Jump to content
aviodama

mundury lotnicze w VIII Krajowych Zawodach Lotniczych - forum prosze o pomoc

Recommended Posts

4 minuty temu, Barbapapa napisał:

Oprócz Krajowych Zawodów Lotniczych (ranga krajowa) aerokluby organizowały swoje zawody lokalne. Zdjęcie z Allegro na szybko:

https://archiwum.allegro.pl/oferta/zawody-lotnicze-6-pulk-lotniczy-lwow-584-i7338567076.html

https://archiwum.allegro.pl/oferta/zawody-lotnicze-6-pulk-lotniczy-lwow-586-i7338571922.html

Starsze (po VIII) numery Skrzydlatej Polski też dają wgląd, NAC również.

Doskonale ! Były więc mundury używane w imprezach lotniczych sportowych po VIII Zawodach Lotniczych i - tak jak pisałem- z okazji różnych uroczystości.

39 minut temu, Sedco Express napisał:

Mundur został wprowadzony w 1938 r. na VIII Zawody Lotnicze jako obowiązkowy dla uczestników.

Logiczne wytłumaczenie jest takie - był to mundur zaprojektowany na te zawody ale potem stał się galowym mundurem lotnika sportowego (cywilnego).

Piloci sportowi szyli sobie takie mundury i je nosili (może nie wszyscy) niezależnie czy brali udział, czy też nie we wspomnianych zawodach. Prócz tych zawodów zapewne występowali w tych mundurach z okazji innych wydarzeń np. świąt państwowych, Dnia Lotnika czy też innych oficjalnych uroczystościach w aeroklubach regionalnych, imprezach L.O.P.P.  itp.

Już podczas zlotu Toruńskiego który odbył się 19 czerwca 38 członkowie aeroklubowy występowali w mundurach .....

1.JPG

Wniosek więc jest jeden - mundur pilota sportowego był w użytkowaniu od czerwca 1938 do września 1939 r.

I jeszcze  info z książki W.Rychtera "Lotnicze wspomnienia" (W-wa 1980) - stylizowaną mewę odznakę pilota turystycznego zaprojektował prof. Tadeusz Pruszkowski (malarz, rektor Akademii Sztuk Pięknych).

1 godzinę temu, Sedco Express napisał:

Wniosek więc jest jeden - mundur pilota sportowego był w użytkowaniu od czerwca 1938 do września 1939 r.

I jeszcze  info z książki W.Rychtera "Lotnicze wspomnienia" (W-wa 1980) - stylizowaną mewę odznakę pilota turystycznego zaprojektował prof. Tadeusz Pruszkowski (malarz, rektor Akademii Sztuk Pięknych).

Dziękuję, takiej odpowiedzi oczekiwałam - ja sama nie jestem pewna - dlatego pytam!  Jestem tu po to by właśnie ktoś to ma odpowiednią wiedzę mógł napisać swoje uwagi. Sama żebym mogła zrozumieć rzeczy które do tej pory były mi nie tak bliskie. 

W wątku mieliśmy skupić się na umundurowaniu z VIII. Wyszła cała historia munduru wraz z użytkowaniem go po zawodach i do momentu rozpoczęcia wojny. Nawet analiza logotypu "mewki". Pytając o użytkowanie munduru po zawodach nie miałam nic złego na myśli. Temat mnie bardzo interesuje co nie znaczy, że wszystko powinnam już wiedzieć. Po to są eksperci w tym wątku...

Ale kwestia "noszenia" go już w innych miejscach została wyjaśniona co znów dziękuję... Miałam go zakończyć jednak TEMAT okazał się większy niż sobie przypuszczałam, szczególnie, że w tej chwili pojawiają się kolejne zdjęcia właśnie z tą samą marynarką, spódnicą, czapką...

Posted (edited)

Te same mundury i piloci w 1939, poświęcenie samolotu, Świdnik

piloci.jpg

Edited by aviodama

A ja jeszcze powrócę do tematu obuwia powiedzmy, że w założeniu regulaminowego.

Jeśli chodzi o pilotów to można powiedzieć, że w miarę przestrzegano jak sądzę przepisów mundurowych (tzn. sądzić należy, że takowy był i m.in. określał obuwie i jego kolor  w wersji męskiej i  damskiej), natomiast u pań to z obuwiem była "wolna amerykanka".

Nie tylko związana z tak "ważnym" mundurem jak mundur pilota sportowego ale również w innych.

Na zdjęciu dziewczęta z lokalnego oddziału LOPP. Obuwie takie jakie każda miała 🙂

zawody buty.png

obuwie..png

LOPP.png

Buty.png

17 minut temu, Sedco Express napisał:

A ja jeszcze powrócę do tematu obuwia powiedzmy, że w założeniu regulaminowego.

(...)
obuwie..png
Buty.png

Na zdjęciu to chyba "kolejowe"? przysposobienie wojskowe? Faktycznie buty to wolna amerykanka, tak samo było z damskimi drużynami odkażającymi w międzywojniu... chyba w większości paramilitarnymi grupami...ciekawe spostrzeżenie!