Jump to content
Sign in to follow this  
takafura

Wszystko co chcecie wiedzieć o lesie a boicie się zapytać

Recommended Posts

Wzmianka w jakimkolwiek temacie o lesie czy korporacji LP budzi zaskakująco sporo emocji pozwoliłem sobie na założenie osobnego tematu aby nie rozwadniać ciekawych wątków dygresjami.

8 godzin temu, Czlowieksniegu napisał:

"Co do zbijania kawałków drewna....."

Jakiś czas temu słyszałem, czy czytałem, że będziemy potentatem w produkcji e-aut, będących w dodatku efektem pracy naszych słowiańskich inżynierów... Liczby, które padały, powodowały, że taki Tesla się chowa...

Pisząc w odpowiedzi na ironiczny komentarz -że "w paletach mieliśmy faktycznie jeszcze niedawno drugie miejsce na świecie. Lepiej jest z meblami - Polska jest 6 największym producentem i 3 eksporterem mebli na świecie" napisałem o tym co faktycznie ma miejsce już teraz a nie że kiedyś tam będzie. To spora różnica w sile argumentów, prawda ?

Posted (edited)
8 godzin temu, bjar_1 napisał:

A co do pozyskiwania to przeraża ta rabunkowa gospodarka - wytyczanie dróg przez lasy, żeby tylko dobrać się do drzew. U mnie teraz kładą 80-100 letnie jodły, tzn. pień się zabiera, a czubki i gałęzie leżą i gniją. A że jeszcze jest tam stanowisko cietrzewia to inna sprawa. Masakra ogólnie.

Mnie przeraża jak ludzie mało wiedzą o gospodarce leśnej i z jakim "znawstwem" sie o tym wypowiadają powielając bajki z mchu i paproci.

Mit nr 1: gospodarka rabunkowa

Każdy wycięty skrawek jest po roku lub maksymalnie perfekcyjnie obsadzony. Więc lasów powierzchniowo nie ubywa. Co roku drzewa przyrastają na grubość dzięki czemu zasobność w kubiki drewna się zwiększa, obecnie tniemy 65 % rocznego przyrostu, reszta się akumuluje. To tak jakbyś wydawał 65 % swoich dochodów resztę pozostawiając na koncie.

Ps. Można napisać ze tniemy intensywnie, za mocno, za dużo - jest to sprawa uznaniowa. Ale na pewno nie jest to gospodarka rabunkowa.

Mit nr 2: tak wyznaczamy drogi aby wyciąć jak najwięcej drzew

Bzdura. Drogi wyznaczamy tak aby spełniamy normy i były bezpieczne dla 50-tonowych zestawów z drewnem i ciężkich wozów bojowych PSP.  Plan określający ile można wyciąć drewna w ciągu 10 lat to tzw. operat urządzania lasu i jest to dokument ŚWIĘTY. W tym roku mogę wyciąć 10 % masy zaplanowanej w operacie, mogę tez 8 lub 14 % - fakt. Ale co bym nie robił w kolejnych latach to na koniec operatu wszystko musi się zgadzać z 10-letnim planem. jak w jakim miejscu wytnę więcej to w drugim zostawię po przekroczę operat a nie ma takiej opcji nie licząc klęsk żywiołowych.

Edited by takafura
uzupełnienie

Ale nie wmówisz nam, że nieregularne wysypy prawdziwków i regularne wysypy kleszczy to też nie Wasza wina;)

Słuchaj, a dleczego czubki tych jodeł ode mnie (100 letnich) pozostawiają w lesie? To samo z gałęziami. I jak ma się taka demolka do stanowiska cietrzewia?

Posted (edited)
57 minut temu, bjar_1 napisał:

Słuchaj, a dleczego czubki tych jodeł ode mnie (100 letnich) pozostawiają w lesie? To samo z gałęziami. I jak ma się taka demolka do stanowiska cietrzewia?

Jak coś po pocięciu przez pilarza lub harwester zostaje w lesie to znaczy że nie dało się tego sprzedać. Albo z powodu jakości (  drewno cienkie, krzywe, z hubą) albo z dużej pracochłonności (ekonomia).

Dodatkowo dochodzi ekologia - zostawiamy trochę np. martwych drzew bo wg przyrodników lasy mamy za sterylne.

Nie wiem jak z ochroną stanowiska cietrzewia. U mnie ( wielkopolska) stosuje się strefową ochronę gniazd ptaków chronionych - zero działań w promieniu 100-200 metrów przez cały rok i 500 metrów w okresie lęgowym ( marzec - sierpień).

Ps. Cietrzew ma  okresową ochronę miejsc rozrodu ( luty-sierpień) promień 500m. Po tym terminie można tam prowadzić normalne prace leśne. Tyle prawo. czy to za mała ochrona - nie wiem.

Edited by takafura

13 godzin temu, balans napisał:

I pomyśleć, że w latach 70-tych nasze komputery ODRA należały do światowej czołówki, a obrabiarki sterowane numerycznie, to nawet do USA żeśmy eksportowali. A dziś specjalizujemy się w wyrobach z

drewna i wikliny, jak jakiś afrykański bantustan...

Każdy barak z demoludów miał specjalizację - komputery to nie miała być nasza działka. A historia ODRY fascynująca.

4 godziny temu, Tyr napisał:

Ale nie wmówisz nam, że nieregularne wysypy prawdziwków i regularne wysypy kleszczy to też nie Wasza wina;)

Zawsze, ale to zawsze jak zaczynamy przecinkę to spotykam się z rozpaczą znajomych grzybiarzy. Oni też za leśnikami nie przepadają - nie pozwalamy jeździć i parkować w lesie, zwracamy uwagę za psy luzem i papieroska w ręce, a po przecince ruszona ściółka szybciej przesycha, grzyby się przenoszą w nowe miejsca 😉

A mnie właśnie wnerwili byłem na moim ulubionym prawdziwkowym i wycieli...

Cześć, mam pytanie: czy jest jakaś podstawa prawna np ustawa, określająca znaczenie słowa "biwakowanie"? np czy spanie w norce lub w hamaku, bez rozstawionej nad głową płachty jest biwakowaniem?

5 godzin temu, takafura napisał:

Każdy wycięty skrawek jest po roku lub maksymalnie perfekcyjnie obsadzony. Więc lasów powierzchniowo nie ubywa.

Ty tak na poważnie, czy płacą Ci za wypisywanie takich głupot?

Jak można przyrównać powiedzmy 100 ha wyciętego 60 letniego lasu, do nasadzenia w tym miejscu sadzonek, które wyglądają jakby ktoś, za przeproszeniem, do gówna patyków nawtykał i jeszcze opowiadać, że nic się nie zmieniło, bo był las i jest las. Las to tam będzie za 50 lat, a i to wcale nie jest takie pewne, bo w okresie suszy, do której sami zresztą się walnie przyczyniacie, to większość tych sadzonek i tak uschnie. Ale na papierze to będzie las, bo papier wszystko przyjmie...

2 godziny temu, balans napisał:

Tobie kolego Balans nikt nie płaci, ty piszesz głupoty ze zwyczajnej niewiedzy. Sprawdź z łaski swojej co to jest wiek rębności drzew. 

les czego nie rozumiesz, w konflikcie między

"Każdy wycięty skrawek jest po roku lub maksymalnie perfekcyjnie obsadzony. Więc lasów powierzchniowo nie ubywa. "

a

"Jak można przyrównać powiedzmy 100 ha wyciętego 60 letniego lasu, do nasadzenia w tym miejscu sadzonek..."

To, że zgadza się liczba i gatunki wyciętych drzew, nijak ma się do funkcji jakie pełnią sadzonki a wieloletnie drzewa.

Nie wycina się 60-letniego lasu aby w tym miejscu posadzić nowy las. 

Raz, że uciekło Ci "powiedzmy", które zastosował Balans.

Dwa- chodzi o ideę a nie dokładny wiek.

Trzy- dla dębu wiek rębny to 120-140 lat

PS

A gdyby wyciąć lasy, a na ich miejscu sadzić nowe drzewa, to czy to pomoże?

Wręcz przeciwnie, do atmosfery trafi więcej CO2. Stare dojrzałe lasy, z kilkusetletnimi drzewami, magazynują olbrzymie ilości węgla. Pochłaniają też dodatkowe ilości CO2 z atmosfery, ale zachodzi to stosunkowo powoli. Ich wycięcie zwiększa w krótkim czasie emisje CO2, błyskawicznie uwalniając zgromadzony przez stulecia węgiel do atmosfery. Zasadzenie na ich miejsce młodych, szybko rosnących drzew zwiększa czasowo pochłanianie CO2, lecz może to jedynie częściowo kompensować wcześniejszą emisję CO2 spowodowaną zniszczeniem starodrzewu. Ponadto zdolność magazynowania węgla przez plantacje jest mniejsza niż lasów naturalnych. Tak więc pomysł, że zastąpienie lasów pierwotnych plantacjami drzew może być działaniem wpływającym na łagodzenie zmian klimatu jest pozbawiony podstaw (aczkolwiek jest stosowany w praktyce – firma najpierw wycina las, a następnie sadzi na jego miejscu plantację np. palmy olejowej lub eukaliptusa, za co inkasuje pieniądze, sprzedając innym uprawnienia do emisji).

https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/rola-lasow-w-pochlanianiu-co2-w-pytaniach-i-odpowiedziach-81

3 godziny temu, Penetrator napisał:

Cześć, mam pytanie: czy jest jakaś podstawa prawna np ustawa, określająca znaczenie słowa "biwakowanie"? np czy spanie w norce lub w hamaku, bez rozstawionej nad głową płachty jest biwakowaniem?

Zapytam u źródła czyli Strażnika Leśnego gdzie jest granica od której zaczyna się biwakowanie. Nocleg w hamaku prawie na pewno pod to podpada. Upewnię się na 100 % i potwierdzę.

3 godziny temu, balans napisał:

Jak można przyrównać powiedzmy 100 ha wyciętego 60 letniego lasu, do nasadzenia w tym miejscu sadzonek, które wyglądają jakby ktoś, za przeproszeniem, do gówna patyków nawtykał i jeszcze opowiadać, że nic się nie zmieniło, bo był las i jest las. Las to tam będzie za 50 lat, a i to wcale nie jest takie pewne, bo w okresie suszy, do której sami zresztą się walnie przyczyniacie, to większość tych sadzonek i tak uschnie. Ale na papierze to będzie las, bo papier wszystko przyjmie...

Intuicja mnie nie zawiodła i jak przypuszczałem Balans otworzy mi oczy na wiele spraw 😉

Po pierwsze - masz jakiś problem że w pierwszym zdaniu od razu atakujesz i pomawiasz ? Napisz, postaramy się Ci pomóc.

Po drugie: w moim stwierdzeniu "każdy wycięty skrawek jest po roku lub maksymalnie perfekcyjnie obsadzony. Więc lasów powierzchniowo nie ubywa" odnosiłem się wyłącznie jednej z fundamentalnych zasad gospodarki leśnej czyli "trwałości utrzymania lasu". Co wytniemy natychmiast obsadzamy. I nic więcej nie przyrównywałem bo tych parametrów jest kilkadziesiąt.

Ps. I ma prośbę na przyszłość - komentuj to co napisałem a nie dyskutuj sam ze sobą. Nie zrównałem starego lasu z młodym nasadzeniem, sadzonek na razie uschło o dziwo ok. 5 %. Dlatego sadzimy ich sporo na hektar - nawet 10 000 sztuk.

37 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

To, że zgadza się liczba i gatunki wyciętych drzew, nijak ma się do funkcji jakie pełnią sadzonki a wieloletnie drzewa.

Powtórzę - ja pisałem w odpowiedzi na zarzut "rabunkowości" że:

a) powierzchnia lasów w Polsce rośnie od zawsze,

b) zasobność czyli ilość kubików na ha także się zwiększa,

Balans odniósł się do innych parametrów - przyrodniczych, estetycznych których nie porównywałem bo faktycznie są nieporównywalne gdy zestawimy stary las z młodym.

Choć są też pozytywy w tych młodych nasadzeniach: dużo bardziej złożony skład gatunkowy ( lepiej dostosowany do gleby i wilgotności). Ja mam sporo monokultur sosnowych i te domieszki dębów, buków, świerków cieszą oko "już" po 10-30 latach.

14 minut temu, takafura napisał:

Zapytam u źródła czyli Strażnika Leśnego gdzie jest granica od której zaczyna się biwakowanie. Nocleg w hamaku prawie na pewno pod to podpada. Upewnię się na 100 % i potwierdzę.

Dzięki.

1 minutę temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura

A będziecie Oxytree sadzić?

🙂

Świetny zarobek... na sadzonkach 😉

Liczyliśmy kiedyś na plantacje topoli, na papierze się wszystko zgadzało, ale w praktyce nie szło tego drewna dobrze sprzedać. Z oxytree jest chyba podobnie. Dodatkowo roślina ta potrzebuje bardzo dużo wody i koszmarnie wyjaławia glebę.

Ja by, mimo wszystko, topoli, która za chwast robi, do wyników Oxytree nie porównywał- chyba, że w rzeczywistość inaczej jej uprawa wygląda.
Znam ludzi, którzy ćwierć wieku temu z okładem zainwestowali w wierzbę energetyczną- parę willi z tego pobudowali, gdy się przepisy o wkładce ekologicznej w EC zmieniły 🙂

Ja się, generalnie do dyskusji o wycinaniu drzew nie garnę- wszyscy domownicy wiedzą, że nam na ogrodzie będzie drzew przybywać, miast ubywać. Nawet jabłonie, czy grusze, które dawno przestały owocować, muszą zostać- mają dobre 70-80 lat.

Wycinki wycinkami, ale nic mnie tak nie wpienia jak robiona po niej orka(nie zawsze oczywiście) Czy to konieczne nie wnikam, ale taki skrawek lasu wygląda potem tak szpetnie, że już lepiej byłoby po pożarze.

Godzinę temu, Czlowieksniegu napisał:

Wręcz przeciwnie, do atmosfery trafi więcej CO2. Stare dojrzałe lasy, z kilkusetletnimi drzewami, magazynują olbrzymie ilości węgla. Pochłaniają też dodatkowe ilości CO2 z atmosfery, ale zachodzi to stosunkowo powoli. Ich wycięcie zwiększa w krótkim czasie emisje CO2, błyskawicznie uwalniając zgromadzony przez stulecia węgiel do atmosfery. Zasadzenie na ich miejsce młodych, szybko rosnących drzew zwiększa czasowo pochłanianie CO2, lecz może to jedynie częściowo kompensować wcześniejszą emisję CO2 spowodowaną zniszczeniem starodrzewu. Ponadto zdolność magazynowania węgla przez plantacje jest mniejsza niż lasów naturalnych. Tak więc pomysł, że zastąpienie lasów pierwotnych plantacjami drzew może być działaniem wpływającym na łagodzenie zmian klimatu jest pozbawiony podstaw (aczkolwiek jest stosowany w praktyce – firma najpierw wycina las, a następnie sadzi na jego miejscu plantację np. palmy olejowej lub eukaliptusa, za co inkasuje pieniądze, sprzedając innym uprawnienia do emisji).

"błyskawicznie uwalniając zgromadzony przez stulecia węgiel do atmosfery" Chyba tylko by się zgadzało jeśli założyć, że wszystko po wycince natychmiast idzie na opał.