Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w odczytaniu książeczki wojskowej pradziadka.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Długo zbierałem się, żeby spisać historię najbliższej rodziny. Opieram się na wspomnieniach babci, które skwapliwie zapisywałem po cotygodniowych wizytach u niej, potwierdzam i uzupełniam wspomnienia dostępną literaturą. Niestety mam jeden problem- nie potrafię rozszyfrować zapisów w książeczce wojskowej pradziadka. Na podstawie zawartych w niej informacji nie wiem w jakiej dokładnie jednostce służył (zapis- 7 pułk ułanów austr.) , w jakich dwóch dużych bitwach brał udział (prócz Iwonogrodu, Brześcia, Krakowa i M. Grappa), a także co istotne- jakie konkretne odznaczenia (prócz Krzyża Wojskowego Karola) otrzymał. Z opowiadań babci wynika, że pradziadek bardzo zasłużył się podczas jakiejś obrony dużego miasta i otrzymał z rak cesarza lornetę, dwu kopertową srebrną cebulę i  sygnet. Niestety lorneta poszła do lasu wraz z babcinym bratem w czasie II WŚ i nie wróciła, sygnet został skradziony już po wojnie przez koleżankę babci, a cebula jest u jednego z synów brata do którego obecnie staram się dotrzeć. W każdym bądź razie dokumenty i odznaczenia z Wielkiej Wojny uratowały rodzinę podczas rewizji przeprowadzonej przez żandarmerię. Ponoć przeszukującym dom Niemcom zaimponowały dokonania pradziadka i represje ominęły jego rodzinę.   Może to tylko legenda, a może jest coś na rzeczy. Z chęcią zebrałbym więcej informacji o pradziadku. 

Czy ktokolwiek mógłby mnie nakierować? Wskazać, gdzie napisać w tej sprawie? Jakieś archiwa austriackie? Czy może szukać u nas w kraju? Może ktoś skojarzy jednostkę? 

Bardzo proszę o jakiekolwiek wskazówki. 

P6076494.JPG

P6076490.JPG

P6076484.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrzyłem na to pod tym kątem... Możliwe, że więcej przesiedział na tyłach, ale z drugiej strony te odznaczenia... Chyba na "gębę" ich nie dawali? Zresztą nawet nie wiem jakie otrzymał i jakiej rangi były. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Barbapapa napisał:

Odznaczenia:

a. 1,2 klasy srebrny, brązowy krzyż niemiecki,

b. żelazny krzyż zasługi,

c. krzyż Karola

 

zrób dobre foto (pionowe) samej sekcji z nazwami bitew

No własnie- Krzyż Niemiecki- w spisie odznaczeń Ck armii go nie widzę. Możliwe jest uzyskanie Krzyża Żelaznego? 

Czy załączone zdjęcie wystarczy? Jeżeli nie- jutro postaram się o lepsze. 

Czy poznaje Pan może przy okazji te emblematy widniejące na jego mundurze? 

Co do Piawy- wszystko możliwe. Zwłaszcza, ze leży nieopodal M. Grappa. 

 

bitwy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Barbapapa napisał:

Twój pradziad brał udział, z tego co napisane, w walkach na terenie Rosji, Rumunii oraz Włoch.

Ciekawie zapisany przebieg służby: wnoszę że 1905-1908 oraz 1914-1918. Skąd ta przerwa? Jaki był rok urodzenia pradziadka? Ok. 1885?

 

Mało tego- z tego co zapisane w książeczce to z niewoli zgłosił się do naszej armii we Francji (przepraszam za jakość zdjęć). Szkoda, że nie zachowała się książeczka austro- węgierska. 

Co do daty urodzenia to 1884 rok. A jeżeli chodzi o ten pułk to mogłoby się zgadzać- z tego co znalazłem dzisiaj w Internecie to jakaś zapasowa jednostka pułku stacjonowała w Brzeżanach czyli około 70 km od Brzozdowiec, gdzie się pradziad urodził i mieszkał do wypędzenia w 1945r. Ze składu pułku wynika, ze ok 70% to byli Rusini, 20 % Polacy. Jako "autochton" ruskim władał równie dobrze jak ojczystym. 

Niestety nie znam żadnych detali związanych z okresem sprzed 1924r oprócz tego co napisałem. 

P6076497.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproszę osobę u której ta fotografia jest o dokładniejsze zdjęcie. Jeżeli się nie uda to pojadę tam we wtorek i zrobię zdjęcie cyfrową lustrzanką w dużej rozdzielczości.

Wielkie podziękowania za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Wyprzedziłeś mnie dosłownie o minuty ? Własnie zacząłem grzebać i wpadłem na tą stronę ? 

No to jeszcze tylko zostaje tajemnica drugiej odznaki (pewnie, dzięki podanej przez Ciebie stronie uda się szybko zidentyfikować)  i tajemniczej, ostatniej bitwy. Zakładając, że brał udział w bitwie pod Piawą w czerwcu 1918r, następnie zapewne w trzeciej fazie bitwy o M.Grappa, do włoskiej niewoli dostał się między 24 października, a 3 listopada. Jeżeli nie, to od 3 listopada żadnych wielkich bitew CK armia już nie toczyła. 

No chyba, że szukać należy o wiele bardziej na wschód. Może to któraś z bitew już w Armii Hallera przeciwko bolszewickiej nawałnicy? 

Oj czuję, że trzeba zacząć przygodę ze źródłami i historią Wielkiej Wojny. Zapowiada się pracowita wiosna i lato. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biję pokłony w podzięce z zainteresowanie się tym wątkiem. 

Jutro postaram się o namiary na wojskowe archiwum w Austrii i przy okazji na piszę list do naszego. Może coś mają konkretniejszego.  

Pamiętam, że jakieś piętnaście lat temu dzięki informacjom z naszych archiwów wojskowych udało mi się "zaktualizować" datę, miejsce śmierci i pochówku jednego z babcinych braci. Cała rodzina sądziła, że leży gdzieś pochowany w rejonie Niesky  i zmarł od poniesionych ran 24.04.1945r (informacja podana w miesięczniku Wojsko Ludowe) , tymczasem, okazało się, że data śmierci to 25.04, a miejsce pochówku to cmentarz w Zgorzelcu. 

Także niezła przygoda wyjaśniania historii pradziadka przede mną. 

Jeżeli uda mi się ustalić coś konkretniejszego i ciekawego- napiszę o tym. 

Jeszce raz bardzo wszystkim, a zwłaszcza Tobie Barbapapa dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
W dniu 8.03.2020 o 15:19, Barbapapa napisał:

i jakieś trzy literki jak „psk” które umykają, może jakiś skrót np. „polowy szpital kawalerii”.

"Polowy szpital kawalerii" ? ?  A może jednak " pułk strzelców konnych", co wiąże się prawdopodobnie z późniejsza służbą w WP, w 4 PSK. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciut jednej rzeczy nie rozumiem odznaczenia niemieckie i austriackie ?? To ten Pan walczył w dwóch armiach . Co wypożyczali sobie wojaków jak im brakowało ?? . Bardziej obstawiał bym że walczył w Armii Austro-węgierskiej i wszystkie odznaczenia miał austriackie i ten srebrny i brązowy krzyż był austriacki w dodatku to jest już książeczka Polska okresu międzywojennego którą  dostawali nasi żołnierze około początków roku 1919  do 39 i w niej wypisywano wszystko co podał wojak słownie lub jak przyniósł książeczkę z armii w której służył jak się uchowała to przenoszono wpisy. Dlatego czasami mogą wystąpić przekłamania jak w tym przypadku z medalami przez osobę wypisującą. Zrób więcej zdjęć bo powinny być wpisy jaki miał stopień , gdzie w okresie międzywojennym służył , zameldowania etc. . Mam książeczkę swojego dziadka gdzie jest masa wpisów gdzie służył z pięknymi stemplami 7 pułku artylerii polowej i wpisami od 1918 aż do 39 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
W dniu 28.01.2021 o 19:12, Landszaft napisał:

. Zrób więcej zdjęć bo powinny być wpisy jaki miał stopień , gdzie w okresie międzywojennym służył , zameldowania etc. .

Jak tylko minie mi okres kwarantanny podjadę do rodziców i jeszcze raz zrobię zdjęcia całości. Może mi coś umknęło.

 

W dniu 20.02.2021 o 01:09, formoza58 napisał:

Przepraszam Kol. Kresowego, za siebie ... i za onego

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2021 o 17:32, Barbapapa napisał:

Primo - okres pandemii się trafił

Secundo - w przypadku zagranicy pomiń ogniwa lokalne (czyt. polskie). Pisz bezpośrednio do archiwum w danym kraju

Tertio - może warto skorzystać z pomocy Czerwonego Krzyża?

Maile do archiwów wysłane. Dzisiaj naskrobię do Czerwonego Krzyża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 7.03.2020 o 20:24, Barbapapa napisał:

nazwa następna za Krakowem to może być "Piawa" i być może chodzi o bitwę nad Piawą

Jeszcze wracając do tematu bitew- za Krakowem może też być Równe zakładając, że R zapisane jest bardzo niedbale.

Póki co- planuję wyprawę do CAW (mam już niezbędne dane dot. okresu powojennego),  czekam na odpowiedź z Austrii i wycenę kwerendy i z PCK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie