Jump to content

Konferencja Episkopatu Niemiec „Niemieccy biskupi w wojnie światowej”


Recommended Posts

Niemieccy biskupi uznali swoją współwinę w wybuchu II wojny światowej. Na kilka dni przed 75. rocznicą jej zakończenia wydali dokument, w którym przepraszają za zaniechania, jakich dopuścili się ich poprzednicy w okresie III Rzeszy.

Konferencja Episkopatu Niemiec opublikowała w środę dokument „Niemieccy biskupi w wojnie światowej”. W tekście szeroko opisano zaniechania, jakich dopuścili się niemieccy pasterze w czasie rządów Adolfa Hitlera.

„Biskupi nie przeciwstawili wojnie jednoznacznego nie, ale większość z nich umacniała wolę kontynuacji i w ten sposób obarczyła się współwiną za wojnę” - czytamy w 23-stronicowym dokumencie. Jak podczas prezentacji tekstu powiedział przewodniczący niemieckiego Episkopatu, bp Georg Bätzing, ma to być odpowiedź na często podnoszą krytykę wobec działań niemieckiego Kościoła katolickiego w czasie wojny.

Hierarchowie przyznali, że trwało bardzo długo, zanim w Kościele za Odrą rozpoczęto szczerą debatę o postawie hierarchów w okresie funkcjonowania III Rzeszy. Przez całe lata uznawano, że wystarczy deklarować sprzeciw wobec nazistowskiego światopoglądu oraz podkreślać męczeństwo męczenników i ofiar nazistowskiej machiny przemocy. „Dzisiaj patrzymy ze smutkiem i wstydem na ofiary i tych, których egzystencjalne wątpliwości wobec przestępstw i wojny pozostały bez właściwej odpowiedzi ze strony wiary”, napisali hierarchowie.

Biskupi zarzucili swoim poprzednikom, że nie sprzeciwili się dość energicznie nazistowskim zbrodniom.

„Zarówno we wrześniu 1939 roku jak i w okresie późniejszym zabrakło otwartego protestu niemieckich biskupów wobec narodowosocjalistycznej wojnie na wyniszczenie” - czytamy w tekście.

„W Kościele w Niemczech nie podniesiono niemal żadnego głosu przeciwko potwornym zbrodniom wobec osób dyskryminowanych jako rasowo obce i innych prześladowanych, przede wszystkim Żydów” - dodali biskupi.

Jak przypomnieli, dopiero 19 sierpnia 1943 roku ówczesny episkopat wystosował wspólny list duszpasterski, w którym zwracał uwagę na konieczność trwania państwa przy Bożym porządku i prawdzie i stawał w obronie prawa do życia i własności. Z drugiej strony nawet wówczas biskupi wzywali niemieckich żołnierzy do wypełniania swoich wojennych obowiązków.

W dokumencie biskupi podkreślili, że szczególne wsparcie niemieckie wojska otrzymały od hierarchii kościelnej po ataku III Rzeszy na Związek Sowiecki, bo rzecz przedstawiano w kategoriach krucjaty narodowej przeciwko bezbożnemu bolszewizmowi.

W dokumencie podjęto też próbę dania odpowiedzi na pytanie o przyczyny takiego właśnie zachowania niemieckich biskupów w czasie III Rzeszy. Według ich następców zaważyło tutaj między innymi niezwykle silne w ówczesnych Niemczech przekonanie o tym, że państwowa władza pochodzi od Boga; uważano, że nie można podważać jej prawomocności, bo to oznaczałoby bluźnierstwo i odrzucenie Bożej woli.

Zdaniem hierarchów zaważyło też nauczanie Kościoła o wojnie sprawiedliwej, które nie zostało krytycznie przepracowane w kontekście celów reżimu nazistowskiego.

Ponadto katolicy, w tym biskupi, sprzeciwiali się Traktatowi Wersalskiemu oraz bolszewizmowi, a to zbliżało ich do partii nazistowskiej.

- Przy całym wewnętrznym dystansie do narodowego socjalizmu i niekiedy także otwartym sprzeciwie, Kościół katolicki w Niemczech był częścią wojennej wspólnoty – podsumował bp Heiner Wilmer z Hildesheim.

https://www.pch24.pl/niemieccy-biskupi--jestesmy-wspolwinni-ii-wojny-swiatowej,75754,i.html

https://www.katholisch.de/artikel/25334-deutsche-bischoefe-bekennen-mitschuld-am-zweiten-weltkrieg

 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information