Jump to content
Sign in to follow this  
takafura

Wszystko co chcecie wiedzieć o lesie a boicie się zapytać

Recommended Posts

12 godzin temu, bjar_1 napisał:

@takafura - serio pytam - czy to normalne, że ze ściętych drzew zabierane są same pnie jako dłużyca, a ten cały drobny syf zostaje w lesie? W ten sposób leśni załatwili mi tereny łowieckie borowika. Najważniejsze są pnie 100-letnich jodeł i świerków, a reszta niech gnije?

Na ten temat napisano wiele doktoratów. No więc większość naszych lasów jest za sterylnych - gdy są regularnie co 10 lat przerzedzane to nie ma tam martwych, dziuplastych czy wywróconych drzew. Druga sprawa to wyjaławianie gleby - wywozimy z hektara tony drewna a wraz z nim makro i mikro elementy pobrane przez rośliny z gleby. Kiedyś odpady pozrębowe ( drobne gałęzie wraz z liśćmi i igliwiem) paliliśmy po ułożeniu w duże stosy, teraz aby nie wyjaławiać bez sensu gleby rozdrabniamy wszystko aby zostało do naturalnego rozkładu.

Co do grzybów to odkąd maszyny leśne ścinające i zrywające drewno jeżdżą wyłącznie po tzw. szlakach operacyjnych czyli 4-metrowych "dróżkach" w odstępach co 20 metrów ściółka i grzybnia w glebie jest dużo mniej uszkadzana. Wiem to z autopsji bo mieszkam w jednym z najbardziej grzybnych kompleksów leśnych w Polsce i w sezonie grzybowym spotykam "zawodowych" zbieraczy buszujących dzień w dzień na działkach gdzie były trzebieże ( przecinki).

13 godzin temu, balans napisał:

A wracając do tematu - Ręce Precz od takich miejsc jak Bieszczady, Puszcza Białowieska, Puszcza Bukowa, Puszcza Dulowska, czy Puszcza Karpacka. No i przestańcie mordować 300-letnie dęby. A na swoich plantacjach drzew "Róbta co chceta", bo nikt się Wam w to nie wcina.

Kusząca propozycja,  myślę że kiedyś atak się stanie. Leśnicy są korporacją prawie zmilitaryzowaną i jak "rozkaz" przyjdzie z góry ( ustawa sejmowa ?) to w rok to przeprowadzimy. Gorzej z setkami gmin i powiatów.

Ps. Ograniczmy konsumpcję surowego i  przetworzonego drewna a od razu LP zmniejszą pozyskanie. Robiliśmy tak już wielokrotnie, kiedyś przez 3 lata z rzędu nie wyciąłem ani jednego 100 letniego drzewa bo nie było zapotrzebowania na tartaczkę do przerobu na belki i deski. Wiec do dzieła - precz z papierem ksero, więźbą dachową z drewna, płytami meblowymi 😉

6 minut temu, bjar_1 napisał:

No nie wiem, bo to tak leży może od lutego i rozdrobnienia nie ma...

Jak to powierzchnia otwarta czyli "zrąb zupełny" to czekamy aż gałęzie przeschną. Łatwiej wtedy je zmielić na kilkucentymetrowe kawałeczki nie przeszkadzające przy orce pasów pod sadzani. Zawsze to robimy pod koniec roku późną jesienią.

W trzebieży tak już zostanie i będzie butwieć kilka lat.

8 godzin temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura

"Od setek lat drewno główny surowiec energetyczny, nawet dzisiaj połowa mojej wioski pali w piecach drewnem. Biomasa jest ekologiczna i prawdziwie odnawialna. "

Zlituj się- już kiedyś pisaliśmy i pokazałem po śladzie węglowym, że traktowanie drzew/drewna jako ekologiczny-inaczej dodatek do węgla jest nieporozumieniem

Pod warunkiem że skupiamy się na tej strasznej emisji CO2. Gdyby to pominąć to drewno jest prawdziwie odnawialnym i mało toksycznym paliwem.

Ps. W wielu rozwiniętych krajach  spalanie biomasy jest premiowane jako jeden z rodzajów OZE.

Do Puszczy Karpackiej, która powinna być pod szczególna ochroną, właśnie wjechał Harvester

1 godzinę temu, balans napisał:

Do Puszczy Karpackiej, która powinna być pod szczególna ochroną, właśnie wjechał Harvester

Pewnie szkodniki zwalczać będą.

9 godzin temu, fala napisał:

Pewnie szkodniki zwalczać będą.

Dramat polega na tym, że niby uważamy się za cywilizowany kraj, a obszar chroniony u nas to mniej niż 0,6% powierzchni. Do tego od 20 lat nie powstał u nas żaden Park Narodowy, a było planowanych kilka, bo nie ma na nie pieniędzy. To miliardy są na jakiś debilny przekop, czy przeszło 100 baniek na jeszcze bardziej debilne muzeum, a na ochronę dla przyszłych pokoleń najbardziej cennych przyrodniczo terenów pieniędzy brak. Jak to już ktoś dużo wcześniej powiedział - Barbarzyński kraj, barbarzyńskie obyczaje...

takafura

"Pod warunkiem że skupiamy się na tej strasznej emisji CO2. Gdyby to pominąć to drewno jest prawdziwie odnawialnym i mało toksycznym paliwem. "

Nie wierzę, że to na serio...

Pomyśl, a jeśli nie znasz szczegółów, to sprawdź, co się musi stać z drewnem, aby mogło do przemysłowego kotła trafić. I jakie dodatkowe atrakcje zapewnić i koszta należy ponieść.

W dniu 11.08.2020 o 08:16, balans napisał:

A gdzie ja napisałem, że chodzi mi o Rydzyka? Ja pisałem o Czarnoksiężniku, do którego szeroką rzeką płyną miliony ze Spółek Skarbu Państwa i od Rządu z naszych podatków.

A wracając do tematu - Ręce Precz od takich miejsc jak Bieszczady, Puszcza Białowieska, Puszcza Bukowa, Puszcza Dulowska, czy Puszcza Karpacka. No i przestańcie mordować 300-letnie dęby. A na swoich plantacjach drzew "Róbta co chceta", bo nikt się Wam w to nie wcina.

Balans, 98% tego co wymieniłeś to są lasy gospodarcze. Sadzone równo pod sznurek, od zarania przeznaczone pod wyrąb, w dodatku archaiczna monokultura.

6 godzin temu, Erih napisał:

Balans, 98% tego co wymieniłeś to są lasy gospodarcze. Sadzone równo pod sznurek, od zarania przeznaczone pod wyrąb, w dodatku archaiczna monokultura.

To są piękne lasy miejscami zbliżone do naturalnych i powinny zostać zachowane dla przyszłych pokoleń, jako nasze Dziedzictwo Narodowe. W tym miejscu posłużę się linkiem, jaki wcześniej zapodał Yeti:

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,174372,26189784,lasy-gospodarcze-sa-jak-pola-ziemniakow-naturalnych-mamy.html#do_w=55&do_v=69&do_a=318&s=BoxCyklImg1

Od siebie mogę jedynie dodać, że "uzdrawianie" takich lasów za pomocą Harvesterów uważam za zbrodnię, za którą powinno być minimum 25 lat ciężkich robót w kamieniołomie z przykuciem łańcuchem do taczek...          

18 godzin temu, Czlowieksniegu napisał:

Pomyśl, a jeśli nie znasz szczegółów, to sprawdź, co się musi stać z drewnem, aby mogło do przemysłowego kotła trafić. I jakie dodatkowe atrakcje zapewnić i koszta należy ponieść.

No, czasami mam kontakt z tymi sprawami... obecnie pracują u mnie dwa harwestery, trzy pojazdy specjalistyczne składają drewno przy drogach, wystawiłem zlecenie na pozyskanie ok. 800 m3 w sierpniu i prawie wszystko sprzedam bo wywożą na bieżąco... Wiec owe koszta i atrakcje mam na co dzień.

Jedyny problem to ten fetyszyzowany węgiel, bo odnawialność jest przecież 100 %.

takafura- wiesz (?), że nie o takie "drobiazgi" pytam...
Współspalanie drewna w energetyce nie polega na tym, że banda kulisów prosto z wagonu kolejowego wrzuca jak leci gałęzie do kotła.... Wcześniej trzeba sporo nakładów i pracy do tych "gałęzi" dołożyć- a idzie za tym między innymi CO2, pieniądze, czas...

"bo odnawialność jest przecież 100 %. "

Pomijając to, że ta 100 % odnawialność jest na set lat rozciągnięta, zwrot CO2 następuję w przeciągu sekund, itp itd.

Posted (edited)
7 godzin temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura- wiesz (?), że nie o takie "drobiazgi" pytam...
Współspalanie drewna w energetyce nie polega na tym, że banda kulisów prosto z wagonu kolejowego wrzuca jak leci gałęzie do kotła.... Wcześniej trzeba sporo nakładów i pracy do tych "gałęzi" dołożyć- a idzie za tym między innymi CO2, pieniądze, czas...

"bo odnawialność jest przecież 100 %. "

Pomijając to, że ta 100 % odnawialność jest na set lat rozciągnięta, zwrot CO2 następuję w przeciągu sekund, itp itd.

Odnawialność jest taka jak wiek drewna które spalamy. A nie planujemy ( na razie ?) spalać wartościowych 100-letnich drzew a dużo młodsze ( tyczki i żerdzie) 20-30 letnie. I po tylu latach bilans wyjdzie na zero.

A co do spalania biomasy - na teraz prosto z lasu do energetyki trafiał  chrust i gałęzie wraz z liśćmi które po przeschnięciu rozdrabniano:

energetyczne1.png

energetyczne2.jpg

Edited by takafura

A teraz jest ryzyko że do ciepłowni trafi część drewna którego obecnie nie chcą producenci płyt a wygląda ono prawie  tak jak na foto:

energetycz4.jpg

1 minutę temu, bjar_1 napisał:

A po co importujemy tyle tych zrębków dla energetyki ze wschodu?

Cena. Na przetargach drewna z LP wywindowano ceny więc opłaca się szukać u sąsiadów. Jak Niemcy zwiększyli pozyskanie drewna z kornikami w ciągu 5 lat z 6 do 32 mln m3 to musi taka nadpodaż mieć wpływ na ceny.

Kiedyś jak w USA i Europie był ogromny zastój w budownictwie związany z kryzysem do Polski wożono deski i belki z Niemiec w cenie naszego drewna okrągłego ( do przetarcia) leżącego lesie ( czyli jeszcze koszt  transportu).

To obniżcie cenę 😄 Nie ma jak masowo sprowadzać zrębki z Białorusi i węgiel z Rosji. Strategiczna energetyka jedzie na wrogim paliwie, bo tańsze.

Masz świadomość, jaka jest wartość energetyczna tych śmieci?
Masz świadomość ile takich śmieci należy do kotła włożyć?
Masz świadomość, jaki jest koszt takiego cuś?
Masz świadomość, że tak naprawdę o finanse chodzi? Za które w rozliczeniu zapłacą Polacy?
Masz świadomość, że z OZE to ma tyle wspólnego co krzesło z krzesłem elektrycznym?

PS Podałem dwa teksty do poczytania. Co Ty na powyższe?

bjar

"Strategiczna energetyka jedzie na wrogim paliwie, bo tańsze."

Błąd- każda na tym jedzie, pomijając koksownie, które w naszej socjalistycznej Ojczyźnie nie ma surowca.

Jaki jest problem w tym, aby 15% najcenniejszych lasów w Polsce objąć całkowitą ochroną? A na pozostałych 85% "Róbta co chceta" i nikt nie będzie miał do Was pretensji o rabunkową gospodarkę. A odnośnie palenia lasami w elektrowniach, to osobiście uważam, że to jest głupota, bo wartość kaloryczna drewna jest bardzo niska w porównaniu z węglem. To tak jakby palić słomą w domowym piecu, niby można, ale efekt znikomy...

4 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

Co Ty na powyższe?

W skali mikro drewno jako OZE to sie jakoś broni, ale w ujęciu makro to mnie zagadnienie przerosło. Jutro przeczytam zalinkowane tematy ale i tak skonsultuję się w realu z ogarniętym kumplem pracującym w RDOŚ - może mi jakiegoś gotowca podrzuci w temacie drewna ( biomasy) jako OZE.