Jump to content

Wszystko co chcecie wiedzieć o lesie a boicie się zapytać

Recommended Posts

• Replies 890
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Może taka jak w Brukseli. Wegrów nie było?

Dobrze wiesz kogo miałem na myśli... A odnośnie Gierka, to po latach zmieniłem zdanie na jego temat i obecnie uważam, że w ciągu ostatnich 80 lat to był JEDYNY nasz przywódca, który miał wizję bu

No, to jest system. Wycinać lasy, drewno sprzedawać, a za te piniondze budować kapliczki. Syf.

Posted Images

"Później starzejące się drzewa atakowane są przez choroby grzybowe i owady. W takiej sytuacji dochodzi do zgnilizn pnia - drzewa mogą stanowić zagrożenie i marnuje się cenny surowiec, na który jest coraz większe zapotrzebowanie. Również czynniki takie jak susza dają się bardziej we znaki drzewom starzejącym się"

Wow....

24 minuty temu, Czlowieksniegu napisał:

"Później starzejące się drzewa atakowane są przez choroby grzybowe i owady. W takiej sytuacji dochodzi do zgnilizn pnia - drzewa mogą stanowić zagrożenie i marnuje się cenny surowiec, na który jest coraz większe zapotrzebowanie. Również czynniki takie jak susza dają się bardziej we znaki drzewom starzejącym się"

Wow....

Jeżeli mnie pamięć nie myli, to kol. takafura pisał, że wiek rębny sosny to 100 lat. A w tym przypadku wycinają w okolicy miasta sosny 90 letnie, a i to zapewne te "90 lat" mają tylko dlatego, że im metryki w czasie wojny zaginęły. Za kilkanaście lat pewnie będą wycinać sosny 50 letnie, bo starszych drzew już w Polsce nie będzie...

P.S. A ponieważ jestem typowym Polakiem, to nic mnie ostatnio bardziej nie ucieszyło, jak informacja o tym, że @Tyrowi wycieli borowikowy las 🤣

16 minut temu, balans napisał:

Tyrowi wycieli borowikowy las 🤣

Się nie ciesz. Mnie też parę lat w tył wycięli taki borowikowy las, grube zabrali, cieniznę spalili i zaorali na głęboko. Dwa lata i wywaliło na tej pustyni takie borowiki że w lesie, jak jeszcze rósł, nigdy takich i w takiej ilości nie zbierałem 😄

15 minut temu, bjar_1 napisał:

Się nie ciesz. Mnie też parę lat w tył wycięli taki borowikowy las, grube zabrali, cieniznę spalili i zaorali na głęboko. Dwa lata i wywaliło na tej pustyni takie borowiki że w lesie, jak jeszcze rósł, nigdy takich i w takiej ilości nie zbierałem 😄

No toś mnie zmartwił 😥

1 godzinę temu, balans napisał:

Całkowita powierzchnia wyniosła 5,19 ha.

Normalny las gospodarczy,  cięcie ujęte w planie 10-letnim, lasy objęte certyfikatem.

Ale musi zawsze lekka histeria, emocje: "tną wszędzie" "gdzie podpadnie".

Albo jesteś nastolatką co tam jagódki zbierała albo uparcie stosujesz socjotechniczne chwyty...

1 godzinę temu, Czlowieksniegu napisał:

Wow....

Ta tak jak z pracownikami w firmie - po 50-tce spada wydajność, motywacja, po 60-tce zaczynają się zwolnienia lekarskie, sanatoria.

Tak samo robi sie w rolnictwie: odmładza się sady, plantacje wikliny, szparagów, borówki amerykańskiej itp. Coraz mniej owoców, choroby...

2 minuty temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura- ale doceń fantazję tuza intelektu, który uzasadnienie stworzył...

Ale ja rozumiem mieszkańców jak im zabieram pięknego co im całe życie towarzyszyło. To trochę tak jakby jezioro osuszyć i zasypać.  Ale widzisz jak mnie drażnią bzdury typu tną gdzie popadnie, sarenki nie będą miały gdzie mieszkać, itp.

30 minut temu, takafura napisał:

Normalny las gospodarczy,  cięcie ujęte w planie 10-letnim, lasy objęte certyfikatem.

Ale musi zawsze lekka histeria, emocje: "tną wszędzie" "gdzie podpadnie".

Może mam już sklerozę [lata robią swoje], ale chyba pisałeś tu, że wiek rębny sosny to u nas 100 lat? Do tego można mieć wątpliwości, czy tzw. "normalna gospodarka leśna" powinna dotyczyć otuliny miast, terenów sanatoriów [była afera z tym związana], terenów otuliny Parków Narodowych, Rezerwatów Przyrody i terenów Natura 2000. Tym bardziej można mieć wątpliwości, czy palenie lasami w elektrowniach takie bardzo "ekologiczne" jest? Może zamiast coraz bardziej rabunkowej gospodarki, to jednak pomyślicie coś o tym, co zostawicie po sobie dla następnych pokoleń...

Może mam już sklerozę [lata robią swoje], ale chyba pisałeś tu, że wiek rębny sosny to u nas 100 lat?

Masz rację, uprościłem sprawę a powinienem napisać około 100 lat.  Staram się unikać specjalistycznych określeń czy wdawać się w szczegóły techniczne związane z siedliskoznastwem, dendrologią czy tworzeniem "świętego" dla leśników operatu czyli 10-letniego Planu Urządzania Lasu ( mam wrażenie ze już się wymądrzam). W praktyce  dla sosny wiek dojrzałości rębnej wynosi od 85 do 95 lat.

Tu jest filmik o wycinaniu drzew i drzewek ale ostrzegam, jest koszmarnie długi jak na obecne standardy w necie ( 601 sekund)

https://www.youtube.com/watch?v=hg-4TsA0DnU

4 godziny temu, balans napisał:

Za kilkanaście lat pewnie będą wycinać sosny 50 letnie, bo starszych drzew już w Polsce nie będzie...

Sorry że sie powtarzam ale widzę ze nie dociera:

- powierzchnia lasów w Polsce  systematycznie się zwiększa,

- zapas drewna w przeliczeniu na 1 ha ( średnio) także się zwiększa,

- w1945 było w Polsce o,9 mln ha lasów w wieku powyżej 80 lat, teraz jest ich ponad 2,0 mln ha, a przeciętny wiek w ty okresie wzrósł z 44 lat do 58 lat.

Wiec nie powtarzaj bzdur że lasów ubywa i że sa coraz młodsze.

A jak się dalej przy czymś upierasz to podaj źródło 🙂

1 minutę temu, bryan100 napisał:

takafura, pitu pitu.

W teorii dla sosny wiek dojrzałości rębnej to może i wynosi 85 -90 lat.

Naprawdę chcesz na tym forum kogoś zainteresować zasadami ustalania wieku dojrzałości rębnej dla różnych siedlisk, bonitacji i krain przyrodniczo-leśnych w rozbiciu na gatunki ?

Powodzenia, zapraszam !

Godzinę temu, takafura napisał:

- powierzchnia lasów w Polsce  systematycznie się zwiększa,

- zapas drewna w przeliczeniu na 1 ha ( średnio) także się zwiększa,

- w1945 było w Polsce o,9 mln ha lasów w wieku powyżej 80 lat, teraz jest ich ponad 2,0 mln ha, a przeciętny wiek w ty okresie wzrósł z 44 lat do 58 lat.

Bo Polska to kraj cudów! Na ten przykład tnie się coraz więcej, a starych drzew w lasach przybywa... Cuda Panie, cuda, ale to chyba za wstawiennictwem Najświętszej Panienki, patronki drwali.

• Like 1
3 godziny temu, takafura napisał:

Staram się unikać specjalistycznych określeń czy wdawać się w szczegóły techniczne związane z siedliskoznastwem, dendrologią czy tworzeniem "świętego" dla leśników operatu czyli 10-letniego Planu Urządzania Lasu ( mam wrażenie ze już się wymądrzam)

To trzeba było napisać 150 lat a nie 60-80 na jedno by wyszło, jakbyś przeczytał ile sprzeczności tu powypisywał to byś kociokwiku dostał. Ale my jakoś ogarniamy.

• Like 1

Bo Polska to kraj cudów! Na ten przykład tnie się coraz więcej, a starych drzew w lasach przybywa... Cuda Panie, cuda, ale to chyba za wstawiennictwem Najświętszej Panienki, patronki drwali.

Uroki statystyki. Jednak masz rację że nie da się w niej ująć wartości przyrodniczej.

Ps. Tnie się dużo kubików w trzebieżach - czyli przerzedza się las raz na dziesięć lat wycinając 20-30 % masy. I tak jak w całej Europie przybywa nam cięć sanitarnych - kornik, susza, jemioła, przypłaszczek.

• Thanks 1
W dniu 24.11.2020 o 16:54, balans napisał:

P.S. A ponieważ jestem typowym Polakiem, to nic mnie ostatnio bardziej nie ucieszyło, jak informacja o tym, że @Tyrowi wycieli borowikowy las 🤣

To ja cię bardziej zmartwię niż Bjar. Z powodu, że wycięli, pojechałem dalej i znalazłem miejsce na trufle:)