Jump to content
Sign in to follow this  
wojtasstu666

guzik z nr 2

Recommended Posts

Witam proszę o identyfikacje guzika z nr 2 w sieci jest sporo o takich guzikach

tylko ta dwójka jedna jest wyższa druga niższa a jeszcze inna szersza może szanowne Forum coś podpowie

pozdrawiam  

20200421_220819.jpg

20200421_220833.jpg

Tego typu guziki bardzo często były odlewane w warunkach polowych, co powodowało różnice w kroju cyfr. 

dzięki za odp  ciekawy szczegół ze były odlewane w warunkach polowych a może wiecie z jakiego okresu jest i czy jest polski a jak nie to  jakiej armii 

To nie jest guzik odlewany tylko bity stemplem w mosiężnej blaszce a ucho przylutowane. Odnośnie określenia czasu to najczęściej obstawiane, że to okres napoleoński. Co do pochodzenia to Szwajcaria w  Wielkiej Armii. Były też hipotezy o Insurekcji, artylerii bawarskiej pułków austriackich i kilka jeszcze. Możliwe, że guzik produkowany w warunkach polowych. Spotykane w większych ilościach okolice Pilicy, Wolbórz. Ja osobiście obstawiał bym na pruskie z okresu wojen napoleonskich.

3 minuty temu, Tyr napisał:

To nie jest guzik odlewany tylko bity stemplem w mosiężnej blaszce a ucho przylutowane. Odnośnie określenia czasu to najczęściej obstawiane, że to okres napoleoński. Co do pochodzenia to Szwajcaria w  Wielkiej Armii. Były też hipotezy o Insurekcji, artylerii bawarskiej pułków austriackich i kilka jeszcze. Możliwe, że guzik produkowany w warunkach polowych. Spotykane w większych ilościach okolice Pilicy, Wolbórz. Ja osobiście obstawiał bym na pruskie z okresu wojen napoleonskich.

Guzik jest odlewany ze stopu cyny, ołowiu i cynku. 

Spektrometr w oku masz? Guzik blaszany z lutowanym uszkiem sam kilka takich znalazłem a na forum o tych guzikach była nie raz dyskusja.

Nie muszę mieć spektrometru żeby odróżnić cyno-ołów od mosiądzu. 

Na granicy dawnej Galicji wychodzi cała masa takich guzików z różnymi numerami... 

Może i to takie guziki, ale moim zdaniem ten nie wygląda na mosiężny, tylko raczej na wykonany ze stopu ołów - cynk - cyna. 

Przejrzałem moje guziki i mają trochę inne uszka, ale wzór "2" taki sam. 

Takich charakterystycznych 2 nie ma na odlewanych. Odlewane są większe i grubsze. Po za tym czy widziałeś ucho w odlewanych? Jak nie to sobie porównaj z fotek w necie...

Czytanie ze zrozumieniem sprawia Ci problem? Napisałem, że porównałem uszka i są inne... 

W takim razie sorry za usiłowanie wprowadzenia w błąd, ale na pierwszy rzut oka łudząco podobny do polskich o których pisałem. 

W Pilicy i w Wolborzu Prusacy  stacjonowali i zostali pogonieni przez Napoleona. W Opocznie chyba nie ale doczytaj może coś znajdziesz o przemarszach . Przy okazji jeszcze spytam kolegów co są dobrzy w guziołach.