Jump to content
Sign in to follow this  
takafura

Wszystko co chcecie wiedzieć o lesie a boicie się zapytać

Recommended Posts

Ps. Znam działkę leśną z drogą oznakowaną znakiem z nazwą miejscowości, były przypadki zawłaszczania fragmentów gruntów prywatnych przez budowane drogi czy przystanki. Więc same znaki, tablice czy przebieg gruntowej drogi niczego jeszcze nie przesądzają.

W dniu 3.09.2020 o 00:48, takafura napisał:

To nie tak. Jak planujemy np. zrąb zupełny na 2021 rok to podchodzimy do tego po aptekarsku - jak się o jeden rok różni wiek to nie ma zmiłuj - nie do ruszenia, będzie stał do 2022 roku. Plan urządzania lasu jest święty - uprawa to nie młodnik, młodnik to nie II klasa wieku.

Ale tutaj na forum nie czepiajmy się przecinków - nazwanie 100-letniego lasu starodrzewiem jest zupełnie akceptowalne. No i zrozumiałe jako przekaz - chodzi o najstarsze, najgrubsze i unikatowe drzewostany.

takafura z tą apteką to nie przesadziłeś? 😉 Nie wszyscy tutaj to sami laicy, nie ma czegoś takiego w LP jak nie do ruszenia 😛

W dniu 30.08.2020 o 23:25, Erih napisał:

Moralnie, Balans, to opowiadasz kocopały. W Bieszczadach faktycznie buka jest sporo - specyficzne warunki w okolicach połonin. Z resztą, obecnie zarastających lasem. Reszta Karpat to sosna i świerk w ogromnej przewadze. Sadzone za Habsburgów i w międzywojniu!

PS Buk też sadzony, w naturze drzewa nie rosną pod sznurek.

Że się zapytam, był kolega kiedy w Bieszczadach (prócz połonin), bo mam mieszane odczucia.

54 minuty temu, bryan100 napisał:

takafura z tą apteką to nie przesadziłeś? 😉 Nie wszyscy tutaj to sami laicy, nie ma czegoś takiego w LP jak nie do ruszenia 😛

To w kontekście przekazu że "tniemy bez opamiętania", "dewastacji" i "gospodarki rabunkowej". Laicy nie mają pojęcia jak bardzo sformalizowana jest sprawa gdzie, kiedy i ile wytniemy.

Pozdr !

9 minut temu, takafura napisał:

To w kontekście przekazu że "tniemy bez opamiętania", "dewastacji" i "gospodarki rabunkowej". Laicy nie mają pojęcia jak bardzo sformalizowana jest sprawa gdzie, kiedy i ile wytniemy.

Pozdr !

Yyyyyyy,  jakoś mnie nie przekonałeś🤭.

W dniu 13.08.2020 o 16:27, takafura napisał:

A teraz jest ryzyko że do ciepłowni trafi część drewna którego obecnie nie chcą producenci płyt a wygląda ono prawie  tak jak na foto:

energetycz4.jpg

Rozumiem, że żartowałeś z tym prawie 🤭

Cytat

To że struktura wiekowa naszych lasów wygląda tak a nie inaczej zawdzięczamy rosnącej jednak z roku na rok wycince drzew przez LP. Może by zrobić przerwę na 20 lat i ograniczyć się tylko do wiatrołomów i pod inwestycje?

Godzinę temu, bryan100 napisał:

Yyyyyyy,  jakoś mnie nie przekonałeś🤭.

Nie mam ambicji przekonać tu wszystkich.

Powtórzę: to co pisałem rozpatruj w kontekście lansowanej tezy że tniemy w amoku co popadnie i że taką Puszczę Białowieską przed wycięciem do zera uratowała Komisja Europejska 🙂

W dniu 7.09.2020 o 22:49, takafura napisał:

Nie mam ambicji przekonać tu wszystkich.

Powtórzę: to co pisałem rozpatruj w kontekście lansowanej tezy że tniemy w amoku co popadnie i że taką Puszczę Białowieską przed wycięciem do zera uratowała Komisja Europejska 🙂

Mnie bardziej o ten święty plan urządzania i te sztuki które muszą stać  do 2022 chodzi. Nie tniemy w amoku i co popadnie ale tniemy  trzysta procent tego co piętnaście, dwadzieścia lat temu, więc proszę nie opowiadaj że lasu przybywa. To co tam masz na karteczkach nijak się ma do terenu. No i  jak masz  leśnictwo posadzone 50 lat wstecz to Ty może prawdziwego  lasu nie widział?

1 godzinę temu, bryan100 napisał:

(...) ale tniemy  trzysta procent tego co piętnaście, dwadzieścia lat temu, więc proszę nie opowiadaj że lasu przybywa. To co tam masz na karteczkach nijak się ma do terenu. No i  jak masz  leśnictwo posadzone 50 lat wstecz to Ty może prawdziwego  lasu nie widział?

U mnie na gruntach porolnych i borach świeżych zasobność na ha spora a i przyrosty niezłe - sam się dziwię że po 10 latach znowu 40 m3 z hektara wyciągamy ( no, kilkanaście m3 z tego to zakładane szlaki operacyjne).

Ps. "Prawdziwe" drzewa to ja na kursie brakarskim oglądam 😉

W dniu 7.09.2020 o 21:05, bryan100 napisał:

Że się zapytam, był kolega kiedy w Bieszczadach (prócz połonin), bo mam mieszane odczucia.

Owszem, w ciągu ostatniego półwiecza kilkanaście razy.

Balans prawdą jest że lasów przybywa i to nie tylko państwowych , spisy prowadzone są dla lasów państwowych nie wiem czy lasy państwowe też robią spisy zalesień naturalnych "dzikich" na polach prywatnych , a tego np u nas jak sam obserwuję "Jura Krakowsko - Częstochowska to od okrągłego stołu do dnia dzisiejszego przybyło chyba więcej niż w lasach państwowych. Za czasów komuny we wsi każdy był rolnikiem czy zawodowo czy dodatkowo z uwagi posiadanych gruntów. Obecnie ekonomia rolna spowodowała że na wsiach rolników jest jak na lekarstwo np . Gmina Janów Częstochowski posiada JEDNEGO rolnika zawodowego , Gmina Niegowa 2 rolników zawodowych , Gmina Żarki 2 rolników. itd. I dla przykładu rolnik z gminy Janów obrabia większość pól swoich i dzierżawionych ale tylko do klasy 4 . Gmina Janów posiada około 25 % ziemi klasy 4 reszta to klasa 5 i 6 . Za PRL-u wszystkie gleby rolne były uprawiane , wprawdzie była to gospodarka w stylu wysypie worek nawozu na 6 klasę i otrzymam worek zboża . Obecnie praktycznie wszystkie grunty klasy 5 i 6 zarosły  samosiejkami i gmina na gruntach prywatnych poszerzyła się o dzikie lasy oczywiście w większości sosnowe i tak jest na całej Jurze. Oczywiście powiesz mi że lasy prywatne też są cięte . Zgadza się ale zdecydowanie mniej niż państwowe bo tu nie wchodzi leśnik a sprzedaż lasu idzie na pniu z prywatną czy to stolarnią czy tartakiem który w prywatnym lesie tnie tylko to co kupuje a nie wszystko. Tak że po wycince las nadal istnieje  rzadszy , prześwietlony w którym natychmiast wyrastają nowe drzewa między starymi ale jeszcze bez grubizny. Tak że na przestrzeni grubo ponad pół wieku mego żywota stwierdzam że lasów przybyło u nas moc i nadal przybywa bo odłogów jest coraz więcej, a ekonomia rolna na klasach 5 i 6 mija się z sensem finansowym, no chyba że nadejdzie wojna i głód ale na to już wymyślono że człowiek jest w stanie jeść jedzenie bez jedzenia czyli produkty stworzone z różnych mieszanek z oznaczeniem z przodu E i kodem cyfrowym.

W dniu 14.09.2020 o 01:15, Landszaft napisał:

nie wiem czy lasy państwowe też robią spisy zalesień naturalnych "dzikich" na polach prywatnych(...)

To działka Starostwa Powiatowego. U nas raz na dziesięć lat zlecają specjalistycznej firmie przegląd lasów prywatnych i powstaje "uproszczony plan urządzania lasu" z zaleceniami i nakazami gdzie, ile i co można lub trzeba. Niejako przy okazji grunty faktycznie zalesione sztucznie czy naturalnie  figurujące w ewidencji gruntów nadal jako rola są zgłaszane do przekwalifikowania na las. Ale słusznie podejrzewasz że sporo takich spontanicznie powstałych lasów unika jeszcze wciągnięcia do statystyk.

W dniu 14.09.2020 o 01:15, Landszaft napisał:

Balans prawdą jest że lasów przybywa i to nie tylko państwowych , spisy prowadzone są dla lasów państwowych nie wiem czy lasy państwowe też robią spisy zalesień naturalnych "dzikich" na polach prywatnych , a tego np u nas jak sam obserwuję "Jura Krakowsko - Częstochowska to od okrągłego stołu do dnia dzisiejszego przybyło chyba więcej niż w lasach państwowych.

Przestałem się wypowiadać w tym wątku, bo nie chcę się denerwować. Ale skoro mnie wywołałeś, to mogę potwierdzić, że krzaków przybywa. Tyle tylko, że równocześnie w zastraszającym tempie ubywa prawdziwych lasów, takich 100 letnich i nie chodzi mi tu o sosnę czy świerka, ale o te szlachetne drzewostany, które powinny pozostać dla przyszłych pokoleń jako nasze Dziedzictwo Narodowe.

W dniu 9.09.2020 o 21:07, takafura napisał:

U mnie na gruntach porolnych i borach świeżych zasobność na ha spora a i przyrosty niezłe - sam się dziwię że po 10 latach znowu 40 m3 z hektara wyciągamy ( no, kilkanaście m3 z tego to zakładane szlaki operacyjne).

Ps. "Prawdziwe" drzewa to ja na kursie brakarskim oglądam 😉

takafura serio? 40 m3/ha to coś niesamowitego przy świeżo zakładanych szlakach co 20 m , a każdy ma szerokość minimum 4 m . Przeca opowiadasz bajki 🤥

2 godziny temu, bryan100 napisał:

takafura serio? 40 m3/ha to coś niesamowitego przy świeżo zakładanych szlakach co 20 m , a każdy ma szerokość minimum 4 m . Przeca opowiadasz bajki 🤥

Ja wiem co piszę. Ty jak widzę piszesz to co Ci się wydaje.

Średnia intensywność to w tym roku mniej niż 40 m3/ha. Na połowie działek szlaki operacyjne już są.

Ps. Jak po przeczytaniu dwóch postów pomawiasz kogoś o pisanie bajek to chociaż podaj powód i jakiś mikro dowód.  Inaczej dołączysz do trolli i różnych nawiedzonych...

21 godzin temu, takafura napisał:

Ja wiem co piszę. Ty jak widzę piszesz to co Ci się wydaje.

Średnia intensywność to w tym roku mniej niż 40 m3/ha. Na połowie działek szlaki operacyjne już są.

Ps. Jak po przeczytaniu dwóch postów pomawiasz kogoś o pisanie bajek to chociaż podaj powód i jakiś mikro dowód.  Inaczej dołączysz do trolli i różnych nawiedzonych...

Piszę to co widzę każdego dnia, niemal sześć dni w tygodniu Panie inż.

A jak piszesz, że 40m3/ha przy MPD (zakładanie szlaków) Cię dziwi to dla mnie są to właśnie bajki.

Miałem nadzieję dowiedzieć się czegoś nowego o lesie, a dowiaduje się żem troll nawiedzony.

Pozdr.

3 godziny temu, bryan100 napisał:

Piszę to co widzę każdego dnia, niemal sześć dni w tygodniu Panie inż.

A jak piszesz, że 40m3/ha przy MPD (zakładanie szlaków) Cię dziwi to dla mnie są to właśnie bajki.

Miałem nadzieję dowiedzieć się czegoś nowego o lesie, a dowiaduje się żem troll nawiedzony.

Pozdr.

Jak większa zasobność, to procentowo większe masy. Jak naście lat temu sie przeholowało to teraz niektóre wydzielenia tniemy na 20-25 z hektara.

Powtórzę: 40 m3 na ha to ŚREDNIA dla wszystkich trzebieży z całego roku, choć 70 m3 z hektara to był rekord.

Ps. Sugerowałem że pomawiając bez dowodów możesz ( ewentualnie...)  dołączyć do nawiedzonych.  To że u Ciebie w leśnictwie jest coś inaczej / mniej / więcej to trochę zbyt mało aby komuś kłamstwo zarzucał. Ja przez pierwsze kilkanaście lat w LP też się ciągle dziwiłem,  po prawie 30 już prawie wcale.

Darz Bór 😉

No, to jest system. Wycinać lasy, drewno sprzedawać, a za te piniondze budować kapliczki. Syf.

• Thanks 2

Sitwa, która umiała się przekwalifikować. Idę o zakład, że ci zieloni i czarni to w 70% TW bezpieki. A teraz kapliczki i krzyżyki.

"ci zieloni"

Nie sądzę- chyba, że SB działało w latach dziewięćdziesiątych... i łapało już w przedszkolach.

Jeśli myślisz o tych, którzy dziś w prawdziwych organizacjach proekologicznych działają...