku "rozumowania".

I vice versa. 

9 minut temu, Erih napisał:

Co do Syberii nie mam danych, ale Sahara była swego nie tak odległego czasu zieloną sawanną całkiem gęsto jak na ów czas zaludnioną, a wzdłuż całej Amazonki i jej dopływów do przybycia Europejczyków wiocha stała przy wiosze i dom przy domu. To był praktyczne jeden wielki indiański ogródek - podobnie jak lasy parkowe APn.

Jednak sporo się od tego czasu zmieniło i zmienia się nadal.

Projekt Puszcza.tv zakończony. Ujawniamy, na co poszły miliony publicznych pieniędzy

Tomasz Sakiewicz, Katarzyna Gójska-Hejke (była kochanka prezesa IPN Janusza Kurtyki), Grzegorz Tomaszewski (krewny Króla Polski) - sama zgrana paczka religii smoleńskiej teraz „znała się” na leśnictwie. Pisowski przewał na przewale. Warto poczytać.

les

Nie, że jestem zaskoczony, ale poza nagłówkiem nic nie zrozumiałeś z cytowanego artykułu:

[...]

„Pierwszą bardzo złą wiadomością jest to, że spalanie lasów wytwarza około trzy razy więcej CO2 niż las pochłania. Drugą złą wiadomością jest to, że miejsca, w których wylesianie wynosi 30% lub więcej, wykazują emisje dwutlenku węgla 10 razy wyższe niż te, w których wylesianie jest mniejsze niż 20%” – powiedziała Gatti.

[...]

14 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

les

Nie, że jestem zaskoczony, ale poza nagłówkiem nic nie zrozumiałeś z cytowanego artykułu:

[...]

„Pierwszą bardzo złą wiadomością jest to, że spalanie lasów wytwarza około trzy razy więcej CO2 niż las pochłania. Drugą złą wiadomością jest to, że miejsca, w których wylesianie wynosi 30% lub więcej, wykazują emisje dwutlenku węgla 10 razy wyższe niż te, w których wylesianie jest mniejsze niż 20%” – powiedziała Gatti.

[...]

Nie zapominaj, że "stres związany z suszą" zwiększa emisję o kolejne 30% czyli w sumie bez kozery powiem pińcet.

12 minut temu, bjar_1 napisał:

To tak, jak polska archeologia ;)

Wprawdzie znam tylko jedną panią archeolog ale zdecydowanie potwierdzam, całe szczęście, że niedawno przekwalifikowała się na bibliotekarkę czy coś podobnego.

• 2 weeks later...

"Lasy bukowe położone na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego (BPN) włączono w skład europejskiego obiektu UNESCO "Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy". Jak zauważa WWF, teren objęty decyzją UNESCO to około 11 proc. całego BPN."

Takafura, czas zmienić zawód, bo niedługo odpowiedzialność za lasy przejmie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i inne takie tam.

http://krytykapolityczna.pl/kraj/im-dalej-w-las-tym-wiecej-hipokryzji/

Im dalej w las, tym więcej hipokryzji

W Polsce 80 proc. lasów jest własnością publiczną, czyli należy do wszystkich. Zarządzanie niemal wszystkimi tymi terenami powierzono Lasom Państwowym, ale leśnicy, zamiast działać w interesie społecznym, od lat traktują lasy, jak gdyby należały do nich, i wykorzystują je w sposób, który istotnie zagraża środowisku – mówi nam Augustyn Mikos z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Główny problem stanowi jednak niezgodne z wytycznymi UE prawo, które nie pozwala zaskarżyć do sądu tzw. Planu Urządzenia Lasu.

Minister przestraszył się, że plany Europy doprecyzowane dodatkowo w opublikowanej niedawno Strategii Leśnej ukrócą samowolkę Lasów Państwowych i skalę wycinek?

Owszem, bo polski rząd nie tylko nie przejmuje się ochroną środowiska, ale wręcz uważa przyrodę za przeszkodę i zagrożenie dla swoich działań. Tymczasem UE chce, by do 2030 roku objąć ochroną 30 proc. lądów i mórz w krajach członkowskich, z czego 10 proc. ma znaleźć się pod ochroną ścisłą. Zwłaszcza ta druga liczba zdaje się niepokoić polskie władze, bo znacząco rozszerzyłaby strefę wyłączoną z eksploatacji, obejmując w dużej mierze właśnie tereny leśne. Poza tym dokumenty przyjęte przez organy unijne zakładają też szereg innych zmian, które m.in. zwiększyłyby uprawnienia organizacji pozarządowych i obywateli w decydowaniu o środowisku. Brak tego narzędzia stanowi obecnie największą zmorę dla polskiego społeczeństwa, które nie jest w stanie w żaden sposób kontrolować funkcjonowania Lasów Państwowych.