Jump to content
Sign in to follow this  
takafura

Wszystko co chcecie wiedzieć o lesie a boicie się zapytać

Recommended Posts

2 minuty temu, balans napisał:

Czy to był dobry powód, aby pomnikowe drzewa wycinać na idiotyczne ławeczki?

Nie wystarczą te patriotyczne-rdzewiejące i nikomu nie potrzebne.?

No tak, wycinamy tylko pomnikowe. A wiesz ile dodatkowej roboty z odrywaniem tabliczek "Pomnik przyrody prawem chroniony" 🙂

Ps. Może przekaz jest trochę szerszy niż ta symboliczna ławeczka ? Może nawet chodzi o promocję zdrowego, ekologicznego i odnawialnego materiału konstrukcyjnego ? Zamiast szkła, betonu i plastiku drewno...

Edited by takafura

9 minut temu, takafura napisał:

Ps. Może przekaz jest trochę szerszy niż ta symboliczna ławeczka ? Może nawet chodzi o promocję zdrowego, ekologicznego i odnawialnego materiału konstrukcyjnego ? Zamiast szkła, betonu i plastiku drewno...

Ze zdjęcia widać, że ławeczka stoi przed kościołem, a nawet sam biskup dokonał pokropku. Ale nie sądzę, aby powrócono do budowy kościołów z drewna...

I jeszcze jedno - ja bym tam wolał aby LP zamiast promować się w kościołach, to promowały się w kraju i w Europie takim przesłaniem: "Nie tylko wycinamy, ale chronimy dla przyszłych pokoleń 15% NAJCENNIEJSZEGO DRZEWOSTANU".

Ale chyba w jednym jesteśmy zgodni - lasy w górach powinny być pod szczególna ochroną, tym bardziej, że nawet jak po wycięciu starodrzewia posadzi się młody las, to po intensywnych opadach taki młodnik popłynie razem z glebą, bo tam przeważnie pod ściółką jest goła skała.

8 godzin temu, balans napisał:

jak po wycięciu starodrzewia posadzi się młody las, to po intensywnych opadach taki młodnik popłynie razem z glebą, bo tam przeważnie pod ściółką jest goła skała.

Pniaki, korzenie, runo - to wszystko dobrze stabilizuje odsłoniętą glebę na stokach. Problemem są miejsca uszkodzone przy transporcie drewna, wielokrotne przejazdy i wleczenie  pni powoduje często mocną erozję na tzw. szlakach zrywkowych.  Tworzą się wąwozy, po każdej ulewie coraz większe.  Dopiero po kilku latach rośliny zarastając stabilizują glebę i problem znika.

Przy czym taki wąwóz zazwyczaj staje się nowym korytem strumyka. Chyba że na jakimś odcinku biegnie poziomo, wtedy zamienia się w oczko wodne, czasem okresowe czasem nie. Dwa lata temu w takim wąwoziku w Czechach obserwowałem traszki.

Czyli za 100 lat będzie las, nie będzie nas. Może faktycznie ten dziwny Bantustan, gdzie morze jest zimne a politycy porąbani, na nic lepszego nie zasługuje?

Edited by balans

Chyba że zwycięży opcja "ekologów", wtedy nie będzie lasu a step.

14 minut temu, Erih napisał:

Chyba że zwycięży opcja "ekologów", wtedy nie będzie lasu a step.

Sądzisz, że ochrona 15% najcenniejszych drzewostanów w Polsce spowoduje powstanie stepu? Śmiała teoria! Bo jak na razie to niesławne "Lex szyszko" walnie przyczyniło się do stepowienia dużych obszarów w naszym Bantustanie, a swoje dokłada obecnie na terenie miejskich parków "Lex deweloper".

Edited by balans

Balans, w stwierdzeniu że "niesławne "Lex szyszko" walnie przyczyniło się do stepowienia dużych obszarów w naszym Bantustanie" jest tak samo bzdurne i emocjonalne jak komentarze pod tym sławnym zdjęciem że to także efekt "Lex Szyszko" ( foto zrobiono rok wcześnie, a konar został odłamany przez wiatr, zdechłą wiewiórkę ktoś upozował na ofiarę Kaczystów)

LANDSCAPE_840.jpg

Edited by takafura

Małe uzupełnienie: przepisy "Lex Szyszko" dotyczyły WYŁĄCZNIE drzew w przydomowych ogródkach.

Wiec nie ciskaj tu kitu o stepowieniu Polski bo ktoś na własnej ziemi mógł wyciąć drzewo które posadził bez użerania się miesiącami z Urzędem Gminy. Że nie wspomnę o drakońskich karach rzędu kilkudziesięciu tyś. zł.

Jedno i drugie doprowadzono do granic absurdu.

takafura

"przepisy "Lex Szyszko" dotyczyły WYŁĄCZNIE drzew w przydomowych ogródkach."

Jeśli tak, to sądy mają co robić do połowy XXI wieku...

2 godziny temu, balans napisał:

Sądzisz, że ochrona 15% najcenniejszych drzewostanów w Polsce spowoduje powstanie stepu? Śmiała teoria! Bo jak na razie to niesławne "Lex szyszko" walnie przyczyniło się do stepowienia dużych obszarów w naszym Bantustanie, a swoje dokłada obecnie na terenie miejskich parków "Lex deweloper".

Twoje 15% to jest dla działaczy eko program na dziś. Ich celem dalekosiężnym jest wysiudanie leśników i myśliwych z lasu w 100% i niech sobie przyroda sama gospodaruje. Najchętniej hodowców też. Jedzmy zieleninę! Wszyscy i obowiązkowo!

Tyle że pozostawienie lasu samemu sobie, w kształcie jak on dziś wygląda, i w warunkach klimatycznych jakie mamy, równa się właśnie stepowieniu.

12 minut temu, Erih napisał:

Twoje 15% to jest dla działaczy eko program na dziś. Ich celem dalekosiężnym jest wysiudanie leśników i myśliwych z lasu w 100% i niech sobie przyroda sama gospodaruje. Najchętniej hodowców też. Jedzmy zieleninę! Wszyscy i obowiązkowo!

Tyle że pozostawienie lasu samemu sobie, w kształcie jak on dziś wygląda, i w warunkach klimatycznych jakie mamy, równa się właśnie stepowieniu.

Chyba Ci się ekolodzy z weganami pomylili? Ale może i masz rację, bo najlepiej wyciąć i wystrzelać wszystko, to będzie raz na zawsze spokój...

2 godziny temu, takafura napisał:

Małe uzupełnienie: przepisy "Lex Szyszko" dotyczyły WYŁĄCZNIE drzew w przydomowych ogródkach.

Z tego co ja wyczytałem w różnych raportach zapodawanych przez media, to na podstawie "Lex Szyszko" wycięto w Polsce co najmniej kilka milionów drzew. Najwięcej zresztą nie w przydomowych ogródkach, ale te śródpolne. I stąd od kilku lat można na zdjęciach satelitarnych [a te nie kłamią], zaobserwować nieznane wcześniej w Polsce zjawisko występowania burz piaskowych.

Edited by balans

Yeti, Balans, moje fobie i starcze urojenia, na które dowody sami przytaczacie 😉

26 minut temu, balans napisał:

Z tego co ja wyczytałem w różnych raportach zapodawanych przez media, to na podstawie "Lex Szyszko" wycięto w Polsce co najmniej kilka milionów drzew. Najwięcej zresztą nie w przydomowych ogródkach, ale te śródpolne. I stąd od kilku lat można na zdjęciach satelitarnych [a te nie kłamią], zaobserwować nieznane wcześniej w Polsce zjawisko występowania burz piaskowych.

Dołożę jeszcze te przydrożne, które nie wiem komu i w czym przeszkadzały.

Ale też na tym forum lat temu trochę ile było płaczu że nie można na własnej ziemi ciąć co się komu podoba i kiedy.

No to przyszedł niejaki Szyszko i zrobił powtórkę z początku lat 90tych, kiedy np górale też tak cięli radośnie drzewa wzdłuż śródpolnych strumieni, doprowadzając do tych strumieni zaniku. Bagniste łąki przy tych strumieniach co prawda obeschły, ale pola położone kawałek dalej... wyschły na wiór.

Erih- nie bardzo rozumiem, przyznam szczerze.

Raz oskarżasz ekologów o TW, spiski, wygonienie leśników z lasu, takie tam. Wszystko, jak przykłady negatywnej ich roli.

A później przywołujesz górali, którzy kropka w kropkę robią to, przed czym, m.in., ekolodzy ostrzegają.

PS A problem z wycięciem czegoś na własnej posesji, to bardziej posunięte do sześciany poczucie własnej własności. Owocowe ciąłeś niemal zawsze, kiedy chciałeś- choć były bzdury z np orzechem włoskim na środku trawnika. Podobnie, nie było problemu, aby biurwy z, np. Urzędu Miasta przekonać, że dane drzewo stanowi zagrożenie i trzeba koniecznie je usunąć.

4 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura

"przepisy "Lex Szyszko" dotyczyły WYŁĄCZNIE drzew w przydomowych ogródkach."

Jeśli tak, to sądy mają co robić do połowy XXI wieku...

Masz rację, powinienem napisać "przydomowych ogródków i oraz nieużytków przywracanych działalności rolniczej.

Muszę się bardziej pilnować bo wprowadziłem w błąd ale tym razem to wina pośpiechu a nie perfidny podstęp 😉

takafura

"Masz rację, powinienem napisać "przydomowych ogródków i oraz nieużytków przywracanych działalności rolniczej."

Jeśli tak, to sądy mają co robić do połowy XXI wieku...  że się powtórzę...

3 godziny temu, Erih napisał:

Ja jestem jednak większym optymistą. Lasy pozostawione samym sobie bez zrębów zupełnych, przerzedzania co 10 lat trzebieżami, bez sadzenia całych prostokątnych połaci dwoma-trzema gatunkami i to rzędami "pod sznurek" - oj, to by się działo. Ale skrajne opcje można odrzucić, nie byłby to ani step a tym bardziej kopia Puszczy Białowieskiej.

Ps. Mam fragmenty lasu powstałe naturalnie przez sukcesję na porzuconych gruntach rolnych i także posadzone ale nie pielęgnowane od II wojny.  Jak dla leśnika to straszny "bałagan" - luki, dużo suszek, krzywe itp.

2 godziny temu, balans napisał:

Z tego co ja wyczytałem w różnych raportach zapodawanych przez media, to na podstawie "Lex Szyszko" wycięto w Polsce co najmniej kilka milionów drzew. Najwięcej zresztą nie w przydomowych ogródkach, ale te śródpolne.

Masz 100 % racji, z pośpiechu pominąłem najważniejszą część zjawiska "Lex Szyszko".

takafura- czyli jednak sądy winni być zawalone sprawami...

Tym bardziej, im bardziej rączki zacierali różnej maści "inwestorzy", którzy wcześniej z powodów czysto finansowych nie mieli szans na uzyskanie zgód na wycinkę...

1 godzinę temu, Czlowieksniegu napisał:

Raz oskarżasz ekologów o TW, spiski, wygonienie leśników z lasu, takie tam. Wszystko, jak przykłady negatywnej ich roli.

A później przywołujesz górali, którzy kropka w kropkę robią to, przed czym, m.in., ekolodzy ostrzegają.

PS A problem z wycięciem czegoś na własnej posesji, to bardziej posunięte do sześciany poczucie własnej własności. Owocowe ciąłeś niemal zawsze, kiedy chciałeś- choć były bzdury z np orzechem włoskim na środku trawnika. Podobnie, nie było problemu, aby biurwy z, np. Urzędu Miasta przekonać, że dane drzewo stanowi zagrożenie i trzeba koniecznie je usunąć.

2 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

Bo ja jestem na tak w stosunku do ochrony przyrody, ale w wykonaniu fachowców którzy wiedzą co i z czym, a nie ekologicznych kononów, co chcą żeby nie było niczego, bo przyroda sobie poradzi. Owszem, poradzi sobie, tylko niekoniecznie tak jak w/w sobie wyobrażają.

4 minuty temu, Czlowieksniegu napisał:

Ale jak przywołałem ponad dwustu fachowców podpisanych pod petycją "Puszcza Karpacka", to też Ci nie pasowało...

Bo fachowcami to zapewne są ci, co kończyli uczelnię Czarnoksiężnika...