Jump to content
Czlowieksniegu

Niebezpieczny eksponat w muzeum. Dwutonowe działo było naładowane

Recommended Posts

Ważące dwie tony działo kalibru 88 mm – eksponat Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej – okazało się naładowane. W lufie znajduje się pocisk artyleryjski, wypełniony materiałem wybuchowym z zapalnikiem. Eksponatem zajmą się saperzy. Nie był on częścią stałej ekspozycji, odkryto go podczas prac porządkowych.

Niebezpieczny eksponat pochodzi z okresu II wojny światowej. To pozostałość niemieckiego niszczyciela czołgów. W muzeum znajduje się jedynie lufa działa. - W lufie zaklinowany jest pocisk kalibru 88 mm. Prawdopodobnie był załadowany do armaty i zablokował się mniej więcej na jednej czwartej długości lufy. Pocisk jest wypełniony materiałem wybuchowym z zapalnikiem. W poniedziałek eksponat zostanie przez nas zabezpieczony - przekazał Robert Krasowski, dowódca Patrolu Saperskiego z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

W akcje weźmie udział ośmiu saperów z CPdMZ. Na miejsce zostanie też sprowadzony specjalny wojskowy dźwig. - Traktujemy to jako eksponat niebezpieczny. Lufa ma ponad dwa metry długości, waży około dwóch ton. Dźwigiem będzie załadowana na specjalny samochód, a następnie przetransportowana na poligon w Nowej Dębie. Podchodzimy do tego jak do materiału niebezpiecznego, który może eksplodować – zaznaczył wojskowy.

Nie jest pewne, jak długo element działa znajdował się na terenie muzeum. Lufa leżała wśród innych przedmiotów, które nie wchodziły w skład stałej ekspozycji. Eksponat z niebezpieczną zawartością odkryto podczas prac porządkowych.

- Na początku kwietnia rozpoczęliśmy przygotowania do ustawienia na terenie muzeum nowego eksponatu - działa StuG IV. Żeby to zrobić, musieliśmy uprzątnąć część placu. Wśród przedmiotów, które nie wchodziły w skład ekspozycji, znaleźliśmy lufę prawdopodobnie od działa StuH 42. W trakcie oględzin okazało się, że w jej środku znajduje się zablokowany przedmiot – powiedział Grzegorz Bień, dyrektor muzeum.

Na miejsce przyjechał patrol saperski. Okazało się, że jest to pocisk, a działo musi zostać zabezpieczone. W poniedziałek będzie przetransportowane na poligon w Nowej Dębie. - Saperzy zapewnili, że nie stanowi to dużego zagrożenia. Dla mnie była to dosyć makabryczna niespodzianka. Dzięki Bogu nic się nie wydarzyło, a w poniedziałek lufa ma być zabezpieczona – dodał dyrektor.

- Procedura odebrania tego ładunku wymaga obszernej pracy logistycznej. Konieczne jest zabezpieczenie poligonu, ściągnięcie dźwigu. To wymaga czasu – powiedział Robert Krasowski.

https://wiadomosci.onet.pl/kielce/skarzysko-kamienna-dzialo-w-muzeum-orla-bialego-bylo-naladowane/254rs2w

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przed laty rolnik do podwrocławskiego punktu skupu złomu przywiózł lufę działa.Złomu nie przyjął kierownik punktu bo w lufie był pocisk.Rolnik lufę zabrał i za dwa dni przywiózł w dwóch kawałkach już bez pocisku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

działo.jpg"Na początku kwietnia rozpoczęliśmy przygotowania do ustawienia na terenie muzeum nowego eksponatu - działa StuG IV. Żeby to zrobić, musieliśmy uprzątnąć część placu. Wśród przedmiotów, które nie wchodziły w skład ekspozycji, znaleźliśmy lufę prawdopodobnie od działa StuH 42. W trakcie oględzin okazało się, że w jej środku znajduje się zablokowany przedmiot" – powiedział PAP Grzegorz Bień, dyrektora muzeum.

Edited by Woodhaven

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saperzy zabiorą działo z muzeum w Skarżysku. W lufie od czasu wojny tkwi pocisk.

Jak informuje dyrektor placówki Grzegorz Bień, armata kalibru 10,5 centymetra znajdowała się na placu od 25 lat. Pochodzi z kielecczyzny. O znalezisku powiadomiono służby. Na miejscu pojawili się saperzy z Kielc. Uznali znalezisko za niebezpieczne.

W poniedziałek mają przyjechać po zabytek i zabrać go na poligon w Nowej Dębie. Lufa wraz z zamkiem ma ponad dwa metry długości i waży około dwóch ton. Do jej podniesienia potrzebny będzie dźwig. Na poligonie pocisk tkwiący w lufie od lat 40 tych XX wieku prawdopodobnie zostanie zdetonowany. Niebezpieczeństwo zniknie, ale wraz z nim - unikatowe, choć niekompletne, działo.

SturmHaubitze StuH - 42 był samobieżnym działem wsparcia piechoty, na podwoziu czołgu Panzerkampfwagen III. W czasie wojny wyprodukowano około 1300 sztuk. Wyposażony był w haubicę kaliber 10,5 centymetra. Nazywano go "Bunkerknacker", czyli "rozłupywaczem bunkrów". O ile typowych niemieckich "stopiątek" do dziś zachowało się wiele, o tyle armata ze StuHa to prawdziwa rzadkość. Miała odmienną od tradycyjnych dział konstrukcję i krótszą lufę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, Tyr napisał:

Stuh 42 88?

W MOB wszystko jest możliwe 😉

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, manian napisał:

Być może saperom uda się dokonać detonacji tak, by działo zostało przy tym jak najmniej uszkodzone i wróciło do muzeum.

Mały ładunek w komorze, zakopać tył w glebie i może by wydmuchało pigułę.Ale wiadomo, że to w naszych warunkach byłaby abstrakcja - będzie standardowo, czyli tulipan z lufy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, vis1939 napisał:

Mały ładunek w komorze, zakopać tył w glebie i może by wydmuchało pigułę.Ale wiadomo, że to w naszych warunkach byłaby abstrakcja - będzie standardowo, czyli tulipan z lufy.

 Drewniany wałek ze stożkowatą dziurą wewnątrz służył do wybijania niewybuchów z lufy działa/czołgu.
Po zaklinowaniu się w lufie pocisku, wpuszczano ten wałek od zewnątrz - stożkowatą dziurą w stronę granatu pocisku a następnie delikatnie uderzano weń wyciorem, aż do wyjścia pocisku 🥳 ( eksponat wydobyty wraz z rzeczami osobistymi załogi )

94885295_2979709465408067_3991420911851929600_n.jpg

11.JPG

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obawiam się, że te urządzenie nie zostało przewidziane do przypadków gdy pocisk i lufa są zupełnie skorodowane 🙂  Choć gdzieś był filmik jak ruscy wybijają czymś podobnym pocisk z bodaj armaty shermana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak na filmiku z wydobycia z bagna  na Ukrainie Shermana którego wieża jest osobno wybijano owszem pocisk który został załadowany a nie odpalony ale lufa była w bagnie bez dostępu luftu więc nie była skorodowana i pocisk bez problemu wyskoczył tyle że ... jak zobaczysz film najpierw mieli wykrętarkę zapalnika i najpierw jest pokazane jak wykręcają zapalnik który jest w czymś w rodzaju gwintownika w którym czubek zapalnika się klinuje i wykręca na gwincie tego jak to nazywam gwintownika  a potem po wyjęciu zapalnika wkładają do lufy drąg i napieprzają młotem aż do wyskoczenia pocisku i łuski. W tym przypadku raczej nie sądzę aby jakiś saper ryzykował wybijanie skorodowanego pocisku z lufy razem z zapieczonym zapalnikiem . Będzie tulipan albo farfocle może ocaleje komora zamkowa jak sensownie się do tego zabiorą . Kiedyś tu paręnaście lat temu pokazano lufę od stuga razem z osłoną i wewnątrz też była piguła i nie pamiętam czy lufa poszła do ziemi czy u kogoś nadal kwitnie z pigułką .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lufa z niemieckiej haubicy znów w Muzeum

Cytat

Lufa z niemieckiej haubicy znów w Muzeum
Od poniedziałkowego (01.06.) popołudnia lufa z komorą zamkową haubicy StuH 42 L/28, kaliber 105 mm, znajduje się na placu Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Zabytkowy przedmiot, który zidentyfikowali muzealnicy podczas kwietniowych prac porządkowych na swoim terenie, został pozbawiony cech bojowych na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce.
Lufa z komorą zamkową została wyprodukowana przez Niemców w latach 1943-45. Skarżyscy muzealnicy „odgrzebali” ją w pełnym, najczęściej niepotrzebnych przedmiotów składziku sprzed lat. Ponieważ w środku, od strony komory zamkowej, znajdował się destrukt pocisku kumulacyjnego, podjęto decyzję o przeniesieniu lufy z terenu Muzeum, który sąsiaduje z dzielnicą domków jednorodzinnych i jest miejscem codziennej pracy.
Dzięki uprzejmości władz MESKO S.A. lufę, na krótko wypożyczono na plac prób tejże firmy. Przedmiot był wcześniej badany przez specjalistę z zakresu budowy amunicji oraz środków wybuchowych. Nowoczesnym sprzętem RTG i kamerą endoskopową badali wówczas znalezisko funkcjonariusze Grupy Minersko – Pirotechnicznej z Łodzi. Wspomniane ekspertyzy kazały przypuszczać, że w środku lufy znajduje się destrukt pocisku kumulacyjnego.
W połowie maja przedstawiciele Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia dokonali oględzin lufy. Za ich sugestią i zgodą władz WITU dyrekcja Muzeum podjęła decyzję o transporcie lufy do Zielonki. Tam, w warunkach poligonowych została ona pozbawiona cech bojowych, bez uszczerbku dla swej unikatowej wartości.
W poniedziałek 1 czerwca muzealnicy zorganizowali przewóz lufy do Skarżyska-Kamiennej. Zostanie ona zewidencjonowana, a w przyszłości może posłużyć do kolejnej rekonstrukcji.

 

85092362_3840449539330011_6435899675764588544_n.jpg

101608456_3840450842663214_4984952894454235136_n.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Wręcz niepojęte, że dało się w tym kraju zrobić coś więcej niż obłożenie trotylem.Taki precedens jest więcej warty niż to padło armaty, które i tak w muzeum miało status zbędnego złomu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Woodhaven napisał:

Zostanie ona zewidencjonowana, a w przyszłości może posłużyć do kolejnej rekonstrukcji.

To musi być bardzo odległa przyszłość.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mogliby zamieścić filmik z udrożnienia lub przepchania , jak kto woli 😉 

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 2.06.2020 o 21:16, fuks_ag napisał:

mogliby zamieścić filmik z udrożnienia lub przepchania , jak kto woli 😉 

z "przeczyszczania" komina, pięknie teraz wygląda 

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.
×
×
  • Create New...

Important Information