Jump to content

Wszystko co chcecie wiedzieć o lesie a boicie się zapytać

Recommended Posts

• Replies 870
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Może taka jak w Brukseli. Wegrów nie było?

Balans już się na ten temat wypowiadał, ale powtórzy: 15% lasów, tych najcenniejszych przyrodniczo - ścisła ochrona jako dziedzictwo narodowe dla przyszłych pokoleń, a pozostałe 85% lasów [w praktyce

No, to jest system. Wycinać lasy, drewno sprzedawać, a za te piniondze budować kapliczki. Syf.

Posted Images

8 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

A tak bez spisków i płaskoziemców by się nie dało?

Jeżeli odrzucisz to co niemożliwe, to co pozostanie musi być właściwym wytłumaczeniem - nawet jeżeli wydaje się nieprawdopodobnym. Nagłe odmórzdżenie prawie 300 osób jest niemożliwe, ale podsunięcie im do podpisu papierka, który przy pobieżnym czytaniu wygląda sensownie - już nie.

Znając środowisko działaczy ekologicznych od wczesnych lat osiemdziesiątych, nie dziwię się specjalnie.

Edited by Erih
2 godziny temu, balans napisał:

Od lat nie tylko ekolodzy, ale również naukowcy apelują, aby zaprzestać wycinki lasów w Karpatach. A LP są uparte jak muł bagienny i dalej tną najcenniejsze drzewostany w górach, a przy tym jeszcze podobno do tego dopłacają. Wychodzi na to, że są dużo groźniejsi dla polskiej przyrody, niż ten cały kornik...

Jeszcze raz powtórzę, bo nikt mi nie wyjaśnił - gdzie tu logika w działaniach LP?

erih

"Jeżeli odrzucisz to co niemożliwe, to co pozostanie musi być właściwym wytłumaczeniem - nawet jeżeli wydaje się nieprawdopodobnym. Nagłe odmórzdżenie prawie 300 osób jest niemożliwe, ale podsunięcie im do podpisu papierka, który przy pobieżnym czytaniu wygląda sensownie - już nie.

Znając środowisko działaczy ekologicznych od wczesnych lat osiemdziesiątych, nie dziwię się specjalnie."

Czyli łatwiej Ci zarzucić im korupcję i/lub degrengoladę umysłową niż pogodzić się z faktem, że ktoś ma inne poglądy od Twoich i co więcej nie wstydzi się ich użyć?
Zwłaszcza, że podsunięcie takiego "coś" 300 osobom, z których żadna się nie zorientuje, że to fake, to nawet coś więcej niż degrengolada umysłowa...

55 minut temu, balans napisał:

Jeszcze raz powtórzę, bo nikt mi nie wyjaśnił - gdzie tu logika w działaniach LP?

Dogmaty "leśnej religii" są następujące:

- leśnicy najlepiej znają się na lasach,

-  jak da się palec ( ekologom, samorządom, etc. etc.) to za chwilę wezmą całą rękę,

- stać nas ( czyli LP) na to by "bogate" nadleśnictwa" dopłacały do deficytowych które dzięki temu udają ze prowadzą "normalną" gospodarkę leśną

Uff - nie łatwo to napisać leśnikowi, generalnie wielu nam leśnikom brakuje dystansu i szerszej perspektywy w spojrzeniu na to co robimy z przyrodą.

• Thanks 1
3 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

takafur

"budowa utwardzonych dróg jest zła, rozjeżdżanie gliniastych kolein i potoków też"

Ale wiesz, że dotyczy to dodatkowej dewastacji przy barbarzyńskiej wycince...

Sorry, nie bardzo rozumiem tej "dodatkowej" dewastacji.

15 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Ale widziałeś, w cytowanym przeze mnie śnurku, tudzież na you., jak wyglądają i jaką mają skalę drogi zrywkowe?
To, co Ty pokazałeś z Biesów po fakcie jako drogę dylową, raczej się nie uda wykonać ...

Jeżeli masz na myśli ten księżycowy krajobraz to jesteś w mylnym błędzie.

Bo:

- to nie jest szlak zrywkowy,

- drogi dylowe to tylko odcinki tak gdzie jest woda,

- to z foto to budowa normalnej drogi - profilowanie, korytowanie a potem geowłóknina, kruszywo...

rozjebka-1.jpg

Edited by takafura
Godzinę temu, Czlowieksniegu napisał:

Czyli śnurek kłamie, podając

Droga zrywkowa do wywozu wyciętych starodrzewi w nadleśnictwie Lutowiska (oddział 31) w Bieszczadach, poprowadzona przez potok. Fot. Michał Książek

???

Zaraz tam kłamie. Koloryzuje odrobinę.

Tym szlakiem "zrywkowym" można by transportować radzieckie rakiety nośne z serii "Sojuz" ( wymiary:  46 x 10 m, waga 310 ton) a nie pnie drzew o wymiarach 25 x 1 m i wadze 3 ton.

To na foto to prace przy drodze wywozowej dla 50-cio tonowych aut z drewnem.  Dodatkowo takie nowe drogi muszą spełniać wymagania rozporządzenia ministra w sprawie zabezpieczania lasów p.poż. ( szerokość, nośność, mijanki, znaki). Dlatego budujemy takie "autostrady" do nikąd czyli środka kompleksu leśnego.

Muszę przyznać się do wpadki. U mnie na piaszczystych równinach buduje się solidne drogi wywozowe pełniące jednocześnie ważną funkcję dróg p.poż.

Jednak to na foto szlak zrywkowy - na równinach zrywamy ścięte drewno traktorem 100-200 metrów do miejsca składowania i załadunku na auto. Tam w górach jest inaczej, sieć dróg jest dużo rzadsza i w ramach zrywki drewno powozi się 500 metrów i dalej...

Źródło:

https://lutowiska.krosno.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/komunika-1

Edited by takafura
4 godziny temu, takafura napisał:

Muszę przyznać się do wpadki. U mnie na piaszczystych równinach buduje się solidne drogi wywozowe pełniące jednocześnie ważną funkcję dróg p.poż.

Jednak to na foto szlak zrywkowy - na równinach zrywamy ścięte drewno traktorem 100-200 metrów do miejsca składowania i załadunku na auto. Tam w górach jest inaczej, sieć dróg jest dużo rzadsza i w ramach zrywki drewno powozi się 500 metrów i dalej...

Źródło:

https://lutowiska.krosno.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/komunika-1

Tam odległość zrywkowa podawana jest w kilometrach😛

• Like 1
W dniu 10.10.2020 o 16:41, Erih napisał:

Benedyktyni sobie zażyczyli, minister przyniósł w zębach.

Pouczająca jest historia tej ziemi. W 1819 roku, bullą papieską, klasztor został skasowany. Budynki przejęły władze cywilne, najpierw carskie, które zorganizowały tam więzienie, między innymi ośrodek dla księży pedofilów. Potem Polska międzywojenna kontynuowała więzienne wykorzystanie budynków. Siedział tu m.in. Stiepan Bandera i Sergiusz Piasecki, w czasie odsiadki, napisał książkę "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy". W czasie wojny było tam ciężkie więzienie dla jeńców radzieckich. Po wojnie schronisko PTTK i muzeum. Kościół posiadał jedynie świątynię ale się rozpychał aż do obecnego stanu. Państwo Polskie rozdaje więc majątek od 200 lat państwowy, za darmo.

W dniu 12.10.2020 o 19:41, Czlowieksniegu napisał:

Czyli łatwiej Ci zarzucić im korupcję i/lub degrengoladę umysłową niż pogodzić się z faktem, że ktoś ma inne poglądy od Twoich i co więcej nie wstydzi się ich użyć?
Zwłaszcza, że podsunięcie takiego "coś" 300 osobom, z których żadna się nie zorientuje, że to fake, to nawet coś więcej niż degrengolada umysłowa...

Jeżeli chodzi o tzw "działaczy ekologicznych" to cokolwiek bym złego o nich nie napisał, to będzie ledwo wierzchołek góry lodowej, a jeżeli przypadkiem napiszę coś dobrego, to znaczy że się myliłem, pisałem w pijanym widzie albo kocica dorwała się do klawiatury.

Co do podsuwania, to mechanizm jest mi doskonale znany, i w sumie umiarkowany sukces przedsięwzięcia wcale mnie nie dziwi. W nauce panuje od dawna duża specjalizacja, i wyszukanie odpowiednio dużej grupy osób, których stanowiska mniej więcej pasują do tematu, ale w nim się nie specjalizują, tak by na wyjściu zebrać te dwieście kilkadziesiąt podpisów to nie problem.

Zapytaj się Takiejfury, w jakim sezonie prowadzi się "zrywkę" i mając jak mniemam podstawową wiedzę z biologii, wyciągnij wnioski.

7 godzin temu, Czlowieksniegu napisał:

Rozumiem, że samo wycinanie przemysłowe i jego następstwa, o których piszą sygnatariusze pisma, to małe-miki i nie ma problemu?

Nie wiem skąd takie przypuszczenie ? Ktoś tak tu napisał że to  "małe-miki i nie ma problemu" ?

Odnoszę wrażenia że sam stawiasz taką tezę i sam sobie odpowiadasz.  Gorzej jak zaczniesz z nią polemizować w moim imieniu 😉

• Haha 1
3 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura- nie, nie stawiam takiej tezy.
Po prostu- ze śnurka odniosłeś się tylko do zdjęcia, tłumacząc, że to droga zrywkowa. Ominąłęś sam tekst "petycji".

To sa całe hektary spraw do analizy i bez alkoholu, wyłącznie w formie postów na forum to się nie podejmuję polemiki.

Napiszę tylko że zgadzam się z sugestią "że lasy to zbyt ważna dla nas sprawa aby zostawić je leśnikom". Tak jak bronimy się przed włączeniem naszych finansów do budżetu państwa   ( 10 mld) aby nie bidować jak Parki Narodowe to podobnie boimy się większej kontroli społecznej. Bo jednak spora część ekologów skłania się ku Kononowiczowi aby "nie było niczego" czyli jeden wielki skansen. Z Balansem jak widzę jest możliwy kompromis bo zgadzamy się o dziwo w kilku fundamentalnych sprawach - np. leśnicy porzucają deficytową ( serio !) gospodarkę w Puszczy Białowieskiej i czy cześć Bieszczad - to bardzo sensowne i racjonalne oczekiwania. Plus ochrona najcenniejszych starodrzewi. Tu jest spore pole do negocjacji.

Ps. Ale spróbuj się dogadać z takim np. wyznawcą frutarianizmu który twierdzi że warzywa które właśnie  jesz zostały zamordowane ? I aż się boję szukać w necie co piszą weganie o przemysłowym chowie drobiu, trzody chlewnej czy bydła.

takafura

Moja żona nie je nic, co ma oczy i miało rodziców.

Po drugie primo- frutarianizm nikomu ani niczemu krzywdy nie robi, więc nie bardzo rozumiem taki przykład. Widziałeś, kiedykolwiek, wegetarianina palącego opony?

Po trzecie primo- ale byłeś kiedyś przemysłowej fabryce jaj lub mięsa? I uważasz, że to humanitarne wobec ludzi, że nie wspomnę o zwierzętach, działanie? Jeśli tak, proponuję poczytać o fabrykach trzody chlewnej i jakie mają skutki nie tylko dla bliskiej okolicy, ale dla szeroko rozumianej przyrody. Podobnie ma się sprawa, np, z monouprawami kukurydzy lub soi. Polecam np "Władcy jedzenia", którą jakiś czas temu przeczytałem.

37 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Po drugie primo- frutarianizm nikomu ani niczemu krzywdy nie robi, więc nie bardzo rozumiem taki przykład. Widziałeś, kiedykolwiek, wegetarianina palącego opony?

Przywołałem frutarianizm trochę żartobliwie w kontekście nadzoru społecznego nad gospodarką leśną.

Dlatego zacząłem zadanie "spróbuj się dogadać z wyznawcą..." - dla nich wycięcie KAŻDEGO drzewa i drzewka to morderstwo. Jest tu masa sprzecznych interesów, może być efekt otwarciu puszki Pandory.

takafura- ale ja cytowałem nie wyznawców, ale ponad 200 naukowców, którzy mają wiedzę i apart, aby coś twierdzić. Zauważ, że to nie są osoby po teologii, czy czymś podobnym, gdzie sporej części tez nie da się obronić.
Przy czym oni nic nie piszą o "każde drzewo", że "morderstwo", ale dość jasno uzasadniają swój list.

"sprzecznych interesów, może być efekt otwarciu puszki Pandory"

Znaczy się apanaże, palety, pseudo eko-ogrzewanie?

PS W sumie ciekawe byłoby sprawdzenie, jak się ma przemysł meblarski i jego finanse do strat w przyrodzie?

Godzinę temu, Czlowieksniegu napisał:

Znaczy się apanaże, palety, pseudo eko-ogrzewanie?

PS W sumie ciekawe byłoby sprawdzenie, jak się ma przemysł meblarski i jego finanse do strat w przyrodzie?

Sporo jest branż gdzie drewno jest bardzo istotne - budownictwo, meblarstwo, opakowania, palety, że nie wspomnę o bardzo istotnych produktach dla naszej cywilizacji: papier ksero i toaletowy. Możemy z czegoś zrezygnować, ale plastik wszędzie nie zastąpi drewna.

Nie sugerowałem jakiegoś ideologicznego zaślepienia sygnatariuszom listu,  to co piszą wygląda sensownie także dla mnie. Jedno tylko mnie razi - pretensje adresowane do LP o to że blokuje się od lat powstanie Turnickiego Parku Narodowego. Nastawienie LP to jedna sprawa, przeciwni są samorządowcy i to jest jedna jedyna przyczyna braku postępów.

takafura- jest wiele branż, które potrzebują drewna i wiele, które mogłyby z niego mniej lub bardziej zrezygnować.

Choć fakt- wymagałoby to zaangażowania wszystkich, od dołu do góry.

TPN? Planowany jest na terenach należących do Skarbu Państwa, zarządzanych przez Lasy Państwowe. Dwa- i z ręką na sercu napisz, że samorządy w tamtym kawałku PRL nie grają do jednej bramki z LP, w dodatku pod dyktando LP? I, że w tle jest kasa, pod postacią różnic między apanażami w LP i PN?

PS A wiesz, że istnieje projekt, aby z tych -nasty tysięcy hektarów zrobić na kilku tysiącach rezerwat. Ale RDŚ, która na jednej stronie PRL pozwala na kopanie w poprzek Mierzej bez Decyzji Środowiskowej, na przeciwpołożnej nawet nie siada do rozmów, choć rezerwat jedną decyzją mogłoby przyklepać.

5 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

TPN? Planowany jest na terenach należących do Skarbu Państwa, zarządzanych przez Lasy Państwowe. Dwa- i z ręką na sercu napisz, że samorządy w tamtym kawałku PRL nie grają do jednej bramki z LP, w dodatku pod dyktando LP? I, że w tle jest kasa, pod postacią różnic między apanażami w LP i PN?

Z Parkami Narodowymi sprawa jest jasna i klarowna - widzimisię potężnego korpo jakim są LP nie ma praktycznie nic do rzeczy. W 100 % ruch należy do samorządów i odkąd takie prawo uchwalono nie powstał nawet hektar parku narodowego. Więc skończmy spiskowe teorie i trzymajmy się faktów. To nie LP blokują powiększanie czy powstawanie parków narodowych. Tylko i wyłącznie lokalne samorządy.

Ps. Chciałbyś nagle dowiedzieć się że mieszkasz na terenie PN i obowiązuje Cię 648 różnych ograniczeń i zakazów ?

Edited by takafura