Jump to content

Wszystko co chcecie wiedzieć o lesie a boicie się zapytać

Recommended Posts

2 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura

"Las wycięty zrębem zupełnym jest w następnym roku obsadzany. Bo erozja gleby, rośnie zachwaszczanie - dlatego nie czeka sie kilku lat. "

I taka szkółka jest już jako pełnoprawny las traktowana.
Jakby nie było różnic między -dzieścioletnim lasem a takimi patyczkami.

Dokładnie to w naszej terminologii takie nowe nasadzenie to uprawa, a jak się zagęści to młodnik.

Formalnie to cały czas grunt leśny - ewidencyjnie - niezależnie ile lat mają drzewka. Nam hektary lasu się zgadzają, gleba szybko jest chroniona przed erozją, degradacją, zachwaszczeniem czy krzaczorami ( czeremcha, itp.).

A czy to pełnoprawny las - to jednak zależy jakie dodatkowe kryteria przyjąć -  wysokość, ilość kubików na ha czy tak jak słusznie wielu tu podkreśla walory przyrodnicze, krajobrazowe. Z tymi ostatnimi to faktycznie jest przez dłuższy czas kiepsko, bo raz na 100 lat stosujemy taktykę spalonej ziemi ( nie do końca ale w uproszczeniu).

takafura

"A czy to pełnoprawny las - to jednak zależy jakie dodatkowe kryteria przyjąć -  wysokość, ilość kubików na ha czy tak jak słusznie wielu tu podkreśla walory przyrodnicze, krajobrazowe. Z tymi ostatnimi to faktycznie jest przez dłuższy czas kiepsko, bo raz na 100 lat stosujemy taktykę spalonej ziemi ( nie do końca ale w uproszczeniu). "

W ostatnich sporach LP a np twórcami Lasy i Obywatele, biurokracja zarzucała im kłamstwa i przeinaczenia- że właśnie te poorane śp lasy z nasadzeniami, to jak najbardziej lasy, które spełniają wszelkie wymagania definicji...

12 godzin temu, takafura napisał:

Pisz konkretniej to Ci wspólnie wyjaśnimy, nie będzie tak śmiesznie jak Ci sie wydaje ale coś może w końcu zrozumiesz.

Ja tam wierzę naukowcom z PAN [podobno są plany spacyfikowania tej zasłużonej instytucji przez naszych hunwejbinów], niż komuś, komu zapewne nieźle płacą za wyrzynanie lasów. I kto próbuje tu "udowodnić", że wycinanie w Karpatach stuletnich buków, dębów czy jodeł to walka z tymi paskudnymi świerkami. Vide link [mogę zapodać więcej].

https://www.google.com/url?esrc=s&q=&rct=j&sa=U&url=https://serwisy.gazetaprawna.pl/ekologia/artykuly/8132167,kolejny-apel-o-ochrone-puszczy-karpackiej-skala-ciec-niepokoi-naukowcow-z-pan.html&ved=2ahUKEwiju_H_5d_xAhUu-yoKHf8nB74QFjADegQICBAB&usg=AOvVaw3yTAWMqKe1Z5PxA2qJ4vL-

A odnośnie Parków Narodowych, to jest to temat ogólnopolski, a nie gminny. I ci, którzy pozbyli się problemu, bo scedowali go na gminy, to powinni resztę życia spędzić w kamieniołomach. I jeszcze jedno - są liczne gminy, których mieszkańcy nieźle żyją z turystyki, bo ich gmina leży w okolicach atrakcyjnego Parku Narodowego. Ale do tego należy przekonać mieszkańców i wspomóc ich np środkami unijnymi, bo mentalnie tkwią jeszcze w XIX wieku i są przekonani, że las służy jedynie do pozyskiwania drewna, zbieractwa i kłusownictwa...

32 minuty temu, Czlowieksniegu napisał:

Yhmmmm... są badania z których wynika, że część śp Amazonii nie tylko nie robi za "zielone płuca Ziemi, ale sama dodatkowo wypuszcza w atmosferę np CO2...

Nic nie poradzę, że nie jesteś w stanie znaleźć, a później zrozumieć, ile tys hektarów czy km2 puszczy amazońskiej zostało wycięte/wypalone/zniknięte i że nie wróci w te miejsca.

PS Jakiś pomysł, w jaki puszcza ma wrócić na pastwiska, pola uprawne?

Na przyrodę należy patrzeć całościowo a nie tylko przez pryzmat jednego elementu. To, że w Amazonii czy Syberii rosną lasy jest wynikiem wpływu jaki na ten obszar wywiera klimat, wody, gleba a nawet geologia i oczywiście człowiek. Nigdy na Saharze, Syberii czy Amazonii nie będzie dużych skupisk ludzi, bo są to regiony, w których warunki życia są bardzo trudne, dlatego ludzkość koncentruje się zawsze na wybrzeżach i w jego okolicach. Zwróć uwagę na gęstość zaludnienia kontynentów zwłaszcza Ameryk, Australii, Azji. To że wytnie się kilka tys km2 lasu Amazonii, nie znaczy jeszcze, że Amazonia zniknie, tak jak nie zniknie Tajga, bo trochę lasu się spali. Żeby założyć pole uprawne, czy pastwisko nie wystarczy wykarczować las, trzeba jeszcze mieć odpowiedniej żyzności glebę, by rośliny mogły rosnąć, wilgotność gleby i powietrza. Sprawdź na mapie jakość gleb w Amazonii. Rzeki Amazonii mają bardzo nieprzyjemny zwyczaj wylewać w porze deszczowej, co stanie się z polami i pastwiskami w tym okresie? Kto będzie pracował na tych polach, jeżeli klimat ludziom nie sprzyja o komarach nie wspomnę. Powtórzę jeszcze raz Amazonia będzie zawsze, może trochę zmieniona ale natura zadbała aby życie tam człowiekowi jak najbardziej utrudnić a nawet uczynić niemożliwym.

les

"wytnie się kilka tys km2 lasu Amazonii"

"jak nie zniknie Tajga"

"bo trochę lasu się spali."

"Żeby założyć pole uprawne, czy pastwisko nie wystarczy wykarczować las, trzeba jeszcze mieć odpowiedniej żyzności glebę, by rośliny mogły rosnąć, wilgotność gleby i powietrza"

"Kto będzie pracował na tych polach, jeżeli klimat ludziom nie sprzyja o komarach nie wspomnę. "

"Amazonia będzie zawsze, może trochę zmieniona"

Wow... poddaję się- twój poziom ignorancji przeraża...

les

"Przeczytaj kilka razy, zrób notatki, to w końcu czegoś się nauczysz i przestaniesz powtarzać oklepane slogany nawiedzonych ekoproroków."

""Żeby założyć pole uprawne, czy pastwisko nie wystarczy wykarczować las, trzeba jeszcze mieć odpowiedniej żyzności glebę, by rośliny mogły rosnąć, wilgotność gleby i powietrza" "

Daj znać obszarnikom, którzy na milionach hektarów po wyciętej  puszczy amazońskiej wypasają bydło, uprawiają soję czy kukurydzę, że się tak nie da i zacytuj swoje "argumenty"...

9 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Daj znać obszarnikom, którzy na milionach hektarów po wyciętej  puszczy amazońskiej wypasają bydło, uprawiają soję czy kukurydzę, że się tak nie da i zacytuj swoje "argumenty"...

Obszarnikom? Czy nie prościej napisać kułakom? 

25 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Dwa- widzę, że mocno się już argumenty wyczerpały.. obojętnie jak głupie były...

Nawet nie mogę napisać, że z twoimi argumentami się nie zgadzam, bo ty ich w ogóle nie miałeś.

2 godziny temu, balans napisał:

Ten las nie wygląda na 100 letni, a raczej na góra 60 letni. To pewnie dlatego tak się ze wstydu maskują...

Podziwiam Twoją wiedze i pewność z jaka się wypowiadasz.

Pochwal się swoim wykształceniem, myslę że wiele osób to ciekawi.

Ps. Ten las to ma max. 20 lat, są  to typowe zręby gdy leśniczy kradnie drewno, nie ma ryzyka że ktoś to zauważy przez najbliższe 50 lat bo przecież nadleśniczy, jego zastępca, inżynier nadzoru, straż leśna czy inspektor nie zjeżdżają nigdy z asfaltowej drogi...

2 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

les

Widzę ciebie dziwną manierę udzielania się w tematach, o których albo nie masz zielonego pojęcia, albo po prostu osiągasz poziom trolla level expert.

Świadczą o tym, np, twojej rewelacje odnoście Puszczy Amazońskiej...

Widzę ciebie również.

Moje, jak to piszesz, rewelacje, wynikają z wiedzy, której u Ciebie brakuje. Widzisz wycinki rzeczywistości, jakieś poszczególne elementy całości opisywane na pierwszych stronach gazet. Jesteś urobiony przez fachmanów od kierowania świadomością mas ludzkich, którzy wrzucają do mediów przynęty i łowią naiwnych, ogłupiałych od informacyjnego szumu, człowieczków i sycą ich papką kłamstw. Dziś ogłupiają ludzi ekologią, różnorodnością, wolnością od wszystkiego jutro wskażą nowych bożków i nowych wrogów. Ty tego nie dostrzegasz albo nie chcesz zauważyć.

6 godzin temu, Czlowieksniegu napisał:

les

""" w Amazonii lasy będą rosły nadal, bo takie jest odwieczne prawo natury" ""

"Zawsze staram się dostosować odpowiedź do poziomu interlokutora, skoro nie zrozumiałeś prostego przekazu, to bardziej złożonym nie ma co ci głowy zawracać. Będzie tak jak napisałem. "

Yhmmmm... są badania z których wynika, że część śp Amazonii nie tylko nie robi za "zielone płuca Ziemi, ale sama dodatkowo wypuszcza w atmosferę np CO2...

Nic nie poradzę, że nie jesteś w stanie znaleźć, a później zrozumieć, ile tys hektarów czy km2 puszczy amazońskiej zostało wycięte/wypalone/zniknięte i że nie wróci w te miejsca.

PS Jakiś pomysł, w jaki puszcza ma wrócić na pastwiska, pola uprawne?

Tak ogólnie: bilans Puszczy Amazońskiej jeżeli chodzi o tlen czy CO2 praktycznie wynosi 0,0. Te "zielone płuca"  Ziemi produkujące 20 % tlenu to mit.

Masowe karczowanie dżungli pod pola uprawne to faktycznie paskudne i nieodwracalne z ludzkiej skali zmiany.

les

W ramach odpowiedzi na

"

Widzę ciebie również.

Moje, jak to piszesz, rewelacje, wynikają z wiedzy, której u Ciebie brakuje....."

zacytuję ponownie

"jak nie zniknie Tajga"

"Żeby założyć pole uprawne, czy pastwisko nie wystarczy wykarczować las, trzeba jeszcze mieć odpowiedniej żyzności glebę, by rośliny mogły rosnąć, wilgotność gleby i powietrza"

"Kto będzie pracował na tych polach, jeżeli klimat ludziom nie sprzyja o komarach nie wspomnę. "

8 minut temu, takafura napisał:

To jest internet, tu wiedza, wykształcenie, praktyka są bez znaczenia, wystarczą sprawne palce na klawiaturze. 

6 godzin temu, balans napisał:

Ja tam wierzę naukowcom z PAN [podobno są plany spacyfikowania tej zasłużonej instytucji przez naszych hunwejbinów], niż komuś, komu zapewne nieźle płacą za wyrzynanie lasów. I kto próbuje tu "udowodnić", że wycinanie w Karpatach stuletnich buków, dębów czy jodeł to walka z tymi paskudnymi świerkami. Vide link [mogę zapodać więcej].

Aby mi dobrze płacili musiałem sporo zainwestować czasu i sił w edukacje i przepracować wiele lat w branży leśnej.

Dwa, to nie mam nic do lasów tzw. Puszczy Karpackiej o czym dobitnie pisałem.

Trzy to prostowałem bzdury i pomówienia które rytualnie przemycasz w co drugim poście :)

6 minut temu, takafura napisał:

Nie związane z leśnictwem bardziej z wodami, ale ekologią od lat się interesowałem i mam nawet swój wkład w pewien projekt doceniony przed laty przez ministra od środowiska.

2 minuty temu, Czlowieksniegu napisał:

les

W ramach odpowiedzi na

"

Widzę ciebie również.

Moje, jak to piszesz, rewelacje, wynikają z wiedzy, której u Ciebie brakuje....."

zacytuję ponownie

"jak nie zniknie Tajga"

Należysz zapewne do tych, którzy nadal opłakują dinozaurów a Puszczę Białowieską uważasz za cud natury nietknięty ludzką ręką. ?

takafura, z racji wykształcenia i zbieżności ideologicznej do les'a...
Co sądzisz o:

"jak nie zniknie Tajga"

Tak Cię do tablicy wywołam...

Żeby nie było, że tylko o Twoich przypadłościach piszę. Świat się zmienia, zmienia się środowisko, zwierzęta jedne wymierają inne są dopiero odkrywane. Nic nie jest wieczne i należy to zaakceptować. Jeśli wytną kilkadziesiąt tys. km 2 lasów w Twojej ulubionej Amazonii, to wrośnie tam inna roślinność, będą inne zwierzęta ale to nadal będzie Amazonia, trochę zmieniona w jedną lub drugą stronę ale region nie wyparuje. Jedni ludzie odejdą a przyjdą inni i nie widzę w tym niczego złego, bo rządzą tu odwieczne prawa natury a podstawowym jej zapisem jest zmienność.